Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

M.i.k.e

Eyes Wide Shut sem po víc jak dvaceti letech viděl v jednom kuse a i když je to jedna ze slabších Kubrickovek,pořád je to solidní řemeslo s dobrou atmosférou.A to se v něm vlastně nic úplně zásadně dramatického nestane a hodně věcí je tu pouze v náznacích...80% ()

honajz2

Ačkoli se to vizuálně tváří jako bůhvíco, moc z toho nakonec nevypadne. Ta vysoká hodnocení celkem chápu - ono dost uživatelům stačí jen podmanivý, hrozně chytře se tvářící artový vizuál a hned sází pětihvězdy. Nic proti. Mě to sice pořádně chytlo až někde v prostřední části, ale musím uznat, že atmosféru to mělo fakt slušnou a scéna, kdy se William dostane na tu podivnou sektářskou seanci, mě naprosto uchvátila a užíval jsem si, s jakou precizností byla udělaná. Ono po filmařské stránce se tomu skutečně nedá co vytknout, že ji měl Kubrick vždycky v malíčku je znát skoro z každé scény a je to znát na hromadě promyšlených detailů v jednotlivých záběrech (hra světla a stínu, přesně vypočítané pohyby postav...). Jako to v tomhle směru fakt klobouk dolů, ale u Kubricka jsem to snad nikdy neměl nijak. Obsahově to ale bohužel nemá moc co nabídnout, protože se to sice celých 159 minut tváří dost mysteriózně a strašně sofistikovaně a složitě, ale nikam to pořádně nevygraduje a myšlenku to má příliš jednoduchou. Navíc ke stejné tezi ve většině svých filmů dospěl i Greenaway a často v nich zašel dál, než tady Kubrick. A myslím i hloubkou, ne jen explicitou. Navíc dokazovat dokonalost Eyes Wide Shut pouze na snové atmosféře mi přijde krapet mimo, protože třeba takový Lynch má taktéž většinu filmů se snovou atmosférou, ale u něj to nestojí vyloženě na ní a i obsah má pořádně propracovaný. Kubrick to ale postavil jen na té atmosféře a ačkoli musím uznat, že od určité chvíle byla dost slušná, celkově z toho žádný silnější zážitek nemám a něco k zamyšlení taky ne. Asi na to nezapomenu, určitě to má něco do sebe, ale čekal jsem od toho víc. Takhle je to jen zajímavý průměr. 3* ()

Caym

Přijde takhle Kirk do bistra k Lukovi a ptá se: "Kdybych byl Tom Cruise, kam bys mě posadil?" - "Do hodiny herectví." Haha. Fuj, ono se to vyplnilo... a já tak dlouho prohlašovala, že Cruise hrát umí. No, holt někdy se nezadaří. Nevím, jestli mu třeba nesvědčilo to, že s Nicole tehdy měli napjatý vztah a do toho Kubrick a Nicole, která už to s Tomem chtěla zabalit a fanatický Tom, který to zabalit nechtěl... každopádně z dvojice Nicole-Tom si pamatuji Nicole, která mě vždycky rozsekala svým výstupem, a záběr na Cruise, který mě rozsekal svou voskovitostí (bože, on fakt dovede být voskovej!), umělým úsměvem, ztuhlým výrazem a několikrát jsem viděla i psychotický přehnaný gesta a výtlemy. Tak tím bychom ztratili hned na herectví, na kterém snímek ala sonda do intimní části duše staví, na druhé příčce negativ se umístila kamera a svícení. Přehnaně ostré záběry, doslova okaté příchody postav do záběru (což na mě někdy mělo až zcizující efekt) a nepřirozené, nepříjemné barvy (hlavně ty vánoční stromky, bože, proč). Záběry na masky a vlastně celkově akce na zámečku byla úžasná, ale je fakt, že tam taky nefiguroval Tom Cruise (resp. dokud nebyl vidět, bylo to fajn). No a nakonec si člověk přečte, jak kamarád Kubricka odcitoval Stanleyho výrok o Eyes Wide Shut: "je to sračka", a je to sračka proto, že nebohého Stanleyho (a tím celý film) Tom a Nicole doslova ničili. Tak a teď aby se v tom prase vyznalo: je magor Kubrick, Cruise a nebo Kidman? ()

joker.george

Film se točí kolem jediné věci. Když už to vypadá, že se stočí jiným směrem, tak se ukáže, že to byla pouhá vějička a brzy se vrátí zpět k hlavnímu motivu. V ostatním případech na mě často otírání se a zobrazování sexu působí lacině, zbytečně, nebo dokonce směšně. Kubrick je ale výjimečný nejen po řemeslné stránce a dokáže bruslit na tenkém ledě jak málokdo. Jeho uchopení tématu má šťávu, je chytré nejen v dialozích a nepůsobí vulgárně, přestože se neostýchá v zobrazování nahoty. Opět za plný počet. ()

BarryLyndon

Tak nakonec nebudu mít u Kubricka samé desítky... Buď to nepříjemně zestárlo nebo se ukazuje, že je hodnocení filmů velmi subjektivní a záleží na okolnostech. Spalující touhu jsem poprvé viděl velmi dávno a kinematografií hodně nepolibený a předcházelo tomu x shlédnutí krátkých fragmentů, protože to na HBO před takovými 20 lety běželo nepřetržitě. A taky mi pořád vrtá hlavou, že tohle je verze střihu, kterou Kubrick úplně tak nechtěl...  Místy mi vadil i Cruise, kterého mám jinak jako herce velmi rád. A herce znamená herce, ne kaskadéra. Ne že by nebylo kokotění v Mission Impossible fajn, ale trochu mi chybí Cruise, který si to dokázal herecky rozdat na férovku s Jackem Nicholsonem a minimálně neprohrát. Možná tu za to dostanu čočku, ale trochu mám z filmu pocit, že se Kubrick snažil natočit Hitchcocka a nevyšlo mu to úplně 100%. Samozřejmě je to pořád precizní a pohlcující, ale i tak subjektivně "jen" 8/10 ()

Desgenais

plusy: nečekaně dobrý Cruise, naprosto hypnotizující "mše" s nádhernou hudbou a atmosférou, mínusy: příliš dlouhé, nebál bych se nůžek. A navíc se mi nelíbí kidmanová, ale to budu si v menšině:) ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2018. Spalující touha se zaobírá jedním ze dvou základních lidských pudů, A Éros je skutečným vládcem spotřební doby. Nesdílím názor, že Kubrick a další režiséři byli fascinování sexualitou na sklonku své kariéry a podlehli přízemní lascivnosti. Lidskou tělesností se zabývali i dříve, jen s postupem času mohli být i díky pomalému uvolňování morální bigotnosti více otevřenější a přímější. A provokovat morální zatuchlost a pokrytectví je krok správným směrem. Obrazová stránka je podmanivá, jak bývá u Kubricka zvykem. Nejsilnější je opět atmosféra, která nastoluje vnitřní nejistotu a probuzenou zvědavost jednotlivce. Tajuplnost a ceremoniální obřadnost je více metaforou a kontrapunktem k puritánskému moralizování. Všednost dokáže demoralizovat i společensky spořádané partnerské vztahy a vazby. Elektrizující chvění v podbřišku je nejzásadnějším dotykem života, postupné uvědomování vlastní podstaty, a s ni spojených tužeb, dokáže rozložit spořádanost do výkřiku podlehnutí elektrizujícímu pokušení. Zábranou je bigotnost křesťanského základu západní civilizace, lidská přirozenost je jiná a v rámci tradičního uspořádání musí používat masku pokrytectví. Obsazení hvězdného manželského páru byl chytrým marketingovým tahem, byť je Cruise tradičně toporný. Naštěstí je jeho úlohou mít ústa otevřená dokořán šokujícím překvapením a jeho malátnost zde není vyloženě na škodu. Spalující touha je o uvědomění si tělesné podstaty člověka a Éros slastnou rozkoš umožňuje. Hlavní postavou fascinace chtíče a uspokojení je Dr. William "Bill" Harford (Tom Cruise), úspěšný a společensky vážený lékař. Život je pohádkou, blahobyt je normou. Otevřená zpověď a intimní konfrontace v krátkém sledu probudí zvědavost. Tak blízko zdá se být neznámý a doposud nepoznaný transcendentální prožitek. Ironií osudu nenalezne naplnění a uspokojení, jen nejasnosti. Maloměšťáctví dostalo výprask na holou zadnici. Hlavní ženskou postavou je Alice Harford (šarmantní Nicole Kidman), Billova atraktivní manželka. Své tělesné podvědomí řeší spíše v intelektuální rovině, byť je její polemika vedena především snahou o ulehčení vlastnímu svědomí. Důležitou postavou je Victor Ziegler (zajímavý Sydney Pollack, úspěšný režisér), rodinný přítel a zámožný člověk. Užívá si život ve skrytých záhybech naprostého uvolnění lepší společností. Tělesná přirozenost nezná překážky, sexualita je hýčkána v rukavičkách a afrodiziakální napětí prožitek umocňuje. Zajímavou postavou je Milich (pozoruhodný Rade Šerbedžija), svérázný majitel půjčovny kostýmů. K výraznějším postavám patří Marion Nathanson (zajímavá Marie Richardson), rodinná známá s nenaplněnou tělesnou touhou, která podlamuje nohy a zadržuje dech v chtíči nenaplnění. Dále Domino (Vinessa Shaw), pohledná nevěstka se zkaženým překvapením. A také atraktivní Amanda "Mandy" Curran (Julienne Davis), bývalá královna krásy v zajetí tělesnosti a úniků. Z dalších rolí: Billův bývalý spolužák a pianista s tajemstvím Nick Nightingale (Todd Field), sebevědomý a neodbytný maďarský svůdník Sandor Szavost (Sky du Mont), Milichova provokující a bezprostřední dcera a prototyp lolitky (Leelee Sobieski), Dominina spolubydlící Illona (Leslie Lowe), či Billova malá dcerka Helena (Madison Eginton). Spalující touha není oplzlým, ani lascivním filmem. Je o uvědomění si tělesné podstaty člověka. Éros vládne životům v rozkoši, utrpení, nenaplněnosti i prudérnosti. Děkujme za atmosféru i duchaplnou provokaci! () (méně) (více)

vykur!

Alice Harford: I do love you and you know there is something very important we need to do as soon as possible. Dr. Bill Harford: What's that? Alice Harford: Fuck. ()

dubinak

Ach Kubricku. Rozhodně nesouhlasím s tím, že je to Tvůj nejlepší film. Mého favorita jsi mi už dávno předvedl Mechanickým pomerančem. Nicméně dokážu toto Tvé dílo řádně ocenit. Ve všech směrech. Výborní herci, hudba, vizuál, myšlenka i obsahový význam. Jsi borec, detailista a šílený pedant. Každá scéna je jedinečná, jinak barevná, jinak myšlená, jinak vyznívající. Hrozně jsem si užívala Cruisovu noční výpravu se vším všudy. Kubrick umí pohladit, dojmout i šokovat a klidně všechno v jedné jediné scéně. Strašně se mi zamlouvá jeho mentalita a myšlenkové postupy. Avšak i Eyes Wide Shut mi nesedlo úplně ve všem. Na to, jak to má dlouhou stopáž, v závěru už jsem ani nevěděla, co jsem vlastně sledovala. Byl v tom nějaký účel a gradace chyběla snad schválně? Na mě to bylo dějově maličko prázdné, avšak neskutečně brilantně propracované. Kubrick ale ani jinak tvořit neuměl. ()

C0r0ner

Technicky (kamera, režie...), herecky i vizuálně perfektní, místy napínavé a zajímavé, ale obsahově mě to celkem minulo, nehledě na tu úmornou stopáž. Když si to přehraju zpětně, tak se tam vlastně skoro nic nestalo, nicméně obecně to kvalitní film je, to zas jo. 55% ()

MarekT

Mistrovské dílo, s přibývajícím vlastním věkem rostoucí ještě více nahoru, u kterého si tak trochu říkám, zda mu neškodí pověst "toho eroticky laděného" filmu. Jakkoli je zde erotika velice výrazná, vnímám ji zde coby podpůrný prostředek, nikoli prioritu... ostatně, samotná hlavní postava nemá zprvu zájem rozvíjet své poznatky v oblasti lechtivých fantasií. Ale zvědavost, podpořená vlivy okolí zvítězí a nakonec společně zažijeme unikátní jízdu končící až v pomyslné stanici "špatné svědomí"... Aneb "kdo se moc ptá, moc se doví". Zdejší změny nálad, z filmového hlediska počínající normálním příběhem přecházejícím do mysterióznosti, vnímám jako nejsilnější složku filmu i pro svou osobně-psychologickou rovinu - aneb, podobná věc se mi v minulosti stala také, při návštěvě polského Krakowa... tedy, nebyl jsem nikde na zámku na periferii, ale jistá podobnost tam byla. Když píši o zámku, zdejší maskovaný ples je vrcholnou scénou celého díla. Podporou oněch změn nálad je i hudba, u Kubricka tradičně precizně vybraná. Pompézní úvod doprovázený Šostakovičem postupně vystřídá mysteriózní původní příspěvek Jocelyna Pooka, a následně Ligetiho pocit paranoii v podobě prostých úhozů do klavíru. Není to poprvé, co Kubrick napíná diváka, zde tak ale činí s větší mírou reálných kulis - což mě přivádí k zamyšlení - je napětí zajímavější, když jde o skutečnost? Právě proto, že si ji dovedeme v reálném životě představit... Fascinující je taktéž kontrast celé mystické procházky s časovým zasazením příběhu do období Vánoc (aneb narušení jejich pověsti jako svátků pohody, klidu a míru), stejně jako ušlechtile působícího New Yorku, jehož krása je stejně jako u všech velkoměst skryta i v dekadenci na tisíc způsobů. O hereckých výkonech se netřeba zmiňovat, ač moc nevyhledávám Toma Cruise, tak zde mi byl i díky zmíněnému osobnímu vnímání velice blízký, a Nicole Kidman jsem si víc než oblíbil právě skrz zdejší roli. Vizuálně působivé jako Odyssea, provokující jako Pomeranč, dráždivé jako Osvícení, lechtivé jako Lolita... A myšlenkově sofistikovanější než jen "pořádný sex je smyslem života", jak se lze dočíst z jiných komentářů. Nejlepší film devadesátých let. 100% ()

Pajky3

Nedá se nic dělat, s filmy od pana Kubricka prostě budu mít problém. Jsou zdlouhavé a nudné. Jediné co bych si pustil znovu je Osvícení, ostatní skvosty z jeho tvorby, které jsem měl možnost vidět mě ničim nezaujaly. Stejně je to u tohoto díla. Je to velice zdlouhavý a nudný, snad i regulérní pokus o porno. Ničim mě to obohatilo a díky místnímu přehodnocení si můžu s klidným svědomím dovolit podprůměrné hodnocení. Uniká mi proč je to tolik opěvované stejně jako jeho ostatní filmy? ()

campix

Kubrick opět ukazuje svoje mistrovství. Na Eyes Wide Shut je krásně vidět jeho posedlost detailem a jak je naprosto každá scéna a záběr dotažená do dokonalosti. Technicky opravdu mistrovské dílo a zároveň poslední dílo tohoto velikána. Překvapilo mě množství erotikou nabitého materiálu, ale celkově kvituji, jak vkusně se toho dokázal mistr Kubrick zhostit. Trošku mě překvapila celková stopáž, ale jinak nemám moc co vytknout. Kubrick znovu ukázal, jaký je mistr, který dokáže zpracovat jakoukoli tématiku a vytvoří z ní mistrovské dílo. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům