Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

netahlo

Tohle se moc nepovedlo, teda skoro vubec. Oproti starsimu serialu, ktery byl furt vyborny, o dve tridy horsi zpracovani. ()

vitekpe

Pekne filmove natocene obrazky, slusna atmosfera, vyborne typove obsazeni. Proti tomu otresne herecke (ne)vykony a prilis natahovany, ridky dej. Cernobily serial je lepsi. .-) 3+ ()

velkyvezir

Kluci jsou hrozně prkení vyjma Losny a není divu, že on jediný, tj. Matěj Hádek, se u filmu chytl. Čtvrtá hvězda za Maláskovu hudbu. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé, oproti seriálu je v něčem lepší, v něčem horší...celkově trochu slabší, ale vůbec ne špatné. Herci jsou typově vybraní docela dobře, jejich herectví pravda podstatně slabší... Jen ta stopáž mohla být podstatně delší aby se nemuselo z příběhu tolik škrtat a tolik kvaltovat... Kde zůstal např. ŠIROKO? Absence této nejzásadnější postavy mě zamrzela asi nejvíc... EDIT: aha jasně, pro upřesnění - tohle je adaptace pouze prvního dílu, tudíž tu Široko být nemůže, v knize se objeví až v pokračování: Stínadla se bouří. Narozdíl od staršího seriálu, který trochu zmatlal oba díly dohromady a přeházel i chronologii dějů, film se drží předlohy striktněji. A jinak k tomu Bratrstvu: minimálně Bidlo a Bohouš jsou náhodou naprosto přesní. Mirda Dušín mi tu přišel typově taky líp vybraný. Byť seriálový asi hrál lépe, měl charisma, ale byl to takový hromotluk, Dušína si Představuju jinak. Zato Rychlonožku měla lepší zase starší verze. Červenáček, Jindra i Jarka mi přišli v pohodě v obou verzích. Filip Jančík sice není Tříska, ale hodil se na roli a vedl si dobře. Dá se říct, že bych si ho dokázal dobře představit i jako slepého Vláďu, kdyby se náhodou točil třetí díl. O tom ovšem dost pochybuji. ()

Theraphosa

Pro mě jako bývalého skautíka tohle byla spíše povinnost a Foglar byl a je pro mě stále jeden z nejoblíbenějších spisovatelů.Záhada hlavolamu je docela slušně zpracované dílko,kde se pro mě Stínadla z knižní předlohy stala skutečnými a kde hlavolam není jenom ježek v kleci. ()

wosho

Film má perfektně od začátku, do konce navolenou atmosféru tajemna a napětí, jenž chybí mnohým hororům, či thrilerům. Co se Kotkovi nepodařilo, bylo hlavně herecké obsatení ústředních dětských partů. Škoda, jinak by se jednalo o bezchybné převedení literální dětské klasiky do filmové podoby. ()

Kovaja

Špičková hudba tenhle kousek o dost povýšila to je jasné.Atmosféra býla taktéž hodně dobrá a místy až mrazivá.Takže srdeční záležitost od Foglara je rozhodně koukatelná ()

DocBrown

Tehdá po revoluci zažil Foglar velký comeback a Rychlé šípy byly opět žhavé téma. Na té vlně se chtěl svést tenhle film. Díky výborné předloze měl nakročeno k úspěchu, ale tvůrci zcela nepochopitelně vsadili na naprosté neherce, kteří tu spisovnou mluvu nemohli zvládnout. Nikdy jsem neviděl/neslyšel tragičtější herecké výkony. Takže film s neúspěchem zapadl prakticky do zapomnění, ja ho vylovil až v roce 2011. Je to škoda, protože samotné zpracovaní nebylo vůbec špatné. 52% ()

Paity

Nesrovnávám s nějakými předešlými počiny a rovnou říkám, že mě se to zamlouvalo a to velice. Čtyři hvězdy za dobře odvedenou práci. ()

aquiver

To kouzlo a tajemno tam je. A není hnáno pouhou nostalgií, je skutečné. Herecké výkony veskrze průměrné, postavy ale působí autenticky. Záběry uliček Prahy úžasně atmosférické... 75 % ()

Hankey_

hrozně nedoceněnej a zbytečně kritizovanej snímek. Po dnešní projekci se mi to jen potvrzuje. ale joo, to herectví je drobet průser, to ale vynahrazuje skvělá místy až hororová atmosféra, super hudba, kamera + celkovej vizuál a dobová výprava. U Tleskačovo flashbacků jsem si jako malej posíral slipy a voiceover je jen třešnička. Na 20 let starej film to vůbec nezestárlo. ()

Foxhound#1

Byť v Bočanově seriálu hráli mladé kluky pomalu třicátníci, pořád to mělo o něco chytlavější, napínavou atmosféru. Ale nebudu tomu křivdit, i zde se dá najít tajemno, hlavně scény vyprávějící o Janu Tleskačovi mají v černobílém a silně zrnitém pojetí svoje kouzlo. Atmosféru pak slušně doplňují skvělé lokace zapadlých pražských uliček a hudba s tóny varhanů. Co se nepovedlo byl casting, ústřední pětice absolutní himbajs, představitelé Dušína a Losny si možná měli role prohodit. Na tu hodinu a půl to vlastně celkově vůbec není špatné. ()

prezdivaka

Podivná historie vontských stínadel - s televizními anténami hned ve druhém záběru. Ty pak posměšně korunují střechy i v dalších. Atmosféra veskze žádná. Patos se střídá s nevěrohodností. Možná, kdyby byl film natočen jen s titulky a hudbou, nedopadl tak strašně. Dialogy jsou šroubované a pronášené jakoby je herci četli. A k tomu jsou Rychlé šípy trochu přestárlí. Dvě hvězdy za snahu. ()

mazadlo

Zprzněná kniha největšího velikána našeho mládí Foglara převedená na barevné plátno neuměle a nepovedeně v režii Kotka. Pardon ale miluju Foglarovky a miluju starý seriál kde černobílá stránka dávala filmu jakýsi jiný nádech a i když tam vypadal Mirek Dušín jako postiženec přesto měl ten seriál mnohem větší grády než tenhle film. Tenhle film je dlouhý...nudný..a nevypisuje zajímavé momenty tak zajímavě aby byl zajímavý. Jen je škoda že dnes už se nikdo o takový film nesnaží... ()

lukasd

Herecké výkony nic moc, ale jinak je ten film lepší než seriál. Drží se totiž velmi věrně Foglarovy předlohy, což je podle mě to nejrozumnější, co mohl režisér udělat. Ale musím říct, že v tomhle jsem dost zaujatý - Záhadu hlavolamu jsem četl už nejmíň 12x :) ()

Ukko

Tenhle film je opravdu povedený kousek. Vlastně vůbec nechápu proč má tak nízké hodnocení. Skvělá ATMOSFÉRA, hluboký příběh a Svět, který chce prožít snad každý kluk s odvahou v srdci. Pro mladé dobrodruhy, povinnost. ()

mira007

Vzhledem k tomu, že se netočí moc čirých dobrodružných filmů pro kluky tak dávám i nějakou hvězdu navíc. Není to špatné zpracování , trochu akčnější než černobílý seriál a pro toho kdo vyrostl na nebo vedle foglarovek to je lehce sentimentální film. Ostatní to asi neocení. Pravda je, že obsazení mohlo být opravdu uváženější. PS: Toto je můj jedentisící komentář.... takže vím o čem píšu :-) ()