Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Mangano

Po druhém zhlédnutí musím dost upravit svůj názor na tenhle film. Před asi pěti lety mi to přišlo jako velice napínavé investigativní drama s dost zarážejícím koncem. Dnes k tomu mám nějaké připomínky. Teď mi příjde, že "Spotlight" je honorovaný hlavně za námět, na kterém stojí, za skutečnost, kterou s dikcí na co možná největší objektivitu prezentuje. Faktem ale pro mě zůstává, že to po kvalitativní technické stránce nedělá nijak zvlášť excelentně, alespoň ne tak, jak by se mohlo zdát při pohledu na ovace filmu. Za prvé trochu mimo hodnocení, mám problém samozřejmě už s tím, že je pro hodnotícího diváká velmi lehké podlehnout tlaku hodnotit film a scénář skrze námět. Ten je nepochybně velmi zajímavý, a zabývat se takovými choulostivými věcmi ve filmu založeném na skutečné události vyžaduje jistě značnou dávku odvahy, ale to je skutečnost, nějakým způsobem se to takto či jinak stalo, je to realita a pokud můžu minimálně mluvit sám za sebe, já chci svoje hodnocení dělat co možná nejobjektivněji oproti světle faktu, že se mi líbí, čím se daný film svým dějem zabývá a jeké problematice se potažmo věnuje. Opět, já nikomu nic nezazlívám, ale Oskary za nejlepší film a scénář? Jako ok, ovšem já jsem ten film právě viděl a ptám se proč. Dále za druhé. Kamera, hudba a prostě veškerý audiovizuál ne mě působil dost nízkorozpočtově, a to mi, pokud je tu poptávka po nějaké kvalitě filmařského řemesla, jakože tu je, značně kazí dojem. Za třetí. Filmy tohoto řekněme "dialogového" formátu potřebují při svém apelu na kvalitu divákova prožitku dodržet jeden faktor a tím je přehlednost. Přehlednost jmen, přehlednost postav, přehlednost o datech, částkách, realitě. Je dost možné, že mentálně jsem na tom ze dne na den hůř a hůř, ale i přesto si myslím, že v tomhle ohledu byl scénář filmu dost na hraně. Hlavně ze začátku. Jakmile se začne děj cyklit, člověk eventuálně ztratí zájem o něco, čemu nerozumí a v takovém případě je nutné, pokud tedy chceme natočit něco co osloví co možná největší spektrum diváků, zapojit do hry více faktorů, než jen ten, že je někdo někde představen na základě jedné rychlé věty kdesi v nějakém dialogu. Chce to být kreativní a nenásilnou formou přidat divákovi možnost vytvářet si vlastní mapu příběhu. Tím vším nechci říct, že by byl tenhle film nebo scénář nepřehledný, to zase ne, ale že bych měl po celou dobu jasné povědomí o tom, kdo je kdo, říct prostě nemůžu. Za čtvrté musím říct, že tady mě maestro Howard Shore dost zklamal. Hudební podklad jsem tu nezaznamenal skoro žádný a když už, tak dost nevýrazný. Pro jakékoli drama, hrající ve svém dopadu na divákovu emocionalitu (ačkoli v tomto případě o něco méně než obvykle), mi to příjde jako značně promrhaná příležitost. Za páté, film má naprosto otřesný český dabing. Takže pokud máte možnost, doporučuji jednoznačně originální stopu. No a nakonec za šesté něco z pytlíčku kladů. Film má spád, ačkoli k tomu má dost nakročeno, tak nenudí, diváka se snaží strhnout hned od začátku. Je taky jasné, že upoutá pozornost zvučnými jmény v obsazení a taky je tu ten fakt, že vás naprosto diplomaticky přiměje uvědomit si, že mezi bílou a černou, mezi světlem a tmou či mezi dobrem a zlem chcete-li, zase tak tlustá zeď není. Vzdálenost mezi těmito elementy je prostě kratší než bychom si asi přáli a v téhle hře, kterou tady všichni každý den hrajeme, je tomu potřeba přizpůsobit pravidla. () (méně) (více)

PTuranyi

Vynikajúci novinársky thriller zobrazujúci reálne investigatívne pátranie tímu novinárov po rozsiahlom zneužívaní detí kňazmi a systéme jeho ututlávania. Perfektná produkcia a výborné herecké výkony Marka Ruffala, Michaela Keatona,Lieva Schreibera a Rachel McAdams, ktorú je skvelé vidieť v inom ako romantickom filme. Za zmienku ešte stojí skvelé vypointovanie titulu v závere. 90% ()

F2003F

Dvojhodinová konverzačka, ktorú si stačí dať ako podcast. Príbeh mal vynikajúci predpoklad, lenže herci pútavo nehrajú (/nedostali napísaný priestor prejaviť sa dostatočne) a vlečie sa to nezáživne dokola až to nakoniec nezanechá nič nové, ako by malo. Veľmi komorné poňatie žurnalistickej drámy o cirkevnom ututlávaní s lepšou hudbou. Na to aký úspech to zožalo som očakával ráznejší svižnejší odvážnejší štýl. RADŠEJ Birdman ()

raikonen16

Perfektně natočené žurnalistické drama, které ohromí i bez nějakého výrazného wow momentu. Herecky nikdo příliš nevyčnívá, ale ta skládačka hereckých výkonů funguje perfektně, navíc obohacená hudbou Howarda Shora. Adept na film roku. ()

raru

Náboženstvo sú pre mňa drísty pre hlupákov,ale že sa dejú takéto svinstvá s požehnaním najvýšších cirkevných hodnostárov,to je neskutočná nehoráznosť.Všetci katolícki kňazi by sa mali pred vysviackou vykastrovať.Keď celibát tak celibát.Veľké uznanie investigatívnym novinárom za ich heroicky náročnú prácu. ()

qwentin

Rozhodl jsem se napsat koment. Ano! Opravdu jsem se rozhodl napsat koment. Myslím, že bych měl někomu říct, že jsem se rozhodl napsat koment. Mám pravdu. Řeknu Vám to všem. Rozhodl jsem se napsat koment! Asi tak na mě film působil. Námět rozhodně stojí za pozastavení! Právě čtete můj koment. Je to skandální a celosvětový problém všech dob! Ale takhle plitce ho převyprávět? Pořád je to můj koment. A já se ptám proč? Proč se mám koukat na neustále se opakující scény? Proč mám poslouchat nesmyslné dialogy? Proč tohle produkce pustila? Proč jsem jediný, kdo nesáhl po minimálně třech hvězdách? Konec mého komentu! ()

Hon2ar

Spotlight je film, který může Miloš Čermák (nebo jiný profesoři) pouštět na "Žurnalistických kauzách 21. století" místo Všech prezidentových mužů. A také je to filmová a printová verze The Newsroom. Poctivá procedurální novinářská i filmová prácě 9/10 ()

TheReflektor

Záměrně odosobněný a přitom chvílemi tak intimně vyprávěný příběh. Odvaha, s jakou se tvůrci rozhodli natočit tvrdý snímek o nezměrných hříších katolických kněží, je takřka porovnatelná s odvahou oné čtveřice novinářů, kteří informace vynesli na světlo, nelze o ní však mluvit s až příliš posvátnou úctou. Film totiž samozřejmě míří přímo na Oskary, jeho téma sice překvapuje svou kontroverzí, ovšem tematiky se dotýká s ideální porcí odporu a znechucení, opatrně balancuje na hranici skousnutelnosti. Akademie to jistě ocení. Spotlight jde zásadně proti předpokladům, o čtyřech hlavních postavách (které tu splynuly v jednu jedinou) se nedozvídáme vůbec, vůbec nic - jen víme, že všichni nezištně (oskarově) prahnou po zveřejnění jednoho z největších skandálů katolické církve. Solidní a chvílemi vážně silné. ()

smartynaf

Malarkey to řekl za mne :) Ruffalo je fajn a snad i díky němu, mi to občas připomínalo..i když ano, bohužel hodně vlažně, Zodiaca. Toho si občas rád pustím znova. U Spotlightu zatím takový stav nemám, ale třeba příjde. Nebylo to vůbec špatné. ()

Danixxx

Souboj právníků, novinářů a církve patří mezi obšírnější a náročnější témata celovečerních filmů. Když se k tomu přidá zápletka v podobě fenoménu pedofilie v řadách katolických kněží, vznikne nám koktejl, který nás možná nijak nenadchne. Dokonce ani snímky na filmových databázích nenabízejí zdání, že by se ve filmu mohla objevit byť jediná akce. To, co nás motivuje k shlédnutí Spotlightu je totiž zejména prestiž, jakou si vybudoval získáním Oscara. Už jednou jsme se poučili, že i z počátků nepůvabné téma může vyústit ve velice převratný děj, který nám utkví v hlavě na mnoho let dopředu (podobně jako v případě Gran Torina). Spotlight jede ve stejné stopě. Děj se primárně bez vedlejších flashbacků odehrává okolo roku 2001, kdy investigativní tým novinářů s názvem Spotlight přináležející k Boston Globe dostane nového šéfa. Ten do redakce přinese pomyslný stříbrný vítr a otevře zapomenuté téma, které novinami prošlo bez povšimnutí a námahy mnoho let předtím. Série vyšetřovacích dialogů v interiérech nenudí a po celých 128 minut se neustále rozvij někam dál. Snímek vyvrcholí ve famózní odhalení, které obsahuje i hlubokou evaluaci divákových získaných dojmů. Co se novinařiny a její vizuální stránky týče, musí se Spotlightu nechat, že umí udělat retro strašně sexy. Nabízí se nám pohled do redakcí velkých jako výrobna na čokoládu, kde počítače nezvládají ještě ani Word a všechno se pečlivě dokumentuje v zapečetěných složkách. Připomíná nám to tu neuspěchanou dobu, kdy kvalita vítězila na kvantitou a jednotlivé články trvalo uzavřít i několik měsíců. Novinář zde vypadá jako neúspěšný kandidát na detektiva CIA, který nesplňoval podmínku věku, původu, nebo pohlaví. To však dohání svým šarmem, argumentačními triky a narcistním altruismem. Všechny rozhovory se řeší mimo záznam na společenských akcích při kapce whisky, na golfových hřištích, v restauracích, parcích a domácnostech. Když Spotlight srovnáme s dnešním mediálním světem (posun o nějakých 14 let), vyvolá to v nás dojem, že zlatá éra žurnalistiky je už dávno u konce a my neodvratně stojíme na prahu síťové společnosti. Že tatam jsou časy, kdy na noviny stáli lidé u trafiky frontu a dnes si je už nikdo nevezme ani zadarmo od stewardky ve vlaku. Tento kontrast nás přivádí ke dvěma otázkám. Jsme ochotni platit za kvalitní, ověřené informace? Jsme ochotní v zájmu rychlosti a nízké ceny vykonat oběť nejvyšší? Vzdát se nároku na pradu? ()

jizvoun

Příběh o skupince redaktorů, která se rozhodla odkrýt dlouho utajované celospolečenské tabu, a tím je zneužívání sociálně slabých dětí černoprdelníky. Co začíná jako rozkrývání tří případů v jednom městě, se rozroste v celosvětový problém. Opravdu tleskám zanícenosti hlavních hrdinů, tohle téma je stále aktuální a kdoví, za jak dlouho by se o něm začalo mluvit bez jejich snahy. I když se jedná o parádní snímek, rozhodně bych ho teda nepovažoval za vítěze oskarů. ()

Starejsi

Veľmi decentne nahlodaný problém zatajovaný cirkvou. Až príliš decentne. Skvelé obsadenie, Leiv hral menej ako som si želal, od Rachel (keďže bola nominovaná na oscara) som čakal ďaleko viac. Podľa toho, čo som videl si nezaslúžila byť v spoločnosti nominovaných, menovite Alicii. Hudba nedodala ten potrebný nádych. Mark Ruffalo ale dokázal, že patrí kvalitou medzi súčasnú hereckú elitu. ()

adako

Mám z neho taký priemerný, nevýrazný pocit. Nevýrazný štýl, herectvo, kamera, scenár, réžia, nič. Len si tak plynie a ja len tak sledujem a vôbec nič sa so mnou nedeje. Od tejto témy očakávam že to so mnou pohne (to síce očakávam od veľa filmov), alebo nejak na mňa zapôsobí. Nie. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz