Frigo na mašině

• USA The General (více)

wosho

Oprovdu nesmrtelný film. Já osobně mám raději Chaplinovu tvorbu, přesto musim před technickou dokonalostí tohodle skvostu, na kterém je vidět Keatonov perfekcionalismus, hluboce smeknout. Obsahově film je nic moc a člověka nechá chladným, Frigo však vše vynahrazuje dokonalou souhrou promyšlených gagů-zvláště s tou šavlou a sniperem. ()

Scevola

Podareny film zalozeny na pravdivej udalosti na pozadi americkej obcianskej vojny. Zanrovy mix, ale s Chaplinom by som to ani nahodou neporovnaval lebo toto nie je o groteskach. 8/10 ()

Arach.No

O General se doopravdy nedá říct, že by to byla čistokrevná groteska u které se budete od začátku do konce válet smíchy. Spíš se jedná o nadmíru vtipný, výpravný, válečný a lehce romantický film. Dobrých gagů je tu sice spousta, ale důležitější je tentokrát příběh, výprava a samozřejmě úchvatná hudba. Čekal jsem sice hodně, ale to, že v 80 let starým filmu uvidím takový živý zničení lokomotivy, to mě vážně ani nenapadlo. Naprosto chápu, proč je tento film v žebříčku nejlepších snímků jak tady na CSFD, tak i ve většině ostatních oficiálních žebříčků. ()

Anderas

Opravdu nelžu, když říkám, že mě Frigo úplně odvařil. Obrnil jsem se nutnou dávkou trpělivosti a odvahy, s jakou se mnohdy ke KLASIKÁM přistupuje, ale k čertu, ten film je vážně úplně skvělý!!! Propracovaný, zábavný, vypointovaný ... a já to ani v nejmenším nečekal. Tedy, hluboká poklona a tisíceré díky. ()

Mleako

Úžasná groteska, která dokáže oslovit i po tolika letech a dokáže vyčarovat úsměv i na tvářích těch nejnerudnějších filmových diváků. ()

derryl

Krásný a dojemný němý film, který v žádné chvíli děje nenudí a fascinuje svojí propracovaností a dokonalostí, jak po dějové, tak i po filmařské stránce. Buster Keaton ve své nejnádhernější roli. ()

Bingos

Na němou grotesku (což je žánr těžce se vymykající mému běznému záběru) nečekaně akční a výpravný nášvih. A improvizovaný živý hudební doprovod kapely RabiGabi a.G tomu popravdě také neubral! ()

Rozjimatel

Zrejme vrcholné dielo Bustera Keatona. Po zvyčajnom "ukecanom" úvode, ktorý má diváka oboznámiť s kontextom a zápletkou filmu, sa jedná o nepretržitý sled skvelých gagov. Vo svojej invencii bol Keaton nenapodobiteľný, najmä v tom, ako dokázal každú situáciu plnú absurdity vyšperkovať až do dokonalosti. Dokonalá je vizuálna stránka, dokonalý je vývoj príbehu zasadený do skutočných reálií, dokonalá je práca s charakterom postav a v neposlednom rade nadčasový humor. O tom poslednom svedčí aj to, že v čase premiéry film zaznamenal divácky neúspech a docenený bol až podstatne neskôr, ako zásadné dielo kinematografie. ()

Spectre

Nezabudnuteľná groteska! Scenár je skutočne prepracovaný do detailu, na všetko dôjde :) Najlepšia vlaková naháňačka v histórií filmu. Mám rád staré nemé grotesky už od detstva, ale v poslednej dobe ich pozerám už len s jemným úsmevom na tvári - tento film ma ale skutočne dostal, v určitých momentoch som jednoducho nemohol. Treba vidieť! ()

1945

Klobouk dolů před všemi předvedenými akrobatickými kousky a hlavně před pádem lokomotivy do řeky! ()

ekomo

Rovnocenný konkurent Chaplinových grotesek, i když ne tak úplně jako groteska, spíše komedie, romantika i válka v jednom. Zkrátka jedna z nejlepších uměleckých grotesek včetně již zmíněného Ch.Chaplina. ()

everlong

Geniální snímek. Keaton zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a najdete tu vše, co byste od grotesky očekávali, plus ještě něco navíc. Buster absolvuje množství komických situací a gagů a nakonec je tak trochu hrdinou proti své vůli. Docela se divím, co se tehdejším divákům nelíbilo....na mě The General zapůsobil nejen díky skvělému Keatonovi, ale celkovému provedení. Nakonec ještě musím zmínit opravdu vynikající hudební doprovod, který vám bude v uších znít ještě dlouho po závěrečném The End... ()

chuckboris

Nečekaně vtipná podívaná, film mě bavil úplně celej. Buster Keaton, i když se nikdy nesměje (na komika zajímavá vlastnost), byl fakt dobrej. Předvádí skvělé kaskadérské kousky, pohyby má dobře sehraný, celej film má rychlý tempo, žádný zbytečný emoce, hodně akce. Překvapila i scéna zřícení lokomotivy (to muselo bejt drahý!!). A ač mám nejradši Chaplina, Frigo i tak dost potěšil. ()

Fanosh

"the General" Neboli jeden z nejhůř znějících názvů v češtině, Frigo na mašině. Nejspíš jsem ještě dostatečně nezestárl, nebo "nevyspěl" k obecnému nadšení grotesek.Někde jsem tu v komentářích viděl, že bájný Frigo zraje jako víno. To mi připomnělo hlášku zase z jiného filmu: I to nejlepší víno se jendou změní na ocet. Což s pohledu vyspělosti diváka v jednadvacátem století bych považoval, že ta chvíle právě nastala. Ne vždy je dobré pořád hledět do minulosti. Vizuál slušný, u skečů jsem se nebavil a hudba mi vyloženě po prvních deseti minutách lezla na nervy. Naproti tady srovnávaným Chaplinovským groteskám o dost líp napsané dialogy. Jenže to je zatraceně málo na nějaké zdárnější hodnocení. Podle mého názoru by grotesky meli mít na csfd svou oddělenou čestnou kategorii za dřívější přínos a separovat se od zbytku kinematografie. Byli by všichni spokojenější. ()

Renfield

S němým akčním filmem, jsem ještě neměl tu čest a ejhle, Rychle a zběsile s lokomotivami! S humorem, ale vlastně pravdivě řečeno, vždyť Buster Keaton je ve filmu fantastický, nezastavitelný. Jeho kaskadérské kousky jsou naprosto dokonalé, nad mnohými zůstává rozum stát, ale samozřejmě to není pouze o nich. Frigo na mašině je i groteskou, i když mám pocit, že k té klasické má hodně daleko a je to tak dobře. Vtipy jako pražce, či bitva a závěr vůbec, jsou výborné, navíc nejsou zdaleka jediné, humor tu opravdu funguje. Přesto je to jiné, lepší než žánrová klasika, i lepší než jiná slavná jména, v hlavních rolích. Možná je to právě tou akčností, či mnohožánrovostí, The General totiž dokonale funguje i jako válečný film. Bitevní scéna je úchvatná, krásně natočená, ona kamera vůbec je ozdobou filmu. Ale vrchol přichází v té již kultovní části, scéna odstřelení mostu a pádu lokomotivy, je skutečným zážitkem, klobouk dolů za něco takového a za odvahu to vůbec zrealizovat. Tento Busterův počin samozřejmě zdaleka není jen pro fanoušky železnice, ale nutno dodat, že budou nadšeni. 90% ()

Brejlil

Asi to není groteska. Spíše je to vážně míněný film o válce Severu s Jihem, vyprávěný za použití postupů pro grotesky typických. Mám pocit, že Frigova osamělost je zřejmě Keatonovým pokusem o vyjádření pocitu vykořeněnosti, který občanská válka ve Státech vyvolala. Přesto jsou zde i pěkné (někdy až černohumorné) gagy, a hlavně celá jízda s lokomotivou (titulním Generálem) bere dech, protože zde platí, co na plátně vidíte, se před kamerou skutečně dělo. Triků a efektů je zde velmi málo, jsou-li vůbec nějaké. ()