V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

RoB23

Ještě nikdy jsem neměl rozporuplnější pocity z hlavní postavy, jako tentokrát. Jozef Kroner je v roli člověka, který se dostane do kolotoče událostí doby, bezpochyby vynikající a věřím mu každičký výraz. ()

jirka.maso

Pani Lautmannová si pokojně užívá šábesu, zatímco Brtkova hlava se ocitá v totální myšlenkové rozpolcenosti nad jejich osudem. Přistavené vagony se totiž nějak naplnit musí, a dobytkem to nebude. Velice syrově nám Klos s Kadárem předvádí ono neslavné období, kdy byla stavba mohyly na náměstí stejně zbytečná a stupidní, jako sám pogrom. Vypjatým okamžikům navíc dodává na síle obrovské charisma Jozefa Kronera. I přes to, že první polovina není úplně "košer", lámat hůl nad tímto veledílem by bylo velkou chybou… ()

icone

Kam až dôjde ľudské zmýšľanie v situácii tiesne? Skvelo vyrozprávaný príbeh diania v životoch človeka árijskej krvi Antona Brtka a starej židovky Rozálie Lautmanovej počas obdobia Tisovej vlády. Króner sa zhostil svojej role veľmi dôveryhodne a verila som mu úplne všetko. Kaminská bola zas na nerozoznanie od starej nahluchlej roztomilej starenky. Na dobu, v ktorej sa film točil, veľmi vysoká kvalita kamery a zvuku. Hudba skvelá, no niekedy mi vadila jej hlasitosť. Od polovice začal dej naberať na obrátkach. Z tragikomédie sa stala dráma. Ako vysvetlíte starej senilnej a hluchej žene, čo za zločiny proti ľudskosti sa to začali diať? Koniec, ktorý sa odohrával za dverami obchodu, mi privodil zimomriavky. Jednoznačne zaslúžený Oskar a tiež odo mňa 5* :) ()

kolly13

Náhled do vesnického myšlení, které je konfrontováno s árijskými manýry a lidskou povahou, z té horší strany. Jozef Kroner je prostě fascinující a pro mne drží film na čtyřech hvězdách. ()

Desmi

Kašlu na herecký výkony, je to zatracená nuda. Děs a hrůza. Štěstí, že se kinematografie hla dopředu. Vlastně se ani nedivím rodičům, že dětství trávili pobíháním venku, protože kdybych se musel na něco podobného dívat, asi bych radši kydal hnůj. ()

jessic

Zpočátku trochu pomalejší obrázek vesnického nudného života vystřídá s houstnoucí atmosférou strachu sugestivní mrazivá podívaná. Nemalou zásluhou Jozefa Kronera. ()

O_Peki

Tam strašně depresivní až mi z toho bylo špatně. Malý slovenský člověk v semletý vlastním strachem a touhou přežít. ()

RomanT

Mnoho povyku pro nic. Vždy mě vytáčí, když se někdo chová naprosto nelogicky a ani Brtkovo prosťáčkovství to u mě nedokáže omluvit. Hlavou jsem ale nechápavě kroutil snad v každé scéně, a tak absenci logiky musím přičíst spíše režisérům. ()

sibskyn

Oskarový Slovenský film, nazývejme to tak. Odehrává se to na území Slovenského štátu, mluví se tam slovensky, a na jeho vytvořením se více podílely Slováci. Je to opravdu mistrovské dílo a řadí se do zlatého celosvětového filmového fondu. ()

axcris

Mňam to bola ale chutná, výživná lahôdinka. Z čias počas druhej svetovej vojny a presadzovania židovských zákonov na našom materinskom Slovensku. Najprv mi do mojich ušných otvorov spravila masáž tá dokonalá odvážna hudba. Pripomínala mi strach, alkohol alebo aj bezbrannosť či krv na bielej plachte. Oči moje uzreli tých charizmatických hercov, tím ktorým som veril každý pohyb v končatine. Na popredí pani Lautmanovú (I. Kamínska) a pána Brtka (J. Króner). Neuveriteľné duo. Stálym stupňovaním príbehom ma presviedčalo a usviedčalo, že ani ja by som si nevedel vybrať tú cestu, ktorá by bola v skutočnosti tá správna. Aj takéto filmy boli na Slovensku, deti. Spýtajte sa prarodičov, nie kamarátov. Ďakujeme za históriu, odvážme sa aj na prítomnosť. * Odloženie si čiernej baretky z hlavy a hrdo očami pozerajúc na žltú hviezdu medzi davmi. ()

KorenGeorge

Jeden z nejnádhenějších československých filmů a pro mě asi úplně nejemotivnější ze všech. V Československé Nové vlně se začínají objevovat témata, která nutí účtovat národ se svým svědomím, v tomto případě jde o pomnichovský Slovenský stát. Arizace a následná deportace, která měla u našich sousedů velice rychlý průběh, je tématem tohoto impozantního psychologického dramatu. Film nemá jedinou chybu, strhující příběh, geniální herectví i režie a především stoprocentní reálnost postav se všemi jejich kladnými i zápornými vlastnostmi. Tragédie truhláře Tona Brtka, který se vinou okolí a vlastních slabostí zaplete se zrůdným režimem, a následně zakouší nulovou možnost z tohoto kolotoče vystoupit, vás nenechá chladnými a jeho bezmoc na konci příběhu působí tak strašně reálně a bolestivě, že jsem po skončení byl úplně emocionálně vyčerpaný . Zasloužený Oscarový snímek a pro mě šestihvězdičková záležitost, kdyby tato kategorie na ČSFD existovala. ()

kockodan

FIlm, který mi jako mladému puberťákovy začínajícímu chápat svět kolem sebe trochu víc do hloubky otevřel oči k pochopení síly kinematografie, strhujícího filmového vyprávění a dechberoucích hereckých výkonů. Ten pocit který mě tenkrát v těch telecích letech po shlédnutí tohoto mistrovskského díla obestřel se dá popsat jen jako "dospělost". Tento film shlédnutý poprvé v mých teen letech na malé vypouklé televizi v obýváku mých rodičů jednoznačně přispěl k mé nekonečné lásce a obdivu ke kinematografii. Po dobrých cca 25 letech jsem si Obchod na korze pustil znovu u příležitosti představení tohoto československého oskarového majstrštyku francouzskému kamarádovi, který o něm nikdy neslyšel, ač již v ČR žije a pracuje přes 20 let. A znovu jsem byl unesen kvalitou, silným strhujícím příběhem a dokonalými hereckými výkony tohoto válečného dramtu, stejně jako on! Snový "happy end" snad nemůže nechat jediné oko suché. 100%!!! ()

Grázl83

ruska slovenstina. Potom, co jsem zde cetl komentare, ze je to nejlepsi CS film vsech dob, je to pro mne obrovske zklamání. Kvalitni rezie a vykon Kronera hodnoceni zvysuji o 1* ()

VLADEK

Po dlouhých letech viděno včera na ČTart a nemám co na hodnocení měnit. Parádní herecké výkony. Neumím si představit kdo z dnešních česko-slovenských herců by to dokázal věrohodně zahrát alespoň na čtyři hvězdy. Vedle loňského nejlepšího českého filmu tohle ční jako Everest vedle Sněžky. ()

Amalberga

Hlavní hrdina je tak "trochu" nepraktický, docela jsem s jeho ženou soucítila. Film celkově je rozhodně zajímavý a jistě přínosný a výjimečný, ale mně osobně se zas až tak nelíbil. Nezasáhl mě tak, jako bych čekala o filmu s tématem zabíjení Židů. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi