Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

lonewolf

Mě osobně film zaujal, slušné béčko s vcelku zajímavým a do jisté míry i realistickým příběhem. To co se odehrává v hlavě dospívajících je zde zobrazeno velmi dobře, i když jde v některých pasážích o přílišnou nadsázku. Herecké výkony jsou velmi slušné a herecký výkon Evan Rachel Wood je obdivuhodný. ()

tereza_p

Když čtu některé komentáře o tom, jak je film šokující a drsný, přemýšlím o tom, jestli se mnou není něco špatně. Mně totiž nepřišel šokující ani trošku, mám dojem, že podobných situací je v reálném světě nespočetně a je trochu smutné, že si to někteří uvědomí až po tom, co je tento film jaksi "kopne". ()

Ilhan

Páni, na konci už jsem fakt myslel, že mě to zabije, ale odpad si to nezaslouží. Přecijen ten film má něco do sebe, jen mi nějak extrémně nesedl. Budu si muset dát o pár let později opáčku. Zatím ale pouhá jedna hvězda. ()

Krabak

Bohužel takle to i tady u nás funguje:-/ Ze slušné holky se stane za dva měsíce děvka(osob. zkuš.) Proto tento film hodnotím takto vysoko.--->80% ()

HonzysKISS

Docela mě překvapuje, že má film tak malé hodnocení. Vždyť je to víc než dobrý. Příběh, kterému bych naprosto reálně věřil. Klasická hodná holčička chce zapadnout mezi „drsnější frajerky“ a změní jí to život ze vteřiny na vteřinu. Tak to prostě chodí a tenhle snímek to vystihl dokonale. Ne jenom to. Herecké výkony parádní, prostředí přesně takový, jaký má být, postavy celkem přesný, možná tak to fetování ze spreje mi přišlo ujetý. Jako taky mi ta Tracy lezla krkem. Byly chvíle, kdy jsem jí fakt chtěl i já dát facku, ale určitě bych to nedával za vinu snímku. Protože tohle se fakt děje. Už jenom kvůli kočandě Evie bych dal nejvíc bodů, správná rošťanda. Musím ještě straně moc pochválit práci s kamerou, někdy jsem fakt čuměl, jak si s tím krásně pohráli. Film má určitě i nějaké mínusy, ale žádný fatální fakt ne. Maximálně závěr mohl být lepší, ten se mi třeba moc nelíbil. Ti negři byli občas taky trochu na palici, hlavně v těch vestách. Mamča měla zase někdy nepochopitelný změny nálad, ale kdo by neměl s takovou dcerou. Mohli i udělat lepší plakát uvedení do kin, hodně mě odrazoval (což jsem nikdy až tak neokomentoval :D). Jenomže tohle jsou fakt spíš jenom maličkosti, který hnedka zapomenete. ()

Piškotka

Teenagerky na americký způsob, ale se stejnými problémy jaké mají i další holky na světě. Přehnané bylo to, že v momentě, kdy už holky neměly jakoby čím překvapit, přišel těžší kalibr a to se mi nelíbilo. Konec vyzněl do ztracena, chtělo to ostřejší dohru. Holly Hunter svou muskulaturou připomínala Vilmu Cibulkovou. Hrála výborně. ()

Spacecore

Film dobře funguje jako odstrašující příklad pro puberťáky o tom, co všechno se může pos*at, když to nemá člověk v hlavě srovnané a bouří se mu hormony. Sám jsem měl velmi podobně bouřlivou post-pubertu (17-19) a přesto se v tomto příběhu nemůžu vcítit do žádné postavy. Občas mi přišlo, že jednání dcery i jednání matky a ostatních bylo úplně mimo a v daných situacích bych se osobně zachoval jinak, i když každý to má jiné. Sám podobné příběhy znám, chodil jsem s holkou, která se ve 13ti dostala k užívání drog, alkoholu a náhodného sexu, no a drží se jí to dodnes, kdy má osmnáct.. Kamera byla občas hodně ujetá a přišlo mi, že chaotický střih a kameraman s parkinsnem fungují jako zástěra pro špatné herecké výkony. Takže film za 2*, příběh za 4* čili 3*. ()

sedlo03

Skvělej film, nezaslouží si tak špatné hodnocení, skrývá v sobě tzrochu pravdy, i když si myslím, že některé části jsou dosti nadsazené. Ale v podstatě skvělý filmový zážitek, jednu chvíli jsem přemýšlel, jestli tomu nedát 5*, ale přece jenom jsou lepší snímky... ()

no2

7/10 - Od tohoto filmu jsem neočekával vůbec nic, proto jsem byl nakonec mile překvapen. Třináctka je absolutně o něčem jiném než Requiem za sen, spíš bych ji přirovnal k jinému filmu o "zkažené americké mládeži" - Kids (možná i díky té ruční kameře - uf, v roce 2010 už to není takové terno...), i když tento film mi připadá daleko více realističtější než místy za vlasy přitažený film Larryho Clarka... A Holly Hunterová ve svých pětačtyřiceti ve filmu opravdu vypadá jako "starší ségra" Evan Rachel Wood... ()

Zeek

Podle hodnocení ostatních jsem čekal něco horšího. Herecké výkony jsou dobré a nominace na Oskara Holly Hunter je zasloužená. Špatná je kamera, naopak dobrej je střih. Tohle mohla natočit pouze režisérka (ženská). Zobrazit celou problematiku dospívání v 1 filmu je prakticky nemožné. Příběh je sice jednoduchý, ale snaží se zahrnout zbytečně moc problémů dospívání najednou. Lepší by bylo zabývat se hlouběji jednou z těchto problematik, tak jako třeba v jiných filmech, než všem lineárně stejně. Různé scény mohly být také pojaté více do hloubky. Příběh byl na mě nějak moc rychlý, problémy přišly a odešly dřív než by měli. Možná jsem film špatně pochopil, ale když se někdo jako Tracy takhle změní přes noc, tak se to přes noc zase nespraví. I přesto je film slušným béčkem, na který se dá koukat. Moje hodnocení: 45% ()

TaanStari

Takové to drama bez děje, které napůl baví a napůl nudí. No, jestli to takhle někde opravdu vypadá tak jsem rád, že žiju v Evropě. ()

Linki

Jednu vec filmu neviem uprieť: svojou rozvážnou energiou dokáže zaujať mladých a zároveň ich realisticky vykresliť v negatívnom svetle, do ktorého sa mnohí počas svojho dospievania dostanú. A práve to si na filme najviac cením, že neskreslene odráža to, čo sa stáva, keď človek nedokáže sám seba udržať v istej koľaji a dostane sa do "vyberanej" spoločnosti. Ale na tomto filme oceňujem aj: realistickosť, maximálne vťahujúci obraz na základe skôr rýchleho strihu a všeobecnej adolescentnej pobláznenosti mysle. Film pre mladých musí presne takouto energiou sršať, aby ich zaujal, na druhej strane tak vyjadruje i ich energiu. ()

merigieren

Ve škole úspěšná dívka se z nějakého důvodu chce kamarádit s se školní kráskou. Naučí se krást, fetovat, ubližovat si, nosit zajímavé oblečení a chodit na párty. Vztahy s matkou jdou k šípku, škola už skoro neexistuje. Nakonec se to celý zhroutí, kámoška ji podrazí, tento vrchol trvá asi 5 minut. Těžko pochopím oč jim šlo. Takovej ten umrlčí vzhled byl hezkej. Je to koukatelný, i když nevím proč, občas je to divný. ()

Elbarto08

Je zajímavé, že mě k tomuto filmu dostala právě kamarádka s podobnými charakteristickými rysy jako naše hlavní hrdinka. Film k zamyšlení... ()

Liduskaa

Tak jde vidět, že ty holky v životě nedostaly pěkně nařezáno,což někdy není na škodu ;-) Film s trošku nadsazeným dějem, ale Amerika je Amerika...... ()

fraktal

chytlavé (sociálně psychologické) drama, uvidím zda na druhé shlédnutí ještě hodnocení nezvýším. PS: Rozhodně v tom nehledejte ani crimi ani romantiku (viz zařazení na csfd). ()

Naki

Jestli někdy řeknu, že mám život na houby, tak si pěkně vyliskám.. Nečekala bych, že mě nějaké drama takhle vezme. Úplně jsem se do toho filmu vžila a všechny napjaté situace prožívala s nimi. Perfektně zahrané Evan, opravdu je to skvělá herečka! ()