Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc". Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami. (NFA)

femme fatale

Musím dát tak vysoké hodnocení, protože nemusíme souhlasit nad povedenostní či nepovedenostní tohoto filmového ztvránění divadelní hry, ale už jen vzít na sebe takové riziko v roce 1937 a otevřeně hájit své názory je obdivuhodné. To ale neznamená, že hodnotím jen toto, samotnému filmu bych dala 4*. ()

Kleki-Petra

Základní myšlenka zajímavá, herecké výkony velmi slušné, ale zbytek bohužel jedna velká nuda. Jsou knížky, které se jednoduše zfilmovat nedají a toto dílo je jasným příkladem. ()

Sdoom

Vynikající filmové zpracování slavné Čapkovy knihy. V podstatě není co vytknout, snad jen to, že zfilmovat geniální dobové dílo není tak těžké. :-) No ale přecijen jedna výtka - ten konec byl nelogický a přehnaně optimistický, snad tím chtěl Haas vlít lidem trochu optimismu v nastávající době plné strachu. ()

Kejdlo

I přes své stáří se jedná o kvalitní film s velmi přesvědčivými výkony a dokonale zneklidňující předválečnou atmosférou. Remake pod velením někoho schopného by se ale i tak hodil. 7/10 ()

klúčik

V prvom rade je to výborný námet. ) Čapek napísal jeden úžasný román, ktorý rokmi nestráca v aktuálnosti. Film je veľmi dobre urobený a postavený na dvoch hlavných postavách, ktoré bravúrne zahrali výborní herci (Štepánek + Haas). Musím zložiť poklonu výkonu komického herca H.Haasa. Táto rola ukázala, že tento herec má obrovský herecký talent. Dávam 80%. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...jednoznačně náš nejlepší předválečný film...V té záplavě blbostí, které se tehdy většinou točily, působí jako zjevení...Hass se tady ukázal nejen, jako skvělý herec, ale taky jako skvělý režisér. A Štěpánka jsem v lepší roli taky zřejmě neviděl...Je velká škoda, že se na tenhle skvost často zapomíná... ()

honzii

Tento film si zaslouží plný počet hvězdiček. Je velmi dobře natočený i zahraný. Hugo Haas jako utopistický doktor Galén je opravdu těžko zapomenutelný. Ale i ostatní postavy - dvorní rada Sigelius, Maršál, Baron, jsou výtečně zahraní. Navíc nenudí, přestože je k dispozici pouze stará, nekvalitní kopie, neboť se děje stále něco zajímavého - vše je poutavě režírované. A film skěle graduje. Závěrečný dialog Galéna s Maršálem, ve kterém téma příběhu vrcholí, jsem si opravdu vychutnával. Hugo Haas nám dal nahlédnout do obou stran. Chápeme Galéna, ale máme možnost na okamžik pochopit i Maršála. A to je pro mě hlavní důvod, proč si film zaslouží plné hodnocení. Ovšem to už je zásluha pouze pana Čapka. ()

Billie777

Krásný film. To byl vlastně můj úplně první film, kde jsem viděla Hugo Haase a až potom jsem se vrhla na jeho komedie. Tehdy jsem byla překvapená, jaký dokáže být komik a jak dokáže zároveň zahrát i vážnou roli. A také jaký dokáže být režisér. V době natočení velmi aktuální drama. Skvěle natočeno. ()

nameadel

Teda ne, že bych s depresivními filmy měla problém, ale Bílá Nemoc je opravdu něco. Předlohu jsem zatím nečetla, tak nemůžu srovnávat s filmem. Nicméně ve filmu bylo příliš mnoho nelogičností, které se mi prostě nelíbily. Uznávám, byl to rok 1937 a je tam dost znát, co chtěl básník říci, ale stejně. (A! Čapek sice naděje dává, ale i tak mi po skončení filmu bylo velmi smutno) ()

Zagros

Skvělá předloha, výborné obsazení a herecké výkony, solidně vystavěná atmosféra a silné dialogy vycházející z předlohy, to jsou hlavní přednosti tohoto filmu. Zejména rozhovory mezi Galénem a Krogem a Galénem a maršálem vás dokáží skutečně zasáhnout. Za mě nemám filmu co vytknout, možná jen lehkou naivitu samotného Galéna a celého příběhu. I když toho, kdo jde sám proti hlavnímu proudu, vidíme jako naivního vždy. Být naivní vyžaduje většinou opravdu velkou odvahu a já osobně budu vždy držet podobným postavám palce. ()

klukluka

To Galénovo zdánlivě amorální vyděračství vymyslel Čapek geniálně. Historie navíc ukázala, že jeho až hysterická obava z války nebyla neopodstatněná. Bylo čeho se bát, bylo před čím varovat. To jsou dost pádné důvody k tomu, dát tomu v době vzniku a později ještě desítky let po válce plnej kotlík. Dnes to ke mně ale tak naléhavě nepromlouvá a hodnotím to jako film. Jako film, jemuž by víc slušela divadelní prkna. Nebo nové, méně teatrální provedení. Karlu Čapkovi nicméně 5 za imaginaci a za odvahu. ()

wosho

I po více jak 70ti letech od premiéry dokáže Bílá nemoc zamrazit. Fanatismus, lidská zloba, hloupost a válkychtivost prostě nikdy asi nezmizí z naší společnosti. ()

thorewi

Skvělý herecký a režíjní výkon Hugo Haase (a nejen jeho) v osobitém filmu podle skvělé (a hlavně nadčasové) knižní předlohy geniálního Karla Čapka. Možná k tomu přispělo i to, že se mi do rukou dostala velmi kvalitní kopie tohoto snímku, nicméně na rok 1937 velmi dobré zpracované a zvládnuté filmové dílo, kterému nemám co vytknout. ()

Stromovous87

Hugo Hass si (za svou roli) rozhodně 5 hvězdiček zaslouží, stejně tak většina ostatních herců. Film se téměř drží předlohy, až na několik zásahů - hlavně na konci, který tak vyzní optimističtěji než Čapkova hra, která není optimistická vůbec :-) ()

Paity

Klidně bych ohodnotil pěti hvězdičkami, ale v Bílé nemoci podle mě prostě nezářil Hugo Haas. Naopak mi připadal, jako překážka téměř dokonalosti snímku, který měl velmi hluboký cíl. ()

Bohemák

Skvělé zfilmování geniální předlohy v době, kdy zneužití lidského úsilí pro válku už hodně smrdělo ve vzduchu. ()

farfalla

Karel Čapek a Hugo Haas byli přítelé. Postavu doktora Galena napsal Čapek přímo pro Haase, a Haas ji také úspešně hrál v Národním divadle. Haasovi se drama líbilo a rozhodl se jej zfilmovat. Čapek mu dovolil různé úpravy, například přídání postavy doktora Martina, i když se mu nelíbily. Jejich přáteství dalo vzniknout nadčasovému snímku. V příběhu se Čapek soustředil na přírozenou touhu lidí po míru. Nikdo předce nechce, aby umírali členové jeho rodiny nebo přátelé. Jsou-ĺi však lidé sfanatizováni a naslouchají účelovým argumentům, je možné je přesvědčit, aby podporovali nelogickou a v zásadě nemorální věc. A tak děti schvalují, že starší lidé vymírají, aniž se pozastaví nad tím, že jejich rodiče mohou umřít. Muž se těší, že umřel jeho kolega a on dostal jeho místo, bez toho aby si uvědomil, že zemřel člověk, kterého dlouho znal, a že jemu samému hrozí ta samá smrt. Podnikatel se těší, že může zvyšovat výrobu, i když vyrábí ostnatý drát na koncentrační tábory. Zaměstnanci továrny jsou spokojeni, jaký účinný plyn vyrábějí, když pri jeho výbuchu umřou všichni v okolí. Když je člověk uvnitř toho dění, má práci, peníze, postará se o rodinu, snadno ztrácí vědomí, čeho se zůčastňuje. V takové chvíli je to obvykle jeden člověk, který se odváží říct nahlas, že je to potřeba změnit. Člověk, který si dokáže vytvořit názor a obhájit ho před ostatníma. Film ´Bílá nemoc´ dokázal přesvědčivě zachytit takový bod zlomu ve společnosti. ()