Panoptikum

• Česko Dům hrůzy (více)

Odvážíš se vstoupit do Panoptika a setkat se s jeho správcem? Když čtveřice mladých přátel náhodou zahlédne hlídače z Panoptika, jak vraždí vědmu, pracující na pouti, navždy se jim změní život. Některým více – to jsou ti, které hlídač s lidským tělem a hlavou obludy dostane do svých spárů a některým méně – šťastlivci, kteří řádění netvora přežijí a zbytek bytí stráví v léčebně mentálně chorých. Ke které skupině se připojíte vy? Budete zbaběle utíkat a zakrývat si zrak či se odvážně postavíte hrůzám a vstoupíte spolu s námi do hlubin Panoptika? Rozhodnutí je zcela na vás, ale nezapomeňte – my vás varovali! (oficiální text distributora)

Mariin

Nápad s cirkusovým panoptikálním prostředím by nebyl špatný, ale zpracování se mi nelíbilo. Založeno pouze na syrové ošklivosti, bez mystéria a dramatického stupňování napětí. Český dabing z roku 2009 rovněž nepěkný. ()

Němi

Kdyby býval Hooper tlačil víc na pilu a z potenciálu, jaký má noční lunapark dostal pořádnou atmosféru... Kdyby býval Hooper tlačil i na scénáristu a vysvětlil mu, že zabrat nudným rozjezdem 2/3 filmu je fakt blbost... Kdyby to finále tak nevyčnívalo kvalitou vysoce ze zbytku... Nemusel bych litovat polovičatého výsledku a právem rychle zapomenout! ()

PetrPan

Úvodních pět minut alá Psycho bylo báječných, bohužel pak přišla necelá hodina s děckama na pouti. Byla na kolotoči , v obludáriu a tajně koukla na peep show v plavkách. Horor jak sviň. Nakonec vlezla do domu hrůzy a konečně přišel bubák. SPOILER: Zabubal, sem tam do někoho píchl a chcípl. Paráda. Dvě utrápené hvězdy. ()

anderson

Občas sa v edícii FILMAG HOROR objaví aj film v slušnej obrazovej a zvukovej kvalite. A keď ho ešte režíruje ikona žánru, srdce hororového fanúšika zaplesá. Ale len do chvíle než si film pozrie. HOOPER totiž potenciál námetu (ktorý bol veľký) rozdrobil do vražedne nudného tvaru a hoci hlavná hrdinka mala vážne pekné "cecky", jej výkon, podobne ako výkony ostatných protagonistov boli príšerné. Hodnotenie je v prevažnej miere za výborného netvora, ktorého mi miestami bolo ľúto, chudáka. :-) (16.9.2009) ()

Pítrs85

Ale tak dalo se, první třetina sice nuda, kde postavy pronášejí nějaké repliky, ale vy se přistihnete, že slyšíte jen jakési "blablabla", ale jakmile Frankensteinovo monstrum sundá masku a ukáže svojí, ehm, pravou masku, začne se konečně něco dít, počet teenagerů se začne zužovat, holky začnou ječet... Přesto se z toho dalo vytřískat víc, to prostředí Panoptika k tomu vyloženě vybízelo. Ale závěr byl perfektní, TO je přesně ta osmdesátková atmoška, jak jí máme my, horror maniací, rádi. ()

SOLOM.

Tento průměrný slasher mě trochu zklamal. Hooperovy filmy mám rád, ale tady to nemělo prvních čtyřicet pět minut šťávu, a to mě dost otrávilo. Potom se konečně podařilo filmařům navodit tu správnou mrazivou atmosféru, ale kvalitu dost srážela gumovost monstra a ne příliš přesvědčivé herecké výkony. Rozhodně nad tímto filmem nelámu hůl, protože jsem rád, že ho mám ve svojí sbírce. Největší doménou je hudební doprovod a přídavné zvuky. ()

eraserhead666

Panoptikum jsem si ihned zařadil do své imaginární složky tzv. podivných horrorů. V této složce mám už např. Cravenovy Lidi pod schody. Pakoptikum je svým způsobem opravdu podivně pojatý horror, Sám o sobě, příběhem, stylem vyprávění, není nijak extra moc dobrý, je to v podstatě jen klasický průměrný slasher alá mládež v ohrožení své doby. ALe ta připdaná bizarnost, to prostředí a hra s jeho prvky a parametry, hudba, zvuky a rafička pořád ve škále podivnosti a bizarnosti (stará vyžilá kozatá vědma honící Frankensteina) z toho dělá velmi zajmavou podívanou. Možná je nakonec kladem i fakt, že se mi tento fim pod kůži dostával poměrně dlouho a chvíli trvalo, než jsem mu přišel na chu a zjistil, že je to parádička. Další dílek do skládačky přesvědčení, že Hooper není vůbec špatný režisér a že točil dobré filmy. Mám je rád, a odteď si k nim řadím i Panoptikum. Opovažte se přede mnou říci, že je Hooper barbal. ()

matestlust

Old schoolový slasher,který hodně poukazuje na díla ještě staršího data(Halloween,Hooperův texaský masakr,aj..).Po zdlouhavém ůvodu se rozjede zábava z typické staré školy a člověka už jen mrzí,že se takové filmy v dnešní době téměř netočí a to ač jde o nejtuctovější námět pro horor-zmutovanej krypl versus parta teenagerů.Prostředí pouťového ,,Domu hrůzy´´ je vynikající.Celkově 3,5 * ()

ancientone

V priestore zapratanom desivými figurínami a atrakciami sa odohráva príbeh obťahujúci dejovú linku texaského masakru. Skupina teenagerov sa dostane do problémov na desivom mieste (zákulisie lunaparku), kde sú lovení mutantom zbežne pripomínajúcim leatherfacea najmä na základe vzťahu so svojím nevlastným "otcom". Prežije len jedna dievčina a práve pri jej úteku môžme pocítiť ozvenu pravej hoperovskej hrôzy. __ Na inak dosť priemernom panoptiku je tým pádom najzaujímavejšie to, že prebratím základu premisy, zjednodušením, vymenením hnijúceho masa za kolotočový des premieňa vlastné dielo, naturalizmus Texaského masakru, na voskovú ozvenu pravej hrôzy. ()

Dale

Jeden z tých slabších slasherov. Hodinu sa nič nedeje a potom, keď už sa začne niečo diať, tak atmosféra je takmer nulová (aj napriek zaujímavému prostrediu) a vraždy sú nezaujímavé a predvídateľné.  Nič, čo by som si ešte zajtra pamätal. ()

Nick Tow

Vždy som miloval svet pútí a "carnivalov", to bizarné a surreálne panoptikum papierových ruží, obludárií s freakmi naloženými vo formaldehyde, cukrovej vaty, svalnatých obrov a liliputánov, fúzatých krásavíc, húsenicových dráh a jázd naprieč Staršidelným zámkom... Aj preto som sa v Hooperovom Funhouse cítil ako doma - a možno aj preto, že Tobe si pre tento film vybral jeden z vrcholov vlastnej sínusoidy. Keby herci neboli také polená, je to za štyri. A neodpustím si ešte jednu vetičku: hlavný "záporák" sa na začiatku producíruje v maske Frankensteina - a teraz sa podržte - keď ju dá dole, tak je to tisíckrát väčšia "zrůda". Už len za tento fórik by som Tobemu - mať možnosť sedieť s ním v jednej knajpe - objednal dvojitého panáka na moje futro. ()

corpsy

V celom filme sa prakticky nič poriadne nedeje. Akurát sa dozvieme, aké skvelé majú v Amerike púťové atrakcie, u nás len môžeme snívať. Až v závere sa film dostane tam, kde som ho od začiatku čakal. Na trati hutnej hororovej zábavy. Zopár dobrých strašidelných scén ( výborná je krátka pasáž vo vzduchotechnike ), však z filmu hororový skvost neurobia. ()

Ten Druhy

Hooperovi sa podarilo vyvolať lunaparkovú náladu kolotočov, strelníc, strašidelných domov a obludária, v ktorom sú vystavované na obdiv hračky prírody, rôzne zvieracie a ľudské abnormality. Táto atmosféra, dotvorená hudbou z verklíka, už patrí minulosti, ale predsa má jedinečné kúzlo. Úvod filmu sa nesie v znamení odkazov na Psycho a potom príde predstavovanie zdegenerovaného jedinca, ktorý svoju znetvorenú tvár ukrýva pred svetom. Vraždy, ktoré napĺňajú podstatu slasheru sa zbehnú akosi rýchlo a divákom by rozhodne nezaškodila ich duplovaná porcia. Určite si prinajmenšom zaslúžili väčšiu pozornosť. Vo filme sa tiež riešia sexuálne problémy záporného hrdinu, ktoré vzbudzujú ľútosť a pôsobia až komicky. Záverečné vyvrcholenie, ktoré je ošľahané vetrom ventilátorov, však celé predchádzajúce tápanie bohate vynahradí. ()

Astaroth12

Čakal som od tohoto filmu,že sa bude uberať podobným štýlom ako voskové múzeum,ale to bol omyl viac by som ho porovnal už viac krát zmieneným Texaským masakerom motorovou pílou.Veľmi slabý rozjazd ale završený krvavým finále.V takomto prostredí sa dá navodiť dosť slušná atmosféra ale filmu sa to podarilo len v pár momentoch,hlavne v závere.Film poukazoval na pár filmových hororových klasík,mne sa páčila hlavne tá čo kopírovala Psycho.Aj s maskami to bolo na veľmi vysokej úrovni,keď sa ukázal kto sa skrýva za maskou Frankesteina,tam to bolo prekvapivé hnusné monštrum.A musím ešte dodať veľmi dobre sa pozeralo na mladučkú E.Berridge.Predvídateľné,niekedy morbídné a keby sa popracovalo na atmosfére,tak určite idem aj na vyššie hodnotenie. ()

Zayl

Totálně ujetý slasher, bohužel v negativním smyslu slova. Začátek je dobrý, šlape tak, jak bych očekával. Dokonce i užití halloweenských prvků je zvládnuto na jedničku, ale později jsem atmosféru prakticky nezaznamenal a ani vraždy mě nebavily. Vypadaly na můj vkus příliš lacině. Zábavnější moment přišel až v úplném závěru, kdy si vrah sundá svou masku, a to je málo ... 2/5 ()

mysiak

Po tomto filme sa asi budem báť chodiť do zábavných parkov...je to drastické, remeselne zručne natočné - však je to od režiséra Texaského Masakru...a dá sa na to s prehľadom aj teraz pozerať...ale s tým zábavným parkom si to rozmyslím...ináč dobrý horor ()

kobejn odpad!

Hodně špatnej film aneb i mistr Hůpr se někdy utne: prakticky nic se tam neděje, nulový napětí, žádnej horor, jen nepovedenej paskvil z poutě, směšný. ()

Sandiego

Atmosféra typická pro horory této éry zde funguje na jedničku, avšak výsledný dojem hodně stahuje velmi řídká dějová linie, která doplácí na příliš dlouhou expozici a také vykreslení postav, jejichž další pozemské setrvávání mi bylo úplně šumák. Těšil jsem se na mladičkou Elizabeth Berridge, která tak okouzluje v Amadeovi, její zdejší výkon je však tragédie, i vzhledem k naprosto stupidní a nesympatické postavě. Kéž by natáhla bačkory jako první a z domu hrůzy na denní světlo nakonec vyšla pohodová bloncka. Jinak průměrný počin doby, který i přes nedostatky pobaví a občas i polechtá na zádech (hlavní nestvůra je opravdu povedená). ()

Bat55

Tobe Hooper nakrútil výborný hororový slasher, korý už v prvých minutách naznačuje, že pôjde o film, ktorý je atmosféricky priam dokonalý. A preto staré horory budú nenahraditeľné. Dnes sa všetko prerába, ale k čomu to. Staré čisté hororové jazdy ma vždy nadchnú, pri prvom pozeraní to je bomba. A u Fanhouse tomu nebolo inako. Herci sú veľmi dobrí a príbehová kostra je veľmi jednoduchá. Skupina kamarátov sa budú hrať na hrdinov a skončia zle. Budú bojovať o holý život vnútri akejsi atrakcie. Veľmi dobre nakrútený film s výbornou atmosférou, ktorú ešte vylepšuje skvelá a desivá hudba. Takto si predstavujem čistú, nefalšovanú hororovú jazdu, ktorá obsahuje všetko to, čo by mali horory obsahovať. Nič viac, nič menej. /75% ()

K.I.N.G.

Tak jsem si říkal, že po dlouhé době slasher. Tak jsem si říkal, že když to natočil Tobe Hooper, tak to prostě...Takový slibný začátek, taková krásná hlavní hrdinka, takové sympatické navození do standardní atmosféry této doby a přece. Přece to nefungovalo. Netušil jsem, že to někdy o slasher-hororu řeknu, ale tady byla jednoduše první půlka lepší, než ta druhá a důvod je jasný. První polovina byla totiž zatraceně nápaditá a zábavná, i když se vyvražd'ování ještě ani nerozjelo. No a ve druhé bylo všechno špatně. To, co mělo přijít prostě nepřišlo a pro mě je v tomto hororovém subžánru absence gore scén prostě neomluvitelná, natož pak, že tu nejsou žádné nápadité vraždy. Celkově velmi dobré, ale zároveň také značné zklamaní, čekal jsem víc. ()