Děrsu Uzala

• Sovětský svaz Dersu Uzala (více)

Sovietsko-japonská koprodukcia Dersu Uzala bola nakrútená v autentických sibírskych exteriéroch podľa predlohy ruského cestovateľa Vladimíra Arsenieva (Stopár Dersu Uzala, V lesoch ussurijského kraja). Keď v roku 1902 Arseniev ako vojenský prieskumník viedol expedíciu do neprebádaných miest sibírskej tajgy, pripojil sa k výprave domorodý lovec menom Dersu Uzala. Nevzdelaný stopár si postupne všetkých získava svojou múdrosťou, obetavosťou a láskou k prírode. Medzi Arsenievom a Dersuom vzniká postupne hlboké priateľstvo, ktoré ešte upevnia mnohé prežité nebezpečenstvá, pri ktorých Dersu zachráni Rusovi život. Ich cesty sa opäť pretnú po rokoch, keď Arseniev vedie väčšiu výpravu. Dersu však už stráca zrak a tým i schopnosť sa v tajge uživiť. Arseniev sa rozhodne, že mu pomôže a pozýva ho k sebe domov... (RTVS)

Majoslav11

Nebyť tak predlhej stopaze a väčšieho dôrazu na určité aspekty filmu, bolo by to za päť. Vo filme je nádherná hudba a viacero pekných myšlienok. Dersu je super sympaťák. V dnešnej dobe je už ale kinematografia inde. ()

Montcalm

Príjemný, pokojne (niekedy žiaľ až príliš pomaly) plynúci film z nádherného prostredia ruskej tajgy. Expedícia vojenského zememerača kapitána Arsenieva jednej noci náhodou stretáva domorodého stopára a lovca Dersua, ktorý sa k nim pridá. Dersu, ako človek žijúci v symbióze s prírodou, rešpektujúc jej zákonitosti a fungovanie si rýchlo získa kapitánové sympatie a čoskoro sa z nich stávajú dobrí priatelia. Nie vždy však dokážu tieto dva svety harmonicky splynúť a navzájom sa prispôsobiť a rešpektovať. ()

kolly13

Dokumentárně vypravěčský snímek o drsném životě lovce na Sibiři a setkání s plukovníkem, jenž vzpomíná na jejich silný a přesto celkem krátký vztah. Film si šine vlastním tempem, stopáží nešetře. Divák zvyklý vyššímu tempu, dějovým zvratům a propracovaným technikám snímání bude zklamán. ()

Sunwheel

Film plný kontrastov ako civilizácia/príroda, materializmus/pokora, šťastie/smútok, zima/leto či nekonečný súboj s časom. Prakticky komorný príbeh o jednoduchom človeku z drsnej tajgy, ktorý odkrýva existenčné otázky hlavnému hrdinovi. Celá snímka graduje od začiatku po koniec. Každá epizóda príbehu pomaličky stupňuje emócie, až do záveru, ktorý bol v úvode načrtnutý. Spočiatku sa človek snaží dostať do deja a pri jeho konci už pociťuje silné emócie. Kurosawa si vybral správny príbeh k sfilmovaniu a Dersu Uzala sa pri jeho samurajských eposoch bliští vo filmografii ako Lynchov The Straight Story. ()

Dvojirakri

Moje první setkání s Akirou Kurosawou a jeho filmem, zároven druhé setkání s filmem o Rusku či Rusech, který vyprodukoval zahraniční štáb, tím prvním byl Šaman ze Sibiře, v němž byla namočena Francie. Děrsu Uzala je domorodý lovec, kterého skupinka vojáků potká během mapování území rozlehlého státu. Rozdílný od nich je v tom, že je hluboce lidský. Až si říkám, že od takových lidí se měli současní etničtí Rusové učit, ne je likvidovat nuceným přesídlováním a vodkou... Kdysi jsem na ČT2 viděl dokument Rok mezi Něnci(zde není) který přibližoval život Něnského etnika, jestli se k němu někdo dostane, rozhodně doporučuji! ()

Cubah

Jednoduchý, krásný příběh bez patosu, průzračně čistý jako sibiřská příroda. Když mám někdy všeho dost, říkám si, že by nebylo špatné být takovým Děrsou z lidu Gold a žít uprostřed Tajgy. Tam má totiž každý život své místo a svůj smysl. ()

Peršanka

Něco tak jiného už jsem dlouho neviděla. Zajímavé kontrasty v jednání a myšlení hlavních postav. Nejhroznější je krátký pobyt Děrsu u Arsenieva doma na konci příběhu. Do plného počtu nic nechybí, spíš přebývá dlouhých scén (trhání trávy). ()

gizi

Kurosawa má tu moc, že téměř každý jeho film upoutá a nenudí ani při nadprůměrné délce. To platí i pro tento snímek. Film má v sobě jakési kouzlo, a to je zcela jistě díky režisérovi. Moc příjemný film, 75%. ()

Mendoza

Homosexuální Kapitán (doprovázený teplými bratry) a mírně připitomělý nevzdělaný tatar, či co to bylo, putují tajgou, pralesem, loukou, bouří, po kolena ve vodě, po kolena v bahně, ve dne, v noci.... No, děsná hlína. ()

boulala

Hezký dobrodružný film o přátelství mezi lovcem Goldi (Děrsu Uzala) a vojenským důstojníkem (Kapitánem). Hezké prostředí sibiřské divočiny, které bohužel není využito na plné čáře z důvodu neprofesionálního kameramana. A není to jen z důvodu stáří filmu. Takové Tenkrát na západě je o 7 let starší a úroveň kameramanského umu je prostě o několik tříd jinde. ()

Skunkiee

Poselství tohoto filmu je opravdu hluboké. Má výborný scénář, přesvědčivé herce, sympatické postavy a překrásnou přírodu. Proč je to ale tak pomalé? Rád se dívám na staré filmy, které pomalu plynou, ale tady jsem se chvílemi neubránil nudě. I když se stydím, když je to takováhle klasika, ale nemůžu dát víc než 3 hvězdičky. ()

IggyFresco

Aj keď film točil Japonec Kurosawa, výrazom a myšlienkovo je, povedal by som, typický ruský. Pôsobí romanticky, naturisticky, obrazy a prírodná symbolika je priam mýtická. Motívy priateľstva, „pohanskej" zviazanosti s prírodou a úprimné vzťahy museli byť v 70. rokoch v Sovietskom zväze ako živá voda na polomŕtve duše sklonené pod ťarchou socialistického realizmu a konštruktivizmu. Film odmieta plniť spoločenské ciele a zameriava sa takmer výlučne na subjektívne prežívanie hrdinov. Stret dvoch svetov, dvoch filozofií a dvoch pohľadov na život v závere vyznieva vzhľadom na jedinú ideológiu samozrejme spoločensky a politicky nekorektne. Navyše v čase, keď vychádza Solženicynove Súostrovie Gulag je Goldiho personifikovanie zvierat, či stromov ďalším podnetom pre zamyslenie sa nad hodnotou každého (ľudského) života. Neustále putovanie hrdinov majestátnou tajgou dáva deju svojskú dynamiku; film je dobrodružný a svieži. ()

Vahadlo

Dobrý film, i když nemá prakticky děj. Sledujeme jenom vyvíjející se vztah Děrsu a Kapitána Arseněva. To vše podmalováno záběry krásné sibiřské krajiny. Kam se hrabe Avatar... Tohle o vztahu divočiny a civilizace řekne totiž mnohem víc ()

Tezuka

Zanechalo to mě takový specifický neopakovatelný zážitek, něco podobného jsem nikdy neviděl, ale z celého filmu dýchala taková zvláštní aura. Sice kamery této doby nebyly dokonalé, ale právě ta nedokonalost tomu dává určitou hloubku. Oceňuji, že se film natáčel 2 roky na Sibiři, což je opravdu znát, a také cit pro detaily, můžeme zde slyšet zpěv ptáků, všelijaké přirozené šelesti apod. Nadchnul mě i námět, který spojil dohromady kapitána carské průzkumné hlídky a dobrosrdečného lovce Dersu Uzaly v přátelství na život a na smrt. Když se po letech opět setkají při další výpravě, jejich přátelství nepoleví, ale smysly ano, a to je pro Dersu Uzalu bohužel kritické. ()

katakomb

Krása ve všech směrech, krása v jednoduchosti příběhu a v osudech dvou lidí, krása v upřímnosti vztahu, krása v lásce jednoho k druhému, k ostatním, k přírodě, ke světu. Umně zachycený příběh a vše navíc velice citlivě natočeno tak, že co záběr, to kompozice, obraz, jako fotografie. Skvělý film, který jsem dlouho přehlížel a jsem rád, že jsem ho viděl, protože dojmy z něj jsou nezapomenutelné. ()

Sashmen13

Starší film a docela slowburn, suprová příroda a atmosféra. Možno vidět na youtube, dubing ruskej a anglické titulky. ()

corax8

Výborný film, vůbec se nedivím, že toho oskara dostal. Velmi citlivě spracované téma spětí s přírodou, ale i vzathů mezi lidmi navzájem. V dnešní přetechnizované a falešné době film dostává jiný rozměr než v době svého vzniku a o to je vzácnější. ()

Vicente

Konečně Kurosawa natočil něco jiného než ty večné zmateně pobíhající samuraje.Tento film byl vždy pro mě velice působivý.Krásná příroda, kouzelná tajga, a hlavně samotný lovec Děrsu Uzala.Prostě geniální. ()

Sshiva

Takové filmy se dnes již netočí. Příběh o lidské dobrotě, skromnosti, hlubokém přátelství i lidských hodnotách. Velice působivý filozofický a především lidský film. Jak neuvěřitelně malý je člověk proti síle přírody a jak velký zároveň dokáže být, je-li člověkem. ()

Zemřel režisér Albert Pyun

Zemřel režisér Albert Pyun