Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

paniColombova

Nemůžeme popřít, že staré, navíc černobílé filmy okořeňují naší duši velkou dávkou nostalgie a v detektivním či hororovém žánru umocňují napínavý zážitek dvojnásobně. Tento film je tím pravým příkladem a když opomenu tuto přednost starých filmů, musím zdůraznit, že snímek jakož to film samotný je perfektní podívanou pro milovníky detektivek. Výborná zápletka a herecké výkony taktéž. Je spoustu Detektivek od roku X až do roku 2010, ale tahle se řadí mezi příčky nejvyšší. ()

Muf911

Nijak výpravný kriminální film, možná spíš divadelní hra, která je ale výborně zrežírovaná a plán dokonalé vraždy funguje až do předposledního okamžiku, Bez toho, abych viděl titulky, by mně ale nenapadlo, že tohle je Hitchcock. ()

ALchemik

Připadal jsem si jako na tobogánu. Napřed stupňované napětí, pak dlouhou dobu jen napětí a ke konci úleva, že to dobře dopadne...Pěkně se mnou pan Hitchcock zacvičil, ale já jsem za to rád! ()

Misterioso

Tímhle filmem mě Alfred Hitchcock po dlouhé době zase docela hodně potěšil. Atmosféra je povedená, herci jsou dobří, zápletka je také kvalitní (konečně pořádná detektivka, kde se jen nespoléhá na náhodu). Po pravdě řečeno, fandil jsem (i přes Grace Kelly) záporákovi, což je u mne normální jev. Já bych prostě točil nešťastné konce! Škoda, že to tenkráte v Hollywoodu nebylo in... ()

Rust_Francis

Pro mě opět dokonalý Hitchcock a opět naprostá spokojenost. Napínavé až do konce a upřímně jsem byl zvědavý, jestli teda ty dveře otevře nebo ne :) Ray Milland elegán jak cyp. ()

JFlower

A skoro to vyšlo, nebýt... Hodně povedené konverzační dílo s překrásnou angličtinou, velkým citem pro detail a nijak nelimitující jedinou místností. ()

bonovox

Ďalší silný film od Alfreda. Takmer celý dej sa odohráva v jednej miestnosti a do konca je to poriadne napínavé. Recept na dokonalú vraždu jednoducho neexistuje. ()

PeteBuck

Už je mi jasné, kde sa inšpiroval Richard Levinson a William Link, keď vytvorili Columba. Tá podobnosť je až bijúca do očí. Vidíte vraha, motív, prostriedky, všetko možné, akurát tu sa niečo poserie a dopadne to trochu ináč, než onen záporák chcel. Ale k vražde príde a teraz už len šikovný vyšetrovateľ, ktorý nachytá páchateľa pri čine. Ako? Podobne ako Columbo. A Ray Milland hral o niekoľko rokov neskôr v Columbovi. Podobnosť čisto náhodná? K filmu ako takému nemám výhrady, skvelý príbeh, réžia, herci. A bolo pekné vidieť Grace Kelly. Bola to fakt kočka.Maestro Hitchcock to zmákol na výbornú. ()

MrKrahujec

Pozoruhodná záležitost. Tento film není ani zdaleka dokonalý, jak technicky, tak i syžetově, přesto to ve výsledku vystačí na plný počet. Hitchcock byl totiž opravdu především veliký iluzionista a nelze neocenit, jak se mu podařilo vpravdě minimálními prostředky dosáhnout velkolepého efektu. ()

WHMMD

Vymakaný scenár, ale celé mi to pripadá ako intelektuálne cvičenie a nie ako vyšetrovanie vraždy. Skvelé herecké výkony Grace Kelly a Raya Millanda. Taktiež odporúčam Okno do dvora. Bože ja tu Kellyovú milujem. ()

dagweghope

Herecký koncert pěti protagnistů se s výjimkou několika málo záběrů odehrává na jednom místě, v jedné místnosti. Na rozdíl od amerického remaku s Michaelem Douglasem a Gwyneth Paltrow (Dokonalá vražda) staví pouze na situačních dialozích aktérů. Dokonale naplánovaná vražda manželky, její pečlivá příprava, neopomenutí žádného detailu nakonec dopadne přece jen trochu jinak a tak začíná mistrná improvizace ze strany manžela, který však přece jen není dokonalý, takže i on chybuje. Kromě manželského páru se ve filmu vyskytuje ještě manželčin milenec, detektiv a plánovaný vrah. Ústřední postavou je však Ray Milland v roli manžela. Vřele doporučuji anglický originál, neboť si skvěle vychutnáte dialogy a jde o zcela jinou angličtinu, než kterou uslyšíte v současném americkém filmu. ()

knoxwile100

Je až neuvěřitelné, že detektivka točená prakticky v jedné místnosti, mě dokázala tak pohltit. Napínavá atmosféra se neztrácela ani po sto minutách. Originálnější scénář pro krimi film si snad ani nedovedu představit. Především díky atmosféře si troufám tvrdit, že se jedná o lépe zpracovaný film než je okno do dvora. Už se nemůžu dočkat až shlédnu další thrillery od Hitchcocka. Tady začínám chápat v čem je Hitchcockovo kouzlo, a že novodobý hollywood se tomu opravdu asi nevyrovná. ()

Jarda68

Precizně vybroušený thriller o jedné "dokonalé" vraždě,neschopném vrahovi a všudypřítomné náhodě(hodinky,klíč)...Podobné s Cizinci ve vlaku,ale minimálně stejně kvalitní...80% ()

90125

Absurdne prekombinovaná, tazko uveritelna, sialena konstrukcia. Mal som fakt problem stihnut odsledovat vsetky zakutia spletenca a stihnut este pochopit motivacie konania zucastnenych postav. Tempo dialogov bolo vysoke, figurky chrlili slova, bez moznosti vydychnut si a vstrebat co-to zo zapletky. Otazky typu, preco si Ray Milland nedal urobit treti kluc od bytu, ked chcel naplanovat dokonalu vrazdu, sa mnozili. Moja mozgova RAMka bola totalne zahltena uz tak v polovici filmu. A ked prisiel na scenu onen super chytry policajt, konstrukcny absurdistan dosiahol vrcholu. Takeho namotivovaneho a ambiciozneho policajta by sme dnes hladali asi tazko. Ani nemam chut pustit si film znovu, aby som trebars detaily zapletky lepsie pochopil. 55% ()