Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

snake

Bohůžel tentokrát nemůžu souhlasit s nikým z vás.Na mě film emotivně dosti zapůsobil a vlastně mi z něj bylo dost špatně.Jenže ze své zkušenosti vím, jak se chovalo spousta lidí v mém okolí v tomto věku.A spousty z nich by mohli být orávě hlavními hrdiny.Po herecké stránce skvělé výkony dvou hlavních představitelek.Holly Hunter podle mého vůbec ničím nevynikala.Skvěle zvládnutá kamera.Víc nemůžu dodat. ()

pepino

Na jedné straně věrný ale na druhé straně bohužel kýčovitý "teenager" film. Není to ale ůplně ten teenager film jak je všichni známe. Hraje si na moralitní syrově drama ale nějak se mu to nedaří (nebo spíš režisérce). Docela to zachraňují herečky protože ty hrají skvěle a ty zfetované očí hlavní představitelky jsou celkem věrné. No a tak bych mohl pokračovat pořád dál. Ke každému mínus v tomto filmu se najde jedno plus. No možná ale těch mínusů trochu převažuje. Celkově za 3 ()

riza-do

Koukatelný, trochu zdlouhavý příběh o tom, jak se jedno děvče chce podobat druhé. Ta ji zasvěcuje do světa moc "cool věcí", až to nevěstí nic dobrého. Několik okamžiků vás vážně vezme, ale jinak je film pořád o jednom a tom samém a pořád se neblíží konec, až najednou.. titulky. Prakticky film stojí na dobrých hereckých výkonech a režii. ()

Maxmilian

No tak jestli takoto vidí všichni Ameriku, tak teda hurá. I když musím přiznat, že na tom asi něco pravdy bude. Přece jen je život v Americe docela jinde než tady u nás. To co si tady dovolíme my, tak Amerika to zvládne o pět let dřív. Ať už se jedná o pokusy s alkoholem, cigaretama, drogama nebo i sexem. Prostě je to jiný svět, ale až tak moc né. Je mi docela líto mladých, kteří po tomto filmu nebudou moci nikam. Škoda že to rodiče viděli. Ale jinak docela povodené a realistické zpracování. ()

Jaromír

Film ze života. Smekám před tvůrci, kteří dokázali tak otevřeně zachytit příběh dospívající dívky. Silná káva. Čekal jsem tuctovou "připitomělou" komedie pro dospívající a dostal tohle "maso" :). Rozhodně doporučuji každému! Zejména tomu, kdo chce mít děti :). Připadá mi, že půlka rodičů v ČR jsou egoističtí sobci, kteří kašlou na pocity svých dětí, a tohle je přesně film pro ně (pokud ho pochopí)... "Hit me harder!" Nádhera, takhle mají filmy vypadat. Tohle není film, tohle je život. ()

monikka87

Na tomto filme najviac oceňujem ako sa podarilo preniesť emócie na diváka (teda aspoň v mojom prípade)... niektoré veci sami zdali pritiahnuté za vlasy, ale ináč fajn ilustrácia toho, ako s niekým dokážu nepekne trieskať hormóny. Štýl Hardwicke sa mi pozdáva, jej najlepším počinom pre mňa však zostáva Lords of Dogtown. ()

jafuska

docela se šlo na to dívat, ale přeci jen jsem už dost odrostlejší, a problémům náctiletejch nerozumím a je mi to i celkem jedno, ale příště bych se určitě dívala na něco jiného ()

Soubi

Dobře zahrané drama rozkladu fungující průměrné rodiny pod špatným vlivem kamarádky. Nicméně...nic překvapivého a ačkoliv byly emoce prakticky hmatatelné a OPRAVDU dobře zahrané, celé situaci šlo velmi jednoduše zabránit a výsledný dojem z filmu vrhá špatné světlo na matku hlavní hrdinky, ale Amerika...ne, nebudu se tu do ničeho pouštět :D. Plusem jsou pěkné mladé slečny, v tomto filmu vystupující :). A že je tenhle komentář o ničem? Co se divíte, film taky... ()

Nely

Tohle je jeden z nejlepších filmů, který byl natočen. Přesně to vystihuje to, když se někdo nechá ovlivnit, aby byl oblíbený. Je to film, který by se asi měl pouštět na školách, aby dnešní mladí věděli, kam až se můžou dostat! Je to pecka a herecké výkony jsou naprosto bravurní. Nikki Reed jako ta mrcha naprosto přesvědčující a Evan..u té je vidět ta proměna od té naivní holčičky...doporučuji! ()

toty

U nás problém vyriešený za 10 minut, USA s toho spraví 100 minutovú trapošinu o nespratných frackoch... Plytko dejové a nudné. Jedna hviezda aspon za tú snahu. ()

Frix odpad!

"Kvalitou" příběhu se Thirteen nebezpečně přibližuje Ken Parku, na rozdíl od něj si ovšem tvůrci nedovolili tolik porno sekvencí, ono mezi námi i ten orál v podání čtrnáctiletých "hereček" působí tragikomicky. Zatímco Ken Park je skutečně hnusný, zvrhlý a zcela bez pointy, Thirteen pointu má, avšak možná nechtěnou - i sebevětší ubohost a zoufalost jde celkem dobře v dnešní době prodat a prohlásit za umění. Třešní na prohnilém dortu je chvástavé tvrzení, že jedna z děvčat psala část scénáře na "autobiografickém podkladu". Nechci být až přespříliš rýpavý, ale při pohledu na její honoráře a dosavadní životopis si nejsem jistý, jestli mám brečet nebo se smát nad tímto od srdce podaným vtipem. Jak se k téhle hovadině připletla Holly Hunter, miláček bratří Coenů, je pro mě velkou záhadou... Řemeslná stránka jen dokazuje, jak hluboko jde klesnout s cílem natočit za každou cenou kontroverzní, úžasně nezávislý film - až na Hunterovou stojí úroveň herců za starou bačkoru. Záběry točené rozkomíhanou digitální kamerou přivodí spolu s děsivým stříhem člověku leda tak žaludeční nevolnost. Jedním slovem, NEBRAT. ()

TerP

Jo, je tam spousta hluchých míst. Je tam ale spousta skvělých míst. Holly Hunter perfetkně vyobrazila roli matky, jejíž dcera se změnila k nepoznání. Bezvadné. ()

Speedwell

Myslím, že tahle sféra filmů je pochopitelná spíš pro holky. Dávám přehnaně tolik, protože mě potěšilo, jak režisérka a hlavní představitelky dokázaly vystihnout tu labilitu ve světě dospívajících. ()

erapo

No ak sa americká mladá gnerácia vydáva týmto smerom, tak je Amerika (jasne, že hovorím o US) za pár rokov v @#$%. no proste dovi dopo. O tom, že scénar je čas od času dosť biedny, a zrazu (i keď pomenej) vynikajúci, kamera stále rovnaká a niekedy až moc roztrasená moc nemusím hovoriť, lebo to si všimne asi každý. Osobne ma veľmi zaujal Brady Corbet, ktorý hral toho blonďavého brata hlavnej predstaviteľky. Buď mu ten scénar tak dobre priľahol alebo to tak vynikajúco zahral, alebo ja neviem, ale bolo to (i keď tam hral možno takých 10 dokopy) úžasné. Film má určite veľké posolstvo, ale určite nie pre nás - tých, čo veľmi neovládajú skutočné pomery typických amerických rodín, iba čo vidíme nejakú vymyslenú pretvárku v amerických rodinných filmoch. Ale nomináciu Holly Hunter plnou dušou za jej výkon podporujem. ()

Vots

S každým z nás měli rodiče v pubertě hodně trápení, nechtělo se nám včas chodit domů, byli jsme drzí a ještě horší to bylo, když v tom bylo opačné pohlaví. Kašlali jsme na školu, kreslili jsme si do deníčku srdíčka s jeho/jejím jménem a rodiče nechápali, co se to s námi děje. Tento film nepoukazuje pouze na tyto problémy, ale i na daleko horší, jako jsou drogy a sebepoškozování. Pěkný a i docela poučný film, myslím, že do něj bylo vnešeno maximum. ()

aggatka

Jáj staré dobré časy pubertálne...keď najväčším problémom bolo to čo si dáme, koľko si toho dáme a čo budeme v noci robiť..ale nie tento film ani zďaleka nieje taký povrchný ako veľa amerických kravín, kde veľkú úlohu majú drogy.Evan Rachel Wood v tomto filme ukázala že je proste úžasná herečka, film ma vôbec nenudil a to ani pri druhom pozretí a musím povedať, že sa stal jedným z mojich najobľúbenejších. Nemám, čo tomuto filmu vytknúť, spôsob, akým tento film je natočený a kľúčové scény filmu chytia za srdce.Chcela som dať styri hviezdy ale ako tak nad tým rozmýšľam asi dam päť. Mám rada filmy, ktoré niečim vyčnievajú... ()