Komentáře uživatelů k filmu (97)

 • gouryella
  *****

  Tak tento film mozna navzdy zustane jednim z nejlepsich detskych filmu u nas natocenych. Stastna ruka pana rezisera, ze si vybral tak vyborne mlade herce, kteri se mu odvdecili naprosto verohodnymi vykony (mam tim namysli samozrejme hlavne Vladimira Dlouheho), ale ani dospeli herci nezustavaji pozadu.(25.7.2002)

 • Radek99
  ****

  Výborná filmová adaptace románu Alana Marshala. Karel Kachyňa ve vrcholné formě... Podobné filmy: Moje levá noha, Hlas moře, Skafandr a motýl(20.11.2006)

 • dobytek
  **

  Je to takový poetický a pořád tam lítaj (tady se spíš belhaj o berlích) nějaký haranti. Prostě typickej Kachyňa. Já ty Kachyňovy filmy až na pár čestnejch výjimek prostě nějak nemusim. Navíc mi lezla na nervy Liškova "cirkusová" hudba.(16.12.2014)

 • sportovec
  *****

  Je těžké uvěřit, že malý chlapec, který tu poprvé na stříbrném plátně zažívá první okamžiky slávy a zasloužené popularity, je nedávno předčasně zesnulým velikánem své generace Vladimírem Dlouhým. Tehdy měl štěstí: padl do rukou jednoho z našich největších a nejpronikavějších filmových tvůrců Karla Kachyni, jemuž navíc beze zbytku vyšel záměr na přenesení původního děje ze vzdálené Austrálie do předříjnových Čech. Film, velmi vzdáleně připomínající pozdější televizní seriál DOBRÁ VODA, skvěle zvládá dobové c. a k. reálie včetně života zemědělských dělníků, do jejichž vyššího patra koňáci náleží. Hlavní dětsý hrdina naopak evokuje hrabalovské dětské reflexe a věrohodně vyznívá i hrdinova vůle po životě, aniž by se umělecky této nesnadné části díla jakkoliv ublížilo. Jak tu mnozí konstatovali, filmu dominuje tehdy dvanáctiletý Dlouhý, jehož zvládnutí titulní dětské role nese znaky dospělého, jakoby již plně vyzrálého herectví. Kachyňa tu s úspěchem navázal na své předcházející dětské filmy jako PRÁČE či ještě propracovanější AŤ ŽIJE REPUBLIKA. I po letech žasneme, trneme, držíme palce a s úlevou přijímáme zdánlivý happy end, podložený ne zázrakem, ale vůlí, houževnatostí, nesmlouvavostí a zdravou rvavostí jež začíná u sebe sama. Mravní katarze je i nevtíravým mravním naučením. Jakých není nikdy dost. V životě každého z nás.(20.7.2010)

 • Aluska88
  ****

  Ach jo, Vláďo, Vláďo... Ten malý, ušatý, černovlasý chlapec měl v sobě už tehdy tolik křehkosti, jemnosti a dospělosti zároveň. Jeho mluvený projev je zde, stejně jako i ten herecký, velmi skromný, přirozený a citlivý. A ač toho příliš nenamluví, tak i jen pouhým svým pohybem, pohledem či gestem mě dokázal téměř hypnoticky přimrazit k obrazovce. Příroda, koně, barevná sklíčka, nádherná hudební melodie (která se sice možná až příliš často opakuje dokola, ale i tak je úchvatná:) a krásné ženské zpěvy, v nichž jsem rozeznala podobné tóniny, jako v o dva roky mladším legendárním, temném díle, k němuž Zdeněk Liška též komponoval hudbu. Nikdy jsem ve filmu neviděla, aby někdo dokázal tak obyčejné slovo jako "vajíčko" pronést s takovým citem a krásou, jako to udělal Adam, když ležel na lůžku. To, jak to řekl, prostě nádhera. Myslím, že nikdo by toto slovo nedokázal vyslovit tak, jako on. Vím, je to detail, ale jsou to právě ony, kdo mnohdy ve filmu vytvářejí jedinečný celek.(28.12.2011)

 • NinadeL
  *****

  Film patřící do té části tvorby Karla Kachyni, které si získala mé srdce.(5.3.2009)

 • Jacinda
  *****

  Malý Vladimírek je roztomilý a scéna kdy se schovává je docela strašidelná..jsem ráda že to má dobrý konec(11.1.2009)

 • LiVentura
  ****

  Milý příběh o překonávání těžkostí osudu a sama sebe..(3.2.2011)

 • WANDRWALL
  **

  Poetický film o dítěti jež prošlo nemocí, a pak zase skákalo i do kaluží...(11.8.2010)

 • Aky
  *****

  Klasika českého dětského filmu. Přes všechny vypjaté emoce zůstává vkus a uměřenost, všechno běží jakoby samo a bez větší námahy, zkrátka mistrovský kousek.(25.11.2012)

 • Rocky62
  ****

  Jednou z nezpochybnitelných schopností génia Kachyni bylo úchvatné převedení obyčejného venkovského života v ojedinělý filmový zážitek. Vladimír Dlouhý sklízí stejné sympatie jako Tomáš Holý a jeho nezlomného dětského ducha mu divák věří v každém pohledu. Kachyňa zbytečně netlačí na pilu, co se týče emocí a uvolňuje je ze samotného jádra věci, díky čemuž není toto vitální drama sentimentální, ale upřímné, láskyplné a každý, kdo jej viděl má možná nutkání přehodnotit své postoje k životu a být o něco více nebojácný a houževnatý. Skutečně přínosné dílo, které ani po tolika letech neztratilo nic ze svého půvabu a výpovědní hodnoty. 80%(8.12.2013)

 • CaptainNor
  ****

  Film pro mne znamená především objev Vladimíra Dlouhého, dnes jednoho z nejlepších herců. Velice lyricky pojatý příběh z krásných a čistých časů. Věřím se Zdeňkem Svěrákem, že pokud se vůbec úpělo pod jhem C. & k. monarchie, dalo se to vydržet. Tento film byl pro mne už od malička tolik smutný a depresivní, že se mu bojím udělit plný počet, i když by si ho bezesporu zasloužil. Pokud myšlenka filmu přispěla k tomu, že se někdo po osudové ráně zvedl, našel štestí sám v sobě a šel dál, pak už jen tím splnil svůj účel..(6.6.2008)

 • Slarque
  *****

  Naprosto vynikající film. Skvělá kamera i hudba, výborně navozená atmosféra, přesvědčivé herecké výkony v čelem s dokonalým Vladimírem Dlouhým. To prostě nemá slabé místo.(3.2.2007)

 • duklak2
  ***

  Toto není nejlepší dětstký film. Znám, znáte i vy ostatní spoustu lepších. Tak proč všichni hodnotíte tak vysoce?(9.1.2012)

 • MrCreosote
  *****

  Filmy o podobném tématu už jenom takhle a nikdy jinak. Bez slzopudného patosu, velkých gest a s emocemi, které vychází z podstaty věci a ne jako konstrukt scenáristy. Odvaha i vytrvalost podaná tak, že i my zatoužíme mít k životu podobně vitální postoj jako postava Vladimíra Dlouhého, pro níž slova jako "nikdy, nemůžeš, nedokážeš" zkrátka neexistují.(3.11.2012)

 • Flego
  ****

  Keď som si nedávno pozrel dokument o živote a tvorbe Vladimíra Dlouhého, bol tam spomínaný tento jeho debut. Neviem, ako je možné, že som ho do včerajška ešte nevidel, ale už som to napravil. Kachyňov film je síce rozvláčny, ale vyznieva hlboko humanisticky, je oslavou nepoddajnosti s krutým osudom a spomínaný vtedy 12-ročný chlapec bol jednoducho famózny. Celý film patrí Dlouhému.(22.12.2011)

 • Terva
  ****

  Koně a pomoc při obrně, to byl moc povedený námět.(13.2.2013)

 • dopitak
  ****

  3 hvězdičky za film a jedna navíc ze skvělý smysl pro detail, kterého je tento Kachyňův film plný. Už ve Fany jsem si toho všiml (scéna, kdy místní výtečník Zahradník plive z mostu). Fany sice vznikla o mnoho let později, ale viděl jsem ji ( a hrál jsem v ní) dřív .-)(25.12.2007)

 • Jellini
  ****

  Skvěle (i když hodně "jednoduše") natočené!(26.3.2011)

 • Omnibus
  *****

  Když jsem jako malej kluk ten příběh prožíval v tomto filmu, nenapadlo mě, že si ho po tolika letech znovu připomenu po nějaké těžké životní situaci, kterou jsem sám musel překonat... „Kde je vůle, je i cesta“ a nebo „věř a víra tvá tě uzdraví“ ? A proč ne oboje... Už se těším, až i já se zase budu divoce prohánět na koni po pláních života. Ne, já jsem nezvítězil nad obrnou... i když by se ten můj důvod k radosti ze života možná při troše dobré vůle dal k takovému příběhu přirovnat ...(25.1.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 5