Manželé a manželky

• USA Husbands and Wives (více)

Jeden z nejlepších světových režisérů Woody Allen ve svých filmech již léta mapuje mezilidské vztahy. Pro svoji zatím poslední sondu si vybral dvě manželské dvojice. Jedna z nich na počátku filmu oznamuje svůj rozchod a nechtěně tak zapůsobí jako rozbuška v manželství druhém. Shodou ironických náhod byl film uveden do premiéry ve chvíli, kdy vyšel najevo vztah, který je i v tomto filmu - mezi starším mužem a mladičkou dívkou. V obou případech byl tím mužem Woody Allen. Zatímco ve filmu se v postavě profesora literatury zamiluje do provokativní studentky, v soukromém životě navázal vztah přímo ve své rodině - se svojí nevlastní dcerou. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti propukla bouře. Tisk všemožně přetřásal etickou stránku věci, Mia Farrowová, která byla (ve filmu i ve skutečnosti) tou podvedenou, vytáhla na stránkách tisku ke křížové výpravě proti zvrhlému manželovi. Woody Allen tak nechtěně dokázal, že jeho filmy skutečně odrážejí vztahy mezi lidmi, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. (oficiální text distributora)

ad

Výborné, ale nikoli originální, což je prostě veliká škoda. O to víc, že se mi film velmi líbil a osobně myslím, že patří k Woodyho nejlepším!! Woody variuje v lepším případě sám sebe (to by ani tak nevadilo) a v tom horším Bergmana (především Scény z manželství, na které si vzpomenete až moc často). Ale film má velmi zajímavou práci s kamerou, vypiplaný scénář (co se také dalo čekat), velmi dobré herecké výkony, režii... a... prostě mi mluví z duše :) ()

tomtomtoma

Manželé a manželky jsou sarkastickou dychtivostí amerického intelektuálního klauna. Bergmanovské podhoubí ve směsi klaunovy intimní zkušenosti je podáváno po lžičkách klaunových kapek nezdvořilých hrátek ironického škádlení, určené ke koketování Érota s intelektuálně civilizační potřebou newyorského hemžení živůtku. Polodokumentární sametový kabátek dává širší pole působnosti flirtování a nezbednosti poskakujícího klauna, ješitně brání své soukromé nitro a pak nezdvořile útočí a za tichého cinkotu rolniček se pochechtává a jihne. Éros je mocným vládcem lidské podstaty, stereotypy a nešvary manželství jsou proplétány, pokoušeny, motivovány i manipulovány. Klaun tluče do bubínku, prozpěvuje si: Co je to štěstí? Průvodcem klaunovou manželskou ironií je Gabe Roth (příjemný Woody Allen), spisovatel a učitel v krizi středního věku i vlastního manželství. Kritičnost je chabou sebeobranou před osudovou přitažlivostí bláznivého temperamentu života. To si osud vychutnává svůj cynický přívlastek. Hlavní ženskou postavou je Judy Roth (zajímavá Mia Farrow), spořádaně čestná Gabeova manželka, zaměstnaná v redakci časopisu. Pokorná nevinnost ale bravurně ovládá své způsoby k dosažení cílů. Důležitou postavou je Sally Simmons (velmi zajímavá Judy Davis), náročná intelektuálka s intimní vyhaslostí. Přesto je ten náhlý konec nitru tak rozervávající. Významnou postavou je Jack Simmons (zajímavý a sám slavný filmový režisér Sydney Pollack), Judyin manžel, spolu s ní nejbližší přátelé Rothových. Éros vyžaduje uspokojení nutných potřeb a bezprostřední, byť dosti prostoduché, mládí je osvěžujícím elixírem života. Klaun si zlomyslně pohrává. Výraznou postavou filmu je Rain (příjemná Juliette Lewis), mladá a literárně nadaná studentka. Erotická smyslnost si dopřává svou nadvládu nad mužským chtíčem. K výraznějším postavám patří také Michael Gates (zajímavý Liam Neeson), Judyin kolega z redakce i idealistický snílek o touze, lásce a manželství. Proto může být jen lapen. Z dalších rolí: rozkošně bezelstné Jackovo osvěžení života a nová míza Sam (Lysette Anthony), první Jackova tělesná terapie Shawn Grainger (Cristi Conaway), z počátku schůzky se Sally rozpačitější Paul (Timothy Jerome), svérázný a chronicky žárlivý Rainin psychoanalytik Richard (Ron Rifkin), Raininy vřelí rodiče (Blythe Danner a Brian McConnachie), Judyin první manžel (Benno Schmidt), či hlas dokumentárního vůdce a tazatele (kostymér Jeffrey Kurland). Manželé a manželky nejsou vážným kalibrem tklivého newyorského klauna, jsou jeho sarkastickým tancem a intelektuální nezbedností. Příjemně osvěžující ironie oblíbené klaunovy úvahy. ()

kusper

Ze začátku mě obtěžovala kamera ala Lars von Trier, ale pak jsem pochopil její podstatu a důležitost. S Manhattanem patrně nejlepší film Woodyho Allena. ()

gabin(a)

Doporučovala bych všem, kdo chtějí točit vztahovky, ať vážně či nevážně, ať si nejdřív dobře prohlídnou tento film, aby se přesvědčili, jestli to Woody Allen už nevybádal a nenatočil za ně, a přitom vzal téma nevěry, stárnutí, stereotypu (který ovšem nemusí být vůbec na škodu), svědomí a pochopitelně lásky a sexu vůbec pěkně od podlahy, z různých perspektiv, s nadhledem i porozuměním, jak to asi umí jenom on a jak to stále rozvíjí ( a někdy bohužel opakuje) ve svých dalších filmech. Kdyby to bývalo mnoho tvůrců učinilo, mohli jsme být ušetřeni různých smrtelně vážně se beroucích "skvostů" nebo třeskutě trapných komedií na téma nevěra (dosaďte si sami tu svoji "jéžišmarjá, to je volovina!"). Tady je nejlepší Judy Davis a v závěsu Woody Allen. Mia Farrow mi film dost kazila, nemám ji ráda, a to odjakživa, ne kvůli jejímu tyjátru při rozchodu s Allenem. Nelíbila se mi snad v žádném filmu a třeba Velkého Gatsbyho podle mě úplně pohřbila, stejně tak jsem kvůli ní nedokoukala Johna a Mary. Pro mě je prototypem zdánlivě slabé a empatické, přitom ve skutečnosti silné a sobecké ženy - pasivně agresivní, jak to Woody Allen trefně nazval, a to prosím v době, kdy ji měl moc rád. ()

zette

Spousta zajimavych dialogu a postrehu ze zivota. Ma to vtip i myslenku. Na me toho kecani ale bylo prilis a postavy mi vesmes nebyly nicim blizke... ()

Juto

Allenov surový film rozoberá dlhodobé účinky dlhodobého pobytu s tou istou osobou: povedomie, nevera, stagnácia a ľahostajnosť. 8/10 ()

Carrie_3

Další z řady Allenových snímků, který se zabývá mezilidskými vztahy. Allen má zvláštní kouzlo v tom, že dokáže divákovi servírovat jedno životní moudro za druhým a vy se velmi často dostanete do bodu, kdy s ním prostě musíte souhlasit. Velmi chválím vyprávěcí prostředky, režisér prokládá příběh výpověďmi jednotlivých postav a divák má tak možnost pochopit motivy jejich jednání více do hloubky. Hodnocení snižuji za to, že u Allena v příbězích neustále postrádám "něco", co by v ději znamenalo jakýsi zlom. Osobně mám pocit, že až si na tento film třeba za rok vzpomenu, nebudu schopna ´děj dopodrobna popsat, protože mi zde chybí nějaký milník, kterého bych se chytila. ()

mortak

Jenom tady Woody Allen překročil svůj velký vzor - Ingmara Bergmana. Ovšem o stovky kilometrů.. Zatímco Bergman je ve svých dílech intelektuálně chladný, Allen dokázal do jednotlivých scén dostat nesmírné emoce. Ať už úvodní scéna s oznámením rozchodu, návštěva v noci u bývalé manželky, myšlení frigidní ženy... Všechna ta těkavost kamery a promluvy u psychoterapeuta dokázaly banální téma o lidech, snažících se alespoň ještě jednou prožít to hezké z mládí, snažící se rychle a bezmyšlenkovitě něco změnit, takže zákonitě končí u toho samého, s čím začali, přetavit do emocionální jízdy. Tento film taky ukončuje Allenovo optimismus co se týče žen (osmdesátá léta s Miou Farrow), a začíná jeho skeptický pohled na svět. Pasivně-agresivní ženy... ()

StanislachKo

Z tejto komédie mi ale vôbec nebolo veselo. Akurát na úvodnom "Búh, že se hraje s lidma v kostky? Leda tak na schovávanou..." :) Woody ale týmto filmom pomenoval všetko, čo o vzťahoch viem, s čím mám skúsenosť, o čom som počul a - čo je smutné - tak asi aj to, čo som ešte nezažil (lebo vyhliadky sú tým pádom mizerné). A že vzťahy sú neustále dynamicky v prcese a neexistuje ich konečná verzia, ktorá by mohla fungovať bez neprestajného snaženia sa... Tak samozrejmá vec takto samozrejme vyložená... To zaváňa riadnou dávkou geniality. To po obsahovej stránke. Čo sa formy týka (tú u Allena málokedy riešim, hlavne, že mu ide papula) je vysoko nad väčšinou jeho tvorby. Dokonale trafil klinec po hlave zvolenou kvázy dokumentaristickou (roztrasenou) štylizovanosťou do už dosť tak roztrasených duší jednotlivých postáv. A všetky boli nadmieru presvedčivé. Zatiaľ moj top 3 Allenovka! ()

LeoH

Neurotická ruční kamera v rukou mistra fantasticky doplňuje Woodyho vztahovou a charakterovou vivisekci v zralém, hořkém provedení, bez nadměrného optimismu a s humorem spíš trpkým a podpovrchovým; přesto se povedlo zachovat temperament a nesklouznout k černým brýlím a rezignaci. Dospělý film o přijetí skutečnosti, že ideál neexistuje a přesto je dobré (nezbývá než) za ním dál jít, i se zjevnými i skrytými vadami vlastního charakteru a se všemi výhradami, které máme k druhým a ke světu, ať už to znamená dál se mořit s udržováním zdánlivě ztraceného vztahu, rozbít vztah zdánlivě fungující, založit nový, podle všeho předem odsouzený k zániku, nebo zůstat sám. ()

Mirokukii

Studie Woodyho Allena mezilidských vztahů a manželská poradna ve filmu. Pomůže, poradí, objasní. Nezahřeje, příliš nepobaví. Nepřislazené a skutečné. Ač s hrajícími herci, nátačeno jako autentické záběry (ruční kamera, rozhovory). Ze pár nesympatických postav. ()

anli

Woody Allen tentokrát mapuje příběh dvou manželských dvojic,pro které už manželská idylka skončila a vlastně neví,co dál.Allen tu manželství a vztahy podrobuje nemilosrdné a na můj vkus až přílišné kritice a celý film je opravdu laděn více pesimisticky a dramaticky,než komediálně a proto není rozhodně pro každého.Propletenc vztahů,kdy starší muži nahrazují své ženy mladšími kouskami a z jejich žen se stávají"monstra"a v manželství to vře je dobře ze života odkoukán a stejně dobře napsán.Režii Allen zvládá s přehledem,ale nesedí mi tu moc jako neurotický manžel a trochu mi tak film kazí.Jinak je jeho manželský a vztahový "horor" opravdu dramatický,několik zábavných momentů v něm je také a dialogy opět potvrzují Allenův pozorovací talent a um sledovat život.Pro mě je to trochu moc"psychoušské"a pesimistické,takže na tenhle film musí být nálada a stav mysli.Po chvilkové rozvaze dávám 75%,protože Allenův pohled a manželský rozbor si to bezpochyby zaslouží. ()

elanius

(74/2015) / Pre mňa jedna z najvýživnejších Woodyho vzťahoviek. Dva vzťahy rozpitvané do maxima a toho Woodyho poznáme zase o niečo viac. Film vznikal počas reálneho rozchodu s Miou čo je iba taká perlička resp. čerešnička. Ako vždy casting prekvapil mladými tvárami ktoré sme spoznali až po čase (Liam Neeson, Juliette Lewis) (9/10). ()

Krosmen

Asi spíš 3+, ale přišlo mi to takové utahané. Děj je celkem snadné předvídat. Potěšil mladý Liam Neeson. Ve Woodyho tvorbě se nachází mnohem zajímavější a lepší kousky ()

Josefin

Tady není skoro co dodat jen ,že Woody je nejen skvělý režisér,herec ,ale také výborný psychoanalytik. Nečekané se tady stává skutečností, barvitá sonda do manželských vztahů a problémů. No ano Woody má rád ženy, které jsou jak časované bomby.........:) ()

venca163

On už to prostě musel vědět! Všude tady nechával indicie =). Celej ten film (krom dalších linek) obsahuje hlavně Woodyho představu umírněný verze rozchodu s Miou Farrow a budoucnosti s Soon-Yi Perverin. I když ve skutečnosti to pak nebyl takovej klídek =). Jeho filmy jsou až bolestně ze života, důkaz proti slipům! (90%) ()

MaMitti

Hmm....to už tady ale bylo a je to pořád dokola...Annie Hall, Hana a její sestry...Neříkám, že jsem se nebavila, ale ne natolik, abych se zároveň i nenudila. Nic nového, vše v zajetých kolejích, vtipy trefné, výstižné, "ze života" a přesto to nějak nebylo ono. S Woodym se seznamuju, ale už teď si uvědomuju fakt, že filmy, ve kterých hraje on sám, mi ve většině nepřijdou tak dobré jako ty, kde nehraje - čím to? Jako herce Woodyho nemusím, pro mě by měl pouze točit. Navíc, neodpustím si poznámku k poznámkám v komentářích typu - přesně ze života, takhle to bývá apod. No nevim, mně to chvílema připadalo jak parodie na Beverly Hills, kde se taky průběžně partneři vystřídali a obměnili, aby třeba v závěru skončili s těmi původními. Osobně s tím zkušenost nemám a ani nikoho takového v okolí neznám, čímž to nepopírám, jen mi to přijde trošku nadnesené. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem