Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

Ten Druhy

Zo začiatku, pri scénach z archeologického výskumu, som si myslel, že to bude len ďalší priemerný found footage. No tento spôsob filmovania bol v podzemí účinný, prienik do hĺbky zeme akoby prehlboval aj tajomstvo a roztrasená kamera ešte väčšmi zneisťovala diváka. Perdita Weeks je veľmi presvedčivá a vo svojom pátračskom úsilí preniká temnými chodbami a prevlieka sa úzkymi otvormi ďalej do útrob katakomb. Má charizmu ako Indiana Jones i bojovného ducha Lary Croft, ale pritom funguje v príbehu, ktorý je do značnej miery skutočný až do chvíle, keď začnú ožívať traumatické spomienky a postavy sa musia vyrovnať so svojou minulosťou. Nenudil som sa a to je podstatné, najmä v druhej polovici v každom zábere za každým rohom čakalo nejaké nové prekvapenie. ()

DEXTER099

Tak já horory teda moc nemusím,protože všechny ty lekačky nejsou nic pro mě,ale toto bylo opravdu dobré a docela uvěřitelné.Hodně tomu pomohlo,že film byl snímán z pohledu prvního člověka a dělalo to dojem spíše dokumentu než filmu.Za mě tedy celkově 75% a čtyři hvězdy. ()

ledzepfan

Klaustrofobik přímo nejsem, ale plazení se v labyrintu polozatopených katakomb pod Paříží není úplně představa ideálního trávení volného času- takže z tohodle pohledu to pro mě potenciál pro rozklepaný řitní svěrač má. Na druhou stranu, bych si dokázal představit, že se z toho dalo vytřískat mnohem větší peklo a že to mohlo vypadat méně jako počítačová hra o vnučce Indiany Jonese.. Narozdíl od např JASMa jsem dával pozor a pochopil kdo byl ten tajemnej týpek co je odkázal na Papiliona, dokážu pochopit, že při bloudění v katakombách (kdy dochází baterie, voda a odvaha) se nikdo nechce moc pozastavovat a douze truchlit nad mrtvým kámošem(nehledě na to, že by to brzdilo dynamiku) a i ty patálie s funkčností kamene jsem něják pobral (ikdyž je fakt, že na to mám asi 2 teorie :D ). I přesto ale cítím, že to mohlo být mnohem lepší- takhle je to taková pekelnická demoverze a to mě do kolen nedostane. ()

schizmo

Jako by nestačilo k vytvoření napětí použít dobrý nápad, což v tomhle případě prostředí pařížských katakomb docela splňuje. K tomu trochu povyražení s handy kamerou a máme zaděláno na solidní found footage. >SPOILER< Jenže to autorům nestačilo a tak do podzemí narvou vše možné i nemožné, vedoucí výpravy je pak studentka historie a alchymie (tak to by mě zajímalo, jestli takovej obor skutečně existuje :D), která překvapivě umí rozluštit kdejakou hádanku a je úplně jedno, že pod pařížskými ulicemi jsou hieroglify a egyptské symboly, předmětem zájmu pak samotný kámen mudrců a krom pastí všeho druhu pod zemí čekaj i rozliční bubáci a osobní kostlivci ze skříní každého z účastníků zájezdu. Takže jak už to tak bývá, méně je někdy mnohem víc a jak už jsem řekl na začátku, tady by klidně stačilo vytvořit klastrofobní prostředí s temnou atmosférou a lekačkama, který nikdy neomrzí. ()

FFilipCZ

Mám z tohoto rozporuplného filmu smíšené pocity. Jakmile jsem se o něm dozvěděl, hodně mě zaujal a těšil jsem se na něj. Po první naprosto nudné a nezajímavé půlhodině ale přišlo obrovské zklamání a jednu chvíli jsem přemýšlel, že ho snad ani nedokoukám. Avšak pak přišel zvrat - vlezlo se do podzemí a katakomb a film začal být konečně zajímavý/napínavý/thrillerový. Líbily se mi ty hádankové prvky, kterými jsme se posunovali dál v ději i v katakombách, nadšený(posraný strachy) jsem byl z některých lekaček a celkově film od té úděsné první půlhodinky už pouze a jen gradoval. Herci by to mohli zvládnout o poznání lépe, nejsem si úplně jistý, že byli správně vybráni. Found footage kamera byla taky místy opravdu hodně otravná. Tyto nedostatky však přebijí mnoho originálních nápadů a gradující konec. Sečteno podtrženo lepší 3* a vzhledem k tomu, že to je po dlouhé době konečně nějaký kvalitní "horor" a film, který mi jistě zůstane v paměti, zaokrouhlím nahoru na čtyři. ()

hous.enka

Nacpěte do veřejnosti nepřístupných pařížských katakomb Flynna Carsona, Indianu Jonese, Roberta Langdoma a partu lidí z Lovců pokladů a tadááá: máte As above so below. Sympatické je, že to, co dole naši hrdinové potkají, dává smysl, méně už mě zaujala myšlenka chytré a vzdělané mladé ženy, která pase po kameni mudrců (pozor, ona to nedělá pro peníze, jak pořád zdůrazňuje). Titulní přemoudřelá žena mě nesmírně rozčilovala. Někdo by jí měl říct, že takovýhle chytračky nikdo nemá rád, rozuměj: každý je rád nechá umřít. Zato ten její parťák, který spravil zvony na Notre Dame... To už je jiná káva. Film As above so below ale zůstává poměrně povedeným horůrkem z velmi stísněného prostředí, který je stejně zábavný jako všechny ty šifry, mistři, Leonardi, andělé, démoni a další podobné záležitosti. ()

maddy

Čakal som, že moje hodnotenie sa bude pohybovať skôr na tej „Below“ hranici a ono sa veľmi jemne vyťahuje skôr na tú „Above“ hranicu. Vyslovene nadšený z As Above So Below síce nie som, ale v rámci found-footage sa jedná o celkom neškodnú jednohubku. V podobných found-footage snímkoch sa rozhodne nepozastavujem nad deravosťou scenára (to je asi rovnaký nezmysel ako hľadať v Twilighte Shakespeareovské dialógy), pokiaľ je prevedenie celkom účinné. A v As Above So Below to „indianajonovské“ pátranie (riešenie rébusov, objavovanie tajuplných chodieb a pokladov) po parížskych katakombách funguje celkom obstojne. Nič výrazne hororové sa síce po väčšinu stopáže nedeje, ale jednotvárne prostredie katakomb je využité na maximum tak aby sa po chvíli neopozeralo, slušne funguje aj tajomná atmosféra, aj keď o napätí sa nedá veľmi hovoriť a ani postavy výrazne neotravujú, dokonca sa nebojím povedať, že väčšina z nich je celkom sympatická čo v tomto žánri nebýva práve zvykom. Jednotlivé scény síce recyklujú snáď všetky situácie z found footage hororov známe už od čias Blair Witchu (návrat na miesto, kde postavy už boli, podivný známy), ale tempo je v rámci možností solídne, takže výrazná nuda nehrozí a tá hodinka a pol slušne utečie. Navyše tu nehrozí ani „epileptický záchvat“ z roztrasenej kamery, nakoľko je film natočený značne prehľadne, bez zbytočného zrnenia alebo neustáleho trhania kamerou z miesta na miesto. O dosť horšie to už je s tou hororovou časťou. Jednotlivé výjavy sú zrealizované celkom funkčne, ale sú asi tak dva (postava v habite na stoličke a krátka scéna s kamennými postavami) a prichádzajú veľmi neskoro, doslovne až v posledných 15. minútach filmu, keď sa postavy dostanú do pomyselného „pekla“. Následne už do konca neostáva veľmi veľa času a tak je to uponáhľané a končí v podstate skôr než sa stihne rozbehnúť. Ako horor tak dosť slabé, ako také dobrodružné putovanie po katakombách viac menej neškodné. Žeby ma to vyslovene potešilo to rozhodne nie, ale zase sa na to nie ani veľmi začo hnevať. As Above So Below si tento rok v kinách svoje miesto ako tak obháji, na rozdiel od napríklad takej Jessabelle alebo Ouija. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

zdepapepa

Tomb Raider meets Silent Hill. Jsem hrozně rád, že jsem díky Benu Feldmanovi v Superstore narazil na tento film. Není to dobrý film. Dokonce ani ucházející film. Spíš než špatné je to ale potrhlé. A absurdní. Konečně něco dobrodružného s hodnocením R. Zároveň to má kvalitní efekty a setdesign, kterému hodně pomáhá ikonické prostředí katakomb pod Paříží. Mínusem tak zůstává velká béčkovitost některých příběhových linek, ze které z obavy ze spoilerů zmíním jen hyperinteligentní hlavní hrdinku, která je ovšem povahově zcela adekvátní svým znalostem. A ten super-stealthy policista na začátku, který se s policejními procedurami moc nezahazuje, byl taky trochu moc. Všechno ostatní ale bylo naprosto vynikající. ()

FromHell

Tento rok priniesol naozaj dosť hororových noviniek.As Above,So Below bol pre mňa jedna z tých najočakávanejších a ako už sa stáva zvykom,tak to bolo obrovské sklamanie.Ono v podstate ako Found Footage je to schopne natočene a ani herci niesu najhorší.No povedané po lopate,tento film nemá iskru,proste nefunguje.Tiež sa dosť čudujem podaktorým dosť vysokým hodnoteniam od hororových kolegov,no bohužiaľ,proste som to nepobral... 40 % ()

Praxis

Rozhodně nic pro klaustrofobiky. Až do dvou třetin se to tváří jako milý dobrodružný archeo snímek, s celkem sympatickým osazením. Poté, co naše milá šestice dojde až na samé dno, se během několika minut stane spousta roztomilých úmrtí, kdy nestačíte zírat a říkat si WTF? Poté, co vám umřou kamarádi, tak zaslzíte, a hnedka pokračujete dál včíl ještě jistější smrti. Mno, poslední třetina je sled totální magořiny, kdy nevíte vůbec co tím jako scénáristé mysleli. Možná to ani nemusel být horor, stačilo jen něco dobrodružného s hledáním kamene mudrců a s několika lehce tajemnýma nehodama. 55% ()

ivishka

Dnešní forma natáčení hororů už není to co bývala. Filmařům by k tomu bohatě postačilo pár lepších gopro kamer a hurá jde se do akce. Určitě nemusím zmiňovat typickou všude-vleznost hlavních postav, že ano. Nápad natáčet v podzemí Paříže se mi zamlouval - ale samo o sobě muselo být to natáčení nepříjemné, jelikož jsem o tomto podzemí slyšela samé špatné věci. Překvapila mě naivnost s kterou živí hovořili s mrtvými jakoby se nechumelilo. Ze mě by už byla taková ta holčina z Kytice co předtím měla normálně hnědé vlasy a ze strachu jí zbělely. Občas jsem se polekala jako u každého hororu. Zajímavý byl konec jak lidé vycházeli z "převráceného" podzemí. ()

PKD

Páni. Tak tohle bylo hustý, abych byl správně hustý i já. Hehe. Už dlouho jsem neměl bříško a krk, sevřené strachy či napětím. Sice mi to bizarne příjde jako volné pokr. Katakomb z 2007, které jsem viděl relativně nedávno, ale to nic nemění na tom, že jde o plné 4. Asi bych šel i na 5, ale k tomu se pojí zajímavý paradox a sice ten, že pro plný počet by bylo třeba, aby nikdo nepřežil. Což jsem si byl až do 85min. jistý. A jsem sakra rád, že jsem se zmýlil. Takže tak.;-) Sice by to dle mého bylo stejně působivé i beze stylu F.F., ale neva. Mě tento H subžánr nikdá nevadil, natož v tomto př. A i když jsem 80% filmu té ženské nadával, jak každého přemlouvá, hl. toho svého kámoše, který kvůli ní seděl v Tureckém vězení, aby lezli hlouběji a hlouběji a věřte mi, že se dostanou fakt hluboko, tak ke konci už ani ne, páč když pokaždé zazněla ta lodní (jak jsem si nazval) siréna a začala se dunivě rozhléhati v těch FAKT temných a často i úzkých chodbách (o několika studních raději nemluviti) tak jsem se málem posral. To jsem si do dnes myslel, že siréna v Silent Hillu mě bude strašiti ještě hodně dlouho. No, má těžkou konkurenci. Takže jsem dostal film ( jsem rád, že jsem ho nenahodil v 11 večer:) který má záběr od Blair Witch (pochopitelně) až po Indiana Jonese, který mi po shlédnutí příjde jako totální šaškárna pro celou rodinu. Nic proti němu. A vlastně je i dobře, že tvůrci docela šetřili s efekty, strasidýlky aj. proprietami (zvláště část se zvonícím telefonem jako by vypadla z nějakého Lynche, pokud by točil tento druh filmů) ze kterých by křesťané s jejich představou PEKLA, měli slastné šimrání v podbřišku. Pro mne se tak jedná o jednu z nejefektivnějších (ve smyslu komorní a nijak vizuálně nepřeplácané) verzí pekla, jakou jsem dosud spatřil. K těm perfektním verzím ještě řadím to z Constantiea a Supernatural. Peklo z Hellraisera jest zvláštní případ. Když tak nad tím přemýšlím, asi bych ještě přitvrdil, dal tomu tak o 10min. (ne víc) delší stopáž, nechal přežiti jen 1 postavu, je jedno kterou a pravděpodobně tomu i přes ten výše popsaný paradox fláknul plnou palbu. I tak přemýšlím, že si to nechám. Šel bych i do toho jeskynního filmu, ale na to už nemám nervy. Katakomby a studně ještě dám, ale jeskyně s vraždícími potvorami ne. A jako tradičně, ost zřejmě neexistuje. Do hajzlu. Kritici to prý docela rozcupovali, ale na to jim zcela kašlu. https://www.youtube.com/watch?v=6YLNU8jfJxA P.s. kam se hrabe Harry Potter a Kámen Mudrců, hahahahaha. ()

kaylin

Ten příběh na začátku mě hodně bavil, protože prostě miluju záhady, odkazy na historii, tajemno, alchymii. Jenže tenhle film má jasnou žánrovou kostru, a i když i v dalších částech dojde na zajímavé momenty, byl jsem hodně iritován tím, že se zde prostě jen křičí, nahlas dýchá a všechno je vlastně jen klasickou found footage variací, jen tentokrát s kamenem mudrců, což je přece jen novinka. A to je všechno. ()

movieband

"As above, so Below." Podařený found footage horor, který má hutnou atmosféru. Děj je taky vcelku nápaditý a zajímavý, rozhodně to má, co dát a staví se to po bok těch lepší FF filmů (Trollhunter). 73% ()

Rakosnicek77

Chaotická a hlavně nelogická kanálová hra na honěnou :-( Pro mne celkem zklamání, jelikož ten film svůj potenciál měl. Některé scény vyhnané až do absurdna a divák se vlastně po celou dobu téhle bludišťákové show nedozví co, kdo, proč a jak... A to je u filmu asi to zásadní. K čemu je akce která má spád, když to nikam nesměřuje? ()

Rainey13

Tak pod touhle zemí, se teda děli věci! Začátek se táhne,pak menší zvrat, pár solidních hrůzu nahánějících scén (některé opravdu stály zato!), ale docela taky dost nesmyslů...Zajímaví námět, který mi přijde nedodělaný a místy dost utažený za vlasy. ()

stration

Výborný nápad, který těží z mnoha populárních schémat a jiných filmů. Trochu od všeho a koktejl je to velmi chutný, atmosférický, ve vynikajícím prostředí a se sympatickými hlavními představiteli. Roztřepaná kamera po chvilce přestane vadit (=zvyknete si) a chvílemi má člověk opravdu nepříjemný, klaustrofobický pocit. Logiku v tom netřeba hledat, i když občas pěkně zaskřípe a otázky typu "Co tam proboha ten týpek dva roky dělal?" se množí. Ale čert to vem. Jedinou vážnější výtku bych měl k zakončení, které je, slušně řečeno, nemastné-neslané. Chtělo to nějaký úderný závěr, na který by člověk ještě dlouho vzpomínal. Tak zůstane jenom vzpomínka na nadprůměrný horor, kterému cosi chybělo k tomu, aby byl opravdu vynikající. ()

vanadium

Hypsoline... netrvá dlouho, a člověk najde na youtube Psycho Tropical Berlin a rychle si díky Antitaxi, Sur La Planche a dalším oblíbí La Femme. A u videa Hypsolinu objeví samozřejmě komentáře typu "As Above, So Below brought me here". No, je smutné, že nejvýraznější zážitek jsem měl z objevu jedné francouzské hudební skupiny, jejíž písnička v titulcích mě zaujala. On totiž film sám o sobě příliš nenadchne. Dejme tomu že je to výluh křížence Šifry Mistra Leonarda s Pádem do tmy. Tématicky tedy přitažlivé, ale v zpracování mi něco vadilo. A nejen ruční kamera, jejíž použití je zločin proti kinematografii ve všech filmech kromě Blairwitch. Vedle tohoto nedostatku za mé pouhé tři hvězdičky může určitá vyčpělost scénáře, jehož základní kostra už byla nesčetněkrát použitá a v As Above, So Below příliš nezaujme, i když občasná originalita se mu upřít nedá. Ale konec dobrý, všechno dobré, říká se. Podobný pocit jako z tohoto filmu jsem měl i z Jeskyně. Té jsem s odstupem času hvězdičku přidal a často si na ni vzpomenu. A Jeskyni jsem vlastně objevil díky titulkové skladbě svojí oblíbené skupiny. Zajímavá paralela. Takže As Above, So Below nezatracuju. Třeba se na něj podívám někdy znovu, třeba si při tom šlehnu quatre point sept mol d´hypsoline a třeba hvězdu přidám... ()