Hollywood v koncích

• Česko Hollywood Ending (více)

Woody karikuje sám sebe - neurotického režiséra Vala Waxmana, na kterého padnou zlé časy. Jo, kdysi to byl pán režisér, ale od té doby se mnoho změnilo a Val teď může být vděčný za sebemenší druhořadý kšeftík v televizi. Manželky a milenky jsou na světě proto, aby svým drahým občas podaly pomocnou ruku. Val dostane od své exmanželky nabídku režírovat velkorozpočtový "mainstreamový film". Je to skvělé, ale katastrofy jsou tady zase od toho, aby nám znepříjemňovali život - Val dočasně oslepne následkem své chronické paranoi. Jde o velký balík peněz a tak skupinka jeho pěti kamarádů dělá vše pro to, aby se šéfproducent o režisérově slepotě nedozvěděl. Tahle Valova disfunkce na sebe ve filmu váže desítky skvělých gagů a situací, které nenechají Vaši bránici v klidu. Zrodila se velká groteska a Woody Allen byl zase u toho. (oficiální text distributora)

PALINO

Nepatrím medzi veľkých fanúšikov Woodyho Allena a po zhliadnutí HOLLYWOOD ENDING sa ním naďalej nestávam, lebo z celkom sľubného námetu vytvoril priemerný a iba miestami vtipný film. ()

xaver

Karikatura sebe sama nepomůže. Snímky Woody Allena jsou pro mě nepochopitelně vysoce hodnoceny spoustou diváků. Nic proti tomu. Každý má jiný vkus. To je nakonec dobře. Ale přesto jsem přesvědčen, že i tento snímek je důkazem toho, že Hollywood je skutečně v koncích. ()

klukluka

Začátek byl slibnej, od záhadného oslepnutí už mě to ale moc nebavilo. Nicméně jsem se opět utvrdil v tom, že Woody Allen je ve filmové branži jen jeden a zcela po právu v ní patří do první ligy. Jeho smysl pro humor je naprosto jedinečný, schopnost ho zaznamenat z něj právem učinila kultovní postavu. Jistě to tak je i proto, že ty nej nej hlášky vkládával do úst sám sobě, pokud si zároveň ve svých filmech střihnul i hlavní roli. V Hollywoodu v koncích ale něco zbylo i na jeho filmového syna a Téa Leoni pravděpodobně také nebyla nikdy předtím, ani nikdy potom, ve své roli tak oduševnělá. Přitom jí to moc slušelo a na mě osobně působila v této poloze velmi přesvědčivě. Na začátku filmu jsem si pokládal otázku, jestli je možné, aby si držitel dvou oscarů za režii v Hollywoodu 10 let ani neškrtnul..? Měl Allenův hrdina v tomto směru nějaký svůj předobraz? Za případné tipy moc díky! Jinak to byl možná poslední (?) film, kde se mistr obsadil do hlavní role. Musím říct, že jeho novější počiny (byť jimi odborná kritika většinou opovrhuje), se mi ale líbily víc. Snad je to tím, že se při těchto filmech (Match Point, Vicky Cristina,...) mohl víc soustředit na režii..? V Hollywoodu v koncích mi tato složka připadala bezradná a zoufale nenápaditá. ()

HiddenDragon

"Kazdy manzel by mel obcas oslepnout." Na Woodyho filmech kolem r. 2000 si vsimam spolecneho tematu. Love-story. Ale nijak lacine podana, nybrz zakryta komedii, retro stylem nebo zde filmem o filmu. Ale presto vzdycky s velmi romantickou pointou. V "Hollywood Ending" si zahral hypochondra a psychosomatika Vala Vaxmana, drive uznavaneho rezisera, ktery se snazi vratit na vysluni s filmem, do ktereho ho protlacila exmanzelka. Ovsem nez se zacne skutecne filmovat, Val zahadne oslepne, ale diky blizkym pratelum se mu dari vse az do konce nataceni skryvat. Pravda je to nadnesene, ale myslim ze to byl i ucel. Nejde tu o skutecne chovani slepce, mne se ten Woodyho defacto mrzak a "retard" libil :) A ukazuje zde vpodstate vsechny aspekty Hollywoodu, ale i sve vlastni tvorby. Je tu cinsky kameraman (s podobnym pred timhle filmem natocil nekolik snimku - zde uz je zas jiny "cizinec"), je tu barbinka D. Messing (ktera pripomina uzasnou Miru Sorvino z "Mighty Aphrodite" [1995]), dela si legraci ze stylu zivota producentu, z art designeru ale napr. i ze samotneho Los Angeles. Nektere hlody jsou proste bozi a trochu zbytecne kazi celek jen par drobnosti. Treba delka - jsem zvykly na allenovskou hodinku a pul, opravdu by se to dalo trosku zkratit. Taky problem se synem z prvniho manzelstvi - i kdyz byl logicky v ramci deje, prisel napaskal nejak pozde, a pusobil na me trochu jak "deus ex machina", ktery vysvetlil do te doby nesmyslnou situaci. Take "rozchod" s Lori byl prilis zjednoduseny. Nebo prilis dlouha scena s trenovanim "setupu" hoteloveho pokoje. Jsou to sice drobnosti, ale kdyby nebyly, bylo by to perfektni. Pointa je krasne metaforicka a usmevne reseni s Francouzy se povedlo. Aneb jak natocit propadak ve Statech a stat se geniem v Parizi :) ()

matolas

Celkom nevyužitý potenciál, čo nebýva u Allena zvykom, ale stále je to klasická, oddychová komédia s pár dobrými hláškami. A napokon to všetko našťastie zachránia Francúzi. ()

DocBrown

Slabsi Allenuv film, prece jen idea slepeho rezisera je hodne naivni. Asi stejne jako konec, ale je to prece konec podle Hollywoodu ... ;-) ()

thorewi

Byly tam dobré chvilky, ale bylo tam mnohem víc věcí, které mě iritovali. Nejen to, že by si každý ihned všiml, že je slepý, ale především to, že nedokázal ani rozpoznat, odkud na něj nekdo mluví, a čuměl furt doblba - takovy člověk pak není genius, ale idiot. Nehledě na to, že k režírování není potřeba jen genialita, ale taky notná dávka vůdčího charakteru. A ten Val Waxman určitě postrádal, naopak si myslím že Woody Allen ho dozajista má. Tudíž ani ta paralela mezi skutečným Woody Allenem a jeho filmovým alteregem Valem Waxmanem mi neseděla. 50% ()

F.W.Colqhoun

K tomuto Woodymu mám zvláštní vztah. Jelikož mi není padesát, byl to jeden z prvních mistrových kousků, které jsem viděl („Banány“, jež jsem viděl v cc 10-ti letech a které jsem absolutně nepobíral, nepočítám). Snad i proto jsem dost shovívavý... Biják, pojednávající o neurotickém režisérovi stiženém psychosomatickou slepotou, jehož patálie v průběhu natáčení comebackového snímku skýtají spousty příležitostí ke gagům a hlavně poučeným komentářům mašinérie filmového průmyslu. Od doby, kdy jsem viděl snímek poprvé (několikrát za sebou) jsem už měl tu čest SE VŠEMI ZBÝVAJÍCÍMI, takže myslím mohu zodpovědně říci, že za „těmi starými, legračními“ nijak nezaostává a dokáže pobavit i na opakovaná shlédnutí. Mezi nejpamětihodnější okamžiky patří vyjma ceny H.J. Osmentovi za celoživotní dílo bezpočet dalších a hlavně záznam pozoruhodně přesné předpovědi životní a tvůrčí pouti režiséra samotného ...ať si tvrdí, že filmy a postavy nejsou autobiografické, jak chce. ()

Hanys_

Od "onemocnění" už je jasné, kudy se film bude ubírat a roztěkaný přehrávající Woody mě místy celkem nudil. Navíc na mě tentokrát ani nezabíraly obvykle odzbrojující hlášky. Pro mě asi nejslabší Woodyho film po roce 2000. 5/10 ()

Stružák

Jakmile se film rozjel a hlavní hrdina oslepne, čekal jsem palbu vtipů a film ve stylu grotesky tak, jak to Woody Allen umí. Bohužel, gagů bylo jen pomálu (ale vždycky stály za to! :-D) a film namísto toho nabízel změť více či méně nudných dialogů. Tak jako tak, celé to bylo takové umělé, zdlouhavé a nezábavné. Příběh jako takový je ale fajn, je sice trošku předvídatelnej, ale tak co čekáte od filmu, kterej se jmenuje Hollywood Ending. :-) (Tady ale fakt nechápu českej překlad Hollywood v koncích, opět trošku mimo mísu.) ()

derryl

Může i divák trpět filmovou slepotou? Možná, že ano! Ale i přes to jsem byl s Hollywoodem v koncích spokojen. Bylo tam vše, co mám na Allenovi rád. Nevadila mi ani Téa Leoni, kterou jako herečku moc nemusím na plátně vidět. Bylo to vtipné a pravdivé, skutečné a zábavné. V Americe Allena nevystojí, zato ve Francii pana režiséra Waxmana milují, což je krásný vtip a políček americkým recenzentům Allenových filmů, to už není jenom vtípek, to je pravdivá skutečnost, na kterou chtěl Woody filmem zábavně a svojí formou upozornit. Našel jsem si opět mnoho nových hlášek, které přesně zapadají do tvůrcovi geniality a záliby v mezilidských a "mezi-filmových" vztazích. Krásné, i když, jak někteří píší, na Allena slabé (v jistých ohledech to přiznávám i já). ()

Schuldiner

Zklamání, od Woodyho každopádně málo invence a celkově prostě málo nápadů.. Ne, že bych se nezasmál, ne že bych se vyloženě nudil tak, že bych přemýšlel, že to vypnu, ale prostě je to celé tak moc absurdní a vycucané z prstu, že to nemohlo zachránit ani těch pár dobrých vtipů. Příběh samotný je prostě nic moc, a ten happy-end je trapný. Téa Leoni je ale nádherná, to se musí nechat. ()

Jeržik

Lehce atypický Woody. Překvapivě triviální film(na Woodyho) snažící se nám prostřednictvím(jakjinak než) "plesnivého důchodce" v nepadnoucích kalhotách sdělit až příliš mnoho důležitého. Woody nás baví a zárověň poučuje(zde ta žánrová triviálnost), aby to na nakonec dopadlo zase stejně. I přes to 4*. ()

Garch

Můj 39. Allenův biják. Bohužel, po Kassandřině snu, druhé zklamání v krátké době. Dočasná slepota mohla být zdrojem výborných situací a návratů k začátkům. Místo toho pouze trapnost (u takového mistra filmu je třeba mít přísnější metr). COPAK SLEPÝ ČLOVĚK NEPOZNÁ, ZE KTERÉHO SMĚRU NA NĚJ PARTNER MLUVÍ? Ubohost není korunována jen "pseudogroteskním" rozhovorem s ředitelem studia, ale naprosto jasným cílením finále: Když nebude nic dávat smysl a v kinech slátanina propadne, pak v Evropě se stane artovým pokladem. (Od poloviny filmu jsem si říkal, že tohle přece neudělá. Udělal). ()

hacho

Konecne mam pocit, ze se Allenovi zase zacina darit - Pomsta zluzozeleneho skorpiona a ted dalsi vyborna komedie. Umite si predstavit, jak by Allenovu roli zahral nekdo jiny?? ()

bolan

Tentokrát trochu slabší Allen, který už se dávno vzhlédl v tom, že bude už asi navěky parodovat sám sebe. ()

VictorMartel

Ani uměleckou svobodu ochromující tlak koncepčního cílení filmu podle aktuálně nejvýhodnějšího sociologického klíče, jemuž se Allenem ztvárněný režisér Val Waxman vysmívá, neudělá takovou škodu, jako když se učebnicový autor vyčerpá a stižen „psychosomatickou slepotou“ už jen unaveně recykluje kdysi úspěšnou manýru v situaci slabého námětu. Uvědomuji si, jak podivná je samozřejmá dichotomie mezi objektivitou přírodních a formálních věd a subjektivitou estetiky, protože musí přece existovat velmi efektivní exaktní důvody toho, že Truffautově Americké noci se tato přijatelná slátanina nikdy nevyrovná. Ucházející lehká zábava, kterou ze dna vytahuje Allenovo hrané slepectví. „Call Dr. Kevorkian.“ ()

Curunír

Lehce nadprůměrná pozdní Allanova komedie -originální námět, místy podařené hlášky, absurdní scény. Jen se nesmí nad tím moc přemýšlet, ale jen tak se nechat kolébat Allenovým osobitým humorem, který ale už přece není tak úderný jako za mladších let... ()