Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lyrické vyprávění o citově se probouzejícím dvanáctiletém děvčátku, které se jako jediný člověk dokáže spřátelit s nezkrotným černým koněm... Příběh je zasazen do krásné jihočeské přírody a byl realizován ve spolupráci se Státním plemenářským ústavem v Písku. Vedle několika domácích cen získal několik mezinárodních uznání, zejména na festivalech věnovaných filmům pro děti a mládež (Benátky, Cannes, Mar del Plata). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (48)

evapetra 

všechny recenze uživatele

Je skvělé, když může být autor knižní předlohy zároveň spoluautorem scénáře, jako je tomu i v tomto případě. Karlu Kachyňovi se pak podařilo půvabnou dětskou knižku Jana Procházky Divoké prázdniny, která pojednává o vyvzdorovaném přátelství neposlušného dvanáctiletého děvčete a vzpurného koně, přenést na plátno velmi citlivě a věrohodně. ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Musím vzdát hold Karlovi Kachyňovi i Josefu Illíkovi. Vím jak Kachyňa jako studovaný kameraman dbal na obraz. Tento film není příliš známý, ale jeho obrazová stránka je mimořádná. Herci jsou naprosto civilní a přesvědčiví. Jorga Kotrbová, kterou miluju ve filmu Utrpení mladého Boháčka, ukazuje, že měla mimořádný talent už od dětství, ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Karel Kachyňa & Jan Pocházka - to je pomalu sázka na jistotu. Tomu filmu vlastně neschází mnoho k dokonalosti - poutavý příběh, nádherná kamera (jak jen dokáže zachytit nekonečný prostor krajiny i vypíchnout zdánlivě banální detail), působivá hudba a skvělý výkon Jorgy Kotrbové, která je více jedné krve s nepoddajným hřebcem než se svými lidskými vrstevníky. Je to vlastně československá odpověď na Lamorissův film Bílá hříva , který dokonce v jedné pasáži filmu hrdinka sleduje v televizi a ve snové sekvenci se v něm dokonce ocitá. Oproti Bílé hřívě je Trápení ještě poetičtější. Svobodná jízda hrdinčina noční opuštěnou krajinou je dokonalost sama. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Kolo jsem Hudečkovi spravil.“ - „Dostal od něho 3 facky.“ - „Nekecej, že 3!“ - „Tak 2, ale mastný!“ Chudák odmítaný ctitel Ruda…Hlavní hrdinka Lenka je odvážná, svobodomyslná, nezávislá a nezapadá do kolektivu (klučičího ani holčičího). Rodiče navíc nemají pro její „klukoviny“ pochopení. Což se ještě zhorší od chvíle, kdy Lenka začne být až magicky přitahována ke stejně nespoutanému koni, který nezná nic než bič a nadávky. Dívka nehledí na zákazy a snaží se každou volnou chvíli trávit s novým kamarádem a pomáhat mu. Náhle se švihnutí bičem stane tím nejstrašlivějším zvukem a každá jeho rána jako by bolela ji samu. Ale co když je už na záchranu přítele pozdě…Přestože mě Kachyňa málokdy zklame, od Trápení jsem příliš nečekal, a o to víc mě v rámci žánru dětského filmu mile překvapilo. Dominuje mu čarovná Illíkova kamera, dramatická Novákova hudba, celkově niterná atmosféra a nejedna napínavá chvíle, kdy Lence fandíte, aby nebyla odhalena. S koncem jsem byl také spokojený a filmu rád přiklepnu solidní 4*. ()

Karlas 

všechny recenze uživatele

Jako patetický obdivovatel poetických příběhů jsem byl unesen nádherou tohoto, pro mne dosud neznámého, filmu. Tváří v tvář romanci o dívce a koni, si člověk uvědomuje vulgárnost naší doby a hrubost současné filmové tvorby. Karel Kachyňa byl režisérem kouzla života a film Trápení je toho dalším hezkým důkazem. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (15)

  • Článek o filmu publikoval pod titulkem "Lenčino trápení" americký filmový časopis Variety. (Silencia90)
  • Pracovní název filmu byl Strakáč. (Silencia90)

Reklama

Reklama