Aféra

• USA The Affair
Drama / Psychologický
USA, (2014–2019), 52 h 36 min (Minutáž: 52–90 min)

Ruth Wilson, Dominic West, Joshua Jackson, Maura Tierney, Leya Catlett, Carolina Ravassa, Julia Goldani Telles, Rebecca Rittenhouse, Stephen Kunken (více)

Série(5) / Epizody(53)

Seriál AFÉRA zkoumá citové a psychologické důsledky mimomanželského vztahu Noaha Sollowaye a Alison Lockhartové, kteří se potkají v letovisku Montauk na Long Islandu. Noah je newyorský učitel a absolvent Williams College, který jednu knihu vydal a s obtížemi se snaží napsat další. Je šťastně ženatý a má čtyři děti, ale nenávidí svou závislost na bohatém tchánovi. Alison je mladá servírka, která se po náhlé smrti dítěte snaží dát znovu dohromady svůj život i manželství. Provokativní drama se odvíjí zvlášť z Noahova a Alisonina úhlu pohledu a k vyprávění příběhu používá subjektivně ovlivněné vzpomínky obou postav. (HBO Europe)

BugHer0

Když mi ségra tenhle seriál doporučila a já si přečetl, že je to o tom, jak si ženatej chlap a otec čtyř dětí na letní rodinné dovolené ulítne s pohlednou servírkou, která je shodou okolností taky vdaná, nechápal jsem, co z toho budou tvůrci 4 řady dojit a byl jsem připravenej to po prvním díle zabalit. Ale ono se z toho vyklubalo asi nejlepší seriálový psychologický drama, co jsem kdy viděl. Možná je to tím, že už mi táhne na třicet, ale přišlo mi, že je tam úplně všechno... Navíc je to točený unikátním stylem, kdy půlka epizody je pohledem jeho a druhá půlka je, jak to samé vnímala ona. Postupně přibývají další postavy a úhly pohledů a vás všechny baví a nemůžete se dočkat, co bude dál. Nejsou tu žádní klaďasové a záporáci, všechny hlavní postavy mají spoustu problémů a spoustu toho posraly, ale tak nějak se tím životem plácají dál a postupně si uvědomují, že je přeci jen fajn žít i se všema těma chybama a hrůzama, co napáchaly. K tomu si připočtěte okouzlující Ruth Wilson (Alice z Luthera), překvapivě skvěle hrajícího Joshuu Jacksona (Pacey z Dawsonova světa) a plejádu dalších výbornejch herců, který hrajou jako o život podle neskutečně uvěřitelnýho scénáře a získáte seriál, kterej vás jen tak nepustí. ()

erased

The Affair toho má tolik co nabídnout seriálovým fanouškům i amatérům, že je až s podivem, jak málo je přes své výjimečné kvality známý. První, co zaujme je samozřejmě obsazení - ústřední dvojice je doslova seriálovou elitou, a dokazuje to i jejich naprosto samozřejmá nominace na Zlaté Glóby. Nutno dodat, že i zbytek osazenstva jim zdatně sekunduje, a oproti jiným seriálům zde najít špatně vedeného herce je těžší, než najít jehlu v kupce sena. Samotný příběh je ale ztělesněním obyčejnosti, všednosti, něčeho, co každý zná nebo poznává. Proto bez unikátního způsobu vyprávění mohla tato skvadra skončit v pouze neobyčejně povedené mýdlové opeře. Opak je však nakonec pravdou. Je to totiž konfrontace dvou vzájemně propletených životních příběhů očima, ústy a archetypální povahou dvěma naprosto nespolehlivými a zcela odlišnými vypravěči dvou pohlaví, co z The Affair dělá bezprecedentní zkušenost, která jde do takové hloubky duší svých postav, že se nedá než hltat každou vteřinu, protože se dá jen stěží najít projekt, se kterým by se dalo identifikovat stejně jednoduše a do takové míry. Dle první řady tak jednoznačně nejlepší současný seriál stanice Showtime, kterému se dá vytknout jen to, že Ruth Wilson kvůli své roli musí zapírat rodný sexy přízvuk, a prostřední díly, které bohužel trestuhodně nevyužívají tu zmíněnou základní premisu. Nejistoty vyvolané nespolehlivým podáváním informací se ale ani tato slabší část nezbaví. ()

Davies182

Výborně, tady totiž vzniká něco velkýho. Pilot se celkem nápadně maskuje za True Detective bez vražd (?), buranů a okultismu, míchnutej Modern Family bez mockumentary stylingu a Jayovic famílie, a já si troufám tvrdit, že se nám tu rýsuje dramatická špička podzimu. ()

Laerry

Mám v oblibě silná dramata, která se po celou (mini)sérii zaobírají jedním tíživým problémem – ale musí to být zajímavý příběh s charismatickými herci, kteří by dokázali udržet mou pozornost – zvláště pokud se jedná a vyprávěcí styl ze dvou perspektiv... no a to jsem v téhle aférce nenašla. Hlavní dvojka mi je naprosto ukradená a sympaťáka Joshui Jacksona je po hříchu málo, takže většinu dílu vyplňují nudné zážitky všedního dne dvojice, která podvádí své partnery, a jenž se porno sexem snaží vyřešit své osobní životní krize. N-U-D-A. Už od první epizody je jasné, jak celá tahle „aféra“ skončí, což mě štve, protože jsem fakt fandila postavě, kterou hraje právě Jackson, aby toho slizouna odprásknul – aspoň by se tam stalo konečně něco zajímavého. Protože jinak tohle soft porno od Showtime mě nijak zvlášť neuspokojilo.... intelektuálně, samozřejmě. Za technické detaily, jako je kamera, střih, hudba dám hvězdný hattrick. ()

Kaluž

/// 1. sezóna /// Televizní nálož se vším všudy. Děj, postavy, motivy, prostředí… všechno koexistuje v dokonalé harmonii a divák se jen nechává unášet na vlnách špičkově obsazeného a koncepčně neotřelého dramatu. S tím závěrečným cliffhangerem mě trošku nasrali, ale tak příjemně, jestli mi rozumíte. Druhá řada bude absolutní povinností! Dominic West mi od Špíny Baltimoru tuze chyběl, kde ten chlap celou dobu byl?! /// 2. sezóna /// Všechno při starém, bravurní dialogy, skvělé obsazení, ale přesto druhá sezóna postrádá ten potřebný tah. Posunuli jsme se v čase o něco dále a spíše už jen sledujeme postupný rozklad jednotlivých osobností. Každý se s tím životem holt perem po svém. Někdo chlastá, jiný píchá první ligu, děti se v tom topí a ostatní se raději tváří jako nezúčastněné křoví. Naštěstí to dost vytahuje správně dávkovaná krimi zápletka a naprosto efektní finále. Třetí sezónou bych to však uzavřel, plácat se v tom nemá cenu. /// 3. sezóna /// No vida, stačilo trochu pošoupnout čas kupředu a hned jsou tu další zajímavá témata ke zpracování. Vězeňská schíza buduje drámo, vztahy minulé i budoucí lehce probublávají a finální epizoda je tak krásně hřejivá, že mám chuť ozdobit vánoční stromek a pustit se do pečení cukroví. Dominic West stále top. /// 4. sezóna /// No ty vole, oni ji fakt krouhli. Svině hnusný… moji nejoblíbenější postavu. Tu, která si to zasloužila ze všech nejméně. Jo, takhle se dělá kvalitní televizní drámo! #RIP ()

Koruna našla prince Charlese

Koruna našla prince Charlese

21.10.2020

Tak se to obsazení začíná hezky rýsovat. Po dříve oznámených Lesley Manville jako princezně Margaret, Jonathanu Pryceovi jako princi Filipovi, Elizabeth Debicki jako princezně Dianě a Imeldě Staunton… (více)