Kurt Cobain: Montage of Heck

• Česko Cobain (více)
Z akcí
USA, 2015, 132 min (Alternativní 127 min)

Seznamte se s osudy Kurta Cobaina prostřednictvím prvního autorizovaného dokumentu, který se navíc řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěrnější. Na Cenu Akademie® nominovaný tvůrce Brett Morgen zkušeně smíchal Cobainovy osobní hudební archivy, dosud neuvedené fi lmové záběry, animace a objevné rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli a vytvořil niterný a detailní fi lmový portrét, který zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry. Fanoušci a současníci Nirvany se o Cobainovi dozví informace, které dosud netušili, a ti, kteří Cobaina a jeho hudbu objevili nedávno, pochopí, proč se z něj stala nesmrtelná legenda. (Bontonfilm)

tomino28

Dokument, ze kterého musíte chtě nechtě vytušit, jak na tom Kurt Cobain svého času byl. A zároveň je jedno, jak se k němu stavíte, zde to nehraje roli. A to je jedině dobře, od kvalitního dokumentu očekávám, že dokáže zaujmout jakýmkoliv tématem a obsahem. Ale zpět k osobě samotného rockového frontmana - pohledy do zákulisí a jeho domova bez milosti naznačí, v jakém stavu se nacházel a v jakém prostředí se pohyboval, ostatně spousta materiálu pochází od osoby jemu nejbližší, jeho ženy Courtney. Potud vše na výbornou. Jediné, co mě lehce zklamalo, bylo náhlé ukončení filmu hned po Kurtově smrti, přece jen bych očekával nějaké reakce, emoce atd. ()

buchannon

Strhující pohled do života jednoho z nejvýraznějších a nejvlivnějších hudebníků, jehož tvorba je stále aktuální a stále má co nabídnout. Nirvana se za krátkou dobu svého fungování stačila zapsat zlatým písmem do mého srdce a do mých uší jakožto jedna z nejlepších kapel světa, ano i já jsem hrdým majitelem originálního CD Nevermind. R.I.P. Kurt. ()

Leftysk

„Kurt Cobain: Montage of Heck“ je dokument o spevákovi Kurta Cobainovi, počas toho, keď žil. Tento dokument som nemal v pláne pozerať, ale jeden kamarát mi poveda, že by som si to mal pozrieť a ničoho neľutujem! Celý tento dokument je strašidelný a nepríjemný a ukazuje, že aký bol Kurt počas jeho slávy spolu s jeho manželkou Courtney Love. Absolútne som nechápal, že ako Kurtovi toto mohlo prejsť do teraz ma prekvapuje, že to s ním Krist a Dave vydržali, aj keď ho poznali dlhšie ešte pred založením Nirvany. Celkovo tento dokument je zaujímavý a odhaluje veľa vecí po Kurtovej smrti. Moje hodnotenie: 4/5 ()

DavePave

Skvělá věc. Není tam zbytečně moc keců okolo a animace z Kurtových poznámek jsou skvěle zpracované. Tak to má vypadat. ()

Agnostik

Výborný a poutavý dokument o poslední tehdejší žijící rockové hvězdě a hlasu mladé generace 90-tých let.Vzpomínka na teenagerská léta,kdy jsme ve flanelkách zblblí sjížděli hudbu z Amerického Severozápadu.100% ()

Isuzu

Velmi vydareny portret jednej velkej osobnosti, nelutujem tie dve hodiny, ktore mi umoznili nahliadnut do zivota jedneho smutneho, chorlaveho a az prilis citliveho umelca...Aj po tych rokoch si stale hovorim, ze Kurt tu bol s nami prilis kratko, aspon jeho tvorba nam ostala... ()

vladi3

Cakala som o vela viac, ked som citala miestne kritiky...ale o com to cele bolo? Kto vypovedal? Matka, otec, nevlastna matka, sestra, Krist a najvacsia zijuca smazka Love.... autenticke domace videa ukazovali viac cecky Love ako Kurta, kreslene pasaze ma dost nudili a osobne mi tam chybali vypovede inych (jeho teta, dave....). Ziadne nove informacie, prosto nic extra... ()

Catchless

Leave Kurt alone! Dokument o človeku, ktorý bol najznámejší (okrem toho, že bol feťák), že nemá rád publicitu a slávu. A oni tam dajú jeho najintímnejšie myšlienky, kresby, výťahy z denníkov a domáce videá. Prečo? Celé mi to prišlo ako spôsob rodinky zasa sa na ňom nabaliť, pritom si ho celé roky pohadzovali medzi sebou ako horúci zemiak. Napriek tomu je to pekná sonda do Kurtovej osobnosti. Nirvanu mám rada, no nikdy som sa o nich až tak podrobne nezaujímala a obraz Kurta ako hypersenzitívneho človeka, s komplexmi, depresiami, citmi ma veľmi prekvapil. Jeho vzťah k dcére bol naozaj pekný. Mal neuveriteľnú charizmu, ktorú si zjavne sám neuvedomoval, a bola mu skôr prekliatím. Zaujímalo by ma čo by na to on sám povedal, keby žil. ()

Psychic

Zbožňujem hudobné dokumenty a filmy o hudobníkoch. Tento zaraďujem k tým najlepším. Pútavé spracovanie, niekedy až mrazivé scény. ()

Alvin

Považuju za štěstí, že jsem svoje teenage období prožil právě v době grunge a Kurt tak pro mě byl jasným idolem. A i když byla tehdy spousta dalších dobrých kapel (Pearl Jam, STP, Soundgarden... nebo pár let před nima třeba Pixies), média si prostě vybrala Nirvanu a udělala z ní během půlroku celosvětové davové šílenství. Bohužel až moc velký humbuk a uprostřed něj Kurt, který se ve čtyřiadvaceti letech stal přes noc celosvětovou hvězdou a kdejaký pisálek, reportér či televizní moderátor ho chtěl zpovídat a šťourat se mu v hlavě... Ti kdo očekávali vyčerpávají faktografii, jsou zklamaní, ale stačí trochu číst mezi řádky a záběry a dozvíte se toho o Kurtovi možná víc, než v některých biografiích co se vyrojily hned po jeho smrti. Kurtovi rodiče i po dvaceti letech na kameru přehrávají, podobně jako Courtney. Naproti tomu výpověď jeho sestry nebo někdejší přítelkyně Tracy působí uvolněně a věrohodně. Zkrátka síla tohohle dokumentu nestojí na faktech, ale pocitech. Díky svižné režii a parádní audiovizuální stránce je to zprostředkování atmosféry doby, kdy se přivalila nabustrovaná grungová vlna, jednoduchá ale účelná melodika kytar a Grohlovy razantní bicí spláchly vyčpělý rock 80-let z titulních stránek hudebních magazínů a najednou byl všude grunge a flanelový košile. ()

lola10

Autenticita a reálnost, to jsou hlavní proudy tohoto dokumentu. Kurt měl složité dětství, kdy jako senzibilní a labilní jedinec utrpěl mnoho ran a bolestí. Od toho se vše odvíjí a vysvětluje nám to jeho následné činy a potíže. Láska k muzice a k sebevyjádření z něj silně vyzařuje po celý dokument (protože přesně takový on byl) a věřím, že se stále dotýká mnohých, i pokud nepatříte přímo mezi jeho fandy. ()

Gamine

Z těch animací a kreseb až mrazilo, i pro lidi, co se nezajímají/li o Nirvanu to může být zajímavý dokument o jednom hodně nevšedním člověku. Je to chvílema i celkem sranda (např. jak Courtny o sobě čte z dopisu rozhořčené fanynky, že je prasnice a nemusela se s Kurtem líbat a Kurt to "tlumočí" v Courtneiných šatech, jak s Courtney dělají, že jsou na heroinu úplně mimo, jsem jim chvíli skoro věřila,...). Kurt sám měl docela smysl pro humor.. celé je to plné raritních záběrů a nahrávek, doplněných právě těmi animacemi a hudbou, skvělá atmosféra. Určitě to nemá být vysvětlení Kurtovi smrti, spíš zachycení jeho života od podmínek do kterých se narodil, po těch jeho 27 let. ()

Radocation

Manipulatívna produkcia Courtney Love a jej naddimenzovaného samoľúbeho ega, spoločne s Kurtovou stratenou "matkou" za účelom vytrieskania ďalších miliónov z mŕtvej legendy.. a pokus o očistenie oprávnene pošpineného mena týchto pozostalých bez chrbtovej kosti. Dokument je vytvorený hlavne pre tých, ktorými Cobain opovrhoval- pre mainstreamové publikum, nenáročných poslucháčov stredného prúdu reprezentujúcich prevládajúci vkus. Z dôvodu komercie a pokusu čo najviac zarobiť, film prezentuje Kurta Cobaina ako obyčajného človeka, ktorý chcel len robiť rock a túžil byť slávny. Tento nový mýtus a interpretácia, ktorú dokument tendenčne predkladá v skutočnosti nekorešponduje s pôvodnou "verziou" Kurta Cobaina, teda ako ako introvertného a zadepkovaného podivína, ktorý sa nevedel vtesnať do spoločenských konvencií a cítil sa medzi ľudmi ako mimozemšťan, či totálny outsider. Tomu, kto však pozná autentický príbeh Nirvany a Cobaina (pozri napr. Michael Azerrad: Come as You Are. Biografia, 1993) dokument nedá nič nové, iba bude krútiť hlavou čo všetko zo seba dokážu nenažratí ľudia vypustiť za peniaze.... Intímne domáce videá, ktoré mali zostať intímne, zostrihané pod drobnohľadom Courtney Love aby ona pôsobila ako úžasne starostlivá žena, priam panna orleánska, boli už moc a človeku je z toho fakt nevoľno. Dokument je ako taký po formálno- vizuálnej stránke síce kvalite $pracovaný, ale vcelku nuda, jediné čo možno vyzdvihnúť sú skvelé animácie, strih, koncipované vizualizácie kurtových predstáv, poézie a výtvarných diel (za to dávam hviezdičku). BTW. podľa skutočných pôvodných priateľov je film taktiež úplný fake a odpad. ()

SinisterBlac

Geniálny hudobník,textár, gytarista to všetko jednoznačne Kurt Cobain bol a nebyť Courtney taký by aj ostal...ona bola dôvod prečo sa Dave Grohl vyjadrovať nechcel dokument aj napriek tej K***e perfektný. FUCK YOU COURTNEY ()

Tethys

Nirvana byla taky součástí mého bouřlivého života 90. let a proto mně konečně objektivnější a dobře udělaný dokument nezklamal. Ty animované části ho skvěle doplňovaly. Kdyby nepotkal Courtney tak by určitě skončil s nějakou podobně destruktivní ženskou. Velká podobnost se vztahem Sida Viciouse a Nancy. ()

Snoove

Pochvala za záběry ze života Kurta Cobaina, které jsem nikde jinde neviděl. O jednu hvězdu míň ale musím dát za závěr, kdy se film vůbec nevěnuje poslednímu měsíci jeho života. ()