Sedm samurajů

Shichinin no samurai

Seven Samurai

Sedem samurajov

Drama / Dobrodružný / Akční

Japonsko, 1954, 160 min (SE: 207 min)

Je to vydarená akčná historická dráma od Akiru Kurosawu. Má dosť dobrý príbeh o siedmych odlišných samurajoch, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú prijať ponuku chudobných dedinčanov, aby ich dedinu bránili, keďže sa ju hneď po zbere úrody chystá napadnúť a okradnúť silná skupina banditov, čo by ich zničilo. A tak samuraji spoja svoje sily, zoznamujú sa s novým spôsobom života a urobia všetko preto, aby dedinu ochránili. So spracovaním som nadmieru spokojný, tej mimoriadnej dĺžky som sa spočiatku predsa len obával, ale nakoniec ani nebol dôvod. Je síce pravda, že sa to určite dalo aj skrátiť, ale až na pár scén z prvej tretiny, bez ktorých by som sa bez problémov obišiel mi výborne sadlo aj toto prevedenie. Zápletka už od začiatku pôsobí veľmi dobrým dojmom, pričom z toho cítiť veľký žánrový potenciál a ten sa našťastie podarilo z väčšej časti využiť. Najviac ma mrzí, že samotné hľadanie a získavanie jednotlivých samurajov, na ktoré som sa tešil asi najviac nakoniec nie je až tak vydarené, pri každom samurajovi som čakal nejakú výraznú sekvenciu, no to sa nestalo, zaujalo ma ich len pár a tiež, že k dedinčanom som si vôbec nedokázal nájsť cestu, takže ich osud ma ani moc nezaujímal. A záporáci zase mohli dostať výraznejší priestor, tu vlastne plnia len úlohu hrozby, ktorú treba zničiť. Ale inak tu ani nemám čo vytknúť, väčšinu času ma to dosť bavilo, pričom sa úroveň filmu prakticky neustále len zvyšuje. Po úvodnej fáze sa dej presunie do dediny, kde sa veľmi dobre pozerá na celé to spolunažívanie samurajov s dedinčanmi, rovnako nesklame ani plánovanie a príprava obrany a tých pár vedľajších prvkov, ako napríklad vzťah s dedinčankou mi síce neprišli až tak dôležité, ale ani ma nerušili a niekedy to aj celkom oživia. A zvyšok je už očakávane samotná obrana a tá je výborne zvládnutá. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Nájde sa tu viacero menších samurajských súbojov, boje s presilou a nejaká tá veľkolepejšia akcia, pričom všetko je to vizuálne dobre zvládnuté a aj obsahovo zaujímavé. Tu musím určite pochváliť, že samotní samurajovia si uvedomujú, že sú vo výraznej menšine a tak používajú rozum, aby tento boj dokázali vyhrať a pokiaľ možno s najmenšími stratami na svojej strane. A tak obzvlášť celá tá veľkolepá obrana ponúkne zaujímavé taktiky, ale zábavné je aj získavanie muškiet. A tak akcii až na absenciu krvi, čo je ale vzhľadom na vek filmu očakávané ani v rámci možností nemám čo vytknúť. Herecké obsadenie nie je zlé, najväčšiu pozornosť si rozhodne získajú práve samotní samuraji, kde síce nie každý je až tak výrazný, ale predsa len štyria z nich ma dosť bavili a tak som im prial, aby vydržali až do konca. A z vedľajších postáv ich už zaujme len veľmi málo. Réžia a technická stránka sú výborné, Akira Kurosawa je zaslúžene uznávaný tvorca, na to prísť v tejto dobe s takouto kvalitnou žánrovkou je potrebné mať veľký talent. Takže síce to nie je môj najobľúbenejší samurajský film, ale aj tak som dosť spokojný. Tu ani nemusím brať ohľad na vek filmu, dej, akcia, samuraji, ale aj atmosféra sa mi páčili a navyše som sa ani pri takejto dĺžke vôbec nenudil. Zaslúžený kult. 78%(31.12.2014)

Jako tradičně, když jsem nejdřív viděla remake, který mě dostal, a potom se podívala na originál, který mě pohřbil svojí dokonalostí, mám sto chutí jít a tomu remaku snížit hodnocení na polovinu. Je to takový ten vášnivý nával ve chvíli rozrušení. TOTO JE FILM! ♥♥♥(19.1.2010)

• nunka

A čo na týchto Kurosawových Samurajoch všetci tak vidíte??? hm..... Môj komentár bude asi dosť ovplyvnený predsudkami k japonskej kultúre, "Akiroví nadšenci" radšej nečítajte...Za prvé: nesmierne ma rozčulovali herci, ktorí vkuse afektovane blábotali a všetci vyzerali dementne. Za druhé: príbeh sa dal určite skrátiť do dvoch hodín a mnoho divákov by predišlo stŕpnutým nohám. Po tretie: nejdem sa roztiecť z japonského nacionalizmu a ich hrdinstva, ktoré sa paušálne odráža v každom ich filme. Po štvrté: keďže mi celkom nesedí japonská kultúra, ich samurajské kroje a odhalené zápasnícke rite, nejako mi nesedí ani A.Kurosawa.(18.2.2007)

Konecne jsem pochopil, proc je tento film klasikou. Videl jsem verzi dlouhou 193 minut a zcela nekriticky prohlasuju - JE TO BOZI! Opravdu jsem na filmu nenasel jedinou chybu!!!(20.9.2005)

Sedm samurajů a Sedm statečných jasně demonstruje rozdíl v nátuře japonské a americké kinematografie. Tam, kde jedna vyniká namachrovanými gesty, silácký řečmi a heroickými archetypy, staví druhá na pozvolném tempu, slasti z vyprávění, rozkreslenými postavami a mnohem univerzálnějším poselstvím o válce. I závěr Sedmi samurajů (ono legendární "nebyli jsme to my, kdo vyhrál") vyznívá zcela bez patosu a zahrnuje spíše tragiků mužů, kteří nemohou přestat válčit, protože válka je jejich obživa. Kurosawův film je na akční žánr možná až příliš labužnicky uvolněný, prostoupený nádhernými dialogy a skvostnými "odbočkami", jenže právě to ho dělá stonásobně hodnotnějším než pozdější Sturgesův remake. Není to jen příběh málo proti mnoha, ale příběh opravdové války (tak koneckonců sami samurajové obranu vesnice nazývají), v níž kupodivu chybí ten neodbytný pocit "oni je roznesou". Vždyť závěrečná scéna proti sobě staví 13 lapků a plnou vesnici odhodlaných obránců! Vždyť chybí klasický záporák! Jenže právě absence běžného schématu dobro x zlo (samurajové rozhodně nejsou svatoušci) a jeho nahrazení uvěřitelnými charaktery v čele s neuvěřitelným magorem Toshirô Mifunem film obdařuje překrásnou poezií, o které si americká bablgamová verze může nechat zdát. Určitě jeden z nejlepších válečných filmů, co kdy vznikl. Moudrý, rozvážný, hluboký. [Sedm statečných mám opravdu rád, ale...](10.2.2007)

• - Často je označován jako první moderní akční film. Hodně typických vlastností tohoto žánru jsme tu mohli vidět vůbec poprvé. (don corleone)

• - Kurosawa trval na natáčení v pečlivě vybraných exteriérech i na – v japonském filmu do té doby nevídaném – počtu koní. Akční scény natáčel bez přerušení několika kamerami najednou, aby vynikla plynulost akce. (Kamkon)

• - 39. díl seriálu Hvězdné války: Klonové války (od r. 2008) je inspirovaný tímto filmem a věnovaný památce zesnulého Akiry Kurosawy. (KrystofD)