Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (CinemArt)

Kothy

Docela dobrý found footage horor. Čekal jsem blbost, ale nakonec mě to celkem bavilo. I když ten nápad je ujetý. Ze začátku je to nic moc. Rozjede se to až v pařížském podzemí. Tam se vydá skupina 6-ti lidí najít bájný Kámen mudrců. Jsou vedeni odvážnou Scarlett, která je vzdělaná hledačka pokladů. Katakomby umí být opravdu zrádné. Časem se začnou dít opravdu divné věci Některé postavy i umřou. Nakonec jim nezbude nic jiného, než jít čím dál hlouběji. Ale konec už je hodně ujetý. Zrzavá představitelka hlavní role je vážně k nakousnutí. :) "Jako nahoře, tak dole." ()

Campbell

Celkem solidní překvapení, FF je momentálně mrtvý žánr, a ani jsem od tohohle moc nečekal, ale nakonec jsem dostal solidní oddechovku u který jsem se odpočinul. Není to nic světobornýho a byly zde dvě velké věci co mě vadily. PRvní byly herci kteří byly fakt příšerný, od hlavních po vedlejších, navíc mě sralo jak se nikdo ani neušpinil. Sice je to drobnost ale celkem mě rušilo to že několik hodin jsou v katakombách lezou, plavou, atd.. a nejsou téměř vůbec špinavý. Druhá věc levnost. Z nějakého důvodu mi celá kulisa filmu přišla šíleně levná. Ovšem zbytek je celkem solidní zábava s dobrým nápadem. ()

PetrPan

Za pár korun hodně muziky. Záleží na správný náladě a atmosféře, já se na to díval sám v temné noci. Podobnejch tunelovejch a podzemních opičáren je celá řádka, ale tady máme mysteriozní prvek, kterej mě osobně fest baví - totiž peklo, středověk atd. Navíc žádný velký přidaný dramata kolem hlavních hrdinů, když nepočítám jejich načrtnutý hříchy, za který dostávaj za uši. Většinou se tyhle přídavky v podobnejch filmech totiž vůbec nepovedou a působí jako úder na solar plexus. Tvůrci z mýho pohledu tedy prozíravě úplně vypustili nějaké vztahové spojky a vrhají diváka rovnou do podzemních prostor, kde se odehrává nadmíru napínavá prolézačka okořeněná řešením hádanek alá Dan Brown. Stupeň děsu pak letí na maximum ve chvíli, kdy naši průzkumníci projdou branou s nápisem: "Zanechte vší naděje, kdož sem vstupujete“ do Dantovského pekla. Found footage tentokrát vůbec není na škodu a jen dotváří hrůzyplnou atmosféru onoho místa, v němž naděje ztrácí svůj význam. Podmanivý a vlastně čistokrevný horor, na kterém by se samozřejmě daly hledat, a našly, nějaké hnidy, pro mě však zcela nepodstatné. Pětihvězdičková paráda! ()

Willy Kufalt

"Hmm, americký found footage horror v modrých číslech, to bude stejně blbina, tak jdu na to," řekl jsem si a pustil si Pod zemí ze seznamu připravených filmů pozdě o víkendové noci s tím, že vydržím 10–15 minut, seznámím se tak se stylem doporučeného kousku, který nejspíš napoprvé záhy vypnu nebo usnu. Nevypl jsem, vůbec se mi nechtělo u toho usínat, vhodnější čas na sledování jsem si nemohl vybrat. První dvě třetiny jsou pro mě splněný filmový dobrodružný mysteriózní „sen“ z dětství, protože často mě v našem městském parku upoutávaly jedny zapadlé a nejspíš dlouhodobě zamčené dveře kulturáku, k nimž vedl zvenčí jeden prázdný most s chybějícím podlažím (tedy zůstaly pouze zbylé rezavé rámy zbouřeného mostu)... a já si představoval, že za těmi dveřmi se skrývají dlouhé temné chodby vedoucí k pokladu, o kterém by mohl být skvělý film! Tudíž mi tento horror plný bloudění temnými chodbami za pokladem padl do noty, navíc jsem si po čase připomněl, oč má v horroru dle původní představy jít a že to nejsou primárně žádná explicitní krveprolití, zohavená těla či okamžiky zhnusení, jako především pocit strachu z čehosi neznámého, záhadného a temného, mísícího se s dobrodružstvým prožitkem a strachem o osud postav. Zde se ten tajemně horrorový zážitek na mě podařilo přenést, s velmi slušně vedeným dějem a silnou atmosférou, že mi příliš nevadila ani rozklepaná kamera. Překvapivých nápadů a zvratů je tu dostatek a současně tolik, aby se děj nestal překombinovaným. Gradace v poslední třetině včetně děsivých přeludů mrtvého bratra a v jedné chvíli značně drsnějšího vyústění se blížila k menšímu psycho prožitku, ale nejen po skočení jsem v rámci žánru výrazně spokojen. [80%] ()

hammer_head

Naprosto průměrný snímek, který ničím nevyniká. Film Pod zemí vás sice (na pár vzácných okamžiků) vtáhne do děje, ale nic velkolepého nečekejte. Ve filmu převládá spíš hysterie, chaos a zmatek, než strach. Jak jsem napsal na začátku, jedná se o průměr, který obvykle hodnotím třemi *, ale to neustálé házení kamerou ze strany na stranu (ve snaze diváka vtáhnout do děje) bylo přinejmenším otravné a po chvíli i nesnesitelné. Dalším průserem byl konec= tvůrci by udělali lépe, kdyby hrdiny nechali zemřít v oněch úzkých prostorech. Film bych doporučil možná jen lidem trpící klaustrofobií. ()

SeBig

Celkem fajn horor, který ale s ničím novým nepřichází. Ze začátku nuda (klasický seznamovani s hl. Postavama), pak se to rozjede ()

classic

Ak si myslíte,že sa priblížite na úroveň „found footage” zo zlatej klietky ako sú REC,CLOVERFIELD alebo Blair Witch Project,tak sa môžete škaredo popáliť,síce atmoška,stiesnené priestory,ručná kamera a výprava sú presvedčivé,ale presvedčivé nie sú výkony hercov,tá holka Scarlett by nemala problém asistovať Indianovi Jonesovi,že by on sám o chvíľu zavesil svoje povolanie na klinec...Nápad je to dobrý,ktorý pôsobí autenticky,dokumentárnym štýlom,kde vidím to,čo vidia postavy.Boli niektoré scény,keď som znenazdajky vyskočil skoro z kože,vďaka kvalitnému zvuku v slúchadlách sa jedná určite o pozoruhodný zážitok,inak som sa nudil...Herci sú slabí,scenár to isté,uchopenie kamier a vytvorenie atmosféry je na vyššej úrovni,mohol som dať hodnotenie o stupeň hore,ale po skončení tituliek som už ani nevedel,o čom to bolo... ()

korbitch22

Indiana Jonec našel cestu do pekla a vzal sebou Roberta Langdona, měl dokonce i čas zastavit se na pár minut u Jamese Wana v obýváku a vlézt mu do pracovny, kde ve složce s nápisem ''co jsem napsal, když mi bylo dvanáct'' ukradli pár stránek a jeli blbnout do Paříže.Další letošní očekávaný ''hit'' který jsem prošvihnul v kině a teď mě to vůbec nesere.Paradoxní je, když vás na hororu nejvíc baví ta dobrodružná část a šifry.Začátek byl napínavej a já se opravdu těšil, jenže film je režisérsky odfláklej jako prase, motivace postav dost chatrná a každá reakce nevyvolá tu reakci, která by měla přijít.Nejvíc bije do očí to, že pokaždý, když se stane něco šílenýho nebo někdo chcpíne, postavy jako by pokrčej rameny a jen pořád dokola říkají ''musíme jít dál''.Místy to má slušnou atmosféru a obsazení není nejhorší, dokonce sem sebou párkrát pěkně škubnul, ale ke konci je scénář tak stupidně dementní, že mě celej ten film zhořknul doslova v puse.Někdo musí do sprchy, někdo do pekla.Určitě zklamání, hlavně ze scénáře.Režisérův debut ani Ďábel nepřekonán ani omylem.55%. ()

Chrustyn

Další z nezajímavých a nudných hororů, které se snaží navodit atmosféru, ale daří se mu to jen příležitostně. Což je docela škoda, protože náběh na zajímavý horůrek tu byl. ()

VenDulin85

Novinka letošního roku, které by slušela červená barva, nikoli modrá... Kdyby nebylo toho konce, jdu do plných, takto jsou to solidní čtyři* + pocit, že jsem sebou několikrát škubla, byť bylo jasné, že tam (přesně tam!) lekačka bude, ale... reflexu neporučíš. Celkem se mi líbilo, že byť se partička dostala až k branám pekla, tak tam nebylo přecpáno démony nebo čertíky, každý si užíval toho svého osobního pekla a tak to má být. ()

heyda

POZOR SPOILERY: Konečně zas pořádný horůrek tentokrát na způsob Indiana Jonese, atmosféricky letos asi nepřekonaný a hlavně největším plusem jsou úžasně klaustrofóbní pařížské katakomby. Perdita Weeks je navíc velmi dobře koukatelná francouzka. Škoda jen, že to zas naráží na hloupé scény, které se koncentrují především do první poloviny. Ať už jde o zvonící telefon, ztracený chlápek atd. V momentě, kdy se dostanou do pekla, jsem začal z logiky věci všechno brát skutečně tak, že v pekle je možné všechno, i to že se tam prochází mniši, že tam vylézají démoni ze skal i že se tam člověk konfrontuje se svojí minulostí. Do té doby než vlezli do pekla však měli tvůrci nechat pouze klaustrofóbní atmosféru doplněnou maximálně o nějaké přeludy a zvuky, rozhodně bych se vyvaroval těch laciných lekaček i scén jako byla ta s telefonem a klavírem. Jinak velká pochvala a doporučení všem fanouškům hororů. 80% ()

rollman1

Neočekávanější FF letošního podzimu se povedla tak nějak napůl. Ono celá ta mytologie a vše kolem toho mě děsně bavilo. Různé pasti, katakomby, metafory a skrytá tajemství jsem objevoval společně s průzkumníky. První hodinka je atmosférická, klaustrofobická pecka, která nezná mezí a scéna s kostmi mě natnula jak trenky. Od druhé poloviny se rozjíždí mordování a ikdyž se nejedná o nic převratného, pořád to tak nějak baví. Lidi umírají nehezkým způsobem a zvuky úplně na konci jsou temně nepříjemné. Co nepotěší je absence jakékoliv lekací scény, protože jsem jich čekal hodně. Jinak jsem asi spokojen. Jen tak tak 75% ()

honajz

Nesnáším found footage filmy (hlavně kvůli časté nelogičnosti držení kamery), roztřesenou kameru, zběsilé běhání. Ale tady na pár WTF scén, kdy někde něco bouchne a netuším, co se děje (hned v úvodu, pak při vstupu do tunelu, kam se jejímu kolegovi moc nechce, něco se stane a šup, jsou tam), to je natočené poměrně atmosféricky, napínavě, s pár zajímavými myšlenkami (škoda, že nevylezli v Austrálii), stísněným prostorem, dávkováním nejen napětí, ale i samotných prostor (od větších sálů ke stále stísněnějším, včetně mizejícího světla s postupným ubýváním lidí). Nakonec docela zajímavý nápad se sice nijak objevnou myšlenkou, ale napínavě podanou, drželo to v napětí, slabší 4 hvězdy si to zaslouží. Už jen výprava filmu musela dát pěknou práci. ()

poz3n

Ale jo. Found footage horory už z principu dávno nemají co nabídnout, ale Pod zemí, ač jede podle očekávaných kolejí, nabízí hodně stísněnou atmosféru a celkem nevšední putování do nitra svých nejtemnějších já. A vlastně i celkem solidní technické zpracování. 6/10 ()

Ivoshek

Několik krásných, mladých a mimořádně vzdělaných a talentovaných lidi se vydá do katakomb a najde tam nepěkné věci. A vlastně proč ne, docela me to bavilo. ()

Pítrs85

FF horor (nejlepší od Záhady Blair Witch), kterej má konečně zajímavej příběh (připomnělo mi to starý dobrý díly Tomb Raidera, che), horor, kde kamera není úplně vymletá a kde s ní (díky tomu, že maj zamontovaný minikamery v čelovkách) nepobíhají jak dementi i v těch nejvypjatějších chvílích, horor, kde hlavní hrdinka a vůbec všichni člověci jsou jeden sympoš vedle druhýho, horor, co má koulervoucí ozvučení (zase jednou hustej kinozážitek, už úvodní scéna s odpočtem a následnou detonací jednoho do tej sedačky slušně zamáčkne), horor, kde nikdo neřekne pátou z deseti nejdebilnějších vět v hororech ("Vypni už sakra tu zasranou kameru!"), zkrátka horor, kterej se fuckt povedl (pro mě asi letošní numero uno). A díky tomu, že jsem v jedný scéně, úplně trapně, na sedačce nadskočil, tomu jebnu pět hvězd a jdu se kouknout do jihlavských katakomb, protože jestli je někde v ČR brána do pekla, tak rozhodně v Jihlavě, ha! ()

SOLOM.

Ještě mám v živé paměti nepříliš povedený americký film Catacombs (2007), takže jsem nešel do tohoto filmu s příliš velkým optimismem a očekáváním. Navíc styl found footage mi taky není zrovna dvakrát po chuti. No a zpočátku to skutečně vypadalo na další propadák. Rádoby dobrodružná výprava v Íránu mě nějak závratně u srdce nechytla a tak jsem se utěšoval alespoň pohledem na docela pohlednou novodobou Laru Croft. Stále jsem doufal, že se vše obrátí k lepšímu vstupem do potemnělých katakomb. Jenže i zde jsem byl zprvu nucen sledovat nudné chození a plazení v zaprášeném bludišti chodeb a opravdu jsem několikrát uvažoval, že to vypnu. To bych však udělal velkou chybu, protože zhruba od poloviny filmu, se vše obrátilo k lepšímu. John Erick Dowdle a jeho bratr Drew si konečně uvědomili, že točí hororový film a jako mávnutím kouzelného proutku jsem pocítil výrazné zlepšení atmosféry. Dokonce jsem konečně přišel na chuť i té „ruční kameře“ (potažmo kamerám umístěných na čelovkách). Napětí se začalo stupňovat a nudné chvilky jsem nechal pohřbeny hluboko vzadu. Prvky duchařiny byly ochuceny i o křupání kostí a čelistí – což bylo na kameru zachyceno celkem věrohodně, takže i mé oko zaplesalo konečně radostí. To vše se však odehrálo až zhruba v poslední půlhodině. Za zajímavou určitě počítám i „vložku“ co se vlastní očisty některých postav týkalo. Katakomby se proměnily v hotové peklo a pokud někdo trpí klaustrofobií, asi mu dá tento film pořádně zabrat. Je jen velká škoda, že první část není moc dobrá, protože jinak bych šel s hodnocením určitě mnohem výše. Perdita Weeks je pěkná holka a dobře se na ní dívalo. Co se týká jejího výkonu, tak ten se mi docela líbil a byla pro mě o třídu lepší, než zbytek osazenstva. Tohle podzemní dobrodružství tak nakonec budu hodnotit lepším průměrem. 60% ()

ARI50

FF a já jsem celkem slušně spokojený. Hromada tajemství skvělé místo a slušná atmosféra která se bohužel nedrží celou dobu herci jsou v pohodě a tak tento málo vraždící pokus aspoň uspokojil moje touhy takže super. Solidní hudba. ()

luka4615

Od tohoto hororu jsem nečekal nic převratného a ve finále mě svým pojetím naprosto "smetl" (až na naprosto zpackaný konec, který přirozeně ubírá snímku na atraktivitě a tím pádem i jednu hvězdu). Skvělá kamera, atraktivní lokace, prolínání děje s mytologickými, potažmo i křesťanskými prvky a perfektní "lekačky" dělají z filmu As Above So Below jeden nejlepších found footage snímků od dob The Blair Witch Project. ()

JASON_X

Další efefko, tentokrát hodně hodně povedené. V hlavní roli moc milá a hezká zrzka (tak trochu taková Indiánka Jonesová) a jeden kluk jako cumel (okatý šampón hovořící aramejsky), takže úspěch u části diváctva je už zaručen. Leckoho pak ještě může potěšit něco mouder z historie, egyptologie, alchymie a hermetismu, k tomu celkem slušně udělané kulisy pařížského podzemí, nějaké ty fajnové lekačky, dobře vymyšlený konec, skvělé závěrečné titulky se skvělým songem... Jen ty kamery zase musí samozřejmě skákat jako pominuté, aby to jako vypadalo, že je to fakt ryzí a nefalšovaný found fuckin' footage. V tom případě bych ale (být rejža) spolu nenechal žabožrouty kafrat po anglicku, protože tím té věrohodnosti už dost rapidně ubývá... Myslím, že se s tímhle námětem mohl natočit prvotřídní "normální" film a kamera by bývala nemusela být tak příšerně zmrvená, velká škoda. ()