Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (225)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jedna z těch ranných Woodyho komedií, které srší energií a obrovskou zásobou nejrůznějších hlášek a gagů. Z hlediska kompaktnosti všech filmových složek to sice není jeho nejlepší kousek, ale pro tu smršť humoru, ironie a nadsázky nemůžu jít pod 90 % celkového dojmu. Woody Allen sice sci-fi nerozumí, ale to vůbec není podstatné, protože kulisy budoucího světa pro něj představují pouze východisko k situačnímu a verbálnímu humoru. Je to jeden z filmů, kde řadu scén a slovních obratů nosím stále v paměti, a když se potřebuju naladit, tak si je vybavím. ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Pohled na to, co se stane, když jdete na banální operaci a probudíte se až za 200 let jako nejhledanější osoba v totalitním policejním státě. Námět jak dělaný pro nějaký sci-fi thriller ovšem Woody dokázal otočit o 180 stupňů a vznikla z toho nadmíru zábavná komedie v hlavní roli s kým jiným, než naším starým známým (a lehce perverzním) smolařem. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Ano, kupodivu spojení Woodyho humoru se světem sci-fi relativně dobře funguje. Až na prostředí budoucnosti je to vlastně klasická Allenovská konverzačka s prvky grotesky a politické satiry, která sice občas obsahuje trošku hlušší místa, ale převládá v ní zábava a vtipné hlášky. "Připomínáte mi Lisu Sorensonovou." - "Koho?" - "Moji dávnou přítelkyni. Trockisticky křesťanskou fanatičku začenou za prodej pornografických spojovaček." ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Naprosto souhlasím se zjištěním jedné mé oblíbenkyně, že Woody Allen snad nikdy nebyl mladý a k tomu přidávám, že Woody Allen dokonce nikdy nebyl fešák. Dokázal na tom ovšem skvěle postavit svoji filmovou kariéru. Tento snímek bych určitě zařadil mezi jeho zdařilejší. Má zajímavou myšlenku, spoustu vtipných momentů, a dokonce se dostalo i na potřebnou kritiku společenských systémů a strachu z budoucnosti, který může Woody hrdě zařadit mezi své ostatní fobie. Snímek měl po celou stopáž příjemné tempo a plynul velice rychle. Humor se také nestihl vyčerpat, takže filmu ve finále nemám moc co vytknout. Zároveň mi ovšem neposkytuje jediný důvod, proč bych měl mít zájem jej vidět znovu. Snímek zřejmě naplno ocení jen tak skupinka diváků, která nad Woodyho humorem systematicky hromadně masturbuje. Pro mě to byl zkrátka taková příjemná jednohubka, která nenadchne, ale rozhodně ani nikterak neurazí. Lepší 3 hvězdy. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) -"Musíte pochopit, že všichni, které jste kdy znal, jsou dvě stovky let mrtví." -"Ale vždyť všichni jedli organickou rýži!" Je to zběsilá smršť nekoordinovaných nápadů, nebo to tak aspoň působí. Aluze na němou grotesku (a zvlášť asi Chaplina v Moderní době) je také silná a všudypřítomná. Vždycky jsem toužila použít slovo aluze ve větě, tak doufám, že jsem to udělala správně. Asi je to tím, že Woody sekal filmy jako Baťa cvičky a tak celý film i jeho fikční svět působí "jenom jako", jenom herci pobíhající v kulisách. Jistý nápad a úvaha jde na pozadí vycítit, ale je opracovaný a provedený jen s minimální dávkou pečlivosti. Nevypadá to zkrátka jako dílo tryskající ze srdce, což je mnou preferovaný druh filmů, zvlášť když pojednává o boji za svobodu. Možná to je ta pointa a Woody nevěří na boj a na svobody, ale v tom případě by za mě pořád dostal ne. A ještě jsem zapomněla dodat, že minimálně polovinu něžných citů, které ve mně Spáč vzbudil, si zasloužil scénou hry na Branda a Vivien Leigh. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • V hudebním doprovodu hraje Woody Allen na klarinet. (formelin)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama