Manželé a manželky

• USA Husbands and Wives (více)

Jeden z nejlepších světových režisérů Woody Allen ve svých filmech již léta mapuje mezilidské vztahy. Pro svoji zatím poslední sondu si vybral dvě manželské dvojice. Jedna z nich na počátku filmu oznamuje svůj rozchod a nechtěně tak zapůsobí jako rozbuška v manželství druhém. Shodou ironických náhod byl film uveden do premiéry ve chvíli, kdy vyšel najevo vztah, který je i v tomto filmu - mezi starším mužem a mladičkou dívkou. V obou případech byl tím mužem Woody Allen. Zatímco ve filmu se v postavě profesora literatury zamiluje do provokativní studentky, v soukromém životě navázal vztah přímo ve své rodině - se svojí nevlastní dcerou. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti propukla bouře. Tisk všemožně přetřásal etickou stránku věci, Mia Farrowová, která byla (ve filmu i ve skutečnosti) tou podvedenou, vytáhla na stránkách tisku ke křížové výpravě proti zvrhlému manželovi. Woody Allen tak nechtěně dokázal, že jeho filmy skutečně odrážejí vztahy mezi lidmi, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. (oficiální text distributora)

Psycho.R

Woodyho sonda do života manželských dvojic a jejich přemýšlení. Klasicky intelektuální scénář je moc dobrý a objeví se tu i náznaky absurdní komiky. ()

wito

opat brilantny allen. nadherna juliette lewis a skvele rozpravy o vztahov a ich prehodnocovani a nekonecnych rieseni, ktore nemaju vychodiska. trochu mi spociatku prekazala neohrabanost kamery, ale nakoniec s postupujucim dejom som si toho takmer prestal vsimat... ()

Rodin

Klasický Woody, který si opět hojí své mindráky způsobem, který je zcela ojedinělý a nenapodobitelný. Jeden z jeho nejlepších filmů. ()

Zuzanyje

Ty Allenovy psychologické studie mě zpočátku hodně bavily, teď už mi začínají připadat všechny podobné a trochu zdlouhavé. Nechci tím říct, že by to byl film špatný, ale ... vlastně příběh postav je předvídatelný a jejich zpovědi - jsou to vlastně velmi úsměvné sebezpytné hovory intelektuálů, kteří jakoby řešili ve svém životě jen sebe sama a vztahy. A jak říkám, nejvíc mě na tom štve, že se v tom Woody opakuje. ()

4k7

Ze začátku působí Husbands and Wives poměrně nezáživně, pohyby kamerou připomínají domácí video a nejen díky roku natočení 1992 vypadá snímek víc jako recyklovaný papír, než matroš vhodný pro natočení filmu. A však aniž bych si protiřečil, musím uznat, že se tato kombinace nakonec vydařila. Je to především díky Woodyho neotřelosti, s kterou líčí mezilidské vztahy. Všechno působí neuvěřitelně přirozeně, kdy dva manželské páry prochází krizí a každý se snaží ve svém životě pohnout z místa, doufajíc v nalezení štěstí a vlastní seberealizace. Není to druh komedie, u které by se člověk smál, až by popcorn lítal do okolí.... to ani vzdáleně. Výsměch spočívá v životě samotném, který tady hlavní postavy prožívají ()

Bounce11

Výborné konverzační drama které vás utvrdí v tom, že nechcete nikdy vstoupit do sňatku manželského. Využití vypravěče i zapojení ve filmovém světě neotřelých stylů jako je forma interview, přidává filmu na originalitě i zajímavosti. Přestože je děj dosti předvídatelný, zajímavé podání vás udrží v křesle až do samého konce. ()

MaxForValue

Až spätne som si uvedomil, že mi vlastne Woody hovoril z duše. Myslím si, že toto Woodyho dielo je jeho trpkou životnou autobiografiou, v ktorej ustúpil do pozadia humor, ktorý bol nahradený triezvim pohľadom na manželský život. ()

kubilov

Je až zvláštní jak moc se Woodymu projevil tento film i v osobním životě. Storku o tom, jak skončil jeho dlouhotrvající v-vztah s jeho druhou dvorní herečkou Miou Farrow zná snad každý, méně lidí však zná fakt, že velmi podobnou situaci promítl i do jednoho ze svých nejlepších filmů. Manželé a manželky jsou vlastně popisem nekompromisního rozpadu dvou spřátelených manželských párů, z nichž každý si najde někoho jiného. Woody Allenův charakter si najde právě mladou studentku, a jelikož Juliette Lewis přesně tento typ rolí výjimečně jde, o chemii mezi nimi není nouze. Jeho manželka, zde opět Mia Farrow, se podobně jako žena ze druhého manželství, zde Judy Davis, zakouká do intelektuála Michaela, Liam Neeson rok před Schindler's list, o kterého se následně "poperou". A konečně zřídkakdy hrající režisér Sydney Pollack v roli manžela č. 2, který si jako první najde náhradu za svou partnerku, kterou je však k jeho překvapivému zjištění vlastně jen mladší kopie jeho ženy. Protože není režisérem nikdo menší než Woody Allen, není v žádném případě na první pohled jasné jak film skončí, jestli se nechal inspirovat svým podobně laděným filmem Hana a její sestry, kdy film znamenal optimistický návrat do starých kolejí, nebo zvolí drastičtější konec? Mě osobně rozuzlení tohoto filmu docela překvapilo. ()

iz67

Tohle je tak treafna zalezitost ... Uzasny prototypy ucastniku manzelstvi, uzasny prelivani nazoru a stnaovisek. Povinne do predmanzleske poradny! ()

rawboy

Zatím nejlepší Allenův film co jsem viděl. Duchaplné dialogy a k tomu nedominující Allen v příběhu, kterých se denně odehrávají ... co já vím, možná desítky, stovky ... Určité pasáže jako by režírovala žena, nemyslím to nijak zle, zkrátka se to povedlo a skutečně se těším až si to za nějakých dvacet let pustím. ()

piskot..

Nekoncentrovaný, syrový obraz o vztazích v hlavní i vedlejší roli. Skvěle, naprosto reálně zachycené lidské pachtění, úzkostný pocit vyhnout se samotě, přesto nepotlačitelná touha po novém, zdánlivě lepším. Jen ženské hrdinky mi tu připadaly dost na facku. ()

Grim

...veľmi...ja ani neviem...rozmýšľam medzi 3*** a 4****....je to tak pritiahnuté za vlasy a zároveň realistické... ()

MUNRO

Typická Allenovka.Mezilidské vztahy,příběhy ze života.Osobně mi více sedí novější Woodyho filmy,ve kterých režisér více využívá exteriérů a obrázků na město.Roztěkaná kamera mi pro tenhle typ filmu taky moc nepasuje,prostě jasný průměr.Nic víc,nic míń. ()

gizi

Dobré, ale nesedlo mi - asi chyběla ta správná nálada a navíc ten hrozný dabing Novy - Allen se prostě nedá dabovat, v originále je nejlepší. 12,12,11, 70% a 3*. ()

vito_s

Podle formy poměrně experimentální, nezvykle dlouhé záběry, viditelné střihy, pseudo-dokumentární prostřihy. Realita vztahů je za hranicemi reality za kterou by jeden šel do kina. Jedno slovo: hořkost. V podstatě nejsmutnější woodyallenovka. ()

Gyl

Woody Allen prostě není můj šálek čaje. A hodinu a půl sledovat nudné lidi, jak spolu vedou nudné dialogy o nudných věcech, to prostě není zábavný večer. Není to ani chytré, ani vtipné, ani zajímavé. ()

Thug_Leo

Vztahy mezi protějšky Woodymu vždy šly na výbornou, problém nastává, když nemá invenci mezi jednotlivými filmy. Farrow a Davis hrajína jedničku, Pollack už slabší. J.Lewis mi nevyhovuje, mám k ní nevysvětlitelnou zášť...vždy pošahaná. Některé scény zcela vynikající, například když se Pollack hádá s terapeutičkou před domem svých přátel a nastává scéna, kterou v různém rozsahu chlap zažil. Woody jako starý mládenec, který hledá sám sebe v náručí mladé dívky, ale zároveň logicky usuzuje, že je to špatné a nevhodné. Přidal bych jen pár špetek humoru ()

ragtime

A sme späť. Hlboká, ale veľmi hlboká sonda do vzťahov medzi dospelou ženou a dospelým mužom. Síce žiadna nová téma, ale opäť naservírovaná na luxusnom podnose. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem