Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

marcek

Slovy nevyjadritelny herecky vykon Jennifer Connelly, ale hlavne Bena Kingleyho, ktereho bych za tento vykon Oscarem urcite obdaril. Vazne jedno z nejlepsich dramat, ktere jsem doposud videl (a to jich ani zdaleka nebylo malo). Vazne vyjimecny film, ktery by si mozna i zaslouzil max. hodnoceni, ale trochu me prekvapila (nevim jestli v dobrem nebo ve zlem) hudba Jamese Roy Hornera, ktery podle meho jen trochu poopravil soundtrack z Ciste duse. Nektere momenty jsou dokonce stejne. Le musim velice zduraznit, ze na to ze to byl Perelmanuv "velky" film, tak zacal velmi nadejne a budu sledovat jeho rezijni filmografii trochu vic ()

bogomira

Netušil jsem, do čeho jdu a vůbec jsem nečekal takovou smyslovou a citovou masáž, po který jsem zase jednou rád, že kdysi kdosi vymyslel fenomén jménem film. Celkem netuším, co by se dalo tomuhle filmu vytknout, snad kromě jedný scény s Kingsleym, která byla přece jen trochu moc. A náladotvorná Hornerova hudba je ještě třešinkou na pamlsku. Všem dobrou chuť! ()

DruidKarel

Je to jeden z těch filmů, který staví na primitivní zápletce, ale její pokračování a vyvrcholení je pak mistrovské. Ben Kingsley je opravdu i přes svůj věk opravdovým borcem... 4*, ale stejně si myslím, že je tento film přeceňovaný... ()

TommyLeeJape

Ben Kingsley zvládl svůj arabský akcent skvěle, na Jennifer se opět hodně příjemně dívá, ale příběh samotný, který je postavený kolem domu u moře, ten mě ze začátku moc nenadchnul. Film začíná pomalu vybrnkávat emoce hlavně kvůli jednoduché pravdě, že ani jedna zúčastněná strana vlastně za nic nemůže. Do toho vstupuje policista s lehce rasistickými sklony Ron Eldard, který evidentně neví co chce a kvůli Kathy se dostává do problémů. Každopádně od okamžiku, kdy se hlavní hrdinka pokusí o sebevraždu, začíná film hrát úplně jinou ligu a ve výsledku jako celek působí velmi emotivně. Co dodat? Vadim Perelman zvládl svou premiéru na jedničku a my můžeme jen doufat, že se jednou překoná. ()

laik_60

Dve hodiny pocitu smútku a a depresie. A ten záver ???!!!! Kurnik ako také dačo môže niekto napísať a napokon ešte aj natočiť ??!!. Milovníkom drramatických filmov možno len a len odporučiť. ()

C0r0ner

Herci jsou tou největší devízou tohoto filmu a byla vážně radost se na ně koukat. Dějově mě to ale moc nechytlo a koukal jsem na to spíš proto, že už jsem to chtěl dávno vidět. Holt ta civilní dramata nejsou pro mě a ač se po technické stránce nedá vytknout nic, tak můj zájem byl celkem vlažný. 55% ()

sulimo

Úchvatný snímek o tom, co je člověk schopen udělat pro svoji hrdost, a když se dvě hrdosti střetnou v jednom domě, nemusí to zničit jen je.......vskutku mimořádné drama, kde nemáte favorita, které Vám nedovolí předvídat a které s Vámi mohutně otřese, že na to jen tak nezapomenete. ()

Pajky3

Takhle nějak má vypadat silné drama. Konečné rozuzlení je perfektní, jen mi vadila postava policajta. A u Jennifer bych byl radší kdyby její postava nekouřila. No a sir Ben, ten odváděl jako vždy bezchybnou a precizní práci. Jinak tomu se říká patová situace, chápal jsem jak bezmoc Jennifer, tak i požadavky Bena. Škoda jen, že to na mě nepůsobila víc emočně. ()

spygirl

Byl by to vynikající snímek, ale.... !SPOILER! ...ten konec to pokazil... kvůli jednomu domu takový masakr? No nevím... ()

Juto

Toto je tvrdý a náročný film. Vyžaduje si to od publika veľa a vracia túto investíciu silnou, strhujúcou drámou, ktorá neprináša urážlivé a ľahké odpovede. 7/10 ()

emo

Strašne smutný film. Ale zato vskutku nezabudnuteľný skvelo natočený! O Perelmanovi ešte určite budeme veľa počuť. Herci sú skvelí. Kingsley mohol a mal dostať Oscara. Podal skutočne majstrovský výkon ktorým jednoznačne zatienil urevaný prejav Oscarového Penna. Po celý film som s Berhanim sympatizoval a dve skrachovalé existencie Nicol a jej rtardovaného policajta som fakt z duše nenávidel a na konci by som bol schopný Nicol vlastnoručne zabiť... ()

mortak

Perelmanovi jako režisérovi vykvetla pod rukama temná ždímáčka emocí a deprese, na druhou stranu se nepovedl scénaristický výcuc knihy, který pozapomněl na motivace postav (hlavně u mladého policisty) a nepříjemně zdůraznil nelogičnost celé konstrukce, která se snaží propojit thriller (hybatel děje policista jakoby vypadl z nějakého B-movie) s kritikou společnosti (Kathy je typická Američanka žijící ze dne na den; všichni se domnívají, že cizinci jsou pracháči a chtějí na na prostých Američanech vydělat). A proto jen tři hvězdičky, neboť nemám rád, když se někdo pokouší pomoci nelogičností v ději ze mě ždímat emoce. ()

campix

Miluji Jennifer Connelly. Naprosto je skvělá, úžasná a vypadá naprosto úžasně i když je úplně na dně. Jinak je Dům z písku a mlhy naprostou scénáristickou lahůdkou. Po stránce příběhu nenajdete moc komplexnějších a zajímavějších příběhů. Tento aspekt je podloženvýborným soundtrackem Jamese Hornera a zároveň skvělými hereckými výkony Kingsleyho společně s Jennifer Connelly. Konec je trošku více vyhrocený než by se dalo čekat, ale rozhodně zajímavé drama se spoustou plusů. ()

dr.fish

"The Americans have eyes of the children, always looking for the new air of fun and distraction". Dokonale napsané a natočené drama, ve které jde o mnohem víc než o jeden dům z písku a mlhy. Pro Jennifer Connely je dům celá její minulost, bezpečný přístav a poslední věc, kterou ještě vůbec vlastní. Rodina iránských exulantů dům vnímá jako začátek nové cesty, šanci naučit se žít jinde, začít konečně důstojný život. Proto se ani jedna strana nechce domu vzdát a situace se vyhrotí. Příběh zajímavě zpestřuje minulost Bena Kingsleyho coby plukovníka iránské armády v době pádu Rezy Pahlavího a vůbec vnímání rodiny i světaběhu v perské perspektivě. A to zejména v konfrontaci s lihově-nikotinovou kulturou naší západní civilizace. Ben Kingsley podává brilantní výkon, za což přidávám hvězdu navíc. 85% ()

Radiq

Drama jak vyšitý. Má to svoje chyby, ale určitě je to skouknutelný. Mezi chyby určitě nepatří herci, protože ti hráli, až se jim za kopytama prášilo. Moc jsem iránské rodince nevěřil, že mluví skoro pořád anglicky a Kingsleymu jsem nežral scénu v nemocnici (a tu která jí předcházela). Nejvíc mě dostala scéna, kdy Kingsley načapal Jennifer Connelly ožralou v autě. ()

tom88

Chladná, rozumná, úžasná, dráma, ktorá si zaslúži byť videná u každého. Myslel som, aká to len bude nuda, DVD som kúpil s nečistým svedomím, no opak je pravdou. Je to výborne natočené, výborný dej a hlavne výborní herci. Ben Kingsley by si toho Oscara fakt zaslúžil a teraz viem, že je to výnimočný herec. Je to film zo života a kto má možnosť, nech neváha. Oplatí sa. Dlho som uvažoval nad 5*, no niečo tomu k dokonalosti predsa len chýba. 84%. ()