Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

Ridick

hodina a pol perfektnej psychologizacie postav predvedenymi uzasnymi hereckymi vykonmi kazdeho zucastneneho. no a posledna polhodinka neuveritelna emocionalna bomba, slzy lietali na kazdu stranu. no a samozrejme hornerova hudba je viac nez dokonala a ma velmi velku ucast na dokonalosti tohto snimku. vadime, preco nic netocis??? ()

GodComplex

Necekane pusobive lidske drama, presne ten material, ktery se libi akademii (viz. 3 nominace). Krasna Jennifer Connelly jako vzdy. Atmosfericke mlhave zabery. Prijemne prekvapil James Horner, ktereho mam tendenci odepisovat jako jednoho z dlouhodobych hollywoodskych zoufalcu neustale ripujiciho sam sebe, ale tentokrat predvedl prijemny piano soundtrack. Mozna je to prilisny fetish na detaily, ale co neprenesu pres hlavu je fakt, ze Ben Kingsley jedl Snickers vzhuru nohama (texturou cokoladovych vlnek dolu), neslychane! 7/10 ()

Laxik

Zvláštní film, který ve mně vyvolal mnoho různých pocitů. Jednak zjištění, jak krásná a talentovaná je Jennifer Connely, jejíž oči jsou jako absint - jsou hluboce zelené, lákavé a neodolatelné a člověk se jimi opije jen, když se do nich zadívá. To k největšímu zážitku. Dál tu máme jeden nepříjemný pocit, pocit, že se scénárista pokusil v poslední půlhodině shrnout všechna sociální témata a naroubovat je lehce hollywoodským koncem. Co ale na tom malém zmatení, když je poslední čtvrthodina orgasmickým koncertem úchvatně poetické kamery a nádherné hudby. Proto šlo o super zážitek. ()

numi

Tenhle film by bez Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly byl poloviční. Obzvláště Jennifer září snad ještě více než v Čisté duši. Pro mně nejlepší ženský výkon na plátně, jaký jsem kdy viděl. Vizuální stránka filmu je tak tajemná jako je film sám a nádherné předěly mezi jednotlivými scénami, které režisér naplnil záběry na moře, jsou neuvěřitelně skvostné. Ihned jsem dostal touhu koupit si dům s výhledem na moře. Snímek mi hodně přípomíná Crash, který jsem viděl o nějaký ten týden dříve. A to je jediný důvod, proč nemůžu dát plný počet. Ten má právě zmíněný Crash a na něho Dům z písku a mlhy už nemá. [říjen 2005] ()

Pilec

Po velmi dlouhé době jsem sledoval film na ČT2, ale vůbec toho nelituji. Ze začátku filmu jsem měl celkem rozporuplné pocity, avšak v postupném gradování děje se většina z nich přeměnila jen v ty pozitivní a konec to jen potvrdil. ()

Lulu13

Fuuuu. Asi toľko ma napadá bezprostredne po dopozeraní tohto filmu. Popravde, očakávala som od neho niečo úplne iné, no moje očakávania boli vysoko prevýšené. Všetko sa to začne jedným úradníckym omylom, kvôli ktorému niekto nespravodlivo príde o všetko, iní naopak mnoho získajú a zdá sa, že chyba sa nedá napraviť. Ocitáme sa teda medzi dvoma príbehmi, jednou morálnou dilemou a ja som chápala pocity oboch strán. Naivne som si želala, aby konečné riešenie dopadlo v prospech všetkých, no opak bol pravdou... Herci boli skvelí a aj vďaka nim celý snímok pôsobil veľmi uveriteľne. Ďakujem Perelmanovi, ktorý mi svojou režisérskou prvotinou pripravil tak silný filmový zážitok a vyžmýkal zo mňa emócie. Určite si na neho v budúcnosti ešte posvietim. 4,5*. ()

René.girl

Jak jedna malá chybička převrátí váš život naruby. Tenhle film je opravdu hodně působivý. A to hlavně díky hereckým výkonům, kameře a hudbě, která vystihla atmosféru filmu do nejmenšího detailu. Výborný film. 95% ()

dr.Orlok

Skvělé drama. Dvě rozdílné strany obě reprezentované charakteristickými herci. Ban Kingsley je skvělý, Jennifer Connelly nejen že je nádherná, ale také 100% přesvědčivá. Důvod proč nedat pátou hvězdičku je trochu přehnaný konec. Takže 90% ()

Duotone28

Takto si predstavujem dokonaly scenar....scenar, ktory dokaze slapat celu dlzku filmu, ani sekundou nedokaze nudit...a zaverom dokaze dat filmu dokonalu BODKU. Krasna a carovna Jennifer Connelly s asistenciou bravurneho Bena Kingsleya(nemal som ho nikdy nejak rad...ale dnes mu davam poklonu, aku nedal nikomu uz pekne davno) nemoze dat tomuto filmiku z mojej strany nic ine...len PLNE HODNOTENIE !!! ()

CageDepp

Jennifer Connelly a Ben Kingley se hezky snažily, ale mohly se snažit o půl hodky míň a bylo by to lepší. Furt to mělo takový stejný průběh, že to bylo až nudný. Moc dlouhý. ()

runner85

Film o tom ako môže jedna chyba zničiť život viacerým ľudom, kde súboj o jeden dom nebude mať aj tak žiadneho víťaza len dvoch porazených ...depresia ako sviňa ... ()

Brennos

Když se dívám na současnou filmovou produkci, všichni Van Helsingové, Dnové poté, Trojové, Shrekové a Spidermanové... jsem rád (při vší úctě k výše zmíněným), že existuje klasický netrikový a lidský film, který všechny tyhle pecky strčí do kapsy. Ale jinak je to smutné, protože už dlouho (nepamatuji se jestli vůbec) jsem nebyl v kině sám. Ačkoliv možná i tento faktor mi pomohl víc si snímek užít. Samozřejmě bych našel i výhrady, zejména v poslední části s policistou, ale nad vše vyčnívá skvělý výkon Bena Kingsleyho a v závěsu neodolatelné Jennifer Connelly. Velice silný film. Škoda jen toho zájmu diváků... ale tak už to bohužel bývá. 90% ()

Skip

Tohle drama patří k těm uvěřitelným, která se klidně mohou stát v nejbližším sousedství. Bez zbytečných efektů natočený film, v němž hrají herci velmi úsporně a civilně, což ještě víc umocňuje celkové vyznění. ()

Chrysopras

Film s takhle netradiční atmosférou a dost nezvyklou zápletkou jsem dlouho neviděl. Napadá mě hodnocení "melancholický". To podkresluje Hornerova hudba, kamera a v neposlední řadě vedení děje a konání postav. Na Jennifer je vždycky radost pohledět a Ben hrál famózně. Velmi dobré... ()

Aljak

Ehm, až tak skvelé mi to veru neprišlo, teda aspoň vzhľadom na tie vysoké hodnotenia a pozitívne ohlasy. Čo sa mi však veľmi páčilo bol pozoruhodný námet a celá tá lavína, ktorú spustil jeden právny omyl, samozrejme za asistencie veľkej dávky náhody a najmä ľudskej vypočítavosti. Príbeh, ktorý chcel povedať, že niekedy je naozaj lepšie vypočuť a snažiť sa pochopiť ako rovno bezhlavo súdiť a dopúšťať sa tak zločinu zvaného egoizmus. Ústredná myšlienka síce skvelá, ale inak film a dejová línia mi prišla trochu strnulá a miestami až zdĺhavá. No a nomináciu na Oscara pre Shohreh Aghdashloo v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe, to je pre mňa celkom záhada, keďže sa v tomto filme objavila dokopy sotva 15 minút - aj keď treba uznať, že vniesla do filmu obrovskú charizmu. ()

Martin741

Vadim perelman natocil dost posobivy film, ktory sa sprvu sice priserne vlecie, ale napokon tych rozjazdovych 30 - 40 minut je v pohode. Ba dokonca miestami tak silna drama, ze az slza z laveho ocka vyskoci ......70 % ()