Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

marvan

Netflix se smiloval a natočil chlapský film pro těch několik přežívajících mužských dinosaurů vyznávajících filosofii, že jedna pecka mezi oči občas zmůže víc než dvě hodiny vciťování. Praktickou ukázku této velice užitečné filosofie v závěru předvede PhDr. Jamie Dornan, kandidát věd. ()

Mishqo

75-80% ... Môj druhý film s Dornanom, kde už dokázal že hrať vie. Film zase raz zobrazuje špinavosti na medzinárodnej politickej scéne. Dej rýchlo plynie, je zaujímavý. Koniec sa mi síce zdal trochu rýchlo dopečený, ale v konečnom dôsledku to až tak nevadí :) ()

Pedross800

"NĚKDO ŘEKL, ŽE SLUNCE V AFRICE JE JAKO VYSOKÁ PEC. BUĎ TĚ ROZTAVÍ, NEBO TĚ UTUŽÍ" Tož tady tu hrstku irských válečných pannen to kurevsky utužilo!! Koukám, hodnocení se dostalo tam kam po právu náleží, tak ty co tomu vyčítaj kde co já přejdu pohrdavým mlčením. Skvělá válečná věc, člověk se něco nového dozví a pořádně si užije všeho co má dobrý válečný film mít. Napětí, kamarádství, odvahu, REÁLNÉ válečné scény, zákulisní šachy a v hlavní roli sakra dobrého a přesvědčivého Jamie Dornana. Ten borec je musím uznat hodně chytré, po odstínech šedi si vybral skrze našeho Kubiše a tady irského velitele správnou cestu, jak se vyhnout zaškatulkování a u mě si to sakra vylepšil! Po všech stránkách skvělé válečné drama založené na skutečných událostech si ode mě zaslouží jediné, všech pět hrdinských hvězd pro všechny ty sympatické panny! ()

drackula

Tak toto sa Netflixu podarilo! Menší rozpočet je cítiť, ale film šlape od začiatku do konca. Komplikovaná politická situácia a na druhej strane vojaci, figúrky v hre ktorá sa nedá vyhrať. Viac takýchto filmov. 80% ()

Georgex

Po Beasts of No Nation nám Netflix naservíroval další válečný snímek z Afriky a nutno doufat, že nebude poslední, jelikož se jedná o plnokrevný válečný film se spoustou akce a minimem mluvení, přestože je to při takto ošemetném a neznámém tématu celkem na škodu, jelikož divák je, i přes úvodní seznamování, velmi rychle vtažen do děje a po chvíli se v tom celém dost možná začne ztrácet. Každopádně ve snímku jde převážně o akci, té je tam dostatek, a k danému rozpočtu je to velmi kvalitní podívaná. Zároveň je nutno dodat, že Jamie Dornan svou roli zvládl opravdu dobře, což je pro mě snad největším překvapením. Moje hodnocení 75%. ()

Jello Biafra

Kongo, rok 1961. V tejto rozľahlej africkej krajine vtedy zúrila občianska vojna a provincia Katanga na juhu krajiny sa rozhodla vyhlásiť nezávislosť. K udržaniu poriadku sú vyslané mierové vojská OSN, medzi nimi aj jednotka zložená z vojakov neutrálneho Írska, pod vedením majora Pata Quinlana (Jamie Dornan). Vojaci, ktorí nikdy predtým nebojovali, navyše často s výzbrojou pochádzajúcou z čias druhej svetovej vojny sa na odľahlej základni v mestečku Jadotville dostanú po obkľúčenia mnohonásobnou presilou povstalcov a bielych žoldnierov. Sú desiatky kilometrov vzdialení od svojich jednotiek, majú obmedzené zásoby munície a nepriateľ útočí zo všetkých strán. Ako dlho to vydržia? Oceňujem, že stanica Netflix dokázala oživiť tento zabudnutý príbeh neuveriteľného hrdinstva írskych vojakov, ktoré však bolo nakoniec zametené pod koberec. Bojové scény šlapú ako hodinky a osobne sa mi nechce veriť, že sa jedná o nízkorozpočtový film. Najväčším prekvapením je však Jamie Dornan v hlavnej úlohe. Všetci tohto írskeho herca poznajú ako miliardárskeho playboya z hlupučkej komerčnej trilógie Fifty Shades of Grey. Vo filme však ukazuje, že dokáže dokonalo zahrať charismatického veliteľa, ktorý sa nevzdáva. Navyše je z celého filmu cítiť hrdosť Írov na to, čo tam vtedy ich vojaci dokázali a čo bolo, vďaka byrokracii dlhé roky zamlčované. Siege of Jadotville je vo výsledku zručne natočený vojnový film, ktorý sa rozhodne zaslúži viacej pozornosti než sa mu aktuálne dostáva. ()

Hollohlaway

Atmosféru a solidní herecké výkony tomu nemůžu upřít, ale na rozdíl od některých místních " znalců " si myslím, že film je trochu nadhodnocený. Neznámá epizoda irské jednotky má zajímavou historii, Kongo je neokoukaná lokace a někteří herci se fakt vytáhli. Ale nevím, jak na tom bylo OSN tenkrát před lety, ale asi nic moc, když minimálně logisticky nezvládlo poslat 150 lidí do Afriky s dostatkem nábojů a dalších věcí. Třeba dalekohledy jsem zaznamenal asi tři, odstřelovač byl jeden. Bitevní scény poměrně naivní a jednoduché, žádný obchvat, rozdělení sil, často je jen stálo a nebo běželo a pálilo. Obě strany měli minomety, překvapivě je používaly jen sporadicky. Hodiny mezi bojem se nedělo nic, náboje a podobně se neplánovalo, taktika, strategie...nic. Chápu, že rozpočet nebyl, ale někdy boj vypadal vysloveně hloupě, což ve filmu o vojácích trochu vadí. Politické zákulisí nekomentuju, má jen rámovat. Dal bych tři hvězdy, ale protože je tu film výrazně nadhodnocen, jednu uberu. K tomu přece hodnocení má sloužit, k agitaci. ()

pavcas

Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských paniců, v čele s Patem Quinlanem ( přesvědčivý Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenským převratu jedinej úkol, udržet mír v místě zvaným Jadotville. Z mírový mise se ve finále vyklube boj o holej život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato operace aniž bych prozrazovala závěr, byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala a mluvilo se o nich jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. Musím říct, že ačkoli podobné filmy nejsou mým šálkem kávy, větší část filmu jsem si hodně užila, i když by neškodil trochu propracovanějsí scénář a místy i víc napětí. Každopádně to nesklouzlo k žádnému velkému patosu, Jamie mně rozhodně potěšil a ty 4* si ten film zaslouží. ()

JADIM

Ono je pekné natočiť film na pamiatku vojakom, ktorý bojovali za mier, ale tento vojnový konflikt nepriniesol nič špeciálne zaujímavé. Klasicky sa iba striela a občas sa rieši politika. Keďže sa tu nič špeciálneho, čo by film vyzdvihlo nestalo, tak tento film ostáva v priemere, s čím sa asi aj rátalo. Musím však uznať, že myšlienka bola zachovaná. 5/10 ()

bruceman7

O tom, že se taková věc udála, jsem neměl vůbec tušení. Myslel jsem, že se OSN nikdy do žádného přímého střetu nedostala (když jsou u všech masakrů zpravidla jen jako přihlížející). Celkově je to taková minimalistická záležitost (i přes celkem masové scény). Tedy 8/10 ()

SpaceOdyseus

Ano, moc se mi to libilo. Mozna je to divne, ale vzalo me to vic nez Gibsonovo valecne peklo v Hacksaw Ridge. I kdyz zde nejsou valecne sceny tak intenzivni a gore, napeti na me fungovalo vic. Charaktery na me fungovaly vic a celkove me to cele vic bavilo a vic zajimalo, jak to dopadne. Skvela prace od Netflixu i Smythe. ()

Paldiny

Taký malý vojnový film bez postáv. No dobre, tak s jednou a rovno hlavnou. Charizmatický veliteľ jednotky dovolí trochu nahliadnuť do hlavy a súkromia, inak scenár pozostáva zo zdvorilostných a mariňáckych rečí, ktoré príbeh zvlášť neobohacujú. Aj preto najzaujímavejší „súkromný“ dialóg končí pri francúzskom koňaku. Ostatné vyšumia do prázdna, alebo naň postavy už nenaviažu („Bál som sa, ale potom sa mi zabíjanie zapáčilo ... Neskôr to preberieme.“). Príbeh sa sústredí výhradne na hlavný konflikt a aj tam chýba nakúsnutie do jadra veci. O vojne v Kongu sa moc nedozvieme, povstalci útočia, Írska jednotka sa bráni, OSN, čo chalanov so zbraňami v ruke vyslala hlásať mier, na ňu hádže bobok. A síce vidíme veliteľov, je to také strojené, samotná Organizácia spojených národov pozostáva z jednej miestnosti, jedného telefónu a dvoch chlapíkov štekajúcich rozkazy. Ale zas vojnových záberov je tu dosť, využívajú sa praktické triky, všade lietajú guľky, vybuchujú sklady, vojaci zápasia s prachom, špinou, dochádzajúcou muníciou. Moc dobrá (netrasúca) kamera, efektné nálety lietadiel. Páčila sa záverečná pointa, kritizujúca militárne myslenie, ktoré považuje ochranu života za zbabelý čin. V kocke, malý vojnový film, aký pripomenul Tunelové krysy a navnadil na štvrtého Ramba. ()

Mikino00

Válečný snímek z téměř neznámého konfliktu minulého století poutá právě svým neokoukaným prostředím, politickým pozadím a hlavně zajímavou bitvu, která je na slušné úrovni, když se podařilo z minima vytěžit maximum. Celkově jde o film, který v rámci válečného žánru zapadne do průměru a místy se utápí v rutině scénaristů, ale i tak je to příjemná změna v éře, kde je divákovi akce servírována výhradně formou tupých blockbusterů. ()

Alien220

Film, který si nehraje na kasovní trhák. Pokorně natočené. Velké plus za surové vykreslení celé situace a za vzpomínku na nespravedlivé hodnocení irských vojáků na jejich misi v Kongu. Velmi dobře a obšírně pojatý snímek vyprávějící mj. o vraždě generálního tajemníka OSN na samém vrcholu studené války. ()

mira007

Jednoduchý vojenský film od Netflixu s Jamie Dornanem ( rok po Padesáti odstínech celkem uvěřitelný drsňák ) jako velitelem irské jednotky OSN, který brání uprostřed Konga se 150 muži základnu bez pořádné výzbroje, bez podpory, bez vojenských zkušeností proti dvacetinásobné přesile vedené profesionálními žoldáky z Francouzské legie. Film na základě skutečné události ze šedesátých let je hodně solidní realistická military záležitost, která má kapku mínus ve vykreslení hrozně nepřehledné politické situace a politikaření, které odvádí pozornost od přímočaré akce. Jinak pro fandy bojových filmů dle skutečnosti téměř pětihvězdičková záležitost. ()

Illy

Slušný počin Netflixu. Za málo peněz hodně muziky, žádný zbytečný patos.....vše jak má být. Milé překvapení v žánru válečných filmů. ()

Martinius

prekvapivo dobry film aj napriek tunajsim vlaznym hodnoteniam. ide o dost autenticke az dokumentaristicke spracovanie skutocnej bitky, cize neostal priestor na prazdne tliachanie ci nejaku tu scenaristicku vatu na nafuknutie pribehu. autenticke spracovanie je velmi verne, bitka je svizna a dobre sa na nu pozera. vzhladom na to, ze slo o pomerne komorny nizkorozpoctovy film, je to velmi vydarena produkcia. 4+ ()

Santino7

Veľmi slušný vojnový (respektíve vojnovo-politický) film o pomerne málo známej nevydarenej "kapitolke" činnosti OSN. Som rád za takéto filmy, ktoré okrem toho, že sú na dobrej kvalitatívnej úrovni po stránke remeselnej, majú pre diváka i značnú pridanú informačnú hodnotu, nuž a toto je presne ten prípad. Takisto sa mi páči, že hoc ide o záležitosť nízkorozpočtovú, tak onen nižší rozpočet tu nijak výraznejšie nepociťovať, je to skrátka natočené vskutku šikovne, klobúk dole, veľmi príjemné prekvapenie. Rovnako tak oceňujem i prítomnosť napätia, ktoré bolo v scénach obliehania základne žoldniermi priam hmatateľné a doslova všadeprítomné. Opakujem, veľmi sympatický film, ktorého pozretím rozhodne chybu nespravíte. 80% ()

Psice

Téma zajímavé, bohužel ale podle mě nebyl využit potenciál, který nabízí. Na snímek jsem se dívala cíleně proto, abych se dozvěděla více souvislostí o působení OSN v Kongu v šedesátých letech. Očividně bylo ale primárním záměrem režiséra natočit „střílečku“ se stupňováním napětí a akčními scénami na pozadí historické události. Škoda, že film nerozkryl více historické pozadí celého problému (primárně post-kolonialismus) a že nebyl směřován na rozvinutí psychologie postav. Film tak vlastně zůstal na půli cesty – něco důležitého načrtnul, ale bohužel zůstala jenom skica. Prostě minimalistické Zandvlietovo „ V písku“, které jde až na dřeň, od toho nečekejte. A pokud se zajímáte o tragickou smrt šéfa OSN Daga Hammarskjölda, mohl by se vám líbit dokument „Odložený případ Hammarskjöld“ (festival Jeden svět 2019). ()