Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

pollstro

Intenzivní studie lidské psychiky a komplexní obraz o nenaplněných snech, touhách, osobní identitě, potřebě, vztahové krizi, a především všudypřítomné sexualitě, kterou Kubrick staví nad veškeré problémy lidstva, a která je zároveň nástrojem, jenž vyřeší vše. Provokativně pojatý, obrazově nádherně natočený film, jehož záběry vytvářejí téměř hypnotickou atmosféru smíšené chtivosti a sexuální touhy, která je silně hmatatelná v každém okamžiku. Mnohostranné poznání a neuposlechnutí společnosti, či osobního svědomí, může být děsivé a nebezpečné, ale na úkor vlastního uspokojení se nabízí mnohonásobně více vzrušující efekt v pocitu odměny, která skrz sexuální zkaženost a amoralitu odkrývá bránu do vysněného světa, který přes geniální preciznost Kubricka působí hluboce intenzivně a především kultivovaně. Jeho snová intenzita předchozích filmových děl je v tomto případě několikanásobně intenzivnější a okolní prostředí, celková atmosféra, působivé osvětlení za pomocí červené a modré barvy, je toho zdárným důkazem. Kontinuální a nepřetržitý pocit znepokojení, podivnosti a erotického tónu, vytváří jedinečný filmový zážitek o příčinách a následcích sexuální touhy, která nutí diváka k podnětné analýze osobního života, která může být lehce znepokojivá. Kubrick si s veškerým vyprávěním dává poměrně načas, přesto je schopen si získávat veškerou zaslouženou pozornost. Pomalu odkrývá své karty a dávkuje vnitřní pocity v pravidelných časových intervalech, které společně s erotickým nádechem obšťastňují veškeré smysly. Jednoduše si ke konci svého rozmanitého filmového života uvědomil, že veškeré naše problémy vyřeší sexuální styk. Jak lépe se rozloučit se světem a kinematografií, než s touhle myšlenkou? ()

Parabot

Nevím proč ale poslední Kubrickův výtvor mě nikdy příliš nelákal, i přes dráždivý námět a fakt, že rituální orgie v kápích a s maskami se staly stejně ikonickým záběrem, jako muž mávající kovbojským kloboukem a sedící na padající bombě, zadní záběr tříkolky dítěte brázdící dlouhé chodby, Jack Nicholson šklebící se skrze díru ve dveřích nebo čtveřice v bílých overalech a buřinkách. A tak by šlo ještě dlouho pokračovat.  Nicméně cesta uraženého, ublíženého mužského ega, vedoucí k dobrodružné výpravě, jež ve finální fázi způsobí ještě větší destrukci osobnosti a setření hranice mezi realitou a fabulací mě celkem spolehlivě přikovala k obrazovce a omotala si kolem prstu. Možná právě kvůli civilnějšímu námětu, korelujícímu s osobními prožitky. Velmi důstojné zakončení kariéry jednoho z největších velikánů světové kinematografie v celé její historii. ()

Kinofil

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $65 mil. || USA: $55691 208 - ČR: 6 248 159 Kč - Celkem: $162 091 208 || Mistrův poslední film, jehož premiéry se ani nedožil, není ani přes zdánlivě pokleslé žánrové pojetí žádná ostuda v jeho filmové knihovně. Asi nebudu jediný, kdo bude tvrdit, že to není 100% Kubrick. Na druhou stranu proč by ne? Spalující touha mě dlouho míjela (jako většina Kubricka) a po celou tu dobu mi přišlo zvláštní, že si Kubrick vybral zrovna Cruise s Kidman jako sice tehdejší skutečný manželský pár, ale za to stále populární celebrity. Teď už vím, že to volba byla skvělá. Tedy hlavně u Toma. Kidmanka tu moc prostoru nemá a vlastně mi to ani nevadilo, páč mi její postava nepřišla příliš zajímavá, spíš jen jako spouštěč a důvod Cruisova špatného svědomí. Plus pár těch záběrů na poprsí a zadeček. Nahota tu opět může zdánlivě působit samoúčelně, ale není to tak. Vlastně je, ale nijak explicitní (tedy dle generace diváka). Film je totiž o hledání sexuální touhy, která spaluje Toma Cruise (český název je vyjímečně mnohem výstižnější než anglické "dokořán zavřené oči"). Ten je tu totiž tahounem a k mému překvapení nelační jen po Kidmance, ale jiných dívčinách od prostitutek po nezletilé, které ho dovedou až k anonymním sexuálním orgiím boháčů (už chápu, proč jsou Gatesovy a Clintonovy večírky tak vyhlášené). Je tu hodně mluvení, hodně bloudění, ale až v půlce dostane film pořádnou šťávu. Opravdu. Scéna na sexuálním večírku je vizuální žrádlo po všech stránkách. Jednak očekávaná nahota, ale taky fantastická kamera a znepokojivý hudební podkres, který se divákovi vryje pod kůži. Pakliže na film časem zapomenu, tohle si pamatovat budu. Navíc se nám tu žárn ala Manželské historie změní na lehkou paranoidní detektivku ala 8mm, což je za mě plus. Scény Cruise-Kidman příliš šťávy neměly, zbytek už ano. Je to dáno hlavně tím, že zbožňuju Cruise v dramatické herecké poloze před objevením té akční. S každým takovým, u mě později nalezeným, filmem jen dokazuje, že je Pan herec a víc než skutečný akční superhrdina, ačkoliv mu obě polohy neskutečně padnou. Až jednou skončí s Top Gunem a Mission: Impossible, rád bych ho zase viděl v něčem přízemnějším. Spalující touha mohla mít o pár minut víc (hlavně v úvodu) a trochu jasnější premisu (vím, je to Kubrick), ale jinak to není něčo, čemu by se měli fanoušci legendárníh režiséra vyhábat a proč by tento snímek měl zůstávat ve stínu jeho větších pecek. Paradoxně je mnohem diváčtější než většina jeho tvorby. 75%. ()

hasacisko

velmi dobre sa na to pozeralo, rozbeh pomalsi no postupne to naberalo grady. Stale som pozeral na zostavajuci cas ale z opacneho dovodu ako vo vacsine pripadov, prial som si aby film este pokracoval, tak ma to bavilo. No o to viac som bol sklamany zo samotneho zaveru... ()

hrumsrt

Některým tvůrcům se za celý život nepovede uvést ani jeden takový film, jaký v minulém století divákovi představil Stanley Kubrick.. Kluk, který v dětství propadl moci fotoaparátu a jemuž zachycení obrazu umožňovalo ukázat dominanci nad světem okolo. Ani ne před třicítkou se s ním začalo napříč filmařským světem počítat a ve své době patřil mezi největší evropské tvůrce na světě.. A i když dnes jeho sláva upadá a neumím si představit, jak nastupující generace hltá Kubrickovu tvorbu, tak na druhou stranu se jeho odkaz překlenul do doby, kdy se jeho kousky stávají kultovními.. Vůbec si nemyslím, že všechno, co natočil je nějakou žánrovou špičkou, ale při většině případů je potřeba do jeho filmů dozrát. Takže když jsem se před nějakými pěti lety do jeho kousků pouštěl, výsledek byl jen zmatení a roztažená óda na něco co nechápu.. Je zvláštní, jak se každou hodinu můžu rozhodnout, který film od něj mám nejradši a pokaždé řeknu asi jiný kousek a ona to bude stejně pravda.. I když Kubrickův vrchol je pro mě přece jen netradiční hrdinsko-válečný epos Barry Lyndon, tak právě Spalující touha bude v těsném závěsu.. Nenajdete dva podobně laděné kousky, které by si byly žánrově podobné ale i přesto Kubrick dokáže uspět, ať už točí horor nebo romanci.. Spalující touha je dílo, které zase váže jedno téma, které Kubrick rozpracovává už poněkolikáté.. lidskost. On nemá záporné postavy, které by divákovi přišli odporné. A i když třeba zdejší hlavní hrdina lékař a manžel William, v podání vynikajícího Toma Cruise, opět není žádným charakterním jedincem, kterému by bylo za hodno ho ctít, tak není vlastně nic, co bych mu vyčetl. Že má potřebu poznat neznámé tajemství, že chce zažít tajuplné dobrodružství, to zkrátka k normálnímu člověku patří.. A i když ve svých chutích zachází daleko aniž by se ohlížel za následky, pořád dělá jen to co je v dané chvíli pudově správné.. Kubrick čeká, zahaluje všechno elegantním hávem, pod který zoufale musí všichni nakouknout. Z jednoho v podstatě trapného večírku plného orgií se rozjede kolotoč událostí, které do sebe až moc dobře zapadají, aby byly pravdivé.. Kubrick je mistr překrásné iluze a dokáže divákovi předávat jen přesto to co chce a vlastně není možné se ani na jednotlivé události či postavy v průběhu filmu dívat nějak kriticky. Proto je jedinou možností se jen nechat unášet a nakonec polknout s uvěření úplně jakékoli vysvětlení, které kdo pronese.. Tom Cruise je v roli zmateného ale natěšeného mladíka, který je ochotný přijmout každou výzvu vynikající, ale nemůžu si pomoc ale stejně smetanu slízne naprosto neodolatelná Nicole Kidman, která byla už dávno čarodějkou, než ji z ní vůbec napadlo někoho udělat.. Příběh není divácky úplně nejpřívětivější a může se někdy možná trošku vléct, ale jde spíše o pozvánku divákovi si sednout, vydechnout a nasávat všechny krásy, které Spalující touha představuje.. Pořád platí, že Kubrickova práce s dramatickou hudbou je bezchybná a do podobně démonických projektů patří.. Výjimečně sexy kousek, který dýchá tolika barvami, elegantně čechrá krásy ženských křivek a ukazuje párty, na níž by Jay Gatsby neměl pozvánku a Caligula byl jen nudný voyeur v koutě.. 95% () (méně) (více)

matoada

Zbytočný film, ktorý si mohol Kubrick odpustiť. Vzhľadom k jeho predchádzajúcim počinom dosť veľké sklamanie. ()

gédé

Kubrick a ten zatracenej klavír mi udělali díru do hlavy. To jsem netušil, že filmová hudba se dá nahrát i jedním prstem. ()

nash

Pro tenhle Kubrickův film se velmi dobře hodí slovo "umělecký". Režisér dokázal svůj obrovský talent manipulovat s divákem. Zdánlivě strohý příběh vás pohltí a udrží v těžko definovatelném napětí po celé dvě a půl hodiny filmu. Cruise s Kidmanovou hrají velmi dobře, zvlášť pro Toma dost možná nejlepší výkon v kariéře. Jediná moje výtka je v tom, že jsem čekal nějaké pořádné vyvrcholení, které by mě dostalo definitivně do kolen. Škoda. Přesto skvělý zážitek. ()

TotalFilm

Eyes Wide Shut je posledním filmem legendárního režiséra Stanley Kubricka. Okolnosti provázející jeho zrod jsou už dnes dostatečně známé: Přísně utajované natáčení trvalo téměř tři roky a perfekcionalista Kubrick, který neváhal v jeho průběhu znovu obsazovat některé role a přetáčet celé scény, zemřel čtyři dny po dokončení závěrečného sestřihu. Není tedy divu, že filmový svět čekal na jeho adaptaci novely rakouského spisovatele Arthura Schnitzlera s obrovským napětím. Vzrušené očekávání bylo ještě stupňováno řadou nepotvrzených fám o sexuálně odvážném obsahu filmu a erotický vypjatých scénách mezi filmovými i skutečnými manželi Tomem Cruisem a Nicole Kidman. Skutečnost je ale taková, že jediná opravdu zajímavá scéna mezi oběma hlavními představiteli se odehraje na samém začátku filmu a zbylé dvě hodiny se Cruise motá ztemnělými ulicemi New Yorku a do toho občas přijde prostřih na Nicole, která na něj doma čeká. Eyes Wide Shut má všechny typické znaky Kubrickových filmů: každý záběr tu byl pečlivě připraven a natáčen znovu a znovu, až v režisérových očích dosáhl naprosté dokonalostí. Jenže co jsou platné do nejmenších detailů dotažené dekorace, perfektně aranžované scény a Kubrickův tradičně vytříbený a vizuálně brilantní styl, když vás sugestivní snová atmosféra filmu (jehož název příznačně česky znamená Doširoka zavřené očí) během několika minut spolehlivě ukolébá do příjemného polospánku. K tomu přispívá stejnou měrou jak potemnělý obraz a monotónní hudba, tak Kubrickovy tradiční dlouhé a nepřerušované záběry. Eyes Wide Shut svojí stavbou skutečně připomíná sen: postavy přicházejí a odcházejí, věci se dějí bezdůvodně a nelogicky a nedočkáte se žádného vysvětlení. Celou dobu máte pocit, že by se už každou chvíli mělo stát něco zásadního, ale uběhnou více než dvě a půl hodiny a ono se nestane vůbec nic. Film negraduje, nikam nesměřuje a plyne nevzrušeně dál až do úplného konce. Vrcholem všeho je scéna orgií, kolem níž se ve Spojených státech rozpoutala známá aféra s digitálně přidávanými postavami, zakrývajícími jistá místa. Tato sekvence měla zřejmě působit tajemně a hrozivě, ale výsledný efekt je spíše komický. Bizarní sexuální rituál, přístupný pouze sektě vyvolených, oblečených do kostýmů a masek, odehrávající se navíc v naprostém utajení, za jehož prozrazení hrozí přísný trest, skutečně patří spíše do absurdního snu. Jako velkému Kubrickovu fanouškovi se mi to říká dvojnásob těžko, ale tentokrát bych při snění dal před filmovým plátnem raději přednost vlastní posteli. ()

AnnaW

Hodně uhraničivý film, musíte se dívat, i když se tam vlastně skoro nic neděje. Ale ta záminka k tomu všemu, totiž sen - přdstava lékařovy ženy, se mi zdála dost slabá. ()

Pisoarec

Skutečně děsivý příběh o manželské nevěře jednoho zbohatlého amerického párečku. Williamova žena Alice se proto hodlá svému muži pomstít a přichystá na něj jakousi hru. William se dostane na jakýsi prapodivný obřad, kde jsou všichni v maskách a souloží tam jak na běžícím páse. Scéna trvá několik minut a podtrhuje ji vražedně mrazivá hudba, doplněná neméně hrůzným chorálem. Dívák tak sedí v křesle jako přibitý a čeká, co se bude dít. I když se nakonec skoro ani nic nestalo, myslím, že tuhle scénku jen tak z hlavy nevyženete a nevyženete z ní ani ty následující, kde kamera na steadycamu projede celý palác a letmo zabírá ony prapodivné návštěvníky obřadu, kteří si to rozdávají snad na všechny možné způsoby. Celou noc jsem tuhle scénu nemohl dostat z mysli, něco tak působivého jsem už pěkně dlouhou dobu neviděl. Stanley Kubrick tak krátce před svým posledním vydechnutím naposledy dokázal, že patří mezi skutečně nejlepší režiséry uměleckého filmu. (tohle hodnocení se mi moc nelíbí, nějak se do toho nemůžu dostat, pozdějc to asi přepíšu....už bych to neměl hulit he he ()

Rorie

zbytečně dlouhé scény, u kterých člověk už dopředu ví jak dopadnou (né ovšem celý film..ten skončí tak, že by se jeden nenadál)..jde především o úvod filmu, než se celý děj přesune k hlavní zápletce...jediné co mě na tomhle kousku skutečně zaujalo a pobavilo, byl záchvat nicole kidman..už jen díky tomu jsem ráda, že jsem u toho přes dvě hodiny vydržela sedět. ()

Belerofon

Mistr odešel ale než odešel natočil svůj nejlepší flm. Tenhle film mě fascinuje v každém políčku a dialogu...Mistrovské dílo. ()

`barocco

Psychologicka studia do najhlbsieho vnutra nielen sexuality cloveka ale aj partnerskej vernosti ci nevernosti s nalezitym symbolickym odkrytim moznych nasledkov. Krehkost paroveho vztahu moze byt paradoxne rozbita ci stmelena sexualnym darom, zalezi na tom ci vo vztahu zostava alebo sa z neho vyclenuje. Preto v tomto brilantnom majstrovskom diele majster Kubrik odkazuje: Mat Oci do siroka zatvorene.... mimo svojho patrnera, samozrejme... ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům