Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

lamps

Krásný a dojemný příběh, ke konci bohužel nesmyslně dohnaný do nereálných (filmových) extrémů, které podle mě dost ubírají na autentičnosti. Perelman suverénně prokázal, že i s velmi jednoduchou látkou se dá obratně pracovat, a jeho podbízivá, oku lahodící režie si přímo říká o individuální ocenění. Avšak hlavní hvězdou večera není ukrajinský filmař, nýbrž krásná Connelly a, to především, úžasný Ben Kingsley, jenž zase jednou definoval přirozené a precizní herectví. Opravdu škoda, že se Perelman nechal nakonec tak strhnout zámořským trendem, podle něhož musí být filmové finále automaticky plné slz a okatého psychického nátlaku. Tady by to mistři herci jistě dokázali zařídit i lépe. 80% ()

Pepinec

Léta tam stál, stát bude dál. Na pět hvězd se tenhle nenápadný film vyšvihl díky poutavě zpracovanému námětu běžného života, který mě pohltil jako mlha Golden Gate. Ušák Ben k sežrání, to jsem čekal. Co ale moji outlocitnou duši dostalo nejvíc, byl pohled do hlubokých a upřímných očí andělsky krásné Jennifer. Zrodila se další láska, už to nezvládám počítat. Jen Ron Eldar a jeho drsňoučký kukuč mi k tomu dokonalému duu nepasoval. To máte jako kdybyste si do trojky k Megan Fox vzali Nesmrtelnou tetu... ()

Niles

Jedna z najsmutnejších, ak nie úplne najsmutnejšia psychologická dráma, akú som videl. Zo začiatku sa trochu vlečie, no akékoľvek chyby vynahradí záverečných 30 minút, ktoré predstavujú drámu v tom najpravšom zmysle slova. Snímka, v ktorej herecky excelujú Jennifer Connelly a Ben Kingsley, ukazuje ako jedna maličkosť kompletne zmení životy niekoľkých ľudí. Niečo tak tragické sa často nevidí. Prekvapilo ma, že tento film je prvotinou režiséra Vadima Perelmana, na debut je totiž prekvapivo vyspelý. Škoda len, že po ňom toho už veľa nenatočil. ()

Boogeyman

Velmi citový film, který vyhroceným závěrem sráží na kolena a dohání k slzám. Ústřední dvojice Connelly a Kingsley je naprosto dokonalá a film je především díky nim nezapomenutelným zážitkem, který v člověku zanechá zvláštní naléhavý pocit. ()

Madsbender

Dom z piesku a hmly. Výstižný názov. Ťaživý príbeh zo skutočného života, ktorý sa stupňuje až do tragického záveru. Dubus zjavne Arabom veľmi dobre rozumie, a v tomto duchu sa nesie aj film. Vôbec sa nedivím Oscarovým nomináciám, film má veľmi silnú kritickú spoločenskú výpoveď a Vadim Perelman, ktorý do hlavných úloh prezieravo obsadil dvoch skvelých hercov, ktorých si hlboko vážim, sa javí ako osobitý režisér, ktorého sa oplatí sledovať. ()

salahadin

Tak bohužel... nejen vágní architektura domu z písku a mlhy, ale i scénář a celý film vaří z podobných ingrediencí. Dejme tomu, že 3/4 filmu probíhá polopatický souboj o jednu nemovitost a každá strana ji chce. To samo o sobě je vcelku zajímavé, vžijeme-li se do postav. Jejich důvody jsou pochopitelné. Ale dlouho jsem neviděl tak násilně našroubovaný dojácký konec, který nejen že zcela neguje předchodí situace, ale sám o sobě je nehorázně pitomý. Jednání postav na konci jsem těžce nepobral, to nemělo s tímhle filmem nic společného. Uznávám, že Dům z písku a mlhy má své kvality, ale mě nechalo celé dění na plátně chladným, postavy mě nezajímaly a konec mě nechtěně pobavil. Takže bohužel.........40% max. Výborně to napsal uživatel flanker.27. ()

666teen

Zaslouží si film, po jehož zhlédnutí upadnu do deprese kladné hodnocení? Zaslouží. Jenom mě nenapadá situace, při které si ho pustím znova. Možná jako kulisa k syčícímu plynu. Snad někdo zazvoní, než to utrpení skončí. ()

misterz

Ako môže dopadnúť súperenie dvoch naprosto odlišných ľudí stojacich na okraji spoločnosti, ktorých spája len jeden spoločný záujem - snaha nadobudnúť pocit istoty a bezpečia? A ako v tomto smere zamieša karty slepá, možno až šialená láska? Aj o tomto pojednáva tento myšlienkovo bohatý film, okorenený skvelou réžiou a veľkou dávkou emócií (hlavne k záveru). Naozaj, človek si niekedy až príliš neskoro uvedomí, čo je v živote to najdôležitejšie. Mladším je možné takúto chybu do určitej miery tolerovať, ale keď si to neuvedomujú starší, tak to je potom hotová tragédia. Presne ako v tomto filme. 85/100 ()

Vančura

Pro mě osobně nekoukatelný film, po dvaceti mínutách jsem ho ve stavu vrcholného odporu vypnul. Nekonečně mě srala Jennifer Connelly i celý ten obskurní děj, který budil zdání nějaké zkurvené multi-kulti telenovely. Tenhle film mě nekonečným způsobem míjí. Nehodnotím a chci to teď hned z hlavy vytěsnit. ()

k212

V podstatě je to jedna dlouhá pomalá a ubrečená deprese, pojednávající a zbytečných, nadbytečných či blbých lidských chybách, o snech a tužbách, které jsou leckdy postaveny na krapet pokřivených nebo nepevných základech. Prostě je to o lidech, kteří se -nejen svým přičiněním- vmanipulovali svými chybami a chybami druhých do těžké životní situace. Snad jediná čistá a neposkvrněná duše v celém lidském příběhu, je právě oběť všemožných a smrtících kombinací oněch pochybení, íránský mladíček. Ostatní jednají na základě svých psychických problémů (Kathy), předsudků (policejní důstojník), bídných materiálních poměrů (plukovník), strachu z deportace (jeho manželka) ... Ale vesměs jsou to všichni jenom lidé, kteří umí odpouštět. A to je na tomto dílku veledůležité poslání. ()

sochoking

Scénka s rukou! Táto scénka , kedy sa chlapík modlí za záchranu svojho syna v nemocnici a bľaboce tam tie kecy o desiatich kilo semienok a ja neviem , čo ešte , no a zoadu k nemu pristúpi doktor a stiskne ho za rameno, tak táto scénka urobila z tejto , inak veľmi slušnej drámy , frašku . Ja som vybuchol od smiechu ! ()

Legas

Tento zajímavý příběh mohl dopadnout všelijak, kdyby jej tak skvěle nenasnímal Vadim Perelman a Ben Kingsley nepředvedl tak úžasný herecký koncert. Plný počet bodů dávám kvůli závěru. ()

Jordan

Veľmi kvalitný film. Na to, že je to autorský debut pôvodom ruského režiséra sa jedná o prekvapivo profesionálny a pôsobivý snímok, na to, že je to americká produkcia miramaxu, sa jedná o jedinečný film práve tým, ž je tak depresívny a smutný. Okrem hudby, ktorá robí veľmi veľa na budovaní napätia, a samotného skvelého scenára je asi najsilnejšou stránkou úžasmý Ben Kingsley a nijak nezaostávajúca Jennifer Connelly, ktorí predviedli perfektný herecký koncert. ()

Anderton

Klasický komorný umelecký film v americkom štýle, akých v kinách až tak veľa nevidíme, pretože idú väčšinou na dvd, aj napriek hviezdnemu obsadeniu. Alfou a omegou Domu sú herecké výkony dvoch hercov v hlavných úlohách, ktorým veríme, že svojimi postavami žili aj mimo plátno počas celej doby nakrúcania. Scenáru nie je moc čo vytknúť, v podstate dostaneme to, čo očakávame a aj zvraty sú tak nejak očakávané, ale v podaní oboch hviezd emocionálne silno podané. Menší problém mám s tým, že Connelyovej postava mala na dom väčšie právo a tak sa s týmto faktom mohli scenáristi viac pohrať. ()

Ant

Po rozležení v hlavě je to úžasná melancholická deprese. Nikdo nikomu nepřeje nic zlého, ale všichni klesají ke dnu. ()

meave

70% - aj keď ma miestami iritovalo nelogické chovanie účastníkov hry na smoliarov - poväčšine vlastnou voľbou - záver vylepšil celkový dojem. Zgustnú si najmä odporcovia happyendov. ()

predators

Zbytečně natahovaný děj jinak velmi citového dramatu, kterému dominují především vynikající herci a některé trpké okamžiky. 70% ()