Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiální text distributora)

Kaka

Syrová kamera, dobrý střih a kvalitní režie, avšak po scénáristické stránce je to hodně nedodělané. Děj je vlastně jen jedna linka - bez vrcholu. 95 minut jedna a ta samá situace. Alespoň herecky silné. ()

Falko

Celkom slusna drama, ktora chcela ukazat zivot rozvedenej rodiny a problemy deti v case puberty, kde tema sex, drogy a nasilie su na dennom poriadku a teda i zniceny vztah matky a dcery. Jedine agresivna kamera mi trosku vadila, ale herecke vykony boli skvele a to nielen Holly Hunter, ale aj Evan Rachel Wood a Nikky Reed, ktore by si zasluzili rovnaku pozornost, mimochodom Holly Hunter je podpisana i pod vyrobou tohto filmu. Nikky Reed nam uz od roku 2003, kedy bol tento film natoceny vyrastla a zahrala si napriklad v takych filmoch ako LEGENDY Z DOGTOWNU (2005) alebo STMIVANI (2008) a Evan Rachel Wood zase napriklad vo filmoch ACROSS THE UNIVERSE / NAPRIC VESMIREM (2007) alebo v drame WRESTLER (2008). Holly Hunter bola nominovana na Oscara za najlepsiu herecku vo vedlajsej ulohe, avsak sosku jej v konkurencii vyfukla Renée Zellweger za dramu NAVRAT DO COLD MOUNTAIN (2003)... 23.04.2010 ________ Holly Hunter - (Melanie Freeland) +++ Evan Rachel Wood - (Tracy Freeland) +++ Nikky Reed - (Evie Zamora) +++ Brady Corbet - (Mason Freeland) +++ Jeremy Sisto - (Brady) +++ Deborah Kara Unger - (Brooke LaLaine) +++ D.W. moffett - (Travis Freeland) +++ Produkcia: Holly Hunter +++ Hudba: Mark Mothersbaugh, Brian Zarate +++ ()

castor

No, vedle drogového Requiem za sen mi i z Třináctky bylo mírně nevolno. Další porce šokujících obrazů dnešní americké mládeže, kdy se věková hranice neustále snižuje a mladé dívenky si nechtějí nechat nic ujít. Takže nechat se odpanit od největšího frajera z předměstí je vlastně výhra, stejně jako zkusit drogy, piercing, krást nebo si řezat do ruky.. Tichá Tracy už netouží být ambiciózní studentkou, prahne po samostatnosti a po kontaktu s místní rebelkou Evii, divokou, obletovanou (i nenáviděnou), šacenou dle posledních módních trendů.. Předčasně vyspělá Tracy však tohle rozhodně neustojí. Ale na to je ještě dost času! Jasně, je to mnohdy přespříliš efektní, určitě se ze dne na den nezmění postoj ke stávajícím hodnotám, ale kde je psaný, že to tak musí být! Debutující režisérka použila nervní, ruční kameru, která je neustále v pohybu, nešetří transfokací, mění tónování obrazu, neustále ruší tempo vyprávění – i samotný příběh je spíše útržkovitým klipem epizod, než-li lineární dějovou linkou. Nevadil mi ani morální závěr na posteli, který je zklidňující pasáží dynamického filmu (jinak by to asi mnozí nerozdýchali). I když tlačit více na pilu rozhodně ještě šlo. To by ale tohle dílko muselo skončit nejinak než tragicky. Otázkou ale zůstává, jaký záměr tvůrci měli. Dívčí duo se s ničím nemaže, Tracy neustále surově verbálně napadá svoji matku, vyléčenou alkoholičku, která už neví kudy kam (bravurní Holly Hunter – je přirozená i v nečekané nahé scéně), její přerod v nekontrolovatelnou hyenu je fantastický. Pochopitelně je největší doménou ústřední trio – vedle již zmiňované držitelky Oscara Holly Hunter překvapí debutující Nikki Reed (spolupráce na scénáři), která pravděpodobně čerpá z vlastních zkušeností a je stejně jako blonďatá a předčasně dospělá Evan Rachel Wood v roli měnící se Tracy obdivuhodná!! Určitě zde byla snaha šokovat, ale na druhou stranu „proč ne“? Silný (malý) film, který si zaslouží pozornost!! Tudíž z řadou lidí tu nesouhlasím!! ()

freddy

Tak tohle je jistě velmi zajímavý film. Tak úžasně syrový, chladný a odtažitý. Měl jsem v průběhu filmu pocit, jako bych byl zkoušen, kolik toho ještě vydržím a jestli dokážu film dokoukat až do konce, nebo ne. Jedna psychika deptající scéna za druhou, tohle je docela náročná záležitost a nevím, jestli by jí každý snesl. Navíc dívat se na to před spaním také nebylo nic potěšujícího. Ale těžko říct, jestli by se tohle mohlo stát i v reálu. I když Amerika je země neomezených možností, takže proč ne. Někdo by také tento film mohl brát jako návod matkám mladých dívek, čeho se vyvarovat. Ale jako film je to kromě zajímavé výpovědi o kritickém věku třinácti let také docela psychická deptačka, kterou doporučuji jen těm nejotrlejším. A proč jsem se rozhodl pro tři hvězdičky? Důvodů je několik. Film se opírá o důvěryhodné herecké výkony, temné nebo nevýrazné barvy, a samozřejmě scénář. A právě herecké výkony a vhodně zvolená scénografie je to, proč volím tři hvězdičky. Scénář je zajímavý, to bezesporu, ale není natolik excelentní, abych zvýšil hodnocení. Každopádně Holly Hunter jako starostlivá matka, jež je deptána svou dospívající dcerou mi navždy utkví v paměti stejně jako Evan Rachel Wood v roli nezdárné a neposlušné dcery. Jedná se o zajímavý filmový zážitek, ale rozhodně ho nesledujte, pokud jste zrovna v rozverné či dobré náladě, protože tenhle vám jí veškerou sebere už po polovině filmu... ()

Davies182

Celkovému finálnímu dojmu pomáhá posledních patnáct minut snímku. Tam totiž Třináctka konečně začne hrát na tu správnou dramatickou strunu, zmizí roztěkaná "sugestivní" kamera, a herci ze sebe dostanou to nejlepší za celou stopáž. Na snímek jsem se díval pouze kvůli Evan Rachel Wood, a jen pro její sexy postavu a krásný obličej jsem také vydžel do konce... jinak bych už dávno přepnul program. Je to prostě kost, každý má svůj herecký idol :-). Co si zapamatuji, je jméno herečky Holly Hunterové, o které jsem toho do dneška moc nevěděl, a kterou začnu bedlivěji sledovat. V tomto průměrném dramatu hraje velmi dobře, a to má určitě na kontě spoustu lepších filmů... ()

lesumir odpad!

Ou. Kdyz Tracy byla ve srackach, sla do koupelny a rizla se. Ja bych si musel tu ruku useknout, kdybych mel vyjadrit sve pocity o filmu timhle zpusobem. Debilita. ___ Mattyho komentář je boží. ___ A krasnej duvod, proc nemit decko! ()

MISSha

Nezávislý,malý,zdaleka nedokonalý ale přesto silný snímek.Nominace Holly Hunter je na místě, jen mě zamrzelo že si akademie nevšimla stejně strhujícího výkonu Evan Rachel Wood, která se nekompromisně díky tomuto filmu povýšila do mé osobní top nejtalentovanějších mladých hereček součastnosti. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +Evan Rachel Wood a Nikki Reed, jejich herecké výkony, občas je to slušně vyhrocené -hudba mohla být lepší, rozhodně mě to nijak nerozhodilo///Už když jsem ten film viděl poprvé, tak mě trošku zaujal. Víc mě ovšem zaujaly zmíněné herečky, kvůli kterým jsem se na to podíval podruhé. Občas je děj zajímavý a vyhrocený, jindy mi příšel docela cizý nebo nezajímavý. Každopádně bych v takovém prostředí nechtěl (nemohl) žít. K dokonalosti snímku jeětě hodně chybý, ale to není až tak důležitý. Důležitý je, že jednou skončí a s ním i ta depka. Už se vážně nemůžu dočkat, až bud mít třináctiletou puberťačku, doufám, že tento film jí nebude inspirací./// Celkem 71%/// ()

Disk

Na jednu stranu má film docela skvělé výkony, na druhou je forma poměrně psychopatická. Nechápu, proč Catherine Hardwicke zvolila tento způsob filmování, tj. digitální ruční kamera a samé detailní záběry na tváře postav. Z počátku fajn, ale jakmile je to celou dobu, už je to otravné. A konec, který vyšuměl do ztracena, tomu taky nepřidává. ()

Rosaviva

Nakonec se mi to líbilo docela hodně, i když, podruhý bych si to už asi nepustila. Bylo mi líto Tracyiny mámy, mít doma takovouhle holku, musela bych jí poslat do pasťáku. Nikki Reed hraje skvěle. 4* ()

pornogrind

Příbšh dospívající třináctileté dívky Tracy.Opět sonda do života americké mládeže.Film si udrží pozornost skvělými hereckými výkony.Skvělá kamera i hudba.Zlatej dobrej průměr. ()

swamp

"Hit me. I'm serious, I can't feel anything, hit me! Again, do it harder! I can't feel anything, this is awesome!" Tak tohle je hrozně moc špatný pokus o drama. Fuj.. ()

Slarque

Scénář kupodivu není tak prvoplánově jednoduchý jak jsem očekával, ale nejzajímavější na tomhle filmu jsou jednoznačně herecké výkony. Od Holly Hunter se dal přesvědčivý výkon očekávat, ale ty dvě dívky za ní nijak nezaostávaly! Doporučuji spíše rodičům než samotným puberťačkám. ()

Rocky62

Tracy snila o tom, jak být více COOL, já jsem snil o tom, až ta snůška pubertálních výlevů, zářezů žiletkou do pazoury, drog a sexuálních excesů, konečně skončí. To, co se zde "řeší" 100 minut, by krátkometrážní snímek vystihl za 10 minut. Nicneříkající nuda. 10% ()

FrodoF

Mělo to být asi autentické, ale je to spíš přehnaně vyhrocené. Hned na začátku mě naštvalo, že se to jmenuje třináctka, ale hraje jí minimálně 15 (a Woodové v době natáčení takovýh 15 bylo). A ten konec? Jako že se dlouho vyspí a bude všechno fajn, to už na mě bylo moc. Ty holky by nezasloužili nic jiného než čůrákem přes hubu:) Ale herecké výkony jsou dobré, škoda toho scénáře. ()

mat.ilda

Tento film má rozhodně co říct - a nejen náctiletým, pro které má C.Hardwickeová zvláštní cit, ale i rodičům pubertou stižených potomků. Je o dnešním světě plném lákadel, která nejistého dospívajícího oslňují, je o tom, jaký vliv má na ještě nezralé osobnosti image frackovitých a "free" vrstevníků, je ale také o benevolentní výchově, která se v USA již delší dobu praktikuje a nyní sklízí své ovoce. Svět citlivé Tracy nám kamera předvádí zprvu v zářivých barvách, které vyjadřují pohodu, přestože dívka těžce nese nezájem otce a nesnáší přítele své matky, cítí se sama a nezajímavá, a tak si citový život občas zpestří sebepoškozováním. Když získá přátelství nespoutané a obdivované Evie, stává se její život nikdy nekončícím mejdanem, na kterém se smí všechno, včetně lží, krádeží, drog a sexu. Čím více se vzdaluje svému já, barvy ztrácejí na intenzitě, až pozvolna blednou, aby nakonec přešly do zsinalého bezútěšného odstínu, který odráží i dívčinu vyčerpanou tvář, úhly kmitavé a uhýbavé kamery se křiví tak, jak narůstá napětí mezi Tracy a její matkou. Ustálený obraz se vrací po vypjatém odhalení a obnovené barvy signalizují usmíření a možný návrat zpět. Na režijní debut to nebylo vůbec špatné a výkon H.Hunterové v roli matky excelentní. ()

heyda

Je to tak 3 a půl hvězdičky, protože rozhodně jde o zajímavý příběh, který je dělaný nejen pro mladé holky, jak to na první pohled může vypadat. Co je na tomto filmu asi nejlepší je postupná gradace, kdy začátek je skoro růžový, ale postupně se růžová začne měnit na krvavě červenou a na konci člověk bude jen nevěřícně kroutit hlavou (co je všechno ve světě dospívajících holek možný). Co se mi však nelíbilo, byly určité momenty a vyhrocené situace, kde se jak maminka, tak ta dcera chovaly trochu přitaženě za vlasy a nebo naopak příliš povoleně. Ale jejich chyba to není, jejich úkol bylo tu roli zahrát věrohodně a to se jim fakt povedlo. Skvělý herecký výkon! Bohužel za úplně nedořešený konec prostě nemůžu zaokrouhlit nahoru, nýbrž musím dolů. ()