Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

Earl_23

Po zhlédnutí As Above, So Below jsem si říkal, kdo by měl dostat nafackováno jako první: jestli režisér nebo scénárista. Pak jsem zjistil, že jde o jednu osobu, takže by to bylo jednodušší... Film by býval mohl být naprosto úžasný, nebýt zahozeného scénáře. První polovina je naprosto slabá, zatímco druhá je skvělá, ale trestuhodně nevyužitá. Od vstupu pekelnou bránou šlo z filmu udělat horor roku, ale tvůrci si vybrali cestu dějovou linkou kamene mudrců, což byla vážně chyba... myslím, že někdo měl problém s pochopením celé pointy. To se mě sice netýká a kupodivu jsem kvitoval i konec, ale prostě z toho šlo vytřískat mnohem více. A režie? Nebýt atmosféry katakomb, tak by filmu chyběla temná atmosféra úplně. Postavy jakoby nereagovaly na zvláštní podněty a lekačky jsou naprosto zřejmé... jaká to škoda. Snímku by spíše slušel pořádný psychologický horor. Přesto jsem se bál (i když závěrečná pasáž a lá Doom mě spíše pobavila) a přes všechnu kritiku musím dát pěkné tři hvězdičky, protože Pod zemí je opravdu zajímavé. A jedna věc se Dowlemu musí nechat. Jestli jsem si doteď myslel, že mám lehkou klaustrofobii, tak po zhlédnutí tohohle filmu jí mám pravděpodobně už středně těžkou. ()

Beastmaster4

Co? Tohle mělo bejt podobný Blair Witch, jak jsem někde slyšel ?! Ano omylem....Těžkej, nezáživnej cajdák...nuda, žádný místa, kde bych cítil strach, vnitřní sevření....nic. Pointa? Kde je ku..a pointa???? ()

matestlust

..A další do řady těch kousků, kde se slušný potenciál utápí v klasické americké stupidní limonádě. Postavy nepříjemné, nesympatické, jejich chování v krizových situacích je opravdu směšné. Hlavní hrdinka spolkla všechno moudro světa, vše zná, vše ví a od všeho má klíč a ta kopice chlapů, která s ní zaleze do podzemí, jí to žerou tak uměle, že jsem se opravdu několikrát hlasitě zasmál. Do toho klasická - a mnou nenáviděná - americká emotivní zápletka nezápletka ( prostě zbytečnost, která nasírá ), kdy padají pusinky, omluvy, tečou slzy a vždy, dvojnásobně když jde jisté osobě o prdel...Dobře, chápu to v dramatech, romantických filmech a překousnu to i v jiných žánrech, ale proč to furt serou i do hororu...Strašně to ubírá na vážnosti celého filmu. Samotný nápad je dobrý, netradiční, prostředí pařížských katakomb je dostatečně atmosférické a pár lekaček zafunguje v pravou chvíli. Bohužel, pro mne to je málo a tenhle snímek házím do jednoho pytle k dalším desítkám podprůměrných found footage, kterých je v poslední době jako maku. ()

mm13

Nie je to zle natočené, akurát to nemá ani hlavu ani pätu. Nezmysel, plný sporných miest, ktoré si všimli aj komentátori pomerne vysoko hodnotiaci. Mne scenáristická pohodlnosť asi nikdy neprestane vadiť a kaziť tak celkový dojem. Zbúchané, že strach. ()

Morholt

Riobert Langdon a Indiana Jones v pařížských katakombách. Proti tomuhle spojení bych vlastně ani nic neměl. Prostředí bylo atraktivní, ani ten důvod pátrání mě nijak neurážel. Zkrátka mohlo z toho být zábavné hororové béčko. Jenže to by se Dowdie musel konečně odhodlat natočit film v normálním formátu. Výtahového Ďábla tak úplně nepočítám. Takhle ta zběsilá kamera celý film zabila. Jasně, některé sekvence ve stylu FF se sem hodily a za ty dávám palec nahoru, ale jinak bylo prostředí tajemného podzemí totálně nevyužité. Mohl by se konečně najít někdo, kdo začne dělat remaky FF hororů bez FF přístupu. Námětů je nepřeberné množství a některé, jako tento, by stály za to. 30% ()

Lucasion

Jak nahoře, tak i dole. Tyhle labyrintové a podzemní filmy jsem si nějak oblíbil. Možná se mi líbí ta atmosféra tísnivého prostředí, protože já vím, že já bych na jejich místě opravdu nechtěl být. A tím opravdu myslím Opravdu. Pod zemí vlastně po filmech The Pyramid (2014) a Labyrint (2012) zakončuje mojí trilogii filmů found footage a podzemí. Už z traileru to na mě působilo jako mnohem větší psycho, než obojí zmiňované filmy. Navíc, když se Labyrint zaobíral čistým podzemním bludištěm a Pyramida zas Egyptskou tématikou, tak jsem do se do třetice dočkal pekla. Respektivě Pekla. Skupina mladých lidí zavítá do Pařížských katakomb hledat Kámen Mudrců. Zrůdné výjevy z jejich minulosti, děsivé nápisy, vchod do podsvětí a především "Co je nahoře, je i dole". Do samotných katakomb sestoupí skupina až za půl hodiny od začátku. Což bych nebral jako nějaký zápor samotného filmu. Herci nejsou známý a jejich postavy nejsou příliš sympatické. Proto se mi z filmů nejvíc líbí pouze nápad a cesta do středu Země. Atmosféricky je film po vzoru zmiňovaných filmů stále dobrý a dokonce se najde i několik bubu scén. (68 %) ()

Genero

Když kráčíte temnou podzemní chodbou, z níž se dosud nikdo živý nevrátil a místní vypravují děsivé pověsti, že se tu ukrývá cosi zlého, cestu vám osvětluje jen skromné světlo baterky, slyšíte vlastní zrychlený dech, jinak všude vládne ticho a tma jako v hrobce a najednou zazvoní telefon, tak to byste se posrali. Zvednete sluchátko a z druhého konce drátu se ozve temný, záhrobní hlas: Proč jsi mě tenkrát, kurva, nezachránil, Karle? Tady je na místě hyperventilovat a panikařit. Přesto hrdinové filmu stále jdou a jdou a jdou a jdou a jdou. Asi dvacet minut před koncem začne i nějaké to strašení a zjevují se duše mrtvých lidí. Ne že by duše Pavla Bobka přemítala, zda živořitčižít a do toho duše Ivety Bartošové s otiskem pražců na zádech hledala pod skříní vývrtku. Nic tak hrozného. Tohle jsou nasrané duše bratrů, kamarádů a otců. A taky duše nějakého pána s kápí na hlavě, co sedí na židli. A pak se pomalu zvedne a odejde. Právě v okamžiku, kdy se zdá záchrana z těch pekelných muk na dosah, si Scarlett vzpomene, že vlastně před padesáti minutami něco zapomněla a běží pro to zpátky... A to je asi tak všechno. ()

6thSun

Mé tři hvězdy jsou trochu zbabělé, mělo by jich být méně. Je to kvůli subžánru FF a mému oblíbenému prostředí, tajně si přeji, aby takových filmů vznikalo hafo. I tak ale nejsem úplně vypatlanej, abych přehlédl asi miliardu kokotin, které v tomhle filmu proběhnou. Frajeři jsou asi třikrát beznadějně zasypaný, nikdo ale nevypadá, že by byl dvakrát rozhozenej. A tento stav pokračuje dokonce i když povstanou síly pekelné. Nebo to jsou zombie (dle kousnutí do krku)? Tomu se ale taky nedá moc divit, protože ty síly jsou tak stupidní, že nikoho stejně nesejmou, stačí jím dát jenom pěstí mezi voči. Uff. ()

BoPo

Horor, ktorý má dobré nápady a podarenú vizuálnu stránku. Ručná kamera tu tentoraz nenasiera, ale pomáha podporovať atmosféru. Zásadnou vadou filmu je neschopnosť vytvoriť vzťah k postavám, takže je Vám vlastne úplne jedno, kto prežije a kto nie. Dve hviezdy by mohli vytvoriť dojem, že sa jednalo o slabý zážitok na úrovni straty času, ale pod takové tvrdenie by som sa nepodpísal. Jednoducho hororová verzia Indiana Jones / Lovci pokladů, ktorá zostala tesne pod hranicou Vhodné na odporučenie. Inak plagát k filmu je naozaj vydarený. ()

wipschka

Šifra mistra Leonarda sčuchlá s trochou toho hororu. Ovšem tu podivně vyhlížející skupinku lidí, která si v katakombách založila ZUŠku (minimálně lekce klavíru a zpěvu dávají!), bych beztak potkat nechtěla. Návštěvy kina nelituju, film má na velkém plátně poměrně atmosféru, ale žádná überpecka to rozhodně není a jsem si téměř jistá, že kdekoli jinde než v kině bude zážitek z filmu ještě průměrnější. A hlavně - v Cinestaru na ČM mají kráásné neosvětlené schody uprostřed cesty do hlediště. To rozbité koleno a zdiskreditování mé osobnosti (naštěstí před zraky nemnohých) ten film prostě NEZAHOJÍ! Takže BEWARE SÁL Č. 6! ()

Terva odpad!

CITÁT - Když mě tady chytí, je to trest smrti....... Zase jeden z těch filmů, co je točen na záznamové zařízení. Nic není pořádně vidět, kamera skáče jak posedlá, herci maj blbý kecy a nic není pořádně vidět. Já bych tento druh "umění" snad i zakázal. Na to máme You-tube. CITÁT - Do hajzlu, pane Bože!!!! To je blbost. ()

JohnCZ

Příjemné překvapení. První polovina je napínavý, skoro až tomb raiderovský dobrodružný thriller, ta druhá se už zhoupne do klasického hororu a místy pořádně tlačí na pilu výbornou zvukovou stránkou a hodně znepokojivými obrazy a brnká přesně na ten druh strachu, kterej se mnou dokáže zacloumat, byť několika (zbytečně laciných) klasických lekaček se taky dočkáme. V rámci found footage hororů velice nadprůměrný scénář shazuje mdlý konec. S ohledem na plakát jsem totiž čekal poněkud znepokojivější rozuzlení. Ne vážně, ten plakát je fakt dobrej. ()

Lyli

Tenhle film jsem viděla dvakrát... Projekce jedna. Nový rok, cca 2:00 a já na káry! Ostřila jsem jako blázen, abych ty hlavy v tunelu neviděla dvakrát, a nepovedlo se. Celkově to stálo za pendrek. Projekce dva. Sedím si v neděli dopoledne doma a nevím, co roupama. Náhle mi vytane na mysli, že bych si mohla zopáknout ten crazy horor ze Silvestra...vždyť už jsem ho přece viděla. Jauvajs! Tunely, rozklepaná kamera a divné zvuky, jak hudební, tak houkací a skřípací. Pár okamžiků, kdy jsem si zbaběle dala pauzu, abych se připravila na následné lekačky....a připravená jsem nebyla. Spoďáry to odnesly i s pauzou. Myslím, že jsem byla dobře naložená, abych tomu dala plnou pálku, jenže mě odradil konec, kdy to pokazila nelogičnost zpáteční cesty té frciny....proč teda nešli zpátky hned, když to vlastně šlo? Aháá! Taky to vidíte?? Takže za čtyři a příště s plenou. ()

Seabeast

Vidět takové množství rozporuplných hodnocení/komentářů, a to nejenom u mých oblíbených uživatelů mě zpočátku před shlédnutím znejistilo. I přes to, že se našla hrstka, která nadšeně práskla 4 a více. Pod zemí jsem při večerní projekci zkouknul taky a musím se přiklonit k té troše nadšenců. Já si fakt nemůžu pomoci, ale tohle je konečně found footage horor, který z poslední doby za něco stojí! Zcela se vymyká těm ostatním průměrným a podrůměrným, které vznikají jak na běžícím páse. Padá tu furt cosi o jakési nelogičnosti, ale ta fantasmagorie mi zde naprosto sedí. Když se hrdinové cestou v pařížských katakombách dostanou do samotného "pekla", tak jak někdo může očekávat racionalitu? Úžasná byla i ta totální klaustrofobická atmosféra a režisér John Erick Dowdle dokázal navodit fantastické napětí. Co mi u novodobých FF hororů chybí je děsivost. Zde ale byla v takové míře nejenom díky vynikajicí zvukové a hudební složce. Jasně, občas se sice hrdinové neubránili klišovitým hysteriím jako "Musíme se odsud dostat!" a "Panebože! K*rva, k*rva, k*rva!", ale neměl jsem s tím nejmenší problém. Pod zemí mělo zároveň pěkný mystický nádech čerpající z alchymie, templářů a starověké kultury (nesmím zapomenout i na historické vsuvky). Mile mě překvapilo reflektování "kostlivců ze skříně" u každého z charakterů a já absolutně nedokázal od toho odtrhnout oči. Paráda, silnější čtyřka!!! ()

Chermy

Poprvé jsem tak vysoko nešel. Bylo to možná dané tím jak do nebes vychválený tento horor mnohými je, a má očekávání tak byla hodně vysoká. A nebyl jsem také úplně připravený na komorní, téměř až found-footage film. Obecně totiž koncept, ruční kamerou točeného a roztřeseného záznamu "toho co se stalo" nemusím. Po čase se mi ale film rozležel v hlavě a musím uznat, že námět je to dobrý a atmosféra skvělá! Ani ta ruční kamera mi nakonec nevadí, protože je použitá vkusně. Nicméně neokoukané démonické peklo, respektive tušené zlo a okultní tajemné postavy jsou svěží změnou oproti "bubákům" ve strašidelných domech. A ten klaustrofobický pocit toho, že není úniku ale jen cesty hlouběji do temna mám rád už od Pádu do tmy. ()

corpsy

Je základnou povinnosťou hororového žánru, aby navodzoval v divákovi pocit zdesenia a strachu. Aspoň v minimálnom množstve. V tomto prípade sa jedná o zatiaľ najslabšieho hráča na tohtoročnom poli. Divák čaká a čaká...a čaká a čaká, ale to, čo robí horor hororom nika nič. Do toho všetkého postavy, ktoré chcete odkrágľovať hneď v prvej minúte ( namyslená, vševediaca a nebojácna prdelka Scarlett ), alebo bezvýrazné francúzske zemiaky ( takmer celý zvyšok galského osadenstva ). Najhorší tohtoročný kino horor. ()

sidzej

Páčil sa mi ten Indiana Jonesovský archeologický feeling a hlavná predstaviteľka ale tu klady filmu končia. Večne roztrasená kamera mi liezla na nervy a tony nelogicky pozliepaných scén len umocňovalo časté wtf. Prostredie katakomb bolo fajn ale scenár je deravejší než ementál. ()

Astaroth12

Do tohoto filmu som vkladal veľké nadeje ale už viac krát som sa na nejaký film tešil a po záverečných titulkoch som bol ale hrozne sklamaní.A tento je presne taký film. Parádne klaustrofóbické priestory a do nich sa chystá partia vypatlancov. Najprv boli veľmi zábavne naladení ale keď sa to všetko poserie už niesu až tak veľkí hrdinovia.Tvorcovia čerpali inšpiráciu aj z Harryho Pottera,lebo bola tam zmienka o kameni mudrcov a Flammelovi.Na to že nemám rád FF produkciu a ani tento nebol výnimkou.Sledovať partiu tupých imbecilov,ktorý sú na stope Alchýmistickému objavu nemam vôbec potrebu.Alebo to bola scenáristická totálna mizéria.Je tam strach aj hrôza ale film pracuje z takou naivnou sprostosťou,že som tým protagonistom vôbec neveril. ()