Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

TheSpearCZ

Překvápko s malým rozpočtem od Netflixu. Film o Irských nováčcích bez nějakých zkušeností v naprosté pustině v Africe, kde jím v průběhu navíc dochází munice a podpora jaksi nepřichází, navíc nepřátelé mají dvacetinásobnou převahu. Začátek trošku pomalejší, ale po nějakých 45 minutách nonstop řežba jak se sluší a patří. Potěšil Jamie Dornan v hlavní roli jako velitel Irčanů. Lepší 3* ()

misbos

Galský gambit - aneb - jak je důležíté míti pozorného snipera, schopného minometčíka, a v úplném finále rychlou pravačku. No, když se ty zákopy vopravdu vykopou venku, a herci jsou vopravdu zaprášený a zpocený, pak vopravdu stačí pár baráků, louka, trocha rozbušek, ucházející scénář, a řemeslo na solidní úrovni, aby z toho byl biják jak za starejch časů (kdo by si nevzpoměl na sedm statečnejch??). Plná palba, Ty žabožroute zakrslej! ()

Charlie84

Jadotvill si nezadá s libovolným ruským eposem. Stupňující se hordy profesionálních francouzských žoldnéřů, kteří zřejmě střílí slepýma, ohrožují pár UN kučíků, kteří si hrajou na vojáky. Je komické sledovat, jak jalové důvody vždy vedou k dalšímu neúspěchu útočících Francouzů, choreografie válečných scén je nulová, herecky to de, ale když není co hrát, tak není co hrát. Za dvě hodiny nejsou schopné tisíce žoldáků zabít JEDINÉHO Ira! Jadotvill je jalový druhořadý televizní film. Nebrat. ()

Gixian

Mezi tři a čtyři. Dornan, O'Mara i Canet jsou obsazení fakt skvěle, bojové scény obecně jsou fajn, má to tu správnou atmosféru reálných bojů, politika je správně shady, a vsuvky naznačující, že naše kladné hrdiny tam vlastně nidko nechce (ani francouzští investoři, ani diktátor, a vlastně moc ani místní domorodci) jsou zajímavý aspekt. Bohužel všemu pak podráží nohy nízký rozpočet - politické pozadí je ne úplně vysvětlené, smrt Hammarskjölda vyloženě odbytá, setkání Dormana s "francouzskou dámou" velmi zkratkovité, Jadotville (dnes půl milionové město) znázorňuje šest baráků, 150 hlavou irskou jednotku hraje 20 herců, 3000 útočníků pak představuje 150 komparsistů, atd, atd. Jakože má to místy dost chytlavou atmosféru a wibe, ale dřív nebo pozděj to vždy narazí do reality toho, že epický přiběh za pár set tisíc nenatočíte. Nakonec je to prostě žánrovka pro lidi, co mají rádi military, geopolitiku nebo dějiny dvacátého století. ()

Franc1s

Ano opět ten Netflix a ano, opět na výbornou. Tentokrát příběh podle skutečných událostí o jednotce irské armády v Africe, která čelí několikanásobné převaze a brání se zuby nehty v jednom místě zvaném Jadotville. Tohle zabalené v pěkných čachrech kur*v z OSN, které si hrají tu svou hru a zbytek je jim u prdele... Za málo prachů, hodně muziky. Povedlo se a doporučuji!! 8/10 ()

Sweat55

Docela slušná podívaná s celkem sympatickými postavami a na Netflix dost zajímavým vizuálem. Těch sto osm minut uteče jako voda a já se ani jednu chvíli nenudil. Trochu to chtělo odebrat politiku a víc nás seznámit s vojáky, abych tomu dal lepší hodnocení. ()

Inozuka

Skvělé ... podruhé v krátké době kvalitní válečný film z Netflixu (Po Bitvě v ústí Šeldy). Příběh jednotky irských mírových jednotek OSN drcených v soukolí dějin během občanské války v Kongu v šedesátých letech. Pěkně natočené, autentické a napínavé. Mix Žoldáků a Divokých hus natočený tak trochu z druhé strany. Kvalitní bojové sekvence s krásnou scénou s Brenem, napětí a akce. Must see ... ()

Rimland

Nadmíru dobrý (a hodnotný) válečný film, který se krom bitvy samotné pokouší divákovi zprostředkovat i historický/mezinárodně-politický kontext. Nakolik akurátně si netroufnu říct, neb ve znalostech konžské krize a angažovanosti OSN mám docela mezery (takže aspoň důvod si k tomu něco víc načíst). I bez toho je to však výborně natočené, obsazené a zahrané, a kdyby nic jiného, je radost jednou za čas vidět válečňák bez patosu, třepetajících se praporů a filozofování o útrapách války (které se tu omezí na pouhé konstatování, že jsme nikdo nikdy neválčili, tak uvidíme, jak to dopadne). Byť finální scéna na letišti se k tomu trochu nebezpečně stáčela... K tomu přičtěte pár povedených odlehčujících scén jak z britských válečných klasik (viz ta s máti na letišti nebo hady v zákopu). Nicméně jakkoli jsou samotné válečné scény skvělé, tak vrcholem filmu je jednoznačně setkání velitelů obou stran v baru, a to jak po stránce atmosféry, tak dialogu samotného. Tam to krom hutné tenze dýchne na člověka i tou klasickou, potem nasáklou, kouřem prosycenou a řízným pitivem ochucenou atmosférou chlapského dobrodružství v zakopané, sluncem rozpálené (post)koloniální prdeli. A to mám rád. ()

johnsnow

Slušný vojnový filmík od netflixu, nakrútený podľa skutočných udalostí. Ak Dornan nehrá nadržanca s bičíkom, je viac než skvelý. Tiež potešil Strong ako vyslanec a Roose Bolton ako veliteľ. Ja som spokojný a akcia je realistická a slušná, Pripomenulo mi to 13 hodin akurát s menším rozpočtom. 5* jak bič ()

Zam

Určitě dobře natočené, jen jsem měl trochu problém s taktikou útočníků. S podporou tak těžkých zbraní ( stíhačka ) a při takové přesile, by je museli dobít během pár hodin. A bez ztráty kytičky i po pádu vrtulníku...? No nevím... I tak dobrý valečný film. ()

horor2

Dlouho jsem tenhle kousek odkládal a hned po skončení jsem kroutil hlavou proč vlastně? Jedná se o další válečňák, který když se rozjede, přináší skvělou akci, slušné herce a zajímavý příběh. Člověk se dozví něco nového o irech :-) ()

tartan

"Budeme sa držať do poslednej guľky, ale bodla by nejaká whiskey." Môže byť odmenou za hrdinstvo preukázané v bezvýchodiskovej vojenskej situácii verejné opovrhnutie a obvinenie zo zbabelosti? Môže. Dokonca to môže trvať veľmi dlhý čas, ale pravda a fakty nakoniec vyjdú najavo a nespravodlivosť môže byť napravená a aspoň trochu odčinená. Presne to sa stalo 150-člennej írskej jednotke "mierotvorcov", ktorý sa pod vlajkou OSN nečakane ocitli v mimoriadne prekérnej situácii pri meste Jadotville v africkom Kongu počas tamojšej občianskej vojny v roku 1961. Päť dní v totálnom obkľúčení odrážali útoky vyše dvadsaťnásobnej presily domácich bojovníkov vedených francúzskymi a belgickými žoldniermi, ktorí mali lepšiu výzbroj a dokonca aj leteckú podporu. Keď im došla munícia, zásoby, všetky pokusy o pomoc boli odrazené a nedorazila nakoniec ani tá whiskey, Íri kapitulovali a všetci skončili v zajatí. Schválne píšem všetci, lebo ako zázrakom nebol žiadny írsky vojak v priebehu boja zabitý, hoci ich protivníci prišli o asi 300 mŕtvych a 1000 zranených. Napriek tomu, že mali lepšiu výzbroj, leteckú podporu a kvalitné velenie skúseným dôstojníkom francúzskej cudzineckej légie! Po mesiaci boli všetci z väzenia prepustení, ale doma ich nečakala žiadna odmena, ani pochvala, iba zabudnutie a opovrhnutie. Pýtate sa ako to je možné? Jednoducho povedané, bola v tom politika. Vonku zúrila studená vojna a hrdinstvo írskych vojakov muselo byť zabudnuté, aby nekomplikovalo už tak dosť komplikovanú situáciu. Všetko toto je napriek nízkemu rozpočtu parádne vystihnuté v netflixovskom filme z roku 2016 The Siege of Jadotville. "Overil som si, v koľkých vojnách bojovala írska armáda. V žiadnej. A ty veliteľ, si takisto nikdy nebojoval." hovorí v jednej chvíli veliteľ francúzskych žoldnierov Faulques írskemu veliteľovi majorovi Quinlanovi. "Tým si nie som istý. Som ženatý desať rokov." A luxusná je aj ďalšia ich výmena: "Každý plán ide do pekla pri kontakte s nepriateľom" "Tak to hovoril Rommel. Nemal som ho nikdy rád." "Francúzi nemajú radi nemeckých stratégov. Obsadili vás za necelé dva týždne." ()

helrohir

"Siege of Jadotville" je pomerne málo známy film, ale ponúka naozaj silný príbeh o odvahe, hrdinstve, ale aj špinavej politike. Veľká časť filmu sa odohráva na bojisku, kde sme svedkami remeselne výborne natočenej akcie. Scény zo zázemia zas kontrujú politickými machináciami či alibizmom najvyšších činiteľov. Hlavnej úlohy sa prekvapivo obstojne zhostil Jamie Dornan, známy skôr zo šedých odtieňov, ktorý si svojím konaním okamžite získava sympatie a divácku priazeň. Film mal údajne len mizivý rozpočet, ale myslím si, že to nie je vôbec poznať, nakoľko bojové scény ponúkajú dostatok realizmu, výbuchov aj komparzu. Súhrnom by som film určite odporučil, pretože jednak ponúka kvalitné akčné sekvencie, ale aj pohľad na v podstate neznámu dejinnú udalosť, ktorá však môže v mysli dosť zarezonovať. 75%. ()

DExUS

Je mi fuk ze je to natocene podla skutocnej udalosti ale filmu chyba lepsie poznanie jednotlivych postav, kratke primerie a nejaka ta rozprava medzi postavamy aspon na 15-20 min by naozaj neuskodila. Kazdy jeden "kus" vojaka je divakovy uplne ukradnuty. Neustala strelba a akcia neospravedlnuju absenciu hlbky pribehu. Film však neurazí, dá sa na to pozerať. ()

Mikecat

Film dejovo a obsahovo tak na 3* chýba trochu hra s kamerou a nejake detaily, chvalim vsak pridrzanie sa skutocnosti, kde aj americke v tomto pripade Irske vojsko je porazené, bojovnikmi Konga a zaplatenými žoldákmmi, tiež diery vo vedení a podpore jednotiek OSN, kde nie vzdy vsetko klape a uzasna amerika zachranuje svet a vsetci jej nepadaju k noham, ako povedal velitel na zaver filmu: "Myslite si zeby sme sa mali vzdat?" a hrdinske muzstvo"Ne", "ne", "Ne", on vsak odpovie: "Rozhodujem tu ja, a teda vzdavame sa," aby ich zachranil pred istou smrtou po hrdinskom boji bez municie a podpory. Herecky tiez slusne zvladnute s novymi hereckymi tvarami obzvlast Jamie Dornan a Jason O´Mara ako aj Mark Strong. ()

Allgreen

Nepoddajní Íri ktorí majú radi Whisky, slovíčko F*ck, len veľmi neradi sa vzdávajú a "neposadia sa na prdel" ani pred presilou francúzskych legionárov. ()