Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

Klajnik

Velké celky na to, jak rančeři ženou stádo dobytka, se mi líbily, protože to má jistý historický půvab a ukazuje to běžnou praxi dob minulých. Příběh mě ale fakt nestrhl, hlavní postavy (Waynův Dunson a Cliftův Matthew) mě příliš nezajímaly a jejich vztah/svár mi byl volný. Proto mě film nebavil a v závěru mi žádné uspokojení nezprostředkoval. ()

kkarx

To už nikdy nenatočí, western s tak velkým stádem krav. Wayne hraje toho magora Dunsona vážně dobře a hezky to popisuje útrapy dlouhého vyčerpávajícího cestování plného nebezpečí. Klasika. ()

JimiH

Romantizující western, který dobrodružný příběh pojímá v takřka Londonovském rozvržení. Wayne je zde velmi dobrý a ani ostatní herci nezapadnou. ()

sonoluca

Hawksova klasika, která působí s ohledem na dobu svého vzniku nečekaně velmi realisticky. Tradičně silnýho Duka, doplňuje tenkráte začínající Montgomery Clift a naprosto brilatní Walter Brennan jako Groot, který u mě naprosto s přehledem vede - kdo viděl (podepisování smlouvy, dohadování se o zuby, dřevo, atd.), jistě pochopí ()

Petulka88

Na dobu vzniku má Červená řeka úžasnou výpravu. Potěší i John Wayne v pro něj docela nezvyklé roli. Je jen velká škoda, že film dokáže opravdu těžce nudit a že je to celé neuvěřitelně zdlouhavé. Je mi líto, ale na víc než na 2* to prostě není... ()

Gil-galad

Okrem mnohého iného je tento western pozoruhodný tým, že kovboji tu celý čas robia to, čo skutoční kovboji majú robiť - starajú sa o kravy. Nie sú to pištoľníci, ale honci dobytka, no aj napriek tomu tento film, čo do dramatickosti, efektnosti a napätia nijako nezaostáva za najlepšími dielami svojho žánru. ()

Rattlehead

Výborný western o chlapském přátelství, jeden z těch opravdu klasických. Hawks je pro mě v tomto žánru jednička, o nejvyšším hodnocení nemám žádné pochyby. ()

MirkaP

Mám poněkud rozporuplné pocity. Asi se mi to líbilo, ale začátek byl velká nuda. Ten melodramatický projev opouštěné dívky... Střih čtrnácti let proběhl tak rychle, že mohli začít rovnou odtud a o předchozích událostech si jen tak popovídat. Vlastní putování se stádem bylo fajn, nejlepší bylo to splašené stádo. Konec pro změnu vzali docela hopem. Nejsem si jistá, jestli to budu chtít ještě někdy vidět. ()

PlayEasy

Hmmm... Zajímavé. Rozjezd se nám moc nelíbil a (nic proti Pohrobkovi), ale ten obsah nás celkem od filmu odlákal a tak by myslím obsahy působit neměli, ale potom se to skvěle rozjelo a byli jsme napjatí a všechno fungovalo a čekali jsme výborné vyvrcholení a říkali jsme si, že jestli ho dostanem možná to bude na 5*, ale vyvrcholení nás celkem zklamalo. Nebudeme tu psát to vyvrcholení, protože nebudeme spoilerovat a až si zhlédneme film 101 Dalmatínů tak uvidíme jestli jsme udělali chybu, že jsme dali přednost tomuto. Každopádně skvělý klasický western na, který se ještě někdy určitě kouknem a s radostí... 75% ()

ostravak30

Poslední film Arthura Rossona. John Wayne je stálicí hlavně amerického westernu, ale tohle je western, kde se sice mihnou indiáni, jinak se ale výhradně věnuje obtížím farmářského života. V době, kdy železnice byla teprve na vzestupu se mnoha tisícové stádo muselo hnát napříč Spojenými státy i několik měsíců. Pro mě dnes doslova nepředstavitelná věc. Nechápu, jak mohli nechat ranč opuštěný takovou dobu. Jak mohli žít v provizorních podmínkách, spát denně pod širým nebem. Divoká Amerika nebyla jen o drsných pistolnících, ale též o opravdu drsných podmínkách farmaření, jaké si dnes neumíme ani představit. Davové scény zastupují tentokrát zvířecí jednotky v podobě krav. Snímek se pečlivě věnuje všemu, co naše poutníky může potkat. Hlavní zápletkou je pak rozmíška mezi Thomasem Dunsonem a Matthewem. Pro mě je snímek docela dlouhý a dramatu zase tolik není. Celé to navíc směřuje k předpokládanému konci aneb zase za vším hledej ženu. ()

Pavlin

Je mi to líto,místy to vypadalo dost slibně,ale chvílemi film působil jako velká slátanina.Jak hodnotit takovýto počin?Ortel zní :slabé.Čekal jsem více.Ani John Wayne to nezachránil. ()

Auvajs

Hutný, poctivý, podstatný western. Vopravdickej, realistickej (plauzibilní) Divokej západ. (Chisholm Trail z Texasu do Kansasu, cattle drive.) Mužská umíněnost, tvrdohlavost, pomstychtivost(, ješitnost?) Oslava potu, dřiny (nehygienickejch návyků) a hlavně "dokončit, co jsem začal". (Podepsal jsem, že nezběhnu, tak nezběhnu (a když jo, šéf mě zastřelí - nebo bude chtít pověsit.)) Přátelství mezi muži, nenávist mezi muži. (A zbytečný scény s ženskejma, který jsou v tom filmu tak pitomý, až jsem se musel smát. Ovšem - tak typicky hollywoodsko-klišovité, až to je snad odpustitelný - a - fakt lepší happy end než kdyby se tam nakonec zmasakrovali :D) ~~~ Charakteristická hláška: "There are only two things more beautiful than a good gun. A Swiss watch or a woman from anywhere. You ever had a good Swiss watch?" ~~~ 90% ()

Gig

Známá trojice¨, vlastně čtveřice na scéně a přitom poprvé pospolu. Režijní klasik westernů Howard Hawks, nesmrtelný "kauboj" s šátkem kolem krku John Wayne,se svým parťákem a ostřílenou westernovou ikonou, i když vedlejších rolí, Walterem a autorem hudby Dimitrijem Tiomkinem. Stejná parta se sešla ještě jednou a to taky vee slavném westernu Rio Bravo. ()

guma

Velmi dobré pro milovníky zrychlených záběrů, mezi které se já bohužel nepočítám. Jsou filmy kdy to je vhodné a komické, ale to jsou především komedie. Jednoznačně nejhorší film s J. Waynem co jsem viděl. Ani hlavní postavy mne nijak oslovily, celé takové jalové a zbytečné. 25% ()

pollstro

První western Hawkse, ve kterém důmyslným stylem kombinuje epické a psychologické prvky v smyšleném příběhu u cestě dobytka napříč USA. Z dnešního pohledu klasický zástupce westernového žánru, ve kterém lze spatřit poutavou souhru dramaturgie, kamery, hudby a hereckého obsazení. Hawks klade patřičný důraz a úsilí na vizuální inscenaci veškerých scén, ve kterých se snaží divákovi poodhalit práci kovbojů a ducha Divokého západu, přičemž mnoho velkolepých scén s obrovským počtem dobytka je dodnes dechberoucích. Patřičně oceňovaný příběh o mužském přátelství, který by ale neměl zakrývat občasnou typizaci a charakterizaci násilí. ()