Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh otce, kterému zavraždili syna, smutek otce, který musí pochovat své dítě, emotivní drama otce, který si pro spravedlnost musí dojít sám. Po útoku neonacistů na partu studentů zůstane na zemi ležet mrtvý ubodaný kluk. Policie koná, pachatelé jsou dopadeni, společnost se bouří proti holohlavým náckům, ale to všechno je jenom na chvíli. Zděšená rodina brzy sleduje, jak jsou vrazi po chybném rozhodnutí soudkyně propuštění na svobodu, nikoho už to nezajímá a jednání policie připomíná chování zkorumpované instituce. Zůstává jen zlomená rodina bez jakékoliv šance na spravedlnost a viníci, kteří se jí smějí do očí. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Dokáže zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě? (Bontonfilm)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (122)

Marze 

všechny recenze uživatele

Tento společenskokritický ilm vyhrál a Febiofestu v soutěži ová Evropa Pro Slováky je to příspěvek do veřejné diskuse, protože má skutečné pozadí. Jak se můžeme dohadovat. Modelová situace kdy se otec zoufale domáhá spravedlnosti. V měkčí americké verzi by tatínek s podporou neohrožených médií vyšel vítězně od Nejvyššího soudu, v tvrdší variantě severského typu jako Boj sněžného pluhu s mafií by se sám stal krvavým mstitelem. Film ukazuje slovenský právní sytém plný beznaděje, bezpráví, strachu, neochoty, arogance, korupce, apatie a byrokracie. Jenže vše je tak trochu přehnáno do extrému. Soudkyně je hodně podjatá,pachatelé se obětem vysmívají až moc, policie moc nepracuje, neochota advokátů. Mnohem silnější je proto soukromá linka, protože postava Romana Luknára v sobě nese vedle rodičovského zoufalství tíži výčitek,což v sobě nese tíživou melodramatičnost. V rodině se vyvíjí vztahy. Barvy jsou sychravé a temné. Souboj Luknára s Miroslavem Krobotem v roli vyšetřovatele je úplně westernový. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Ako drama o rodinnej strate to funguje prekvapivo velmi dobre. Uplne to vsak zlyhava v kriminalnej linke. Kritika statneho zriadenia navyse posobi svojim zjednodusenim obcas az parodicky. Ale inak uplne ok filmik (minimalne o triedu lepsi nez Unos) a poprosil by som viac dobrych uloh pre Mitasa a Olhovu. 6/10 ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

V novembri 2005 zavraždili Daniela Tupého a určite nikto nepochybuje, že sa tvorcovia filmu Ostrým nožom inšpirovali práve týmto ohavným činom. V posledných rokoch slovenský film úspešne reflektuje na politicko-spoločenské udalosti, vznikajú nadpriemerné snímky a bolo tomu tak i teraz. Dôraz však nie je kladený na rekonštrukciu prípadu, ide výsostne o psychologickú drobnokresbu otca zavraždeného syna, ktorý nebol spokojný s mnohými vecami okolo neho a napokon je konfrontovaný s jeho záujmami, ale hlavne s vyšetrovaním prípadu, ktorý ide skôr do stratena, ako k úspešnému vyriešeniu a odsúdeniu páchateľov. Prím patrí Romanovi Luknárovi, ktorý dokázal, že herecké umenie mu stále nie je cudzie. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

..a slzy tečou, jako voda v Dunaji... Krásný film, pokud lze tento výraz, v kontextu s takto závažným, veskrze odporným tématem, vůbec použít. Těší mě, že jsem ho měla možnost vidět na SVK mezi prvními diváky. Vynikající herecké výkony všech, zejména představitelů maminky a tatínka zavražděného chlapce... Jana Oľhová je v roli prokurátorky úžasná, Roman Luknár je výborný vždy, tady ale překročil vše, co dosud natočil. Toto byl jeho velký herecký koncert. Nádherná kamera, hudba i vkusně citlivý scénář, přičemž tak naléhavý... Ta bezmoc je prostě příšerná! Člověk odchází z kina jako spráskaný pes a stydí se. Za jiné, kteří jsou nevydrhnutelnou skvrnou společnosti. Slovenské dramaticlé počiny posledních let mě příliš neoslovují. Ostrým nožom však pokládám za vyzrálý film vysoké kvality a tvůrcům obdivně tleskám. Široké publikum bych upozornila na to, že řádné vykreslení linie psychického stavu nešťastných rodičů činí ze snímku komorní psychologické drama, které vyžadovalo větší prostor. Proto film plyne v pomalejším tempu. Nečekejte videoklipové zběsilé drama, abyste nebyli zklamáni. Dá se přežít i špatná slovenčina pana Krobota. :) Netopýří ucho se vytrápí, ale to je malicherná prkotina. Filmu přeji vysokou návštěvnost a doufám, že bude mít úspěch i v ČR. ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele

[FEBIOFEST]Co se dá pěkného říci? Film, který by mohl být jasně daný, ale on v sobě nechává suchost jako planeta samotná. Ono to vlastně není špatné. Máte dobrý příběh. Určitý hon za spravedlností a podobně. Ale prostě je v tom klasika taková, že jde o to zpracování. Modlil jsem se a přál si, aby si postavy mezi sebou řekli o pár slov více. Prostě spolu vedli dialogy. Nechali nás, abychom se do nich lépe vcítili skrze jejich pocity. Ale tohle není Roma. Je to prostě škoda. Je zajímavé, že to, co bych čekal spíše v Karlových Varech mne potkalo zrovna na Febiofestu. A to suchý film, který není zrovna pohodlné v rámci zpracování sledovat. Ale to neznamená, že jde o něco špatného. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (12)

  • Inspirací pro film Ostrým nožom se stal skutečný případ z roku 2005, kdy parta skinheadů zavraždila v Bratislavě vysokoškolského studenta a nikdy nebyla potrestána. Jde o jeden z nejpalčivějších případů moderního Slovenska, který ukazuje i na bolesti a otázky české společnosti. Je spravedlnost dostupná opravdu pro každého? Pro všechny lidi bez rozdílu, i pro obyčejného učitele a jeho běžnou rodinu střední třídy? „V době, kdy Daniela Tupého zabili, jsem byl přibližně v jeho věku. O osudné bitce i vraždě jsem toho hodně slyšel, mezi mladými celý případ hodně rezonoval, smrt se silně dotkla celé naší generace. Mnohem smutnější, než samotná vražda, je ale nespravedlnost, která následovala,“ říká k filmu režisér Teodor Kuhn. (Zdroj: Bontonfilm)
  • Vo filme možno počuť autentické nahrávky z programov z roku 2005, akými sú napríklad Rádiožurnál, vtedajšie správy Slovenskej televízie, ale aj prvá séria Slovensko hľadá SuperStar (vrátane známej skladby "Kým vieš snívať"). (GTS_PUNK)

Související novinky

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou… (více)

Reklama

Reklama