Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

Saxos

Absolutně neznámá událost slušně zpracovaná a v závěru vysvětlená. /škoda, že nepadla zmínka o tom, kolik to nepřežilo útočících bubáků/ Na archivaci film však není. Spíš bych zařadil do sk. Válečné / Drama. ()

Koropororus

Film mi sedl a já jsem mu věřil, nechutné politikaření, které se táhne celým filmem ukazuje na bezmoc obyčejných lidí, nebudu komentovat zda nasazení vojsk v Africe bylo o.k. nebo ne, ale peníze jsou vždy na prvním místě a je jedno, které datum nám zrovna ukazuje kalendář. Film vypráví o nezkušených vojácích, kteří jsou hozeni do první linie. Já ani nevěděl, že vůbec k něčemu takovému v historii došlo, je jasné, že je to zpětné ocenění těch kluků, kteří byli několik desetiletí považováni za zbabělce, jak moc je film podobný skutečnému střetu nebudu hodnotit, spíš bych jen vzkázal všem těm "zkušeným válečným veteránům", kteří zde bezostyšně házejí moudra, aby občas použili mozek a zkusili si alespoň na chvíli sami sebe představit s kvérem v ruce v takové sviňské situaci a místě, nevím jak by obstáli!? Je jasné, že film by si zasloužil víc peněz, ale i tak to nebylo vůbec špatný, to že frantíci, kteří jsou zde prezentováni jako váleční veteráni velí tlupě nýmandů a nejsou schopni pořádné vojenské akce vidíme všichni, zda to byl režisérův záměr nebo jen historická fakta nevím, ale žoldáci to neměli jednoduché :) Někteří filmoví znalci zde píší, něco o tom jak film je čitelný a plný okoukaných "klišoidních" scén, já jen řeknu, díky za ránu pěstí na konci :D P.S. Nejsem voják, nebyl jsem voják, nejsem Ir a asi nikdy Ir nebudu. ()

Anetulicek

Od filmu tohto zamerania som naozaj nič nečakala. Bojové akcie, sú myslím štandardne pre chlapov, ale pri tomto filme som sa vôbec nenudila. Obdivovala som Pata Quinlanem pre jeho charakter a Jamie ho zahral úžasne. Príbeh je o to zaujímavejší, že sa naozaj stal. Takže hodnotím pozitívne za 4* ()

TOPmoovie

milovnik vojenskych filmov caka mozno rok na takto spracovany snimok. mal iba par sekundovych pochybeni. zaujimave dobre spracovane. ()

jizvoun

Skoro stejně neznámé jako skutečná historická událost. Působí to trochu lacině, ale nakonec to začne nabírat na síle a je z toho skvělá akce. Jsem rád, že se tvůrci nebáli vytáhnout ze šuplíku příběh o tom, jak se slavná a spravedlivá OSN dokáže zachovat sobecky. Už jenom kvůli Irům jsem za to rád, tohle si zasloužilo zfilmovat. ()

Sashmen13

Předně je skoro k nevíře, že nezemřel ani jeden člověk z origo obránců, to je hodně drsný. Samozřejmě, film je nejspíš trochu přehnaný, ale pořád slušný. OSN rozhodně rád nemá a upřímně, kdo jo. OSN zní na papíře jako super nápad, ale bohužel, praxe je jiný story, film nám ukázal, jak to dopadá, když politik vede válku. Je mi hlavně líto těch samotných vojáků, tohle si hoši nezasloužili... ()

vinducha

Spokojenost. Tohle byla zřejmě poslední akce , kdy se modré přilby , zde potažmo spíš barety neobávali vzít ty flinty do ruky a aspoň se pořádně bránit a útočníkům notně zatopit. ()

hujerita

Také pol na pol. Ani ryba, ani rak. Zopár momentov skvostných, ale celkovo to vyšumí do prázdna. Takých hrdinských filmov je kvantum. Neuveriteľne ma štval Jamie Dornan a to že žoldáci vo svojej podstate boli slepý jak tága, aj keď podľa skutočnosti to tak bolo. Mať takých žoldnierov ako v tomto filme tak sa zastrelím radšej sám :-) ()

ReeseB

Ve zkratce se jedná o velmi kvalitně odvedenou práci. Těch 108 minut uteče jako voda, protože se bez problémů ponoříte do děje. Neustále vám běhá hlavou, že se tohle opravdu stalo, že to tak bylo, a s jakou grácií to všechno zvládli, třebaže se jednalo o tak nevyrovnaný souboj. A mimochodem, Jamie už nemůže hrát přirozeněji. Opravdu nechápu lidi, kteří ho odsuzují pro Fifty shades. ()

FreezeYou

Veľmi kvalitne natočený film o zabudnutom hrdinstve írskych vojakov na mierovej misii v Afrike. Snímok sa za svoje verne natočené boje a špeciálne efekty rozhodne nemusí hanbiť. Stáva sa z neho malý nenápadný klenot v zozname netflixackych filmov. Aj keď ja osobne military filmy nevyhľadávam (na tento som videl doporučenie na Facebooku) rozhodne odporúčam pozrieť. ()

podlet

Nebylo to špatný, ale scénář je hroznej, je to utahaný a plný kravin. Jestli to ve skutečnosti bylo takhle ucajdaný a plný píčovin, tak okej, ale pro to divácký pokoukání to mohli lehce "nafouknout". Zrovna takhle by to mohlo mít poloviční stopáž... ()

radek.896

Poprvé jsem viděl něco z dílny Netflix a mělo to akci, dost napětí, herecké výkony byli opravdu na vysoké úrovni. Prvních 30 minut se nic nedělo, ale první útok Francouzů spojených s místními se povedl. Dost povedená hláška při rozhovoru v baru se zmínkou o dobytí Francie Rommelem za pouhé 2 týdny, během 2. světové války, to francouzského velitele hodně naštvalo. Škoda dlouhého začátku bez akce, jinak bych dal 5*. ()