Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc". Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami. (NFA)

valinka

Silný zážitek z tohoto válečného protifašistického dramatu .Obsazení ktomu se opravdu netřeba vyjadřovat...opravdoví páni HERCI.Obdiv i za odvahu k natočení tohoto filmu vzhledem k době kdy vznikal ()

Black.Swan

Je to až neskutočné, že dr. Galéna odsudzovali za jeho "neľudskosť" v podobe toho, že chce viac živých a mier na svete. Bohužiaľ som knihu nečítala, ale tento film... Klobúk dole, nečakala som, že v tej dobe sa točili tak dobré filmy. ()

Prochy

Posolstvo ok, ale svet takto vôbec nefunguje. Vadila mi detinsky naivná propagácia mieru. Miestami mi tento film pripadal až smiešne. ()

effulka_kebulka

Jeden z mála filmů, který se vyrovná knižní předloze. Čapek je skvělý vypravěč a Hassovi se povedlo mi nezbortit mou představu o postavách. Vše se dokonale spojilo s mou fantazií v celek. Samozřejmě nepočítám hvězdné obsazení, které je jen třešničkou na dortu. Není to sice na 100% ale takovách 90% je možných. ()

Ospalek

Hugo Haas dosahuje nevídaného výkonu a je vidět, že se film, který jakoby patří jemu, se mu vážně vydařil. Předloha Karla Čapka je jedinečná a filmové zpracování jedinečnosti předlohy náležitě odpovídá. Často mám potřebu se na Bílou nemoc podívat, a proto po čase a několikerém shlédnutí měním hodnocení na pět hvězd. ()

ferda12

Člověku se tohle může i nemusí líbit, ale musí smeknout před Hugo Haasem. Ten člověk to zahrál dokonale. Zajímavý pohled na Československo před 2. světovou válkou. ()

kriplozoik

Byl jsem na to natěšený, ale tohle mě naprosto zklamalo. Tenhle film má bohužel těžkou prdel. A nebo strašně zestárl (nemyslím technicky, ale morálně). Galén je zde ukázkově necharakterní, v každém vstupu, kdy je mu dáno slovo, do zblbnutí opakuje jedno a to samé. Ani rok vzniku nemůže omluvit, že je film tak nezáživný a nezajímavý. ()

jirina55

Neskutečně plné drama, které už dnes patří k základnímu vzdělání filmového fanouška. Dnes jsem tento film po dlouhé době viděl a opět se do něj zahleděl a hltal každou scénu až do konce. ()

PORTER44

I když H.Haase znám spíše s komedií ,vážné role se zhostil výborně,nepočítal jsem s tím že takhle starý drama mě tak chytne.Drama kde všichni bojují se zákeřnou nemocí a chudý doktor který má lék,ale nikdo ho neposlouchá dokud se dotyční nenakazí.Jak bylo vidět v tomhle příběhu,tak si nemoc nevybírala,ani Maršálovi který hlásal že se mu nemůže nic stát i na něj došlo i když je všechny dr.Galén varoval nakonec otočily všichni.Výborné herecké výkony. ()

MichaelG

pěkné, nicméně příliš předvídatelné a jednoduché.. pro knihu skvělý námět ale pro film příliš nezáživná story.. ()

DavidAAAA

Mimořádně aktuální film, a nejen v době svého vzniku. Z té staré a nekvalitní kopie, která je v současnosti k vidění, stále ještě mrazí. Ano, Haas změnil oproti Čapkovu dílu konec, ale v té době, kdy v Mnichově už kovali pouta pro Čechy i Moravu, do filmu promítl svoji naději a přání. Nádherné nadčasové dílo o despotovi a naivním snílkovi. A stáří tomuto dílu vůbec neubližuje. ()

SLPHR

Velmi nadčasové dílo, které bohužel má paralelu i v současné situace. Karel Čapek, ve svém dramatu, dokázal, jak umí popsat společnost a v době kdy psal tuto divadelní hru, už určitě tušil, že nad celou Evropu se stahují mračna a nic pěkného Svět nečeká. Film je velmi dobře udělán a herecké výkony jsou vynikající. Tento snímek se zařadil mezi ty, ke kterým se budu velmi rád vracet i v budoucnu. ()

spawnegon

koncem jsem byl mile prekvapen / libi se mi ze se scenar lisil od capkova dramatu / vsechno bylo toceno ve studiich a to jedna z veci ktera mi prave vadi + nektere sceny herecky mi prisly trochu slabsi / horsi 4* ()

GrooteLulu

..narozdíl od Krakatitu, tu máme dvě antagonistické postavy, která jednu druhou přehrává a zde patří můj obdiv roli doktora Galéna, kterou zahrál Hass stejně nádherně s citem, jako Hoger svého Ing. Prokopa v zmiňovaném Krakatitu... Štěpánek, se mě zde se vší úctou zdá jako kopie Bernarda Russworma z Cíšařova pekaře, ikdyž ty role od sebe dělí nějaké roky a tahle byla samozřejmě dřív. ()

Untouchabl

"To by člověk nevěřil, takový malý národ. Začali se bránit."  Nadčasový klenot, který bude aktuální i za tisíc let. Ať žije mír a Sláva hrdinům! ()

Folio

Nebývaly doby, kdybych se na něco podobného díval "dobrovolně", dokonce si udělal čas v sobotu večer. Částečně je to postupujícím věkem, kdy i vůl může nepatrně zmoudřet, částečně přístupností restaurovaná verze a částečně dobou, od Covidu přes populismus až po Ukrajinu, kdy člověk zkrátka hledá ve starých dílech odpovědi na stále nové aktuální otázky. A v tom je Čapek výborný, jakož i filmová adaptace jeho díla. Je tam toho tolik, a tak skvěle předneseno. Výkony obou hlavních protagonistů strhující, plusové body za balanc na hranici mezi filmem a divadlem. ()