Příběh neotřele a originálně vyprávěného filmu se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací. (Artcam Films)

Jamalkaa

Zajímavý, divný, chvílemi vtipný. :-D Tak nějak nevím, těžko hodnotit.. Znovu už se na to nepodívam. Ten rámus už taky nechci slyšet. :-D ()

BigBrother

Už dlouho jsem neměl tak lahodný pocit z filmu. Atmosférické, osobité, temné. Je potřeba vyčkat konce titulků, jak už to u podobných filmů bývá. ()

Brenda.Ch

Velmi zajímavé. Dávám čtyři hvězdy už jen proto, že na česko-německý film je to kupodivu fakt dobré. Trošku to dokonce zavání až fantasy stylem, ale na rozdíl od tohoto spíše lehkého a zpracováním ne zas tak zajímavého žánru (plného spíše ohromujících efektů, krve a čarodějnic než dobré filmařiny) je Schmitke fakt poctivý film, s dobrou atmosférou, vynikajícím zvukem a propracovanými detaily. Do toho chmurné Krušné hory, kdoví z jakého období a neexistující město, s kterým má co dělat i navigace. Postavičky jak z horroru, celé to bylo tak akorát odtržené od reality, aby to zaujalo. Ještě dnes slyším tu příšernou vrtuli, která to všechno asi způsobila, protože jak jí zastavil, bylo najednou hezky na světě. Místy jsem se bavila, místy trošku bála, ale ty hory nakonec nebyly tak zas..né, jak to vypadalo. :-) I když jsem si na konci položila otázku - co to do pytle mělo znamenat ? - celkový dojem je fakt dobrý a nezbývá mi než tento počin pochválit. ()

serdehelan

Hory tajomné jak v Twin Peaks a do toho nemecký inžinier a jeho turbína. Žáner si odhadnúť netrúfnem, ale celý čas som mal z toho dobrý pocit. ()

Saxos

To byla nadnárodní spolupráce. Jeden z filmů, kdy mě přepadne hrůza, že bych ho viděl v kině. Ani ne pro vyhozené dvě kila a ztracený čas. Hlavně by mě chybělo tlačítko Pauze, abych se mohl projít na kuchyně, nebo na zahradu, a načerpat sil a odvahy k pokračování v projekci. Tak vzrušující příběh německého kolbenkáře, vyslaného za hranice na východ, mrznoucího po nocích v putyce U bobra, vše asi ve stylu tajemna kresleného Drákulího hraběte, nebo že by Adély co ještě nejedla s heslem "Pane Schmitke, na tej věternej elektrárně strášá". Ale zvítězil, kapitalista, už nevrže. Tady se blížíme k 70%. Pro mě ne. Ještě, že se nedaj komentovat komentáře. To bych to schytal. Klady: jen ty hory a kamera. ()

tchempi odpad!

Nedivím se, že to mělo televizní premiéru až po čtyřech letech a že to bylo na artu. Natočit film bez jediné myšlenky, jediného nápadu... film, v němž scény nedávají smysl a střihy mezi nimi už vůbec ne... film, v němž hlavní hrdina jen 90 minut tupě zírá do prázdna, to je opravdu „art“. ()

Winster

Zajímavý snímek s trochou tajemna a takovou tou naší hospodskou náturou. Aneb všichni nežijeme v Praze na Václaváku. ()

galiea

Miluji Krušné hory a ty jsou ve filmu zobrazeny takové, jaké jsou. Takže jedna hvězdička. Druhá je za dobrý střih a kameru. Ale jinak mě to nenadchlo. Vlastně jsem se většinu filmu dost nudila. A nejvíc mě nakrklo, když se s tou nejpovedenější a nejnapínavější částí částí tvůrci popasovali tak, že ji POZOR SPOILER ukončili jako sen. To je fakt trapné, promiňte. Čekala jsem víc. ()

rakosabasta

Fajn kompaktní debut. Atmosféra životní vyhořelosti funguje krásně, jak u jednotlivců, tak v celku. Je fajn, že si každý může film vyložit po svém. Ale: To neutuchající vrzání vrtule je ale fakt na vraždu - a jako jediné mi do celého filmu nezapadá, byť na něm z velké části film stojí. Nemůžu totiž uvěřit tomu, že by kolem bydlící lidé (byť Češi) při takovémto hluku zůstali "tak klidní"... Brr ()

Nathaniel8

Nepochopil jsem... možná pro někoho super film. Pro mě těžko koukatelný a nezábavný. A charisma Schmitkeho? Nula. Takze 1* za snahu. Víc prostě nemůžu. ()

robbez

Film je stejně divný jako prostředí, ve kterém se odehrává, a postavy, které v něm vystupují. Mystika větrných elektráren v temných lesích na mě asi nějak neúčinkuje. Někdo film srovnává s D. Lynchem, což mi připadá ve všech ohledech směšné. Film se tak úporně snaží vyvolávat tajemnou atmosféru, až je to poněkud trapné. Převládající dojmy byly nuda, absurdita a film o ničem. ()

Mates Hradecky

Kafkovský příběh o vyhořelém konstruktérovi větrné elektrárny, který bloudíce hustými krušnohorskými lesy najde sám sebe a to doslova. Pozor -skladba Besame Mucho hrající přes závěrečné titulky může být návyková! ()

Cardas

Dobře se mi na to koukalo, ačkoli to ve mně způsobovalo určitou tíseň z nejasnosti, tápání, a také z toho, aby si o nás sympaťák Schmitke a sousedi z Německa nemysleli něco špatného. A doufal jsem, že Schmitke při svých životních zkušenostech nebude žádný zbrklý plašan a bude natolik silný, aby si nedělal závěry z projevů naší neohrabané jednoduché neomalenosti. Snad to vyšlo. Celý film ale je o něčem trochu jiném. Není ani jen o českoněmeckém vztahu, ani jen o pátrání po kolegovi v mystice hor, ani jen o nenaplněné lásce. Vnímám ho jako krok k mnohem obecnějšímu uvědomění si, že holt některým věcem na kloub v životě nepřijdeme, že nám zůstanou neodhalené, ale že nás to nemusí dělat až tak neuroticky nešťastnými a že se tím nemusíme traumatizovat, protože určitý čas, který si dopřejeme na reakci, nám může pomoci dosáhnout i na změněný pohled a jiný nový zážitek. Nevím, zda čtu záměr tvůrců správně, ale i tohle zapadá. Ostatně jako i chybějící české titulky, které se po několika minutách přestaly objevovat a nechaly mne napospas cizímu prostředí a nejistotě, stejně jako hlavního hrdinu. Ani tady nevím, zda to byl záměr tvůrců, a i zde to můj způsob vnímání smyslu toho filmu posílilo. Ačkoli jsem si zpočátku české linie příběhu pomyslel, že české filmové postavy se chovaly vůči německému hostu mnohem sebevědoměji, než by to bylo ve skutečnosti, později jsem to přijal jako určitý obraz a předmět skutečnějšího podpovrchového vztahu, který my míváme pod slupkou povrchní slušnosti či někdy až úslužnosti. Že ani v té rozkryté skutečnější strohosti nemusí ve skutečnosti chybět nějaká normální laskavost a partnerství, je něco, co z toho filmu vyznívá jako pozitivní, nadějeplný dojem obyčejné lidskosti ve vztahu lidí. Jo, dobrý! Obrazově hezký, zvuk a hudba vynikající. ()

Vlkopec

Opravdu zajímavost - v mnoha ohledech. Pět hvězdiček si to popravdě úplně nezaslouží, ale jedna je za odvahu a příjemné překvapení. ()

sherudan

Dojem více než rozpačitý. Jako by se někdo pokoušel o takové "Twin Peaks" po česku, ale protože mu chyběl Lynchův talent a šílenství, vyšla z toho jen změť nepochopitelných scén a bizarních postaviček. A závěr si tvůrci snad vypůjčili ze znělky České sody. Pár opravdu vtipných momentů (prudce alternativní dcera, jeleni, ovce) celkový dojem nezachrání. ()

FuLister

Pokud jste v Krušných horách tak to určitě musíte vidět. Celkově asi jeden ze zajímavějších filmů české provenience. ()

vinducha

Slušná haluz , ale vůbec to nebylo špatné . Hlavní hrdina mi přišel po příchodu do Krušných hor , jako by požil nějaké psychedelikum. Samozřejmě němčina zůstane u nás asi jako 2. nejoblíbenější cizí jazyk vzhledem k historickým událostem a ta to malinko sráží . Jinak jsem se rád podíval do Přebuzi , údajně cínového dolu / nacistické továrny. To místo prostě má obrovský genius loci. ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky