Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa. (Aerofilms)

Handle

Neočekával jsem, že by se mi to mohlo líbit, ale nakonec to bylo překvapivě zajímavé a udrželo to moji pozornost po celou stopáž. Jenže výtek mám přesto hodně. Vzhledem k námětu bych minimálně zvýšil počet komediálních scén, protože když se ve filmu střetly ty dva různé světy, vtipné to opravdu bylo (policajt, pití vína atd.). Osobně bych šel spíš tímto směrem, protože drama tam nefungovalo prakticky vůbec. Takové ty typické zápletky "co je vlastně správně" nebo "jsem vlastně dobrej táta" mě v tomhle poměrně nápaditém snímku celkem dost rušily. Pokud už drama, tak zde mohl být větší důraz například na kritiku konzumní společnosti. První půlce bych dal ještě možná slabší 4*, ovšem druhá půlka byla už byla znatelně slabší. Finále vyloženě nedostatečné. Podtrženo sečteno, nebylo to špatné, ale pro mě určitě nevyužitý potenciál. ()

seale

Krásné téma, kvalitní těsto, jen šlo ale zapracovat do výsledného koláče líp. Příště míň kypřícího prášku a více uvěřitelnosti. ()

Khalesi

Tak v prvom rade sa mi nepáči zabíjanie zvierat pre zábavu-ako som pochopila, že robila najmenšia z rodiny... Inak je jasné, že čo dieťa to génius asi normálne bežne nefunguje ani v ekologicky a zdravo žijúcich rodinách. Celkove však myšlienku a aj spracovanie hodnotím veľmi pozitívne! Najviac som ocenila konfrontáciu alternatívne žijúcich detí a civilizovaných jedincov, skutočne stojí za zhliadnutie. ()

jhrasko

Keď ja som tomu neveril ani mäkké F....(). Čistý americký príbeh o tom, ako nechceme byť americkí. Poriadna bublina. ()

Iggy

Po zhlédnutí traileru jsem si říkal, že si tenhle film klidně nechám ujít, protože takových už tu bylo a Captain Fantastic není první ani poslední. Ale postupem času mi to nějak vrtalo hlavou, sem tam jsem na něj někde narazil, až jsem si ho nakonec pustil. A nelitoval jsem. Výborně napsaný film o krásách přirozeného života v souladu s přírodou a námi samými, který jsme nenávratně ztratili. Velmi velmi smutno je mi. Proč takhle mohli žít Indiáni po tisíce let, zatímco my jsme museli planetu za pár set let zničit? Možná že by filmu slušela trochu originálnější a nezávislejší forma, když chce umělec sdělit něco nového a silného, měl by pro to ideálně použít i novou a silnou formu. A určitě bych vytkl kýčovitý začátek s lesem, zurčícím potůčkem a skotačícím jelínkem, který (i když se záhy ukáže, že má ve filmu určité opodstatnění) ve světové kinematografii unese podle mě jen jediný film, a tím je Komando s Arnoldem Schwarzeneggerem. ()

malylada

Velmi povedená road movie, se skvělými hereckými výkony, zvláště Vigga. Střet světa volnomyšlenkáře a jeho výchovy dětí v divočině se postupně střetává s konzumním životem. Nakonec člověk krásně vidí klady a zápary obou filozofiích posazeném v jednoduchém příběhu. Trošku mě mrzel ten konec, filmu by prospělo, kdyby byl utnut v pasáži, kdy Viggo odjíždí, ale to je pouze můj názor...... 8/10 ()

mirekem

Právě jdu ze Světozoru, dávám pět hvězdiček, dal bych je i bez excelentního doprovodu Sigur Rós. Jednoduchý příběh, kde Viggo hraje magora, kterej to myslí dobře, je o to silnější, čím méně komplikovanější. Dneska jdu spát do lesa... :-) ()

6thSun

Film jsem si zadarmo stáhl, což by mně možná u Mortensena prošlo v rámci "osvobození filmů", těžko bych ale obhájil vrcholně konzumní prostředí, v němž jsem snímek zhlédl, stejně jako svoji neschopnost precizně odcitovat většinu historických událostí a hodit je do inteligentních souvislostí, potažmo fakt, že žeru geneticky modifikované potraviny a kdejakej polotovar. Takže kdybych dal víc, než tři hvězdy, budu vlastně prachsprostej pokrytec. Ne teda, že by to bylo až tak skvělý, hlavně je to rozvleklý a chvílema nepěkně zavánějící jehovistickým kýčem. ()

Baxt

S velkou jistotou zrežírované, což je ještě víc překvapující, když si člověk uvědomí, v kolika vedlejších, ničím výrazných hereckých rolích režiséra Matta Rosse viděl (jedna zmínka za všechny: naprosto děsivý part ve strašných amerických Návštěvnících). Stěží je to ale vypravěčsky nebo formálně něčím ozvláštňující – je to prostě "indie feel good road movie" se všemi proprietami, z nichž občas čouhá úsměvné filosofování s koncepty, o kterých se v Hollywoodu obyčejně mlčí, či Mortensenův pyj. Uměle vyvolanou hysterii nad zvrácenou ideologií nepobírám – Ross scény pravidelně ironizuje a v závěru si taktně brouká s režimem, který mu vznik filmu umožnil. 7/10 ()

zoe.x

Naprosto nedokonalý film. Jenže stejně jako se ideály nikdy nepotkají s realitou, je tohle přehnané a lehce vyumělkované vytržení z normálu nutnou připomínkou toho, že je potřeba usilovat o to jednoduše "žít líp". Být, či nebýt sobcem, to je oč tu běží? ()

Hwaelos

Přiznávám, mám slabost pro filmy, které adorují romantizující pojetí útěku z moderního světa k přírodě. Nesednou mi všechny, ale samotné téma je pro mě výsostně přitažlivé. Na Rossově filmu je obzvlášť sympatické, že thoreauovsko-setonovský ideál neidealizuje, ale naopak ukazuje i jeho stinné stránky, aniž by popřel samu premisu. Scénář Captaina Fantastica pak vyváženě balancuje mezi humorem a tragikou, road movie a rodinným dramatem a podepírají jej silné herecké výkony s Mortensenem v čele (který dobrou roli potřeboval jako sůl). Jedinou (ale zásadní) výhradu mám - stejně jako Camus - k uspěchanému a trochu zbaběle korektnímu závěru, který se snaží uspokojit všechny a vše harmonizovat. ()

bouncer

Chvíli jsem měl pocit, že se koukám na film od Wese Andersona, ve slabší formě. Příjemná tragikomedie ve stylu americké nezávislé produkce. Vše je přehnané do extrému (zabití jelena nožem, 10 letý se učí kvantovku u ohně), ale film nabízí dost témat k zamyšlení. Minimálně styl výchovy s nezatajováním, nepřikrášlováním a hlavně snahou donutit dítě myslet je fajn. Život v lese s odloučením od všech mezilidských vztahů byl snad jen prostředek jak zveličit konfrontaci obou světů/stylů ve filmu a ne snaha o návod, jak to dělat. ()

Johny_fork

Tohle je náš svět je chytře natočený film, který ukazuje extrémní alternativu žití v konzumu. Asi každý člověk, kterého znám už je přežraný slevových akcí v supermarketech a pro méně a méně lidí není představa dokonalého víkendu zážitkové odpoledne v nákupním centru, tedy aspoň to tak cítím. Snímek je cenný tím, že neukazuje pouze onu extrémní alternativu jako bezchybné řešení všech problémů současnosti, ale naopak dává stejný prostor tomu, aby ukázal odvrácenou stránku odtrhnutí se od společnosti a na základě argumentů obou stran dojde děj k logickému rozuzlení. ()

JohnCZ

Úžasně alternativní, místy trochu znepokojující, ale pořád velmi pohodová nezávislárna s totálně božím obsazením. Herci si viditelně své role užívali (Viggův herecký projev je naprosto odzbrojující), vše od kamery až hudbu je na velmi vysoké úrovni a i pocitově je to prvotřídní zábava s množstvím menších či větších myšlenek. ()

vurhor

Road movie mám rád. A když v nich ještě k tomu hraje blonďatý hippie Aragorn, tak už tuplem nemůžu říct ne. Ovšem výsledkem je poněkud kýčovitý a předvídatelný snímek, který si na sebe snaží obléct kabát stylu Wese Andersona, ale tak nějak mu nesedí, nebo je poznat, že mu v něm není pohodlně. Viggo a ty děti bezva, je to i taky docela pěkně natočený, ale pokud se nenecháte unést tím nadměrným kýčem, zjistíte, že to vlastně nic extra nebylo. Milej film to ale určitě je, o tom žádná. Jakž takž lepší 3*. ()

SlecnaSmilly

Mně se to líbilo, nadchnul mě především fakt, že ten svérázný a charismatický otec není mým fotříkem, anžto já vydržím ve volné přírodě tak maximálně dvě hodinky, jelikož, a to je opravdu průser, tam není Wi-Fi připojení, dokonce tam nejsou ani krámy s hadrama, takže možnost nějakýho vyžití je pro mne v pralese v podstatě nulová. K tomu se mi nezdá, že si člověk musí napřed svou večeři ulovit, já totiž děsně nerada cokoliv zabíjim, jako né že bych nejedla maso, to ano, ale preferuju, když mi kuře flákne po hlavě, voškube a zabalí do elegantního plastového obalu nějaký potravinářský závod, já na toho nedomrlýho kura pak hodim jen snítku rozmarýnu a hodinku mu dopřeju solárko. Pak mě taky zneklidnilo, že jak ty děti v tom přírodním „ráji“ neměly televizi, tak neznaly základní popkulturní zázraky jako třeba Star Trek, to určitě ani nevěděly, kdo je Selena Gomez, to bych si já jako potencionální rodič na triko nevzala. Závěrem bych chtěla říct, že v tomhle filmu byl v jednom záběru Viggo Mortensen úplně nahej, za což teda přihazuju jednu rudou, no co no, jsem jen slabá žena. ()

sidzej

V podstate všetko remeselne precízne spracované. Kamera, réžia, atmosféra, obsadenie, geniálne jednoduchá pritom až epicky pôsobivá ústredná melódia no i tak tomu podráža nohy samotný dej. Na jedno pozretie zaujme ale na opakované zhliadnutie to nebude. Silné 3* ()

hous.enka

Alternativní výchova dovedená ad absurdum skvělým Vigo Mortensenem a neméně dobrými dětskými herci mě trochu zklamala. Asi jsem čekala ostřejší konfrontaci s realitou, nevím. Závěrečná scéna u stolu mě naštvala - je to přesně ten typ scén, které pro mě film zabijou. ()

ledzepfan

On je to vlastně krásnej film. Sice mě sere to finální smířlivé vyznění, ale když přiložím ruku na srdce musím uznat, že kdyby si film svou ultaanarchistickou pózu držel celou dobu-jako jakousi nekritickou agitku-brblal bych stejně jako teď jen z jiného úhlu pohledu.. Ve výsledku je to film stejně tak"nebezpečný" jako systémový. Stejně tak avantgardní jako kýčovitý. Stejně tak chytrý jako naivní.... Jako myšlenky uctívaného Chomskeho je to sice zdánlivě banální, ale pořád se to drží v jakš takš racionální rovině která sice není tak poutavá a zábavná jako konspirační teorie, ale aspoň trefuje hřebíčky na hlavičku. Summer dad je sympaťák a jeho divé děti nejsou vybainwasingovaná sekta.. Za pokus to stojí. ()

MartinezZ

Ano, umí přežít v lese, což se jim možná do budoucna hodí, ale pro svět okolo jsou nepoužitelní. A znalost filozofických blábolů jim argumentačně nepomůže, spíše je budou všichni ignorovat - on jim ty životy už více méně zničil. (SPOILER! Za mě to mělo končit rozloučením, vše potom už bylo poněkud zbytečnou nadstavbou) I tak ale šlo o zajímavý kousek s nedomýšlející postavou až přespříliš alternativního papínka vhodně obsazeného Mortensenem. Kontrast s rodinou jeho sestry byl také dost přestřelený, ale to byl zjevně záměr. Extra palec nahoru za výkony "dětských" herců. --- 3,5* ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz