Ozark

(TV seriál)
  • USA Ozark
Drama / Krimi / Thriller
USA, (2017–2021), 42 h 34 min (Minutáž: 52–80 min)

Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner, Esai Morales, Jason Butler Harner, Clayton Rohner, Sean Freeland, Ralph Alexander, Skylar Gaertner, (více)

Série(4) / Epizody(44)

Martin Byrde (Jason Bateman) se živí finančním poradenstvím. Společně se svou rodinou žije v Chicagu. Se svým kolegou se pustí do riskantního obchodu s drogovým kartelem. Neúspěch neohrozí pouze kariéru samotného Byrdea, ale bezpečí celé jeho rodiny. Nezbývá nic jiného, než za dočasné působiště vzít rezort na plošině Ozark. Tím strach a nejistota nekončí. Martinova relativně zhýčkaná rodinka se musí sžít s tíživou situací a se vším a všemi, kteří se jim v novém domově připletou do cesty. (geklon)

T2

Rozpočet $-miliónov║ Taká určitá obdoba seriálu Fargo, pre porovnanie, má to podobnú kadenciu, vynaliezavosť. Dosť dobré postavy, aj keď nemusia byť zrovna moc sympatické, dejovo premenné, dosť likvidačné, krvavé, brutal. Prevažne si diely dobre držia úroveň, majú čo strhujúce ponúknuť.... zatiaľ dopozerávam záver 3.série a som spokojný. /80%/ ()

DaViD´82

Necessity. Not desire. Je nepopiratelné, že se tvůrci příliš na sílu tlačí do škatulky samozvaného "nového Breaking Bad". A nemají na to. Zatím. Ovšem navzdory mnohým oprávněným výtkám to má zdravý základ i nepřehlédnutelný potenciál a pokud největší problémy v následujících sezónách budou adresovány, tak z Ozarku může být i něco více než pouhý snaživý učedník v mistrově stínu. Mistr z něj ale i tak nikdy nebude. Jeden aspekt je však již nyní kongeniální; úvodní cca pětivteřinová znělka, která zapracovává vždy čtveřici piktogramů "prozrazující" děj epizody. To roztočí závity na maximum "co to asi představuje a co by to tak asi mohlo znamenat". Co v Ozarku funguje bez výhrad je pocit vnitřního pnutí, který Martyho svírá. Drtivý tlak vyšetřovatelů, kartelu, rodiny, času, nové lokality, zodpovědnosti, rednecků... To funguje na výtečnou a je to v zajímavém protikladu k jinak pozvolnému tempu vyprávění, které by s ohledem na téma a výše uvedené, jeden očekával spíše zběsilé a plné zvratů. Nejde však o výtku, ač je to zvláštní, tak to funguje. Bateman se pak do ambivalentní role předměstského podpantofláka bez ambicí s rodinkou jak z obrázku, který jen tak mimochodem díky své genialitě finančního analytika pere kvanta peněz pro drogový kartel, hodí perfektně. O Lauře v roli milující (ne)manželky snad ani nelze pochybovat, děcka nejsou otravná (snad jen mají v některých epizodách zbytečně příliš prostoru), záporáci do jednoho charismatičtí i respekt budící (snad jen mají v některých epizodách zbytečně málo prostoru). Navíc v každém díle je minimálně jedna až dvě scény, které si s těmi lepšími Heisenbergovskými momenty v ničem nezadají. Nejvíce na škodu je tak absentující genius loci atraktivního zasazení (stačí se podívat, co lokalita dokázala pro takový Bloodline či co za panoptikum rednecků nabízel Justified) a FBI linka, kde v seriálu plném skvěle napsaných postav, je jedna úděsně napsaná, plná klišé a navrch ještě karikaturně přehrávaná. Ozark nevzbuzuje nadšení, ale pocit spokojenosti ze solidně odvedeného kriminálního dramatu se dostaví, ne že ne. Stejně jako zvědavost, kudy se to vydá dále, protože už první sezóna umí místy (ano, bohužel jen místy) překvapit nekompromisností. | S1: 3/5 | ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Ozark je bez debaty kvalitný trilerovo-kriminálno-mafiánsko-rodinno-dramatický seriál. Voči väčšine jeho zložiek nikto normálny nemôže nič namietať. Herecké výkony sú perfektné (u mňa neprekvapivo vedie všeobecne stále dosť podceňovaný Jason Bateman, no skvelá bola aj Julia Garner ako permanentne naštvaná blonďavá nacistka). Postavy sú po psychologickej stránke skvele napísané (aj keď sa vám niektoré nebudú páčiť, faktom je, že sú uveriteľné... a predsa ani v realite vám každý nesadne). Výprava je európskemu divákovi nečakane blízka. Žiadne prímorské pobrežie, ale obrovská zalesnená plocha s jazerom mnohým určite pripomenie nejednu podobne ladenú slovenskú časť. Atmosféra je takisto parádna – tuhá, napínavá, miestami až nepríjemne hustá. „Modrý“ vizuál ma takisto značne oslovil. A akonáhle sa dej rozbehne, je to fakt jazda. No a práve v tom je ten problém. Ozark sa rozbieha strašne pomaly a len málokedy mu rozbehnuté tempo trvá dlhšie, než pár minút. Je to seriál pomalý, čo samozrejme samo osebe nie je mínus. Mínusom by som každopádne už nazval fakt prestrelené minutáže, kedy ak má nejaký diel pod hodinu, tak sa dá povedať, že je krátky. Táto premrštená minutáž sa bohužiaľ postarala o absenciu tempa a dynamiky. Na môj vkus to bolo proste naozaj až príliš pomalé a preto nedokážem dať 4*. Navyše, prvá séria bola fakt výborná. Relatívne normálna rodina vs. mafia vs. FBI vs. vidláci, za mňa proste jeden z naj seriálov roka. Nanešťastie, už druhá to pokazila. Celé sa to miestami až zbytočne komplikovalo, priveľa postáv, z nich niektoré boli fakt zbytočné (prípadne sa do druhej sezóny vrátili jednoducho len preto, lebo boli v prvej), rovnako tak do stratena viedli niektoré slepé dejové odbočky, viaceré problémy, do ktorých sa postavy dostali, boli vycucané z prsta a nepomohla tomu ani záplava dialógov, ktoré boli napísané síce dobre, ale nudne (áno, dá sa to). A hoci sa tretia predsa len dosť poučila z chýb druhej (a okrem nečakaného cliffhangera ponúkla i ukážkovo tragickú postavu Wendyho chorého brata), tak na úroveň prvej nadviazať skrátka už nedokázala. Ozark je určite vysoká škola seriálovosti a hereckých výkonov. Klen je to proste trocha, nuž, nuda. ()

gudaulin

Po celosvětovém úspěchu Breaking Bad hledali američtí producenti látku, která by přes odlišná východiska, jiné hrdiny i konflitky používala podobné prvky a vývoj postav jako legendární majstrštyk Vince Gilligana (ano, patřím k těm, kteří jistou spojitost mezi oběma seriály nacházejí). Opět tu máme navenek seriózní vypulírovanou měšťanskou rodinku, která se stále víc a víc zaplétá a prorůstá s prostředím organizovaného zločinu a poznává pozlátko i stíny a rizika takového spojenectví. Stejně jako Walter White je i Marty Byrde špičkovým profesionálem ve svém oboru, zkrátka talentovaný nerd, který pod nevinným kukučem skrývá velké ambice. Když za aktivitami klientské firmy rozpozná nelegální byznys, neodolá příležitosti a stane se majitelem prádelny na špinavé peníze. Z malého podniku se i proti jeho vůli stane větší. Pravda, roste i počet mrtvol v okolí, stejně jako množství protivníků, kterých je nutné se bát stejně jako drogového kartelu coby Martyho zaměstnavatele. Narozdíl od Waltera není Marty na svou práci sám, tak či onak postupně zapojí celou rodinu, zvlášť manželka v sobě rychle najde chuť a vlohy k intrikám a mocenským hrám. Ne náhodou se kdysi podílela na politických kampaních. Rychle se stane nejen cennou spolupracovnicí, ale i potenciálně nebezpečnou konkurentkou. Breaking Bad je sice subjektivně kvalitativně výš, ale nakonec Ozarku dám stejně plnou palbu. Tři dostupné řady jsem totiž slupl v rychlém sledu jako malinu - a to se mi stává výjimečně. Ozark je sice tu a tam zbytečně sentimentální, občas příliš sází na propagaci amerických rodinných hodnot tam, kde se jim Breaking Bad cynicky vysmívá. A někdy pro změnu nechápete vývoj některých postav, kde např. osamělá psychopatka Darleen bere sílu k soupeření s druhým nejmocnějším drogovým kartelem, je vážně záhadou. Na druhou stranu je Ozark zaplněn množstvím zajímavých charismatických charakterů, se kterými se scénáristé nebojí provádět ošklivé kousky a často je nechávají projít pozoruhodným vývojem. O napětí a zásadní zvraty tady není nouze. V nabídce současných krimiseriálů jde rozhodně o výrazný nadprůměr. Celkový dojem: 90 %. ()

3DD!3

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

1: Slibné. Batemanovi vážnější poloha sedne a seriály o penězích je radost sledovat. Breaking Bad light... Líbí se mi do jakých extrémů to tvůrci nechají zajít. Z malých ryb se stávají velké a Marty - mistr výmluv musí být hodně kreativní. Některé díly jsou malinko pomalejší, ale jsou tam tak vyhrocené momenty. Doufám, že si druhá řada udrží kvalitu. 2: Solidní pokračování (anti)morality o mazaném finančákovi a jeho vykutálené rodince. Má to stejný poločas rozpadu jako Perníkový táta, ale bez humoru. Tvůrci se striktně drží vážného narativu a ani klacky pod nohama, které musí Marty překonávat moc úsměvu nevzbuzují. Stavění kasína s pěstiteli heroinu za partnery taky není moc velká legrace, když vám za zadkem čmuchá FBI. Z Ozarks není návratu a doufám, že tvůrci už pomalu přemýšlí jak to celé završit. Pak už by ta gradace totiž musela zacházet k banalitám a to by byla škoda. ()

dO_od

// Breaking Bad s rednecky místo mexičanů. Jestli Jason Bateman za pět sérií projde podobnou transformací jako Bryan Cranston, budu slintat blahem. Do té doby zůstávám po první sérii jen velmi spokojen. 8/10 ()

Fiftis

Stačilo by napísať že Ozark je v súčasnosti jeden z top seriálov. Ozark je akoby seriál o manželstve v kríze, ktoré musí odolať. Ani nie tak kvôli ich deckám a ich vzájomnej láske ako skôr kvôli strachu o život. Wendy a Marty musia zase raz prísť s niečím, čo im na istý čas odtiahne nôž z krku. Je to zábavné, nesmierne napínavé a miestami aj prekvapivé. Najnovšie diely som zhltol najmä vďaka úžasným hereckým výkonom. Jason Bateman si drží svoj skvelý štandard, no čoraz viac do popredia vystupuje Laura Linney ako Wendy. V 3.sérii rozširuje svoj emočný potenciál a herecký register a uchváti vás hneď v niekoľkých scénach. Spoločne so seriálom ale rastú aj ostatní herci. Skutočne kvalitný seriál na ktorý som natrafil úplnou náhodou. ()

*CARNIFEX*

Viac vzťahová dráma, než drogovo akčná “zábava”. Ozark príbehovo i dejovo graduje, čo je viac než slušný prísľub pre diváka, ktorý očakáva viac, ako len streľbu zo samopalov. Veľmi spokojný. ()

misterz

Treba uznať, že ide o prešpekulovaný a veľmi zaujímavý scenár. Chybičky krásy by sa síce našli, nie vždy sa tu držalo tempo a dynamika a miestami dialógy zachádzali do zbytočností, no celkovo ide o výborný zážitok. Páčil sa mi aj rozvoj postáv a ponor do ich meniacich sa charakterov. Tiež niektoré situácie vyzneli dramaticky silné, takže si ich budem pamätať ešte dlhú dobu. Preto myslím, že nebudem mať problém s nadviazaním na štvrtú sériu, človek tu hneď vhupne do deja a už ho to nepustí. Zatiaľ silný nadpriemer, po štvrtej sérii možných aj päť hviezd. 85/100 ()

DwayneJohnson

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Mé pocity se při sledování seriálového Ozarku, střídaly jako na horské dráze. Od počáteční letargie, které vystřídalo absolutní nadšení až po zklamání úplně v závěru. Vůbec, zhruba do s02e06 jsem uvažoval i o známce nejvyšší, ale na konci jsem jen litoval promarněné šance. A přitom to mělo skoro všechno, tah na bránu, komické i vážné situace, výborně napsané dialogy, jen ten scénář mohl být lepší. Vůbec by mně nevadilo, že sem tam nějaká postava padne za vlast, nebo za peníze, spíše jsem byl zklamán z nedotažených, vedlejších dějových linek, což platí hlavně v případě blonďaté Ruth, nad jejímž chováním jsem na konci jen nechápavě kroutil hlavou. Je to celkově hodně dobré, perfektní atmosféra, Jason a Laura jsou úplně k sežrání, ale na plný počet to (zatím) rozhodně není. Uvidíme co přinese třetí série. ()

Happens

Finanční poradce s nepříliš ostrými lokty, ale s vyloženě nabroušeným jazykem a ještě ostřejší manželkou, se dostane do spárů narkomafie a vymyslí plán, jak si zachovat život praním špinavých peněz. No a tak se dostáváme do jižanské Ameriky v USA hezky mezi hillbillies a rednecks, stále s dýcháním mexické narkomafie na krk. ()

Ratemus

Bateman mě nesmírně mile překvapil a dokázal, že není jen idiot z komedií. Za mě naprosto výborné a to včetně vedlejších rolí. Když se kupí sračky, tak pořádně. Připomíná mi to Raye Donovana. ()

anderson

Slušný a napínavý seriál, ktorý na ČSFD - z pre mňa nepochopiteľných dôvodov - komentátori prirovnávajú k Breaking Bad. Samozrejme s týmto skvostom nemá OZARK absolútne nič spoločné a ide si vlastnou, oveľa konzervatívnejšou cestou. Ale, že by to bolo na škodu, to určite nie. (22.1.2020) ()

amirgal

Po prvních pár dílech se seriál začal propadat do sebeparodie, a trochu nechtěné komiky, jakoby někdo chtěl natočit něco a lá Fargo. Postavičky jsou pikareskně stereotypní a tempo se zrychluje. Škoda, že tvůrci neměli větší trpělivost. ()

Kaluž

Za čtyři s odřenýma ušima. Příště by to chtělo trochu učesat dramaturgii, protože teď to tam lítalo zprava doleva hlavou dolů a často to ztrácelo tolik potřebné koule. Obsazení je vkusné, obzvlášť ten Bateman tam sedne jak účetní ke kalkulačce, Laura Linneyová hraje svůj standard, akorát ta blonďatá vidlačka je strašlivá protiva a já ji tuze nerad. Finále ušlo a navnadilo na další sezónu, takže cajk. /// 2. sezóna /// No vida, jak se to krásně vytáhlo! Rodinné trampoty účetního kartelu pokračují, kostky byly vrženy, karty jsou rozdané, ruleta se roztáčí… teď jen mít špetičku štěstí a přežít. Podobnost s Breaking Bad čistě náhodná. ()

Fanucci

Paráda. Místy je to těžko uvěřitelné (co všechno Martymu v podsvětí prochází), ale pořád napínavé a ve skvělém tempu. A role Martyho sedla slizounovi Batemanovi naprosto neuvěřitelně! ()

zbyshek

Ozark je přesně ten typ seriálu, kdy při každé scéně jen čekáte, až se zase něco pos*re. Těch zvratů a různých vyústěních situací tam je na příběh Martyho Byrdea a jeho family možná až moc. Na druhou stranu díky tomuto faktu děj a akce prakticky nestagnuje, spíše vrcholí každý dílem více a více. Bude vám pár dílů trvat, než se vám postavy dostanou pod kůži, ale až se tak stane, budete hltat tyto rodinné trampoty ve velkém. Musíte si zvyknout na trochu přehnané scény a extrémy, které udiví. Těšit se však můžete na skvělé herecké obsazení a na výkony s tím spojené. Celý příběh si rozhodně nebere servítky a nedá se říct, že by bylo nějaké hluché místo během obou sérií. Dávám 75%. ()

tufr

Upřimně sem nikdy pana Batemana nemusel..../ no po shlédnutí se mu musim omluvit. Vynikající seriál ()

Pajky3

1. série Ozark je nový seriál od Netflixu. Je třeba psát víc k vysvětlení, proč mě zaujal a stál za vyzkoušení? Už samotný trailer mě zaujal svou temnou stránkou a hlavně zajímavou rolí pro Jasona Batemana. Toho mám prostě zafixovaného pouze jako komediálního herce a navíc ho úplně nemusím. Líbil se mi pouze v jedné věci, v klipu Mumford & Sons - Hopeless Wanderer. A byl jsem vážně zvědavej, jak mu sedne role finančního poradce, kterej se dostane do pěkně nebezpečnýho průšvihu. A série doručila přesně to, co trailer sliboval. Pořádně temnou atmosféru, která je naplněná napětím. Nejvíc mě zaujala nekompromisnost, kterou seriál používá. A tím nemyslím jednání drogového kartelu, ale třeba i způsob jakým mluví se svou ženou, když si těsně zachrání život. Jason Bateman mě příjemně překvapil a škatulku, kterou jsem pro něj měl, nechává úspěšně za sebou. Celej ten byznys s praním peněz a stahující se smyčkou je zajímavej a má něco do sebe. A i když se tam najde prostor i pro slabší zápletky (děti). I tak rozhodně chci vidět, co se bude dít dál. 2. série Druhá série přináší to, co se dalo očekávat. Větší plány, ale zároveň větší komplikace, větší problémy a snad ještě více vyhrocené situace, to všechno za pomocí pochmurné až depresivní nálady, která se vám prostě jednoduše dostane pod kůži. Pocit beznaděje, že ať děláte cokoliv, tak to stejně nefunguje podle vašich představ, je prostě všudypřítomný a nedá se mu utéct. Tyhle pocity na vás seriál přenáší, i mě samotného to dostalo do takové pochmurné a depresivní nálady. A pokud se seriálu něco takového daří, tak to nezvratně svědčí o jeho kvalitách. Jsem zvědav, kam se bude příběh vyvíjet dál, ještě totiž zbývá vyprat milióny dolarů. Jediná linka, která mě nebavila (Ruth a její otec) se zdá být vyřešená, tak uvidíme. 3. série I třetí řada je stejně strhující jako předchozí dvě, i když je pravda, že se tentokrát trochu odklání od praní peněz a více se soustředí na rodinné problémy a konflikty a i kartel tentokrát vypadá o něco trpělivější. Potěšil mě příchod Toma Pelphreye, který mě bavil jak v Banshee, tak i v Iron Fist a zde odehrál slušnou roli. Ozark řadím mezi ty skvělé seriály, které vás vtáhnou, ale určitě je kvůli té temné náladě nebudete chtít sledovat znovu a znovu. Na tom však nevidím nic špatného a jsem zvědav na to, jak (a jestli) se příběh dál vyvine. ()

epicek

Trvalo mi to sice asi 3 díly, než jsem přistoupil na pravidla Ozarku, ale za to jsem byl odměněn neskutečnou porcí kvalitní seriálové tvorby, kterou jsem pak v podstatě sjel na jeden zátah. Batemana jsem měl do teď jako pana humorníčka, ale to jak dokázal otočit úplně na seriózní notu s jeho postavou Martyho Byrda je neskutečné a navíc díly, které režíroval on sám, jsou ještě o level výš. Určitě můžu říct, že seriál má stoupající tendenci a každá série je lepší než ta předchozí. Ozark si bere to nejlepší ze starších seriálových pecek jako je Breaking Bad nebo třeba Fargo a mixuje vlastní napínavou dialogovou jízdu, která nemá nouze o dechberoucí zvraty. Money is not peace of mind. ()