Frigo na mašině

• USA The General (více)

Carlossss

Souhlasím s uživatelem berg.12. Frigo na mašině není groteska, ale stejně pobaví. Velkolepá honička lokomotiv nebo závěrečná válečná scéna jsou určitě jedno z nejlepších, co lze v němém filmu vidět. Je to moje první setkání s Busterem a doufám, že ne poslední. Nechci ho ale porovnávat s Charliem, protože oba byli pro svou dobu určitě významní a jakékoliv soutěžení mezi nimi je absolutně od věci. The General můžu jenom doporučit! ()

kagemush

V anketě American Film Institute z r. 2007 vyhlášen jako 18. nejlepší americký film všech dob. Tomu říkám uspět v konkurenci. ()

easaque

4* Rozhodně tento film patří do zlatého fondu světové kinematografie a i po skoro sto letech si drží své kouzlo. Sice je to asi u Friga netypické, ale tady to ani nestojí na humoru, ale na jeho odvaze, kaskadérských výkonech a tehdejších filmařských možnostech a není divu. že film stál majlant. Takže konečně jsem viděl tento film vcelku a můžu mu dát hezké čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Docela rozporuplné dojmy z toho mám. Je to fajn, na svou dobu plné nápadů, vtipné to místy taky je, kameru to má přímo úžasnou a i hudba je fajn, ale zase na druhou stranu ta prostřední část mě nudila, šlo to bez problémů o takových 10 minut zkrátit a vtipné to taky vždycky nebylo. Prostě z toho nedokážu být nadšený, jako drtivá většina uživatelů tady. Možná jsem podvědomě čekal víc, možná to docením časem, nevím, každopádně v tuhle chvíli mám pocit, že se mi to líbilo, ale nijak výrazněji mě to nenadchlo, neuchvátilo a jedno zhlédnutí mi asi stačilo. A popravdě nebýt těch posledních 10 minut, u kterých jsem se konečně pořádně bavil, možná bych šel i s hodnocením trochu níž. A ještě mi vadilo, že celý ten groteskní humor často stojí na tom, že postava upadne - ale tuhle výtku do hodnocení nezahrnuji, protože ubírat tomu jenom kvůli něčemu, co bylo vždycky v groteskách klasikou, je podle mě pitomost. Tak třeba Friga na mašině docením víc někdy víc časem. Slabé 4* ()

Martin741

Tak ako ma Woody Allen svoj film Laska a Smrt, Milos Forman ma Prelet nad Kukaccim Hnizdem, Orson Welles mal svojho Obcana Kanea, tak Buster Keaton ma tento kultovy film The General. 100 % ()

MrPierc

Megalomanská akční groteska, která se odehrává převážně jen na lokomotivách. Gagy a ironické výrazy Keatona jsem si velice užíval, ale časem film ztratí dech. Na rok 1926 to je ale úžasně technicky zpracované a muselo to být i velmi nebezpečné, protože tam je tolik kaskadérských kousků během jízdy mašinou. ()

Nach

Moc krásná zlatá škola, která se přetahuje s komedií a historickým dramatem. Přičemž ale mě nejvíce na tom bavil onen historický prvek. Honička se starými parními mašinkami už jen tak nevznikne. A pokud ano, určitě v ní už neuvidíme padat z mostu skutečnou lokomotivu. Buster Keaton je zde jako v jiných filmech naprosto perfektní! Davové scény jsou epické i dnes a finální bitevní scéna byla příjemná třešnička na dortu. Velký palec nahoru produkci, která si na to tehdy troufla. 80% ()

ad

Zápletka je tentokrát minimální, protože slouží jen jako záminka k rozehrání jedné z nejsvižnějších, nejvynalézavějších, nejdynamičtějších, nejroztomilejších a po všech směrech prostě nejlepších akčních komedií v historii filmu...Protě nádhera ()

tomtomtoma

Zábavně ironický film o strojvedoucím lokomotivy General, muži jménem Johnny Gray (skvělý Buster Keaton), kterého nechtěli vzít na vojnu a ani mu neřekli důvod a jeho milá Annabelle (Marion Mack) ho za to považovala za vlastizrádce a poseru. A on nejen zachrání svoji milou ze spárů nepřítele, ale ještě jeho přičiněním rozpráší jižanská armádu tu severní. Krásně ironizuje vlastenectví, ze kterého hned všichni ochotně bojovali za tu jejich pravdu a ve frontách se předbíhali. Za velmi vkusnou považuji obě honičky na lokomotivách dovedených nešikovností hlavního hrdiny k dokonalosti. Za rozkošně příjemnou považuji rozdíly mezi mužem a ženou a první rozepře mezi Johnnym a Annabelou, když on nedokáže chápat její počínání. Je to tak smutně veselé, ale příjemně hravé v některých detailech. ()

snob

Ta oddanost státu, národu, ta už se teď naštěstí nenosí. Je to tu jen samé skeptické individuum, které si s tím neví rady. Film mi nepřišel ani v jednom okamžiku vtipný. Ale zato neustále roztomilý. ()

C0r0ner

Nevěřil bych, že to řeknu o grotesce, ale tohle byla vážně prdel. Do té doby pro mě neznámý Frigo dokázal s jednou lokomotivou předvést takovou haldu vtipů, že jsem hodně koukal. Navíc mě moc potěšila doba Občanské války a samozřejmě úžasné kaskadérské kousky většiny zúčastněných. 90% ()

zette

Jak jiz bylo zmineno, nemyslim si, ze se jedna o grotesku, ale spise o regulerni celovecerni film. Buster Keaton hraje jako o zivot, vynikajici kamera a velice svizny dej dela pravem z tohoto filmu velky klenot svetove kinematografie. Uz dlouho si nepamatuji, ze by me tak zaujal hudebni doprovod. Frigo na masine me opet utvrdil v tom, ze rok vzniku u filmu nehraje zadnou roli. ()

MarekT

Možná bylo mojí chybou, že jsem k filmu přistupoval prvotně jako ke komedii, nicméně nemám z tohoto proslulého díla tak dobrý dojem jako například odborná veřejnost. Buster Keaton je jako komik velmi dobrý - nejvíce mu pomáhá právě jeho tolik proslulá kamenná tvář, která se dá označit za výrazný zdroj inspirací pro černý či sarkastický humor, jak jej známe třeba v modifikacích ze šedesátých let. Z hlediska osobních sympatií je na tom podobně jako například Jeho výřečnost Groucho Marx - i kdyby mě se jeho další filmy líbily stejně či méně, pořád bych se na ně kvůli protagonistům díval s relativním zájmem. Přesto si budu těchto kousků všímat asi méně než třeba těch od Charlieho Chaplina - narozdíl od něj se Buster spoléhá ve velké míře na všeobecně známé (a samozřejmě postupem času překonané) fyzické gagy. Nemluvě o tom, že daleko více coby doplněk grotesky mi sedí sociální drama než tuctová romantická story, která má na mém nepříliš kladném vysvědčení největší zásluhu. Jako taková totiž vytváří již v dobovém kontextu zcela nepřekvapivou záležitost (jaký to rozdíl oproti německým či francouzským filmům té doby), a abych mohl souhlasit s názory hovořící o přelomovém díle, muselo by tu být podstatně víc nezapomenutelného než jedna scéna (Frigo, který dostal košem, sedí na kole od vlaku a ten s ním vzápětí odjíždí), stejně tak se mohlo více zapracovat na hudebním doprovodu, který je u němých filmů velmi důležitým měřítkem z hlediska pocitů. 60% ()

miciveres

Neskutocny film s neskutocnym Busterom Keatonom, ktory v tej lokomotive stvara naozaj neskutocne kusky... Napriek tomu, ze vo filme chyba hovorene slovo, nechyba uzasna hudba, ktora sa sice stale dookola opakuje, ale aj tak mi znela v hlave este tyzden po poslednom pozreti tohto filmu... ()

SoolenJV

Napadita groteska, v podste se jedna o dve honicky vlaku (kde jsme tohle jinde videli?). Buster Keaton se svou kamennou exceluje gejzirem nejruznejsich napadu (odtranovani tramu na kolejich, scenka se savli a sniperem...). na filmu je videt jak je stry (hlavne stylove), ale rozhodne divaka nenudi, ale bavi od zactku az do konce. P.S. Diky Levnym kniham za excelentni obrazovou kvalitu. ()

tom88

Tento slávny snímok ma nedostal tak, ako som očakával. Kvalitu jednoznačne priznávam. Vo svojej dobe to muselo byť niečo nehorázne. Mňa dokonca teraz zopár scén ohúrilo. Scény, kde sa naháňajú vlaky sú skvelé. Scéna na horiacom moste taktiež. Výborné kamerové zábery. Dobrý scenár a námet. Buster Keaton bol na svoju dobu naozaj borec. Výborná groteska s vyváženou vážnosťou aj humorom. 80% ()

StanislachKo

Škoda, že som nedávkoval v správnom poradí. Keby som nebol pred tým videl Sherlocka Jr., ktorý bol málinko lepší (kratší, dynamickejší a sa tváril aj o čosi menej seriózne). Doteraz vôbec nerozumiem ako sa toto dokázalo natočiť... A ako môže človek, ktorý nikdy nehol brvou pôsobiť tak komicky (a čiastočne aj tragikomicky roztomilo). Nerád porovnávam, ale nevidím príčinu, prečo filmové komické nebo okupuje Charlie... Netvrdím, že príčina neexistuje, ale ja ju fakt nevidím!!! ()