Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc". Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami. (NFA)

Tiiso

Obsah jak knižního tak filmového díla je natolik silný, že doslova vypadává ven ze stránek, v tomto případě z platná či obrazovky. Jasné rozhraní dobra a zla působí velmi emotivním způsobem a nedá divákovi žádnou jinou možnost než přijmout odvěkou pravdu, že opradu mír a náklonost je vždycky více než invaze ať už je motivována čímkoliv. Hass jednoduchým způsobem napsaný scénář mění ve strohé obrazy, které v tomto případě padají na úrodnou půdu. Herecké výkony jsou na úrovni. Poselství snímku je více než jasné a když člověk se opravdu zamyslí a dokáže obrazové a dialogové představy si převézt do reálných třicátých let dvacátého století, obchází ho hrůza a děs co lidé vše ve svém životě dokáží učinit. ()

Rodin

Snad že jsem to prvně viděl jako teenager, nevím, co tomuto filmu lze vůbec vytknout. Hugo Haas ve své největší filmové roli, snad jediné charakterní a vážné, dokázal, že je velký herec. Navíc film i režíroval, a to na dobu vzniku naprosto skvěle. Zdeněk Štěpánek nepotřebuje žádného komentáře. Pro mě jeden z největších zážitků z čekého filmu vůbec. ()

14neo11

Bravo! Karel Čapek stvořil geniální příběh, a naštěstí se toho ujal i skvělý režisér. Užíval jsem si ten film stejně tak jako knihu. Nejde ani popsat slovy svůj zážitek, každý kdo Čapka četl ví o čem mluvím. Je opravdu příjemné sledovat, že již v dřívější době u nás česká kinematografie zažívala světlé časy. ()

Jardicu

Capkova klasika, velice dobre natocena. Zde by si meli brat reziseri priklad z toho, jak podle knizni predlohy natocit film. ()

xenopus

Čapkův zčásti nadčasový námět je zpracován z původní podoby divadelní hry do nutno uznat povedené filmové podoby. Všichni představitelé hlavních rolí hrají perfektně, Hugo Haas se zde opravdu předvedl – nejen scénáristicky, ale i herecky – dokonalé vžití se do role dr. Galéna potvrzuje už třeba jen fyzický postoj. Toto se vidí málokdy… A poselství filmu je stále živé a alarmující… fuj, taková klišé že jsem vyplodil? Asi proto, že podobné snímky prostě určují vnímání základních lidských hodnot a vystihují je natolik dokonale, že jejich charakterizace prostě klišé nevyhnutelně přinese. Výborná práce. Silné 4*. P.S.: Přemýšleli jste o smyslu použití Beethovenovy 9. symfonie v závěru? V daném kontextu mi evokuje dva protichůdné pocity. Jak mohou být Němci tak nekulturní agresoři, když jeden z nich napsal tak úžasné dílo, považované za vizionářské vyjádření myšlenkových názorů i událostí 19. století - ta ironie! Anebo naděje, že se přece jen umoudří, válku nerozpoutají a "alle Menschen werden Brüder"? ()

karlee

Velmi dobrý film, ale plný počet nedám, protože jsem zatvrzelý válečný štváč. I když uznávám, že v době vzniku předlohy by světu trochu pacifismu prospělo. Nebo možná ani ne, nebýt appeasemementu UK a FR, mohlo se ušetřit dost životů. ()

create

Byl jsem velmi nadšený když jsem zjistil, že se film drží knižní předlohy a ještě více mě potěšilo, když jsem slyšel, že i mnoho dialogů, je přesně podle slov napsaných samotným Karlem Čapkem. Doktor Galén, byl zahrán skvěle, jediné co mě na filmu překvapilo, byla scénka s jeho přítelem - nepřítelem, doktorem z války, kterému prozradil postup při tvorbě léku na bílou nemoc. Tímto "doplňkem", který si tvůrci dovolili vložit do filmu totiž zmařili Čapkův pokus o tragické ztvárnění tohoto dramatu a film proto nepřenáší na diváka ten správný pocit beznaděje, který na něm zanechala kniha. ()

IvonaK

Velice dobrý film. Chvílemi tam byly dojemné pasáže. Ale musím přiznat, že jsem na konci tohoto filmu trochu brečelaˇneboť mě mrzelo že se doktor Galén nedočkal té chvíle stanovení míru, Zrůdy! ti co ho tam ubili. Ale na druhou stranu si za to mohl trochu sám, kdyby každému nevnucoval svůj názor. Ze kterým jsem však já souhlasila. Ale to Maršál nedokázal pochopit. :-( ()

bignothing

Velmi silné drama občas hraničící až s parodií lidské fanatičnosti. Nikdy jsem příliš nesledoval nic černobílého, ale tento film je výjimka. Jediná škoda je možná až příliš moc jasná alegorie na tehdejší vztah Německa a Československa... Film nevěří divákovi, že spojitost uvidí hned napoprvé a tak několikrát uslyšíte monology o odvážné malé zemičce, jež musí být zničena. ()

Bigfuckman

Režisér, herec a scénárista Hugo Haas chtěl tímto velice důležitým (kór v době vzniku) filmem přimět lidi k rozumu a odvrátit tak blížíci se hrozbu z Němec. Bohužel jeho snaha vyustila vniveč, stejně jako duo Voskovce a Wericha ve snímku Svět patří nám či později Chaplinův Velký diktátor. Skvělý herecký výkon zde předvedl i Zdeněk Štěpánek jako neohrožený vůdce jenž se zachoval ve finále narozdíl od svého nechvalně známého vzoru správně. Zajímavá idea řešit strašnou válku ještě strašnější nemocí. ()

Bendiys

Misty naivni az blaznovska oda na mir, nicmene velmi pusobiva a ani po tolika letech neztraci na ucinnosti. Skoda vlekleho konce se vtiravou hudbou... ()

Týnidlo

Čapek je pro mne Osobnost. Miluji jeho knihy, jsem pyšná na to, že vytvořil ta díla, jaká vytvořil. Obdivuji jeho demokratické myšlení a postoj. A odjakživa jsem obdivovala jeho odpor vůči despotům, tyranům a diktátorům. Bílou nemoc jsem viděla ještě na základce, ale již tehdy jsem pochopila, co za velikána to bylo. Dokázal se, ač slovy, postavit režimu, se kterým nesouhlasil, a který byl zlo samo. ()

offlineman

Filmové zpracování nadčasové knihy literárního génia Karla Čapka! Vadila mi zde jediná věc. U Huga Haase sem měl několikrát pocit, jakoby se tam zjevil naprosto omylem nebo narychlo za někoho zaskakoval. Ono, ne každý asi umí dělat film z obou stran kamery! ()

Ivoman

Jeden z mála filmů, které mám rád z uměleckého hledika na 5 hvězdiček, a které bych rád viděl ve full HD kvalitě v kině. Karel Čapek napsal něco, co si dnešní režiséři nedovolí natočit. Jsem jen rád, protože by to byl paskvil ! Tento film, byť skoro po 80ti letech je stále nadčasový a velice doufám, že se žádný současný režisér nebude cítit na jeho remake (včetně Menzela), protože by za to zasloužil postavit před popravčí četu. V současné době je česká filmová kultura zastoupená jen skvělým Zdeňkem Troškou. Ano, nespadl jsem z višně ! Ale podívejte se na ostatní režiséry ! Kdo má jakou návštěvnost v kinech ! A neohánějte se myšlenkami filmu nebo posláním filmu ! Prostě Menzel natočí film a obyčejný člověk na něj do kina již nepůjde, protože poslední filmy pro "lidi", točil Menzel za komunistické éry. Nebo prvnička "režiséra Havla" ? Ta osloví jen Havlisty, kteří stále věří na to, že sametová revoluce byla spontánní akce a ne plánovaná akce KSČ !!! ()

makakus

Hugo Haas byl skvělý herec, průměrný režisér a mizerný scénárista. To, jakým způsobem si zde dovolil sprasit finále díla a tím i celou jeho podstatu je neodpustitelné. On totiž dopsal k tragédii happy-end. Čapkovo drama končí ušlapáním Galéna. Svět tím ztrácí naději na uzdravení z "bílé nemoci" - kvůli ničivé síle zfanatizovaného davu. To je hrozně silná a až mrazivě pravdivá idea (skvěle zpracovaná například ve Dnu Kobylek). V závěru této filmové adaptace se však po ušlapání Galéna stává z umírajícího maršála mávnutím kouzelného proutku jakýsi pacifistický Gándhí, vystoupí s jímavým projevem "ať žije mír" , dav zjihne, smekne klobouky a všichni budou žít v míru šťastně až do smrti. Samotný lék byl díky nově připsané postavě dr.Martina zachráněn, takže smrtí Galéna se vlastně nic nezměnilo. Uf!!! Proč příště nepřepsat Shakespeara, ať se Julie probudí v hrobce o něco dřív! Filmová podoba tohoto dramatu je vůbec hodně přeceňovaná. Byly sem zcela neorganicky včleněny exteriérové dokumentární válečné závěry, bůhví proč. Kamera je průměrně řemeslná, neposiluje dramatičnost děje ani nepracuje s psychologií postav. Scénář troufale škrtá často i velmi zásadní pasáže Čapkova dialogu. Střihová skladba nemá gradaci (zlatý Orson Welles!), režie zmateně těká mezi civilně pojatými scénami (hlavně ty rodinné) a dramaticky stylizovanými. Takže - původní Čapek má velmi silná místa, i když celkově je to i v originále poněkud zmatené pacifistické poselství (např. místy chce Galén totální odzbojení a věčný mír, jinde připouští důležitost obranných zbraní a obranné války) . Ve filmu je však to nejsilnější scénáristou a režisérem troufale přepsáno, zbytek rozmělněn. ()

Pitryx

Zde není co řešit. Prostě pecka.  +++++ Musím dodat jen tolik, že v dnešní době je film zase a znovu hodně aktuální. Kovid a Rusko. Co dodat. ()

JosefTomas

Po celý film vám leze mráz po zádech a musím říct, že tak hustou atmosféru jsem dlouho neviděl, zvláště u českých filmů. Hugo Haas skvěle vystihl atmosféru Čapkovi knihy, vážně skvělý film a ukázka,jak je válka špatná. 85% ()