Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

CheGuevara

Skupinka vědců, kteří však zprvu připomínají tlupu Brumbálů, se vydají na bláznivou cestu na Měsíc. Dětská naivita a fantazie se u nejslavnějšího Meliesova díla kříží s tehdejší technickou finesou tvůrců, kteří neznali slovo "nemožné". Kouzelný výlet, po kterém konečně mohu ocenit osobitou variaci Nicka Parka. Melies už před sto lety řádně nakopal zadek Lucasově ILM či Jacksonově WETě. ()

H34D

Zatímco bratři Lumièrové se v době vzniku filmu snažili co nejvěrněji zachytit realitu, Méliès se vydal opačnou cestou a chtěl realitu přetvořit, nebo se jí úplně vyhnout. A tak není divu, že jeho Cesta na Měsíc je plná fantazie - Měsíc trefený do oka obří nábojnicí osazenou lidskou posádkou, deštník měnící se v houbu a nakonec sami Měsíční marťánci... Na svou dobu pěkně výtvarně zvládnuté "veledílko" s příjemným hudebním doprovodem umožňující nostalgicky náhlédnout do doby, kdy filmy i zkoumání vesmíru bylo ještě v plenkách. Milé a svým způsobem fascinující. 8/10 ()

Melies

10 / 10 Méliès dokázal nemožné a v dobe, keď bola kinematografia ešte len v plienkach, stvoril skutočné veľdielo - vizuálne očarujúci výlet za hranice ľudskej fantázie, až po okraj preplnený nezabudnuteľnými scénkami a momentmi a presiaknutý pôvabnou atmosférou starých časov - časov, kedy bolo natáčanie filmov skutočnou mágiou. Bravó, maestro, bravó! ()

Morien

(1001) Poprvé jsem z tohoto filmu viděla jenom útržky v rámci naučného pořadu v brněnské hvězdárně. Jelikož jsem tehdy byla ještě usmrkaný prcek a navíc i filmový neznaboh, domnívala jsem se, že jde o legrační grotesky natočené za tím účelem, aby dětičky v přítmí promítacího sálu hvězdárny neusínaly, nýbrž se sem tam zvesela a od srdce zasmály směšným panáčkům. Jaké bylo moje potěšení, když jsem snímek zhlédla celý, obohacena navíc o okolnosti jeho vzniku. Opravdu parádní záležitost a člověku nemusí být jenom osm let. ()

ORIN

Pionýr kinematografie Georges Méliès vytvořil ve své době velmi dlouhé, trikově a technicky výjimečné dílo, které by se dalo s jistým přitažením za vlasy označit jako prví sci-fi v dějinách filmu. Takhle si to Jules Verne zcela jistě představoval. ()

Sarkastic

Dobrodružná „scifárna“, na kterou se jako restaurovanou a barevnou moc pěkně dívá. V hlavních rolích výborné triky, kostýmy, kulisy a hlavně fantazie s velkým „F“. Zaujmou i detaily, „např. živý“ Měsíc, deštník jako ultimátní vražedná zbraň, chytré řešení zpáteční cesty a také fakt, že už tenkrát hodně jely „hostesky“. Za mě to budou silné 4*. ()

TeeAge

|| Scenár: Georges Méliès, Gaston Méliès | Produkcia: Georges Méliès | Distribúcia: Gaston Méliès Films | Štúdio: Lobster Films | Rozpočet: 10,000 francúzkych ₣ | Tržby: ? $ || Jedným slovom: Geniálne. Méliès bol vizionár a technický mág doby. Konečne sa mu dostala aj filmová pocta v podobe Scorseseho Huga. Ten bol krásny, ale na svoju dobu už menej geniálny :D ()

genetique

Pokiaľ sa dnes kladú medze sci-fi fantasy možností až na úroveň neskutočne prevratných diel s vizuálne prešpikovanými efektami, tak Méliès, pôvodne majiteľ divadla a kúzelník, by bol dnes pánom dnešného fantasy filmového sveta. Tvorca fantázie prichádza s prevratnými myšlienkami s dôrazom na iluzívnosť. S jednoduchosťou a zároveň prevratnosťou vtedy, a ešte dlho nemožných záberov a filmových kúskov dokázal za pomoci Verneho predlohy vykúzliť podmanivú minirozprávku. 80%. ()

sniper18

Síce som si Cestu na mesiac pustil vlastne len zo zvedavosti a doplnenia si trochu toho filmového vzdelania, keďže sa jedná asi o najznámejšie z tých najstarších diel, inak som rozhodne nečakal nič výnimočné, no mýlil som sa. Tu vôbec nie je treba nadhodnocovať kvôli veku, síce mi asi dve sekvencie prišli trochu nudnejšie, hlavne začiatok, ale inak sa mi to veľmi páčilo a nechal som sa unášať touto veľmi zaujímavou a prekvapivo nápaditou víziou, ktorá ma takmer na tú štvrťhodinu vlastne úplne pohltila. A tak to síce u mňa na plné hodnotenie nie je, aj keď som nad ním uvažoval, objektívne si ho rozhodne zaslúži, úžasné dielo a veľký rešpekt pred jeho tvorcom, ktorý vlastne len pár rokov po vynájdení filmu prišiel s niečím takýmto výnimočným. Zaslúžený kult. 80% ()

Véča

Cesta na měsíc je asi nejznámnějším dílem Meliese.Film působí,jakoby oživly ilustrace z románů Julesa Verna,jeho uchvacující pohádkovost,fantastičnost a trochu i dětinskost z něj dělají nejlepší sci-fi/pohádku,kterou jsem kdy viděl.Jediný problém u Meliese,který provází celou jeho tvorbu,jeho režijní styl je vlastně nafilmované divadelní představení a postavy se pohybují celý film ve stejné dálce od kamery,jakoby na jevišti.Měl jsem příležitost vidět dvě verze,jednu anglicky komentoval Francouz,kterému nebylo nic rozumět,takže bych spíš doporučil verzi s hudebním doprovodem. ()

MM_Ramone

Krátkometrážny snímok o vesmírnej výprave skupiny ľudí na Mesiac, ich následných tamojších objavoch a dobrodružstvách. Ale pozor, z roku 1902. Najstaršie filmové sci-fi aké som videl. Pritom vôbec nie nudné alebo primitívne naivné. Naopak, zaujímavo trikovo spracované a pôvabne zábavné. Aj keď v podstate ide o nemý film, bez použitia dialógov, pri ktorom je čítaný doprovodný komentár (ja som zhliadol anglickú verziu "Trip to the Moon"), ostáva to i dnes významným dielom svetovej kinematografie. Obzvlášť subžánru science fiction. **** ()

D.Moore

Vidět restaurovanou kolorovanou verzi na velkém plátně, to byla doopravdy paráda. Nová hudba od skupiny AIR mi v úvodní scéně připadala skoro nepatřičná, nicméně nutno uznat, že zbytku Cesty na Měsíc dodala až pozoruhodně hravou atmosféru (ne, že by to film potřeboval, pochopitelně).___P.S. Letos jsem film viděl zase v kině, tentokrát s hudbou od Jeffa Millse, a Mélièsovu velkému výletu nechybí nic ani po 115 letech. ()