Kurt Cobain: Montage of Heck

• Česko Cobain (více)
Z akcí
USA, 2015, 132 min (Alternativní 127 min)

Seznamte se s osudy Kurta Cobaina prostřednictvím prvního autorizovaného dokumentu, který se navíc řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěrnější. Na Cenu Akademie® nominovaný tvůrce Brett Morgen zkušeně smíchal Cobainovy osobní hudební archivy, dosud neuvedené fi lmové záběry, animace a objevné rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli a vytvořil niterný a detailní fi lmový portrét, který zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry. Fanoušci a současníci Nirvany se o Cobainovi dozví informace, které dosud netušili, a ti, kteří Cobaina a jeho hudbu objevili nedávno, pochopí, proč se z něj stala nesmrtelná legenda. (Bontonfilm)

stephano

Nemám nic proti Nirvaně, jako teenager sem ji poslouchal. Tenhle dokument sem asi po hodine a půl vypnul. Prostě mě to nebavilo. je to vlastně montaž jak nazev napovídá, ale montaž nakejch zápisků, obrazků, vyjevů. Pro skalní fandy asi kultovní, pro mě jen nezajímavý pohled do zivota jedny celkem talentovaný smažky. ()

MyrnaAlec

Klasický příběh introverta, co měl všechny možnosti změnit svůj život a nic z toho nevyužil. Už mě nebaví pořád zobrazované výmluvy na špatné dětství a psychickou labilitu, každý má nějaký problémy v rodině, měl peníze a prostor to otočit, místo toho se dal dohromady s podobně postiženou Courtney a výsledek pak byl jasný mnohem dřív, než vytáhl tu brokovnici. ()

nK_!

Další ze zasvěcených Cobainovských dokumentů. Tentokrát pro změnu s nikdy nepublikovanými materiály. Coby sonda do duše psychickými problémy trýzněného rockera funguje Montage of Heck dobře. Je natočen s citem, empatií a smyslem pro detail. Dvouhodinová stopáž se k němu ale moc nehodí, protože místy se autoři uchylují k nuceným, zbytečně dlouhým a informačně skoupým scénám. Závěr je trochu odfláknutý, neuškodilo by se zaměřit více za Cobainovu smrt. Jinak spokojenost, coby nováček nezasvěcený do tvorby Nirvany a Kurtova života jsem mile překvapen a obohacen. ()

iz67

Fakt, že měl režisér přístup k rodinnému archivu, je pro tuhle věc naprosto klíčový. Díky tomu se fakt dozvíte o Cobainovi hodně. ()

Coliseum

Co mi ten dokument dal? Paradoxní ujištění v tom, že Novoselic tenhle stín nikdy nepřekročí. A nejspíš ani nechce. Tohle neni punk, to je umění, voe. ()

bohhous22

Na to,že jsem jako spousta zde přítomných na Nirvaně vyrůstal,žral Cobaina a každou maličkost o něm a navíc některé songy mě doprovází dodnes...Dozvěděl jsem se dosti nových informací a shlédl solidní počet nových obrazů a zřejmě i skutečností.Dokument se líbil,škoda,že v kinech poběží jen na vybraných místech a ani ne na všech kontinentech. ()

Mire

Podarený dokument, čo viac k tomu dodať. Len toľko, že relatívne škaredé cecky Courtney Love sú to posledné čo som v tomto dokumente chcel vidieť :)) Hoci kedysi s jej kapelou Hole tvorila celkom dobrú muziku, ako osoba mi nie je veľmi sympatická (ani pekná nie je veľmi), čo dokonale deklarujú domáce videá z tohto dokumentu. Ja nechápem čo na nej Kurt videl. Myslím si že mal určite na viac. Ale nakoniec, bolo to síce pekné a pútavé pozeranie, ale o dôveryhodnosti tohto dokumentu môžeme len pochybovať, lebo myslím si, že viac zaváži slovo Buzza Osbourna, ktorý Cobaina poznal dávno predtým než sa stal slávnym a v tomto článku potvrdil, že 90% tohto dokumentu je čistý "bullshit". Takže otvorte oči, vážení :))) http://thetalkhouse.com/music/talks/buzz-osborne-the-melvins-talks/ ()

jprmusic

Portrét typickýho americkýho rozmazlenýho fracka, kterej neunesl, že není středem vesmíru. Sorry. A Nirvana? Až na jednu desku spíš nic než moc. Jo moc se mi líbily ty kreslený pasáže, pěkně udělaný. ()

Pete

Co by na to asi řekl Curt? Za všechno mluví samotná hudba, ve které je ten teenage vztek na heroinu až hmatatelný, a není potřeba nic dodávat. Záběry ze soukromí a úryvky z deníků sice asi uspokojí voyeury, ale nic navíc vlastně neřeknou. Výpovědi blízkých s odstupem mohou být zajímavé, ale také silně zavádějící směrem, který dokumentarista preferuje, a hodně toho tady také chybí (např. Grohl, Osborne, a další). ()

mrclTV

Každý dokument sa snažím ohodnotiť z dvoch strán, z formy a z obsahu. Priznám sa, že tu ma forma veľmi nezaujala, prišlo mi to veľmi experimentálne a neskutočne rozťahané, medzi jednotlivými výpoveďami "hovoriacich hláv" sú pridlhé úseky kresieb, výstrižkov z novín či hudobných vystúpení, ktoré film až zbytočne naťahujú, pokojne mohol maž o 15, či dokonca 20 minút menej. A čo sa týka obsahovej stránky, to sa komentuje ťažko, už po pár minútach tohto depresívneho dokumentu viete, že to ani inak nemohlo dopadnúť, cesta za samodeštrukciou utrápenej a zlomenej duše, ktorá ani nechcela byť slávna.... Jedine hudba Kurtovi pomáhala, no ani tá nakoniec nebola pre neho únikom zo slepej uličky. Jasné, niekto by mohol povedať, že to bol proste feťák a išiel tomu napred, ale nič nie je čiernobiele. ()

Solverino

Neuvěřitelně nudná záležitost odhalující totálně nezajímavý "život" nesympatických členů kapely Nirvana. Sice se mi líbí některé písničky, ale tímto u mne klesli skoro na úplné dno, neboť bylo krásně vidět jaký looseři to byli. Otřesné se na to koukat. Musel jsem to po půlce ukončit, abych neztratil poslední kousky sympatií k této kapele a Kurtovi Cobainovi (měl se nechat přejmenovat na Kurta Kokaina). Celkem hnus. Velmi slabé dvě hvězdy, spíše jenom jedna. ()

subic

Mohlo to být ještě víc osobní? Asi už ne. Takovou pihou na kráse je snad jen délka dokumentu. No každopádně pak hned vlezeš na Ytb a najdeš si celá alba a jedeš, pokud to neuděláš přes Spotify. ()

Venom666

3,5 * pěkný dokument o Cobainově povaze ty animované pasáže jsou skvělé, ale o sebevraždě se nic nedozvíme a o Courtney Love si myslím svoje. ()

PartyzanFilm

Když Kurta zbožňujete, dáte 5*. Když se chcete něco podstatného dozvědět, dáte 1*. A když se smíříte s tím, že tento vysoce očekávaný dokument přináší 'jen' atmosféru Nirvany a koláž Cobainovy hlavy, která je vlastně celý film stejná a po chvíli přestane překvapovat, dáte 3*. ()

Blazis34

Hodně otevřený dokument o jednom velkém zpěvákovi, který toho za jeho krátký život stačil opravdu hodně. Za 27 let vydělal velké peníze, vytvořil mnoho skvělých písniček a i za tuto krátkou dobu se zaryl do paměti všech fanoušků (nejen) hudební scény. Samozřejmě nepodporuji jeho životní styl a záběry, jak chová zdrogovaný své dítě určitě nejsou pozitivní. Celkově mi přišla domácnost v této rodině na hraně sociální přípustnosti, o to víc jsem se divil, že tyto záběry spatřily světlo světa. Kurt Cobain šel do všeho po hlavě, stejně jako tento dokument, kterému dávám 80% - čtyři hvězdy. ()

14krejca14

Pokud bych měl srovnávat tak například dokumenty Lemmy, Foo Fighters: Back and Forth, Senna jsou úplně jinde než Montage of Heck. Je to sice originálně a určitě zajímavě zpracovaný dokument, ovšem nějakou přidanou hodnotu prostě nemá. Nic moc jsem se zas tak nedozvěděl. Domácích záběrů a videí je zde spousty, ale více jak polovina z nich je úplně zbytečná. Navíc dokument působí hodně utahaně a nezáživně na to, jaký život Cobain prožíval. A ani moc lidí zde o Kurtovi nemluví. Vlastně pouze jeho rodiče, bývalá přítelkyně, Courtney a Novoselic. Celkem málo. Když tak přemýšlím, tak v prvních dvaceti minutách ve Foo Fighters: Back and Forth jsem se toho o Nirvaně a Cobainovi možná dozvěděl i více než v celém Montage of Heck. ()

nikus120

Kurt Cobain bol skvelý človek ale v živote nemal šťastie na správnych ľudí. Dokument je skvelo spracovaný a nemám k nemu žiadne výhrady. Joho život bol pestrý na všemožné situácie od rozvodu rodičov, vyhodenie z domu, prvá droga,... Chápem prečo si vzal život.. Dokument dostane diváka do stavu v akom sa Kurt nachádzal vo všetkých obdobiach života... Na nejednom zábere vidno jeho vyhasínajúci život v očiach.... ()