Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

Šandík

Výborný, byť trochu nevyrovnaný film. Zkombinovat sci-fi s groteskou je dosti neuvěřitelný nápad a asi jen málokdo, by se tohoto bláznivého úkolu zhostil lépe. Místy jsem doslova řval smíchy, což se mi při sledování filmů nestává až tak často. Gagy s Woodym jako královnou krásy a jim podobné jsou rozhodně tím nejlepším, co jsem kdy viděl. Geniální a přitom chytré fóry zase snesou srovnání například s Monty Pythony. Ǔžasné jsou i všechny ty šlehy na naši (a především americkou) všednodennost. Ostatně, kouzelný je Woody i ve chvíli, kdy prostě hraje sám sebe přesně tak, jak ho známe z mnoha jiných jeho vztahových filmů. Tak trochu je tu ovšem od každého kousek a je znát, že se Woody teprve učil dát filmu ten správný prostor, výraz a formát. Na druhou stranu, roztomilá je ta klukovská radost z prostého vymýšlení bláznivě ujetých fórů, třeba uklouznutí na gigantické slupce od banánů, vaření v kuchyni budoucnosti nebo ono rozomilé "kosmické" krejčovství. Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, gudaulin, Tosim, Pohrobek ()

classic

Skvelá ranná allenovka s Diane Keaton na princípe sci-fi,z ktorých si uťahuje(z Vesmírnej Odysey Stanleyho Kubricka je možnosť počuť hlas Hala 9000 v podaní Douglasa Raina),primiešaná politika,vidieť tam štýl Bustera Keatona a sled scénok,pri ktorých komičnosť a nadsádzka sa dostaví,a týmto činorodým mixom vzniká dielko 70 rokov na odľahčený tón,kde Woodyho všestrannosť je maximálne nápaditá,až niekedy na neuverenie.Nie je to typická výsmešná satira,ale priemerne inteligentný človek vhupne,čoby rázom do tejto nemilej budúcnosti. ()

ScarPoul

Allenov zárez do sci-fi žánru. Ťažko povedať či je jeho ranná, blázniva, sexuálne podfarbená ranná tvorba lepšia ako jeho neskoršie inteligentnejšie, vtipné a neurotické diela. Každopádne sa jedná o veľmi výrazného tvorcu. Už v Spáčovi sa objavujú prvky, ktoré budú pre jeho tvorbu typické - minimálne parodizácia diel - najvýraznejšia v podobe Električky do stanice Túžba. Veľmi príjemnou postavou sa stáva Diane Keaton, ktorá ma prvýkrát vo filme neiritovala a ktorá bola Allenovi veľmi rovnocennou dialógovou protivníčkou. Spáč má typickú výstavbu Allenového diela - začne niekde inde, končí niekde inde a pritom je stále o tom istom. Osobne mám radšej jeho neskoršiu tvorbu, aj keď musím priznať, že som sa na niektorých veciach naozaj skvelo bavil. Atentát na nos bol nezabudnuteľný. Ďalší môj zárez do tvorby tohto originálneho režiséra a scenáristu, ktorý sa stáva s každým svojim filmom lepším a dospelejším. ()

Jordan

WOODY ALLEN JE GÉNIUS. vždy som si to o ňom myslel a teraz to u viem. Spáč je úplne geniálna sci-fi komédia/paródia/satira/groteska. Jednoduchý námet zmrazenia a následného prebudenia umožnil woodymu s nadhľadom a odstupom karikovať a parodovať všetko, na čo mu prišla chuť. Rafinované a allenovsky geniálne dialógy, hlášky a vtipy sú popretkávané doslova groteskovými akčnými scénkami, do ktorýchzaznieva úžasná swingová muzika big bandu. Nezabudnuteľné kultové scény a ešte nezabudnuteľnejšie hlášky typu: "This is realy big chicken" alebo iné už spomínané v iných hodnoteniach - to všetko pokope v ani nie hodinu a pol dlhom diele, na ktorom sa každý (nielen woodyho milovníci, pre tých to je povinnosť) ale skutočne každý zasmeje schuti a do sýta ()

stilgar1

Woody jako ujetý vetřelec v imperialistickém policejním státě budoucnosti má zachránit svět od zlého diktátora, jimž je sám velký Nos (...blafuje, přece by nezastřelil nos... :D). Ve filmu snad nebyl okamžik, kdy jsem se nesmál. Některé scény připomínají staré grotesky :) Je to prostě film dokonalý, pro mě rozhodně jedna z nejlepších komedii vůbec :) 10/10 ()

• Časopis Premeire zařadil film v roce 2006 mezi 50 nejlepších komedií všech dob. (Kulmon)
  • Při scéně na jezeře, kdy Luna Schlosser (Diane Keaton) leží na Milesovi Monroevi (Woody Allen, je zřetelně vidět změna její obuvi. Futuristická "kopyta" byla na okamžik změněna na obyčejné tenisky. (baribal)
  • O fotografii Richarda Nixona prohlásí jeden z vědců, že si myslí, že šlo o prezidenta USA, ale že provedl něco hrozného, a tak byly všechny záznamy o něm vymazány. Několik měsíců po vzniku filmu pak došlo k aféře Watergate, která se od zmíněného příběhu příliš neliší. (Oktavianus)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN