Sedm samurajů

• slovenský

Sedem samurajov

Seven Samurai

Drama / Dobrodružný / Akční

Japonsko, 1954, 160 min (SE: 207 min)

Vždycky jsem o tomhle filmu jenom četl. Samé superlativy - převratná režie, kamera, lepší než Sedm statečných, blablabla..... Ono to je ale fakt VŠECHNO pravda ! V podstatě se k tomu, co napsal Turiec nedá moc dodat :) Díky za DivX (i když k tomuhle formátu vůbec netíhnu), protože jinak by se ke mně tenhle krásný film asi nikdy nedostal.(14.1.2004)

Čtyři hodiny utrpení... tak dobře, celkem to uteklo, ale je moc špatné, že mám radši novější verze? :)(17.8.2010)

Geniální film a jeden z nejlepších jaký kdy byl vůbec natočen. Akira Kurosawa potvrzuje pověst nejlepšího režiséra jakého kdy Japonsko mělo a jeho spolupráce s Toshirô Mifune je právem považována za jednu z nejplodnějších (Mifune a Kurosawa znamená pro mě to samé jako třeba De Niro a Scorsese). Snímek o vesnici, kterou napadají banditi a její obyvatelé se rozhodnou najmout si sedm samurajů, kteří je před jejich útoky ochránní zná jistě každý (i když valná většina zná tento příběh z amerického remaku). Nebudu zde srovnávat americkou a japonskou verzi, protože podle mě mají společný jen námět a jinak se od sebe naprosto liší. I když je film přes půl století starý a má přes 200 minut tak je to neopakovatelný zážitek, na kterém oceníte od kamery přes herecké výkony, hudbu, výpravu až po precizní režii Kurosawy. Tohle by si neměl nechat ujít žádný skutečný filmový fanoušek......(18.4.2008)

Až do shlédnutí Sedmi samurajů jsem tvrdil, že mě asijské filmy vůbec neberou. No ale nechal jsem se přemluvit a pak jsem 207 minut zíral, jak mi neskutečně sedí Kurosawovo pojetí zoufalého boje vesničanů (těch, kteří skutečně vyhráli), podpořených partou perfektně napsaných a zahraných samurajů. Nesmírně zajímavé je už samo sledování rozdílu v přístupu k vpodstatě stejnému ději, jako u Sedmi statečných. Zatímco v americké verzi hlavní roli hrají hrdinní kovbojové, kteří obstarávají veškerou špinavou práci, samurajové jsou spíš vůdčími osobnostmi starajícími se o taktiku a morálku. Vesničané jsou zpodobněni jako lidé naprostým zoufalstvím (scéna s ukradenou rýží se zaryje pod kůži) dohnaní k neuvěřitelné odvaze, i když u toho fňukají a pláčí, o to je to uvěřitelnější a syrovější. Právě tahle zemitost u mě vítězí nad ubohými moderními pokusy o kůl akci a supr choreografii plnou zpomalovaček, která sice je hezká na plátně, ale jinak celkem na hovno. Boj je ve filmu rychlý, zoufalý, smrtelný a reálný. A mimo něj dobře sedící herci. Jestli Seiji Miyaguchi opravdu držel meč v ruce poprvé, klobuk dolů, protože přirozeněji zobrazeného šermíře jsem snad neviděl. Vynikající film.(29.3.2007)

Je to vydarená akčná historická dráma od Akiru Kurosawu. Má dosť dobrý príbeh o siedmych odlišných samurajoch, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú prijať ponuku chudobných dedinčanov, aby ich dedinu bránili, keďže sa ju hneď po zbere úrody chystá napadnúť a okradnúť silná skupina banditov, čo by ich zničilo. A tak samuraji spoja svoje sily, zoznamujú sa s novým spôsobom života a urobia všetko preto, aby dedinu ochránili. So spracovaním som nadmieru spokojný, tej mimoriadnej dĺžky som sa spočiatku predsa len obával, ale nakoniec ani nebol dôvod. Je síce pravda, že sa to určite dalo aj skrátiť, ale až na pár scén z prvej tretiny, bez ktorých by som sa bez problémov obišiel mi výborne sadlo aj toto prevedenie. Zápletka už od začiatku pôsobí veľmi dobrým dojmom, pričom z toho cítiť veľký žánrový potenciál a ten sa našťastie podarilo z väčšej časti využiť. Najviac ma mrzí, že samotné hľadanie a získavanie jednotlivých samurajov, na ktoré som sa tešil asi najviac nakoniec nie je až tak vydarené, pri každom samurajovi som čakal nejakú výraznú sekvenciu, no to sa nestalo, zaujalo ma ich len pár a tiež, že k dedinčanom som si vôbec nedokázal nájsť cestu, takže ich osud ma ani moc nezaujímal. A záporáci zase mohli dostať výraznejší priestor, tu vlastne plnia len úlohu hrozby, ktorú treba zničiť. Ale inak tu ani nemám čo vytknúť, väčšinu času ma to dosť bavilo, pričom sa úroveň filmu prakticky neustále len zvyšuje. Po úvodnej fáze sa dej presunie do dediny, kde sa veľmi dobre pozerá na celé to spolunažívanie samurajov s dedinčanmi, rovnako nesklame ani plánovanie a príprava obrany a tých pár vedľajších prvkov, ako napríklad vzťah s dedinčankou mi síce neprišli až tak dôležité, ale ani ma nerušili a niekedy to aj celkom oživia. A zvyšok je už očakávane samotná obrana a tá je výborne zvládnutá. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Nájde sa tu viacero menších samurajských súbojov, boje s presilou a nejaká tá veľkolepejšia akcia, pričom všetko je to vizuálne dobre zvládnuté a aj obsahovo zaujímavé. Tu musím určite pochváliť, že samotní samurajovia si uvedomujú, že sú vo výraznej menšine a tak používajú rozum, aby tento boj dokázali vyhrať a pokiaľ možno s najmenšími stratami na svojej strane. A tak obzvlášť celá tá veľkolepá obrana ponúkne zaujímavé taktiky, ale zábavné je aj získavanie muškiet. A tak akcii až na absenciu krvi, čo je ale vzhľadom na vek filmu očakávané ani v rámci možností nemám čo vytknúť. Herecké obsadenie nie je zlé, najväčšiu pozornosť si rozhodne získajú práve samotní samuraji, kde síce nie každý je až tak výrazný, ale predsa len štyria z nich ma dosť bavili a tak som im prial, aby vydržali až do konca. A z vedľajších postáv ich už zaujme len veľmi málo. Réžia a technická stránka sú výborné, Akira Kurosawa je zaslúžene uznávaný tvorca, na to prísť v tejto dobe s takouto kvalitnou žánrovkou je potrebné mať veľký talent. Takže síce to nie je môj najobľúbenejší samurajský film, ale aj tak som dosť spokojný. Tu ani nemusím brať ohľad na vek filmu, dej, akcia, samuraji, ale aj atmosféra sa mi páčili a navyše som sa ani pri takejto dĺžke vôbec nenudil. Zaslúžený kult. 78%(31.12.2014)