Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

thorax65

Zdánlivě obyčejný příběh reportérů z novin. Avšak tu a tam se začínají objevovat náznaky, že fláternící nebudou zase tak uplně čistí jak by meli býti. V průběhu filmu se z toho vyloupne zhruba 70 kusů rožněných jedinců, ale pambičkářská klika to má celkem všechno ošéfovaný. Nakonec naši s odřenýma ušima zvítězili. Na odstřel s panem Crowem mi přišlo kapánek dynamičtější. 80/100 ()

Radim100

Výborně zpracované novinářské drama s neskutečně silným námětem a skvělým Markem Ruffalem. Poctivá filmařina s ožehavým tématem pedofilie pod rouškou katolické církve. Je zde až děsivá věrohodnost příběhu, příběhu který nemá bulvárně zaplnit titulní stránku novin a zapadnout. Zde se nespěchá pro rychlý a neověřený palcový titulek, zde jde o investigaci v pravém a původním významu tohoto slova. ()

Courier

U tohohle oscarového vítěze mám pocit, že vyhrál jen díky tématu (EDIT o pár měsíců později dodívány všechny nominované filmy, Spotlight pro mě byl rozhodně nejlepší). Rozhodně to není špatný film, ale i já si přidal hvězdu navíc jenom kvůli námětu, který mě moc zaujal. První hodina se neskutečně táhla nekonečnými rozhovory, které jsou sice celý film, ale až ty ve druhé polovině filmu stojí opravdu za to. Hereckým výkonům opravdu nejde nic vytknout a Oscara pro Marka Ruffala, bez debat. Kvalitně zpracovaný a natočený pohled do investigativní novinařiny, které mě na konci nechalo jen s jednoduchým “Wow” . ()

bigmatko

poučný film, ktorý prináša trkpú realitu do života pánbožkárov. napriek tomu že išlo o celosvetovú aféru tak to však nijako neotriaslo silou viery a tak ako si to ospravedlňujú a zakrývajú vo filme tak to funguje stále. Viera v nadpozemskú čistotu pláštenkárov je silnejšia ako slová obetí ich biblického sexuálneho velebenia ducha svätého. po tomto filme sa určite každý zamyslí nad tým ako je to vôbec možné. zaslúžene získal film oskara a oplatí sa to vidieť. má to hlbokú myšlienku a odkaz. ()

babka

Tak takhle to dopadá, když se to umí, když se ví, když se na diváka myslí. A ten to procítí, prohlédne a ví. Ano byl to film o pedofilech církevních, těch věrných a nepostradatelných, jen přemísťovaných. Ale kolik věrných v jiných oborech je přemisťováno stejným způsobem. Stačí k tomu naprosto dokonalý systém a žádnému zločinci se nemůže nic stát. Nehodlám být paranoidní, jen budu bdělejší a připravená. Systém je zde, existuje a je plně funkční - to my věřte. ()

Logicomix

Právě jsem viděl SPOTLIGHT. Je to ten nejlepší film o investigativní novinařině od snímku VŠICHNI PRESIDENTOVI MUŽI. A to v něm nejde o Bílý dům. Stylem to připomíná Zodiaca od Finchera, ale zdá se mi to ještě více strhující. I když je to podobně úmorné, nemohl jsem se od toho filmu po počátečním rozkoukávání odtrhnout. Někdy jsem byl i dojat. Lze souhlasit s profesionálními novináři, že tento vítěz Oscara není formálně inovativní. Ale Příběh sám je tak nosný, že by mu formální hrátky asi dokonce uškodily. Nejvíc si vážím herců, kteří se v zájmu vyprávění vzdali exhibice a prostě „jen“ skvěle zahráli své postavy. Obzvláště Michael Keaton byl tak úžasně úsporný, že by to lépe nezvládl ani Bill Murray. Klobouk dolů a 5 hvězd! ()

Dixie_Cara

Téma prohnilé zneužívající církve je ostré a zajímavé dost, ale mě Spotlight dostal jednoduše na novinařinu. Fakt mě fascinovalo jakým způsobem byla práce reportérů popsána- namáhavá, vyčerpávající, dlouhotrvající, místy velmi vlezlá, s nejistým výsledkem... Hlavně Keaton, ale i McAdams a Ruffalo byli navíc špičkoví. Taky se mi líbilo, že kromě pár záblesků nebyla žádná možnost aby divák nějak blíže pronikl do života hrdinů. Právě to, že ve Spotlightu nebyly žádné zbytečné odbočky filmu přidalo hodně na kvalitě a umožnilo, že se děj soustředil jen jedním směrem. ()

filipm

Bravurně vystavěný příběh dle skutečných událostí. Líbilo se mi, že herci hráli hodně civilně a nepřehrávali. ()

lubica1995

The Boston Globe by si zaslúžili po zverejnený tohoto filmu stratiť všetkých svojich čitateľov. Vôbec by som nestavala na tom... natočme film tak, ako sa to stalo.... Veď je to hrozné... Veď sme to mali na stole pred pár rokmi... nebolo to zaujímavé... počkajme s tým ešte chvíľu, teraz padli dvojičky... Ale pritom... taká je realita. Film na jedničku... ale už nikdy by som si od nich denníček nekúpila. ()

KraLuban

Dobré, přesto na spodní hranici 4* (spíš tak 3,5*). Výborní herci, zajímavý námět...ale za mě až příliš blízko dokumentárnímu filmu, než thrilleru/historickému dramatu. Mám rád tenhle typ příběhů, ale třeba Tři dny kondora a další spíše komorní věci, jsou prostě "filmovější", nebo "dějovější", nevím jak přesněji označit. ()

shalash

vau a zase vau, to je fakt síla... Celý film jsem si myslel, že je to jen haló smyšlený příběh, který si vybere ožehavé téma a potom těží ze vzbuzeného divákova zájmu, protože celou dobu to tak vypadalo. Film se skutečně moc neliší od filmů se zápletkou typu "toto se přece v naší vyspělé civilizaci NEMŮŽE STÁT" a taky se v reálu nic nestalo, jen si to v těch klasických filmech vymyslel režisér. Film je pouze o aféře z Bostonu. Kdo se nechce koukat na film, protože si chce radši myslet, že by za to šel do pekla. Tak ať se aspoň koukne na konec filmu (udělej to pro své děti ty blázne) se seznamem měst, ve kterých byly děti zneužívány. Naštěstí jsem tam nenašel žádné město v Čr, ale z našich sousedů tam jsou krom Slováků VŠECHNY STÁTY. Fakt z toho mám hrozný pocit... Člověku to otevře oči, vzpomene na pálení čarodějnic, církevní restituce, šukáníí dětí a dojde mu, že ti islámisti se (i přes mediální kampaň) od nás vlastně zase tolik neliší. Naštěstí máme v česku nejvíce ateistů a proto se snad (zatím) nemusíme těchto fanatiků obávat. ()

Signore

Dlouho jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami; je to velmi dobrý film, ale nikoliv excelentní. Režisér (a scénárista) si zvolil silné téma, které dle mého názoru zpracoval - mj. za pomoci skvělých herců (za všechny bych jmenoval své oblíbence Ruffala a Tucciho) - nejlépe jak mohl, tj. maximálně civilně a uvěřitelně. Tím se ale současně (asi) připravil o možnost dát filmu "přidanou hodnotu", která by mu - čistě dle mých kritérií - zajistily onu pátou hvězdu. I když to tedy může znít jako protimluv, mám za to, že Oscar za nejlepší film letos zamířil ke snímku, který si to opravdu zaslouží. ()

the_weaver

Veľmi seriózne natočený hold poctivej novinárskej práci.↵  Napriek škandálnej kauze je film natočený veľmi nezaujato, civilizovane, bez zbytočných pokusov o šokovanie diváka a venuje sa v prvom rade poctivej práci investigatívnych novinárov z Boston Globe. Navzdory tomu je to pútavý a napínavý počin. Divákovi film obdivuhodne priblíži postupné prenikanie novinárov do hĺbky a šírky tejto kauzy a necháva mu samému možnosť posúdiť jednanie jej účastníkov - film sa totiž takému posudzovaniu dosť vyhýba.↵  Asi jediná výhrada smeruje k trochu priblblému výzoru tváre Marka Ruffala, ktorý pripomínal skôr hašterivého vidláka než erudovaného novinára.↵  ↵  Po pozretí tohto filmu by ma celkom zaujímala reakcia spoločnosti a účastníkov kauzy na jej zverejnenie - to by asi vystačilo na celovečerné pokračovanie. ()

PoprockCZ

Velmi vážné téma. Určitě je zajímavé se s pomocí filmu dozvědět více. Bohužel sledování neustálých konverzačních výměn je náročné na orientaci v ději. Shrnuto zajímavý příběh, ale emocionálně mě nedostal tak, jako The Big Short. Uznávám, že to bude částečně i tím, že obecně náš národ není příliš věřící a tedy i mě se tedy toto téma osobně tolik nedotýkalo. ()

pichta

Smutná realita katolíckej cirkvy, ktorá bohužial ešte určite niekde pokračuje. Pekne zobrazená mravčia práca investigatívnych novinárov, vnímanie a práca úradov... Ten film ma zaujal hlavne po obsahovej stránke, celý bol akýsi monotonny...nemal spad, myslím, že sa to dalo natočiť aj lepšie. 4 hviezdy za odvahu režiserovi. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz