Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Triple H

Na jednu stranu veľmi dobre napísané, zahrané a zrežírované, na druhú strašne konzervatívne, striedme a krotké. Možno sa McCarthymu vzhľadom na citlivosť látky zdalo lepšie byť triezvy a mať nadhľad miesto vyhrotenosti a senzáciechtivosti, avšak filmu kvôli tomu chýbajú grády. Hovorím si - a prečo do tej cirkvi a pedofilných kňazov nerýpnnuť trochu silnejšie? Načo pri takej téme zachovávať takto sterilný a zdržanlivý prístup? Možno trochu viac zdôraznenia psychických útrap obetí znásilnenia by nebolo od veci, pričom prípadná šedá zóna v motiváciách zúčastnených mohla stále mať svoj priestor. No nič. Oscar za najlepší film je podobne konzervatívna, zatuchnutá a nenápaditá voľba ako keď vyhral A man for all Seasons nad Who's afraid of Virginia Woolf?, Kramer vs Kramer nad Apocalypse Now, Ordinary people nad Raging Bull, či Crash nad Brokeback Mountain. The Big Short, alebo Revenant by boli zaujímavejšia voľba, i keď chápem, že nebyť Oscara za najlepší film, Spotlight a jeho téma by vo filmovej histórii zapadli viac než tomu bude teraz. Budiž, ale IMO zlá voľba. ()

filmmovier

Ten Oscar je dost pravděpodobně opravdu zasloužený, protože tento na první pohled nenápadný, nezajímavý filmeček mě velice překvapil a stal se pro mě jedním z největších zážitků filmového roku 2015. Řeší celkem kontroverzní téma, o kterém jsem až do Oscarové noci, neměl nejmenší tušení - a myslím, že nejsem sám. Navíc to ani přes na první pohled přetaženou délku (ale vážně, je to jenom dojem) mě tahle konverzačka dokázala absolutně strhnout. Skutečně, má to naprosto vynikající scénář, je to perfektně natočeno a ty herce je radost sledovat (a poslouchat). Skutečně vynikající film z novinářského prostředí, který navíc řeší celkem zajímavé téma, co víc si přát. V průběhu sledování jsem z toho byl místy i docela v šoku, jak mě to překvapovalo a prakticky celou stopáž pracovaly emoce. A na závěr ještě jednu čestnou zmínku pro Rachel McAdams a Ruffala, kteří přeci jen trošku vyčnívají nad svými kolegy... Spotlight doporučuji jako málokterý film, pro mě to byl rozhodně silný a nezapomenutelný zážitek a zároveň velmi příjemné Oscarové překvapení... Za mě 10/10. ()

LeoH

Nečekal bych, že budu hodnotit výš než Všechny prezidentovy muže, ale stalo se: Spotlight je přehlednější, tudíž na mě líp zafungoval jako napínavé vyprávění, a zároveň je sympaticky utlumený co do filmařských ambicí (ani herectví jako z partesu, ani kamera, co dokáže udělat pastvu pro oči i ze záběru na registraturu s horami kartotéčních lístků, ani funkční muzika na sebe nestrhují pozornost, anóbrž slouží sdělovanému) i co do útočení na primární divácké pudy (žádné prvoplánové citové vyděračství, žádná plamenná emotivní obžaloba církve, žádné drastické scény: film o aféře se zneužíváním dětí, který se dá v klidu pustit dvanáctiletému dítěti a přesto je pro dospělého působivý!). O to účinněji provokuje k přemýšlení: o americké společnosti, ve které je církev, ať se nám to líbí nebo ne, pro mnohé (většinu?) pořád ještě životně důležitou morální oporou, při jejímž zpochybnění by v jejich očích nastal pád do chaosu (odtud, ne z nějakého niterného zla, pramení všechno to urputné popíračství); o naší společnosti, kde církev o tuhle roli přišla „zásluhou“ komunistického režimu, aniž by ji dodnes něco nahradilo (a teď ještě proč se v závěrečném výčtu měst nevyskytuje žádné české – k zneužívání tu nedochází, protože církev nemá tu autoritu, nebo se na ně nepřijde, protože církev není tolik na očích?); o hrdopyšném ateismu, kterému je ve filmu letmo nadhozená teze o zvýšeném výskytu pedofilie mezi kněžími jako psychologickém fenoménu potvrzením nenávistného odporu k náboženství jako takovému, a to i u jinak rozumných a empatických lidí, kteří stejně vášnivě odmítají soudit člověka podle rasy či národnosti; o samočisticích mechanismech demokracie, k nimž kromě nezávislé žurnalistiky patří i filmy, jako je tenhle. Je jich málo, ale je skvělé, že se pořád točí, a pokud dokážou vybudit takovéhle myšlenky, člověk jim odpustí i občasné deklarativní řečnění z úst některé postavy i to, že se tu vlastně opravdové, do hloubky prokreslené postavy nevyskytují, rozhodně ne mezi novináři, hlavní „postavou“ je tu spíš celý redakční tým, hlavní drama se odehrává mezi ním a světem mimo něj a o to silněji se film může soustředit na podstatu věci, nerozrušovanou očekávatelnými odbočkami do osobního života jednotlivých hrdinů. — Tl;dr aneb Tož abych to nějak shrnul: Na dnešní dobu nezvykle střídmý, cílevědomý „středněproudý“ film, vyprávějící bez dryáčnictví o velice citlivých věcech, nesený snahou sdělit cosi podstatného, ale přitom netezovitý, otevřený různým interpretacím, bavící až v druhé řadě, ale přesto skvěle. Jednoznačně za plný počet. ()

David.Darco

Je dobré že tento film vznikol. Je dobre že rozšíril správu, ktorú mal svet vidieť, aj keď ho mnohí vidieť nechceli. Spotlight je napriek téme, s ktorou pracuje nekonfliktný, neútočí na vieru v Boha, útočí na vplyv človeka, ktorý v akomkoľvek prestrojení zničí čokoľvek dobré. Ruffalo a Keaton jednoznačne vynikajú (Myslím, že dostali aj najviac priestoru) a za nimi McAdams so svojou utrápenou, avšak empatiou žiariacou tvárou. Spotlight je vynikajúco obsadená historická dráma o človeku ako takom. Problémy spoločnosti a systému kritizuje skrz svoje postavy a ich osobné vnímanie, čo je pôsobivé a navyše tak ponúka aj priestor pre empatiu. ()

sugythesugar

Veľmi silný film o procedurálnej práci ľudí, ktorí prišli na škandál, ktorý otriasol celou církvou. Výborne vybrúsená komorná dráma plná hereckých hviezd, ktoré hrajú, ako o život. Málokedy sa stáva, že pri sledovaní drámy mám aj bez osobného zainteresovania podobne tiesnivý pocit, ako práve pri Spotlighte. Tento film určite stojí za pozornosť a je mi dosť lúto, že som ho takú dobu ignoroval. Precízna réžia a sakramensky hutné tempo rozprávania! ()

Tosi

Nebyl to snadný úkol, natočit pravdu o zneužívání dětí katolickou církví žurnalistickým pohledem a nezabřednout do obvyklých klišé, jako bývají scény z týrání. Film je i bez přehnaných dramatických scén dostatečně emotivní a diváka umí tvrdě zasáhnout. Navíc vrchovatě potvrzuje, že v jednoduchosti je síla a vsadil proto jen na dvě karty, silný příběh o urputném odhodlání hrstky novinářů vyslídit pravdu a na naprosto bezchybné herectví. Spotlight je možná nejméně honosným, ale za to nejlépe obsazeným filmem z oscarových nominantů a já ho vřele doporučuji. ()

Johnny.ARN

Netušil som, do čoho idem. A sánku som mal dole skoro celé dve hodiny. Pre mňa TOP 2 film v tohto ročných oskarových nomináciách. Konečne poriadny príbeh, ktorý si nekladie servítku. Povinne by som to púšťal všade, kde sa černokňažníci vyskytujú. Tá gradácia, ako sa tie čísla zväčšovali, ako sa to nabaľovalo, to bolo neskutočné. Ruffalo nie len že vyzeral, ale ešte aj hral ako uplný blbeček a kruto si vyšliapol na sošku. Môže sa to zdať dlhé a nezáživné, ale pokial sa pohrúžite do deja, ten Vás nepustí. Chcelo by to rozhodne dvojku, súd a výpovede svedkov. Tu sa išlo skôr po faktoch, ktoré sú ale nespochybnitelné. Budete šokovaní. Odporúčam. 5 z 5. ()

Qitek

Čistá práce, která splňuje všechna kritéria filmu podle skutečných událostí, avšak za mě postrádá nějakou dávku dramatičnosti. Hodně uspávající forma. Oproti tomu Danny Boyl či Adam McKay, kteří měli podobně dialogové sprchy (Steve Jobs, Big Short) tomu uměl dát to, co McCarthy nedokázal. Styl. Spád. Dramatičnost. Lehkost. Vtip. Nadhled. Emoce... Ani jedno sem při sledování Spotlightu nezaznamenal. ()

Samuel7

Spotlight mi přišel spíš jako dokument, i když ten by byl pravděpodobně zajímavější. Z příběhů zneužívaných dětí jsme se mohli dozvědět mnohem více, místo toho jsme krůček po krůčku sledovali postupy investigativních novinářů, které ne vždy byly úplně uchopitelné a záživné. Pro novináře a právníky asi super, ale pro mě ne. Herci hrají sice slušně (Ruffalo, Keaton, Slattery), ale oscarovou nominaci pro Rachel McAdams vůbec nechápu. Méně zaslouženou nominaci pro herce jsem už pár let neviděl. Celkově jsem zklamán, toto téma si zasloužilo lepší pojetí. ()

viperDavid

No jasně tak se tu musel objevit film o prcání bez příznaku "péčko", jestě čekám na další, který bude stejným způsobem vysvětlovat "shnilá jablka" u největší mafie světa. Nejsem křesťan, nejsem věřící a jsem stoprocentní ateista, za což by mě prakticky v USA ukřižovaly, kde je něco takového považováno za horší, než holokaust. Ale stejně za to budu vždycky rád, alespoň nemám díru v prdeli jak po granátu. ()

skrblik007

Živelné konverzační drama o investigativní rozkrývání rozsáhlé kauzy Spotlight je dobře natočené a celou dobu parádně gradující. Jen dvě hodiny povídání je prostě v tomhle případě trochu víc, než by bylo optimální. ()

Sfinkter

Trošku se divím, že se právě američtí tvůrci pustili do publikování tak citlivého tématu a odtajnili celé společnosti zvěrstva církve. Pokud bych byl věřící nejen z USA, pochybuji, že bych ještě někdy našel víru v církevní představitele. Zpracované precizně jako rekonstrukce, bohužel s absencí jakýchkoliv silnějších momentů. Jako celek zajímavé a tíživé, pro mě však ne film roku pro Oscara. ()

Honzíno

Brilantní. V suchém triku podané zásadní téma, které touto cestou ještě nabývá na působnosti. Jásám nad tím, jak dokáže být kinematografie ještě takovým způsobem 'filmová' a ne pouťová. Díky ()

Mrkvič

Od žánru a tématu bych čekal, že na konci přijde chvíle, kdy budu naprosto rozsekaný. No a ne. Konec už si jen tak dovypráví tu svou super historku o skvělém týmu novinářských vyšetřovatelů. Naštěstí celý film od začátku do konce obsahuje několik silnějších momentů/zvratů a hlavně skvělé dialogy. Ukecané je to fest a tak to není pro nikoho, kdo by potřeboval nějakou akci. A na to, že vlastně od začátku snad každý divák ví, jak film dopadne a jakých rozměrů nakonec kauza nabude, každý zmíněný zvrat je podán tak, že slušného člověka chytnu u srdce a lehce překvapí. ()

Pavlínka9

Za mě skvěle natočené drama z prostředí, které je pro mě určitým způsobem cizí, ale ohromně ho obdivuji :) Investigativní novináři musí být svojí prací neskutečně poznamenaní, jelikož na co oni přijdou bych já nechtěla poznat za celý život....Z hlavních postav mě mimo Michaela Keaton a Johna Slatteryho nikdo jiný nezaujal a rozhodně bych nemluvila o nějakých "Oscarových nominacích" v herecké oblasti :D :D Trnula jsem každým okamžikem, když přišli na nové a nové informace a bojovali o zpřístupnění všech možných dokumentů...Je to bravurně natočené a i když se v tom někdy může člověk lehce ztratit - je to bomba :) Poslední 3 minuty filmu mi vytvořily neuvěřitelnou husinu a mráz po celém těle - i teď, když jsem se na to znovu podívala, jelikož ta reakce na článek, který tedy konečně byl vytvořen, byla úžasná :) ()

Minimie

Další příběh podle skutečných událostí, ze kterého běhá mráz po zádech. Rozjezd je celkem pomalý, ale atmosféra postupně houstne a vy si najednou uvědomíte, že vás tohle novinářské vyšetřování úplně pohltilo, aniž byste věděli, jak a kdy se tak stalo. Strhující film, který stojí hlavně na šokujících pravdách, o kterých vypráví, ale vytěžuje z nich opravdu maximum. Ocenění za týmové hraní by tady rozhodně nebylo od věci, šlape to jako hodinky :-) ()

neoBlast

Spotlight je TĚŽCE ukecaná novinářská konverzačka, která rozhodně nedělá svému "subžánru" ostudu. Vlastně snad za posledních dvacet let tu takto odměřený a chladný film nebyl (možná trochu Zodiac) a i když nejsem cílový divák dokáži ocenit hustotu se kterou se Thomas McCarthy vrací po odpadové oddechovce The Cobbler mezi kvalitní tvůrce. Nečekejte tedy břitké zábavné dialogy ve stylu Aarona Sorkina, nečekejte temné chladné drama ve stylu Davida Finchera. Spotlight není originálním filmem, ale poctivým novinářským retrem pro všechny co milují když se Dustin Hoffman a Robert Redford prohrabávají stovkami dokumentů a vrcholem filmu není zbytné dramatické finále. 75 % ()

venison

„Spotlight“ vypráví o hodně kontroverzním tématu.. Příběh by se dal pojmout jako hodně zvrácený thriller s bulvárně naservírovanými ohavnostmi.. Naštěstí se autoři nezaměřili na skandální praktiky církve jako takové, ale spíše tento film nasměrovali na mravenčí práci investikativního novinářeského oddělní a rozhodli se vzdát jejich úsilí a houževnatosti hold. Ve „Spotlight“ se divák ani okrajově nesetká ani s dětmi, ani se zvrhlíky jako takovými.. Snaží se zaútočit (stejně jako novináři) na systém.. Dvě hodiny strhujícího vyšetřování mi přišly až krátké :-) Natočeno trošku s odstupem, nikdo divákovi neútočí na city a neservíruje mu labužnické brutality.. Spíše bych film zařadila na roveň „Erin Brockovich“ = politicko-právnicko-novinářský případ rozebraný do nejmenšího detailu.. Naprosto chápu oscarové ocenění! Chladná atmosféra podbarvená napětím, která diváka donutí cítit živočišnou zvědavost při nalezení nového dokumentu.. Výtečné herecké výkony.. Za mě je numero uno Mark Ruffalo, který s každou rolí roste v mých očích výš a výš! Samozřejmě nesmím opomenout ani Michaela Keatona a Lieva Schreibera! Moc pěkný fanouškovský zážitek! Ps: natolik diplomaticky natočeno, že film můžou vidět i děti, ale ty by se pravděpodobně unudily k smrti :-D ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz