Zúčtování

Účtovník

The Accountant

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 128 min

Affleck ma presvedčil, že ešte aj v roli autistu vie byť väčší suchár, než je potreba. Príbeh filmu je skvelý, prelínajúce sa dejové linky spolu s elementami umenia či dodávky pre prežitie sú snom pre každného chlapa. Scenár žial nemal ťah v každej pasáži, tempo bolo správne jedine v akčných scénach. Kendrick nebola zlá, ale ešte by si mohla nejakú dobu pospevovať, na túto partu hercov sa totiž zatial nedotiahla - ajkeď k bezpohlavnému Afflekovi sa celkom hodila - pravdepodobne to bol zámer castingu. Simmons špička jak vždy. Koniec filmu drží pokope Jon Bernthal, John Lithgow už tam prakticky nemal čo hrať - tipický problém záverov, keď sa tlačí na pílu. Príbeh a vedlajšie postavy za 5, všetko ostanté za 3.(4.2.2017)

Miesto slabej päťky dávam silnú štvorku. Druhá polovica trochu stráca na tempe a pár menších vecí sa mi žiadalo dovysvetliť. Ani nie z pohľadu príbehu, len chcel som byť ešte chvílu dlhšie s Wolffom a jeho vesmírom. Lebo funguje, rovnako ako postavy a pavučiny ich vzťahov. Accountant asi nebude film desaťročia, ale tento rok ho dávam k špičke, lebo je to kus podstivého filmového stejku. Z vonku chrumkavý z vnútra krvavý. 90%(2.11.2016)

Přiznám se, že jsem očekával daleko více. Akční scény byly super, u nich jsem se opravdu patřičně bavil, ale celá ta omáčka okolo už mi tolik nechutnala, čímž však nechci říci, že by Zúčtování bylo špatným filmem, který se mi nelíbil. To vůbec ne. Jen zůstal za mým očekáváním a patrně skrze toto rozčarování nejsem schopen hodnotit lépe.(2.1.2017)

Když se člověk přenese přes to překombinované vyprávění, humorné pokusy o psychologickou hloubku a zvraty jako z Cimrmana, tak to celkem jde. Sošný Affleck je pro postavu autisty dobrá volba (bez ohledu na to, jestli tato filmové postava má s reálnými možnostmi autistů něco společného). Akce dobrá, řemeslně bez zaváhání, celkově tak na 7/10, nahoru zaokrouhlím za finální zúčtování s hlavním záporákem.(16.11.2016)

Maléry pana účetního nikdy nebyly zábavnější. A šlo to i bez pitvoření a otřepaných gagů. Jo, kdyby tak tento hrdina takhle zrevidoval český berňák, to by bylo. No, nechat si jen zdát a dál platit daně jak kokot.(12.1.2017)

• - Chris (Ben Affleck) vo filme používa poloautomatickú odstreľovaciu pušku Barrett M82A1M. (MikaelSVK)

• - Ve filmu je možné zahlédnout i českou stopu - když si Christian (Ben Affleck) prohlíží účetní knihy, v jedné z nich je uvedena firma Siemens Elektropřístroje s.r.o. s adresou Komenského 821 (na této adrese v Trutnově firma skutečně sídlí). (Chevees)

• - Poezií, kterou Christian Wolff (Ben Affleck) ve filmu často v kritických situacích, přeříkává, je říkanka "Solomon Grundy". Jedná se o lidovou poezii, která popisuje krátký lidský život se všemi jeho útrapami. (Yoshitsune)