V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Króner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińska). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka. Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje". Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu... (Česká televize)

kubina28

Jednoduchá kostra je občas trosku naťahovaná a príbeh sa pomaly rozbieha,ale ku koncu priemne graduje aj ked koniec je viac menej predvídateľný. Neuškodilo by skosiť tak o 2o min. Ale zato je silný obraz doby s jedinečnými hereckými vykonmi. Postavy su jasne zadefinované a psychologicky prešpikovené do detailu.lepšie 4 hvízdy ()

ledger

Je to smutnej film. To je jediný co k tomu můžu napsat, protože pocit, jakej jsem z toho měla byl naprosto nepopsatelnej. Jenom bych si přála, aby se podobný příběhy nestávaly, ale to je naivní. ()

sirnene

Zajímavě natočený film. Přiznám se, že jsem ho asi nedal úplně do hloubky aktuálně mám asi primitivnější touhy po zábavě. ()

Polda99

Nevím, co k tomu ještě dodat...jedním slovem nádhera. Ida Kaminska tady předvádí po herecké stránce naprostou dokonalost (škoda, že těch filmů natočila tak málo). Příběh o tom, jak těžké je být za hrdinu a jak snadné je nechat se přemoci strachem. Právě strach z nacistů totiž znamená pro ústřední dvojici tragédii. Film, který ve vás rozhodně zanechá silné emoce a na který nelze zapomenout. Závěrečné gradující finále se mi bude v mysli ještě dlouho přehrávat.... ()

JARDAHONDA

Vynikající oscarový film Jána Kadára a Elmara Klose. Obchod na korze je adaptací novely Ladislava Grosmana.Děj, zkonstruovaný na podkladě skutečné události, se odehrává v malém slovenském městě za druhé světové války. Vypráví tragikomický příběh stařičké židovské obchodnice Rozálie Lautmannové ( Ida Kamińská ) a jejího nepovedeného " arizátora " truhláře Brtka ( Jozef Króner ), slušného člověka, z něhož poměry nakonec udělaly něco, čím nikdo nechtěl být . Výborně zahrané mrazivé drama, které nepotřebuje delšího komentáře 100% ()

Maghasius

Další film, který si právem zaslouží být zařazen do té "Československé nové vlny", která nám přinesla jedny z nejlepších filmů. Není tedy vůbec překvapivý ani ten oskar který Obchod na korze získal. Herecký výkon protagonistů byl velice dobrý. Ida Kamińska stvárnila milou židovskou stařenku perfektně a Jozef Kroner také odvedl skvělou práci. Scénář je neuvěřitelný. V tom nejlepším slova smyslu. Ze začátku to na mě působilo jako jen další film zasazený do doby druhé světové války. Pak se ale objevoví první krize, když Brdko přijde o svůj "pravidelný příjem", a směrem ke konci během předvolávání židů do transportu tenhle film dosahuje vrcholu. Postavy jsou v malém uzavřeném prostoru nuceni rozhodnout se mezi tím zůstat uvnitř obchodu a jít ven, kde jsou židé shromážďování pro transport. Jak Kamińska tak Kroner tady excelují. Malý prostor obchodu, záběry na Kronera a Liškova hudba dodávají téhle scéně tíživou atmosféru, která člověka vtáhne do děje jak nic předtím. Byl jsem velice šťasten, že jsem objevil Obchod na korze a celková kvalita tohodle díla mě čím dál víc utvrzuje v předsvědčení, že těch 5* si to plně zaslouží. ()

Socirel

Kdysi jsem to viděl při školní projekci a vybavuji si matně, že mě to nijak extra nezaujalo, jediné světlé a zábavné scény filmu byli mezi panem Brtkem a starou židovskou majitelkou obchodu paní Lautmannovou. Nebýt těchto scének nejspíš bych u toho usnul, což by byl trapas před těmi všemi učiteli. ()

StaryMech

Film nadmíru působivý jako umělecké dílo i jako svědectví o (skoro) naší národní minulosti. Kadár s Klosem zklidnili moderní jazyk "Smrt si říká Engelchen" ve prospěch tradičního realismu, skromnějšího, ale o to přesvědčivějšího - zvlášť když se pije pod obraz nebo padá pár facek. Necítím potřebu si ujasnit, který z obou snímků si zaslouží vyšší ocenění, ani jak je poměřit s "Tam na konečné" či "Třemi přáními". Někteří diváci, jak si tu lze přečíst, mají na Kadára a Klose pifku za jejich začátky. Nemohu soudit, neviděl jsem. Vím ale, že tvůrce, kteří v Československu přelomu 50. a 60. let natočili čtyři takhle dobrá díla po sobě, bych spočetl na prstech jedné ruky - a ještě ne na všech. ()

Nag0

Osudy dvoch prostých ľudí zasiahnuté zverstvom akým bola druhá svetová vojna. Ich prostoduchosť, dobrosrdečnosť a skromnosť len zdôrazňuje fakt, kam práve tá pseudo sofistikovaná honba za mocou vedie, a to k prevráteniu základných hodnôt ľudskosti. Klobúk dole pred pani Kaminskou, no hlavne výkon Jozefa Krónera bol pre mňa čo sa týka československej produkcie výnimočný. ()

SatanHell

Tragikomický príbeh života Tóna Brtka,ktorý za Slovenského štátu dostane do správy obchod s galantériou i s pre neho nečakaným prekvapením ()

honza.kuzel

Názorná ukázka hlouposti, manipulovatelnosti, krutosti, chamtivosti a lhostejnosti lidí v období WW2 (ne že by tomu teď bylo jinak) se zaměřením na nešťastný osud jednoho slušného člověka. Kamińska, Kroner, ale i Zvarík a Slivková perfektní, děj dobře vygradovaný, ztvárnění výše popsaných vlastností lidí dostatečné, surovost doby taky - alkohol, umravnění manželky a především její reakce ([SPOILER] ženy by se sice bít neměly, ale pokud přece, tak kdy jindy než tady to bylo vyloženě na místě [KONEC]). ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi