Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

Massiekur

Podle mého názoru je film zajímavý. Ukazuje jak se teenageři chovají a jak každý chce být na nejvyšším žebříčku popularity ve škole. ()

Alexis

Přepjatá sonda do života dnešních teenage-děvčat, které ve třinácti objevují svět sexu a drog. Ačkoliv film hraje na dokumentární nótu, mimo jiné častým využíváním ruční kamery, urputná snaha vnutit divákovi, že takhle vypadá život dnešních třináctek, se minula účinkem. Těžko uvěřit představě slušné dívky, která si převlékne tričko, okamžitě se skamarádí s největší školní courou a místo učení se začne věnovat sjíždění éčka. Motivy jednání většiny postav se zcela podřizují scénáristově plánu nechat dívky spadnout až na samé dno, tudíž je zbytečné rozčilovat se nad jejich nesmyslností. Těch 100 filmových minut se zdá nekonečných, neboť Třináctka je filmem, kde se neustále moc křičí a každá emoce se rozmazává přes celé plátno. Holly Hunter i Evan Rachel Wood jsou vcelku přesvědčivé a Nikki Reed coby milý vetřelec a manipulátor je doopravdy svůdná. To ovšem nemůže zastřít fakt, že to celé není až tak skandální, zajímavé nebo dokonce poučné. Závěrečný posun filmu k varovně vztyčenému prstu a výchovným moralitám je skutečně nesnesitelný. ()

Naty94

Tak, jako obvykle, nemohu s velkou částí uživatelů CSFD souhlasit. Film mi přijde úžasný, kamera, herci výborní a Nikki Reed jako neskutečně silná osobnost, které za tento její životní příběh patří můj obdiv. Lidé by už měli otevřít oči, tohle se děje dnes a denně. Ten, kdo nezažije, o tom nic neví. Nemálo mých vrstevníků se takto ve třinácti chovalo (někteří se tak chovají doposud) a ona měla tu sílu dostat se z toho všeho, začít nový život a ještě ke všemu ve čtrnácti letech napsat scénář o nejtěžším období svého života Čtyři hvězdičky tedy za režii, kameru, herecké výkony a příběh Nikki Reed, za který jí moc děkuji. ()

ixel1

Je mi smutno z toho, když vidím podobné případy. Tenhle film dobře ukazuje, jak snadno se do toho dá spadnout. A řekl bych že pro nějaký příklad vám stačí vyjít ven na ulici, je jich hromada:( Ale to jsem trochu odbočil- film je rozhodně zajímavý, herecké obsazení rovněž, ale stejně nějak nevím, jestli mám chuť se na to dívat znova. ()

jakub.kuba odpad!

Naprostý nesmysl! Už jen to, že by to měla být třináctiletá holka? Takovéto chování, zvyky, drogy a podobně bych čekal spíš tak kolem 15ti. Celý film byl jeden velký nesmysl. ODPAD! ()

lumi1

Kebyže je to moje dieťa tak zrejme veľmi rýchlo ošediviem, 13 rokov je predsa len málo na takéto šialené veci ktoré v tomto filme deti vyvádzali. Zrejme nie som zvyknutá na takéto správanie ale verím tomu že v mestách to presne takto funguje. Veková hranica sa stále znižuje a potom to takto nejako aj dopadne. Alkohol, cigarety, sex, drogy, krádeže a ešte k tomu psychická porucha... no super kombinácia. V jednej chvíli som čakala že si už zarezala o niečo hlbšie do ruky a že sa celý dej otočí ale nestalo sa tak.... Dobrý film... ale skutočne ma veľmi veľmi rozčuľoval. ()

tekedozai

Troska iny pohlad na adoslescentny svet ako ponukaju europske snimky Fucking Amal ci Hip hip hura.. ale aj tak sa reziserke podaril velmi unikatny nahlad do zivota trinastky. Velky obdiv a respekt obom hlavnym akterkam (Reed a Wood) za vierohodne a nadcasove stvarnenie postav. ()

Keledaia

V tomto filmu jsou si všichni rovni, nezáleží na tom, kolik vám je, do sraček se může dostat každý. Vůbec jsem s hodnocením neváhala a na film se čas od času ráda znovu podívám. ERW a NR jsou příjemné a velmi přitažlivé plus :-) ()

ES13

Tenhle film je pro mě naprostou jedničkou! Ať už jde o herecké výkony, nebo o děj! Líbí se mi ta myšlenka hodit na plátno film, který ukazuje jak snadno se dá dnešní mládež zvrhnout ke zlýmu! To je fakt k zamyšlení! Navíc to musí být i tak strašně těžký pro rodiče, když vidíte, že vaše dítě najednou krade, spí s každym, pije a bere drogy. To asi neni nic lehkýho! Navíc je to super pojatý z toho pohledu, že jedna dívka (nebo parta) dokáže zkazit jinak dokonalé dítě. Tenhle film je fakt skvělej, a je jedině dobře, kdyby se vysílal všude na školách, aby děti viděly jak snadno se dá dopadnout v životě hodně blbě. Pro mě naprostá jednička! ()

Klarax

Je to úžasný film ale málo kdo ví že je točen podle pravdy. Nikki Reed se to doopravdy stalo a potom natočila se svou nevlastní matkou tenhle film. Podle mně je úžasný ()

Eliness

Drsný a pravdivý, řekla bych. Občas se na to nedívalo snadno, když se v některém okamžiku člověk poznal. Ale celkově...Postavy jsou vykreslený jako dokonale stupidní, narušený a naprosto dokonalý. Fakt jsem měla pocit, že jsou to skutečný lidi a ne produkty režisérky. Chudák matka teda, i když ona sama žádnej poklad taky nebyla. No jo, jaký si to uděláš, takový to holt máš, ale někdy je to zřejmě fakt jenom za trest. Není to film na sobotní lenošení, spíš když se někdo chce zamyslet nad životem nebo se kouknout na něco, co má trochu myšlenku a liší se to od typickýho Hollywoodu. Svět snadno manipulovatelných puberťaček, co se nakonec ženou jen do průserů a výčitek. ()

Rathe

Tenhle film mě strašně zaujal. Ano, být "cool", zapadnout do společnosti oblíbených, snažit se být něčím víc než jsou ostatní, stát se středem pozornosti. Jo, to chce spoustu lidí. A jak toho dosáhnout? Podívejte se a uvidíte sami. Herecké výkony jsou parádní. Ani jsem nevěřil, kolik těm herečkám doopravdy je. Posledních pár minut jsem ani nedutal. ()

vecnaAmbra

Videla som síce dávnejšie, ale viem že sa mi zdalo zvláštne ako sa to dievča zmenilo z ničoho nič a rovno z extrému do extrému. Jej matka možno hrala dobre, ale tiež sa mi zdala preexponovaná s tým útrpným výrazom. Keď sa človek pláca v blate, tak si občas za to môže aj sám, tak čo tak radšej si to priznať a niečo s tým spraviť. A síce neznášam puritánske náražky na vek, ale aj tak sa mi nezdá že v trinástich? No neviem. U nás podobne trieskala puberta s babami možno až na strednej a ja som bola napr. prvý krát vážne (podľa seba) zamilovaná v štrnástich a veľmi sa tá doba ešte nelíšila.....Tak možno Amerika.....  ale to akože keď sa včas nespamätá tak v 19 bude vyžitá kurva, či ako? ()