Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Recenze uživatele vyfuk k tomuto seriálu (3)

Proč? 13x proto (2017)

1. série: Je těžké psát komentář k něčemu k čemu máte poznámky celou dobu, ale jelikož to není běh na krátkou trať tak na drtivou většinu zapomenete. Už asi jde o tu atmosféru. Střední škola v Americe, američtí teenageři, drogy, sex, alkohol, dramata. Celkově to zní buďto jako skvělé sociologické drama a nebo jako klasická teenage kravina, která je třeba vtipná, ale stupidně. Tohle je naštěstí první případ. Hlavně samotné téma tohoto seriálu je mi blízké, hlavně protože mě podobný nápad na seriál taky několikrát samotného napadl. Je dost možné, že i seriál podchytil novou módu a stejně tak jako se vrátily do módy vinyly, tak to samé nyní bude s kazetami. A nedivil bych se. A přijde mi vtipné, že jsem tohle předpovídal už asi dva roky zpátky, možná i víc. Asi to tady musím zmínit, ale humorná je taky popularita seriálu. Chápu, že logicky, když je něco nové a kvalitní tak se o tom mluví. Ale tentokrát z děr vylezli i hadi a štíři bez svatého Jiří, kteří ani normálně nevědí, co seriál vlastně je. To celé je na tom lehce skandální a mě jako misantropa to silně utvrzuje v demenci a manipulovatelnosti lidstva. Ale už v rámci výzkumu mi bylo jasné, že se na to sám podívám a nakonec se tak stalo i dřív než jsem čekal. A na jednu stranu toho nelituji. Určitě však si to nezaslouží mít takový bum. Zasloužilo by si to stejnou propagandu jako skoro každý druhý seriál, který vyšel ať už v tomto roce a nebo v tom předchozím. Rozhodně jde o kousek na který budu dlouho vzpomínat a nenechám si ujít další sérii, ale ta propagace kolem toho je prostě směšná. V každém případě. Mně osobně nejvíc úsměvné na tom přijde už jenom to, že všichni jsou paf a totálně hotoví z příběhu jako takového (což já samozřejmě taky), ale spíš jsem každou epizodu obdivoval a žasl nad geniálním zpracováním seriálu, práce s kamerou, práce se střihem i samotné výpravy. Amatéři, plačte. 2. série: Neuvěřitelné zklamání. Postavy, které se chovají jako malé děti a berou spravedlnost do vlastních rukou. To poslední by nebyl zase až tak velký problém. Ale pokud je v tom základ i onen první případ tak je to problém. Postavy, které už tak byly otravné v tom jsou v této sérii ještě horší a linky, které jsou tupé, nudné a až neuvěřitelně otravné, tak jsme s nimi krmeni jak na porážku, protože tvůrci nevěděli jak zaprcat čas v epizodách. To ani nemluvím o úplně nových postavách, které ještě ještě nezajímavější než ty staré. Děje se zde něco jako u Ozark. Seriál tak nějak ztratil to, kvůli čemu jsme na něj koukali. U Ozark to byl strach o hlavní postavy a neustále přežívání a řešení nových problémů. Tady to bylo to, co se vlastně stalo Hannach, proč udělala to, co udělala, kdo za to může, čím se kdo provinil. Lákalo nás to tajemství. Jediné, co se zde děje, je to, že záporáci poznají spravedlnost, jelikož celá série není vlastně nic jiného než jeden velký soudní proces. A hledání nějakých pseudopravd, které nejsou zajímavé a ani nijak, že by měnili příběh a nějak ho dělali zajímavějším. Sem tam se objeví postavy, které tam i pár dílů nebyli a řeknou nějakou kravinu, která nikoho nezajímá. A tak dále a tak dále. Krom toho tahle série měla naplnit určitý pocit zadostiučinění, jak už jsem řekl. Ale ani toho se nedočkáte. Zároveň je dost smutné, když se seriál lehce tváří jako family friendly a pak bez problémů vidíte něčí erekci skrz kalhoty a nebo anální znásilnění koštětem. Takových veselých věcí, co se stane. S tím, že samozřejmě tam musela být část, která nás naláká na novou sérii. Ale někteří nechtějí novou sérii. Protože už ta druhá byla o ničem. Hodně velké zklamání. () (méně) (více)

Série 2 (2018) (S02)

Série 3 (2019) (S03) odpad!

Tenhle plivanec do ksichtu už ani nemá mezí. Neuvěřitelné a nestoudné zneuctění značky, která svou první sérií měla jasně, co nabídnout a šlo jednoznačně o skvělý a dobře udělaný počin. Ale stejně jako v té době vyšli Stranger Things, tak i s nimi mohou mít společné to, že obě bylo v první sérii legendární a skvělé dílo, ale dalšími díly se začalo fanouškům totálně plivat do ksichtu. Zde však už jde spíše o fekální vyměšování přímo do očí až to leze ušima. Naprostý kekel, u kterého se myslelo, že pokud se tam švihne nějaká nová postava a nový plot, tak to bude lidí více zajímat, ale je to ještě větší sračka než druhá série, což je co říci, protože by člověk řekl, že nic horšího nebude. Tvůrci to dokázali. Směsice nových linek, které jako mají odkazovat na minulost si spíše žijí svou vlastní novou a nekonečnou dimenzí a hlavně demencí. Neuvěřitelné znehodnocení značky, která měla zůstat po první sérií unikátem. Po dlouhé době končím seriál s předstihem, nechápu jak jsem vydržel do pěti epizod. Na otázku "Kdo zabil Bryce Walkera?", mám jednoduchou odpověď "Mně je to u mé chlupaté a špekaté řitě, která by i svým prděním vyvinula lepší obsah než toto.". ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney