Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

Hwaelos

Zase trochu jiný Hitchcock, než ho známe. Bez macguffinu a s detektivní zápletkou obrácenou naruby. Lehce literární, nicméně velmi chytré drama. Mám pocit, že čím víc člověk tohohle anglo-američana zná, tím víc si užívá každý další film. Jasně, není to podívaná ve smyslu strhujícího dramatu, ba naopak - pohlcení dílem ustupuje ve jménu analytického čtení poučeného diváka. Hitch sám kdysi řekl, že v jeho filmu není ponecháno nic náhodě a jakákoli redundantní informace nemá v jeho díle, co dělat. Právě toto umožňuje předvídat, že nůžky na novinové výstřižky by mohly být použity jako zbraň. Ale vpravdě by mi stačilo sledovat jen pohyby a úhly kamery, abych se nacházel ve stavu narativního blaha. ()

Terva

Nádherná Grace Kelly ve velmi svižně plynoucím konverzačním dramatu s jednou povedenou vraždou .......nůžkami. Scénář - Frederick Knott. Produkce - Alfred Hitchcock. Kamera - Robert Burks ()

PanCitron

Počáteční výborný plán a očekávané selhání, jež vyústilo v poměrně slušnou inprovizaci Wendice trochu pošramotila druhá půlka, kde opravdu bylo až moc náhod. Celkem škoda. První část až do usvědčení byla vážně perfektní. Grace Kelly nádherná jako vždy. ()

svik

Jako vždy nezklamal Alfréd když natočil takto inteligentní,napínavý a dějově propletený film. Dokázal zde navnadit atmosféru ,která k jeho osobě přísluší.Je zde k shlédnutí několik naprosto neočekávaných náhod ,které zaručeně zveličují celý příběh a přidávají na už tak navnaděné atmosféře větší "grády".Tento snímek se zaručeně musí líbit každému divákovi ,který alespoň trochu umí u filmu přemýšlet.Je zde vidět že snímek pochází z hlavy MISTRA. (Svik) ()

joehot

Režijně famózní, plné spoustou dobrých nápadů, ale přesto jsem měl pocit, že se mnou Hitch hraje nekalou hru. Vím, že na pravděpodobnost kašle, ale v Dial M bylo těch náhod nebo neukázaných věcí až příliš, takže jsem v závěru připadal jako blb, znovu si projel klíčové (ironické adjektivum) scény a nechal se filmem lehce zklamat. ()

Zeebonk

Další komorní konverzačka zpod kouzelné hůlky strejdy Hitche. Hrdinové a hrdinka po sobě plivají precizně vybroušené dialogy a s chirurgickou přesností rozdmýchávají slavné pece hitchcockovského napětí, poslední dvacetiminutovka se pak tu chladnokrevnou, papírově vypočítavou nádheru snaží vehnat do jakéhosi moralistického rámce, z něhož se udělá šoufl každému otlačenému zadku za obrazovkou. Ale co naplat, i bez plastiky si nad ní ostatní filmy závistí přestřihávají artérii. ()

Padme_Anakin

Moc pěkná kriminálka, které čas na kráse neubral, půvabná Grace Kellyová v roli manželky a zároveň nevěrné ženy skvělá, od začátku mi byla sympatická.. Naplánovat dokonalou vraždu a provést zločin bez chyb jsou holt dvě rozdílné věci a vrchní inspektor má smysl pro detail i spravedlnost.. U mě opakovaně spokojenost, příjemný filmový zážitek.. ()

liquido26

Na Hitchcockových filmech jsem vždycky obdivoval to, jak dokáže skvěle ztvárnit minimální prostor. Tento film se až na několik scén odehrává celý v jednom malém bytě a skutečně to vypadá jako obydlený byt, žádný provizorní kulisový. No a další věc, co se mi na jeho filmech líbí je vypiplanost příběhu a detaily, které do svých filmů vměstnává. Samozřejmě, že to neplatí o všech jeho filmech, ale o tomto dokonale. ()

Una111

Tenhle film mne tedy rozhodně nezklamal! Stoprocentní relax: napětí, atmosféra, nepřekonatelný půvab hlavní hrdinky (nomen omen - vždyť co jiného znamená Grace než půvabná, milá?)... no, film tak trochu víc konverzační - ale neškodí! A čas od vzniku snímku, neuvěřitelných 60 let, jen dodal špetku nostalgie, která milosrdným pláštěm zakryje případné nedostatky... Ale byly vůbec nějaké? Miluju Hitche a když miluju, tak miluju! A mám cikánské oči... ()

Cimr

Další výborný psychokrimithriller mistra Hitche. Opět obsahuje několik scén, při kterých se vám zastaví dech a rozbuší srdce. Tentokrát Alfred opustil téma neprávem obviněného muže a místo toho nám naservíroval plnohodnotnou anglickou detektivku akorát s vrahem známým divákovi už od začátku. Do tohoto komenáře ale chci zahrnout i jednu výtku, která míří k distributorům Hitchcockových filmů. Proč tak strašně komolí originální názvy? Rebecca přeložit jako Mrtvá a živá? Notorious jako Pochybná žena? Vždycky jsem si myslel, že Spellbound znamená ,,okouzlený" a ono ejhle - Rozdvojená duše! No a korunu tomu nasadilo právě Dial M for Murder přeložené jako Vražda na objednávku. Ještě že jsme se nedočkali dejme tomu filmů Večer s vraždou (Americká krása) nebo Smrt v ringu (Million Dolar Baby). ()

NinonL

Zvažovala jsem, co je lepší, zda tento Hitchcockův film nebo jeho remake z roku 1998 Dokonalá vražda. Původní Hitchcockova kriminálka je určitě dobrá, protože je první. Grace Kelly i její mužští protějšci hrají skvěle a film je dosti jiný, než Davisův remake. Každopádně stojí za to vidět oba dva. ()

kareen

Bůh mi pomoz, ale u Hitchcocka je cynismus tak přitažlivou záležitostí, že jsem si musela občas připomínat, že bych neměla zas tak držet palce chladnokrevnému vrahovi, jenže je to zatraceně těžké, když mu Ray Milland propůjčil takové kouzlo osobnosti. A začínám zjišťovat, že mi od mistra napětí tyhle inteligentní, ale zároveň neuvěřitelně napínavé konverzačky sedí dokonce víc než jeho nejslavnější díla. Pozdější verze s Douglasem a Gwyneth Paltrow také není špatná, ale na tuhle zkrátka nemá, už jen proto, že Grace Kelly je přeci jen jiná liga než Gwyneth a tak je to ostatně s celým filmem. ()

GodComplex

Dial M for Murder je skvely minimalisticky Hitchcock, ze ktereho "oldskool" feeling jen sala. Na to, ze se jedna o 1954 kousek, kdy by clovek ocekaval spis black & white mode, jsem byl temer sokovan uchvatnou barevnosti celeho snimku. Hitch sice pracuje na velmi omezenem prostoru, 90% filmu se odehrava v 1 byte, ale o to vic je kazdy zaber precizneji propracovany, obcas jsem prestal vnimat dialogy a jen jsem s uzasem sledoval jak je ten a ten zaber detailne poskladany. 2 mluvici muzi, presne mezi nimi v popredi lampicka, vrhajici na oba stiny, ktere jsou v synchru na zdi za nimi a uprostred v pozadi vazy, ktere ve vizualnim obsahu balancuji prave tu lampicku v popredi atd. Kompozice byla proste uzasna, mnoho zaberu zde pusobilo jakoby reziser kreslil filmove obrazy, obcas mi to pripominalo Kubricka. Kdyz jsem nakousl stiny, tak to byla dalsi lahudka, nejvic me dostala scena, kde 2 muzi chodili po byte sem a tam a misto abych sledoval je samotne, tak jsem ziral na show jejich stinovych siluet, ktere se promenadovali na zdi za nimi, jakoby zili svuj vlastni zivot. Krome solidni davky napeti, kterou je AH povestny byly jednim z nejsilnejsich faktoru herecke vykony. V dobe, kdy jeste herci byli skutecni "herci" v pravem slova smyslu, cemuz napomahala i znacne divadelni struktura celeho snimku. Navic Grace Kelly byla vazne uchvatna retro blondyna. Ve stejnem roce Cock natocil i Rear Window, jeden z jeho nejlepsich filmu, takze byl ocividne v te dobe ve vrcholove forme a opravdu to neni jen o Psychu a Ptacich, musim si holt doplnit vzdelani a prozkoumat starsiho Hitchcocka mnohem dukladneji, ocividne to stoji za to. 8/10 ()

Tommass95

Jeden z nejlepších scénářů vůbec, výborný Ray Milland, výborná režie( jak jinak) = parádní film ! Jsem zvědav, jestli uvidím od Hitche ještě něco lepšího...100% ()

MikO_NR_1909

Táto fajnšmekrovská lahôdka musí chutiť každému fanúšikovi krimi detektíviek. Pomotá to hlavu nejednému intelektuálovi. Scenár, herecké výkony (hlavne Milland, sympatický zloduch ma presvedčuje, že je herec 1.kategórie) + námet, (ktorý je obtiažny vytvoriť do filmovej podoby) sú čistá elegancia na n-tú. A ten rýchly nálet s cieľom zavraždiť Grace Kellyovú s mohutným nástupom hudby pôsobil ako obrovský ruch v napínavom "tichu". A každá veta je alibisticky potvrdenou logickou vsuvkou. Viac a obšírnejšie tu: http://www.9em.sk/tyzden-alfreda-hitchcocka-vrazda-na-objednavku/ ()

Sidonka

Na tak slavného režiséra slabé krimi. Některé jednání postav bylo neuvěřitelné: přepadená žena, jíž se ještě před chvilkou někdo snažil uškrtit celkem neotřesena, na manželovo: "policii nezavoláme, počkáme až do rána," řekne jako by bez účasti: "no tak jo," . Vůbec na nelogické jednání manžela jen přikývne nebo se jen slabě brání, ale vcelku jak by se ten večer nic zvláštního nestalo. Na konci filmu jí pustí den před vykonáním trestu smrti z vězení domů (pro ní z nezn.důvodů) a ona si přijde domů jako by šla zrovna z nákupu, bez emocí a jako chladná, mechanická loutka odemyká klíčem, který do zámku nepasuje. Vrátí se tedy k policejnímu autu, co jí přivezlo a vyjednává s policisty jako by mluvila o nepodstatných věcech, třeba o počasí. Dost věcí mi přišlo nesmyslných, včetně pár reakcí jiných postav, opravdu by se v reálu chovali takto? I já byla k ději nakonec odtažitá jako postavy samotné, nevtáhlo mě to, ta ženská a její osudy mi byly docela šumák. Opravdu tento krimi thriller natočil režisér "Psycha" ? Vidím že skoro všichni uživatelé tu jsou na čtyřech hvězdách, ale za mě tedy fakt ne. ()