Manželé a manželky

• USA Husbands and Wives (více)

Jeden z nejlepších světových režisérů Woody Allen ve svých filmech již léta mapuje mezilidské vztahy. Pro svoji zatím poslední sondu si vybral dvě manželské dvojice. Jedna z nich na počátku filmu oznamuje svůj rozchod a nechtěně tak zapůsobí jako rozbuška v manželství druhém. Shodou ironických náhod byl film uveden do premiéry ve chvíli, kdy vyšel najevo vztah, který je i v tomto filmu - mezi starším mužem a mladičkou dívkou. V obou případech byl tím mužem Woody Allen. Zatímco ve filmu se v postavě profesora literatury zamiluje do provokativní studentky, v soukromém životě navázal vztah přímo ve své rodině - se svojí nevlastní dcerou. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti propukla bouře. Tisk všemožně přetřásal etickou stránku věci, Mia Farrowová, která byla (ve filmu i ve skutečnosti) tou podvedenou, vytáhla na stránkách tisku ke křížové výpravě proti zvrhlému manželovi. Woody Allen tak nechtěně dokázal, že jeho filmy skutečně odrážejí vztahy mezi lidmi, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. (oficiální text distributora)

Baži

Zajímavý psychologický rozbor partnerských vztahů zobrazen jakoby v dokumentu. Nejdůležitějším na to tomto filmu jsou charaktery postav; sám Allen je kritický spisovatel a profesor literatury, co je neustále protivný a brání se změnám, jeho žena si není jistá vztahem a dohazuje chlapa, kterého sama chce, svojí kamarádce. Ta se sice rozešla se svým mužem, ale pořád ho vlastně chce zpět, zatímco ten si našel mladici, která je oproti němu úplně blbá. A nakonec to dopadne možná tak, jak by to nikdo nečekal. Mám ten film velmi rád, ale líbil se mi na druhé shlédnutí víc, než na první, protože člověk se už stíhá nad věcmi zamýšlet. A je to úžasné - Woody opět nezklamal. ()

Ekdahl

Zralý Woodyho majstrštyk. Řezání do živýho. Formální (kamera, střih) i herecká bravura, scenáristická virtuozita. Zcizující prvky - forma pseudodokumentu - funkční. Silná inspirace Bergmanem, Scénami z manželského života (což je lepší film). Z druhý strany: celý to pachtění, ta snaha, aby každý Pepík našel svou Mařku (every Jack finds his Jill), je přízemní ubohost, vedená převážně slabostí, např. strachem ze samoty, což Woody do jistý míry přiznává, ale z větší to bere vážně. Srandy tam tentokrát moc není, srandovní je jen to, jak si Woody skoro v každém filmu napíše roli, v níž se může sápat po nějaké té fešné hérečce, a přesto, že nemá problém se shazovat, se prezentuje jako neodolatelný milovník. Allen je egomaniak, ale z mnoha důvodů mu to divák rád odpustí. ()

Sejkorka

Nene z mého pohledu, úvodních pět minut jsem nemyslel na nic jiného, než na to,proč ta kamera nesmyslně švenkuje z místa na místo. Párkrát jsem přetočil a nikde se nezasek. Prostě, ne každý film mého oblíbence WA mi sedne. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem